Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności ZOPK

 

Kto chociaż raz wędrował górskimi szlakami, wśród malowniczych pejzaży okolicznych wzniesień i w niemałym trudzie zdobył upatrzony górski szczyt, ten wie jak czuje się prawdziwy zwycięzca. Ileż sił witalnych w osobie naznaczonej mianem „zdobywcy”, co niejedną górę mogłaby przenieść.  Ileż szczęścia i radości przynosi dojście do celu, gdzie nagrodą jest zapierający dech w piersiach widok rozpościerający się ze szczytu góry. Każdy „zdobywca góry” wie,  jak schodzi się z koroną na głowie.

Okazją do takich wrażeń jest sięgnięcie po odznakę pn. Korona Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” ustanowioną przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych, organizatora tej akcji.

W dniu 2 marca 2021 r. w Zespole Opolskich Parków Krajobrazowych odbył się II etap konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Tegorocznym hasłem przewodnim konkursu jest:  „Zbiorowiska leśne parków krajobrazowych Polski”. Celem konkursu jest m.in. zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej parków krajobrazowych Polski, poszerzanie wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska oraz zrozumienie zależności zachodzących pomiędzy organizmami w ekosystemach.

Na tym etapie rywalizowały ze sobą drużyny reprezentujące szkoły podstawowe z terenu gmin wchodzących w skład Parków Krajobrazowych „Góra Św. Anny”, „Góry Opawskie” oraz Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie rozwiązywali test sprawdzający wiedzę przyrodniczo – geograficzną, a także wiedzę o parku krajobrazowym na terenie, którego położna jest ich szkoła. Najlepsze drużyny z etapu parkowego, będą reprezentowały poszczególne parki podczas finału wojewódzkiego XX edycji konkursu PPKP.

Tegoroczni laureaci z Parku Krajobrazowego "Góry Opawskie" to:

I miejsce

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Rozwoju Wsi w Jarnołtówku

II miejsce

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 Zespołu Szkół w Prudniku

III miejsce

Drużyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Prudniku

 

Tegoroczni laureaci z Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" to:

I miejsce

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Artura Gadzińskiego w Zdzieszowicach

II miejsce

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Obrońców Góry Chełmskiej w Leśnicy

III miejsce

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej w Suchej oraz

Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach

 

Tegoroczni laureaci ze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego to:

I miejsce

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów II Brygady Pancernej w Bogacicy

II miejsce

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 31 im. UNICEF w Opolu

III miejsce

Drużyna ze Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym im. Jakuba Kani w Domaradzu

Gratulujemy laureatom konkursu! Dziękujemy nauczycielom za przygotowanie uczniów, a uczniom za aktywny w nim udział.

Składamy gorące podziękowanie dyrektorom szkół, którzy umożliwili przeprowadzenie tegorocznej edycji konkursu w ich placówkach. Dziękujemy Dyrekcji Szkoły im. Stanisława Moniuszki w Bąkowicach, Dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Łubnianach, Dyrekcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Prudniku, Dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Zdzieszowicach oraz z Dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej w Leśnicy. 

poniedziałek, 01 luty 2021 10:11

Zakończenie akcji "Ferie z parkami"

Akcja „Ferie z parkami” cieszyła się dużym zainteresowaniem. Z satysfakcją odnotowaliśmy, że wzięło w niej udział ponad 50 osób. Głównym celem akcji było zaznajomienie mieszkańców woj. opolskiego z rozmaitością form życia występujących na terenie Opolszczyzny oraz zachęcenie do aktywnego wypoczynku na łonie natury trzech opolskich parków krajobrazowych: PK „Góra Św. Anny”, PK „Góry Opawskie” i Stobrawskiego PK.

poniedziałek, 11 styczeń 2021 13:06

W pigułce o Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie"

Chcąc w pełni skorzystać z uroków tego wyjątkowego miejsca, warto poznać kilka ciekawych informacji, zanim zaplanujemy piesze wędrówki po Górach Opawskich i okolicach Parku.

Poniżej, w telegraficznym skrócie, podane są najważniejsze informacje o Parku.

wtorek, 22 grudzień 2020 06:48

Odkrywaj z nami "Ferie z Parkami" !!!

Witaj! Jesteś uczniem zmęczonym już ciągłym siedzeniem na nauce zdalnej? Jesteś rodzicem, który szuka ciekawych zajęć dla swoich dzieci i siebie na ferie zimowe? Jesteś już nie dzieckiem, ale jeszcze nie dorosłym i też chcesz "coś porobić", a nie tylko siedzieć przed komputerem? A może po prostu "jesteś" i jesteś zainteresowany przyrodą i naszymi parkami krajobrazowymi? Przygotowaliśmy coś właśnie dla Ciebie!

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w pewnej przygodzie..., która wymaga jednaki troszkę wysiłku z Waszej strony, ale zapewniamy, że będzie ciekawie.

"Ferie z Parkami" to akcja edukacyjna z upominkami i nagrodami, a dla najbardziej zaangażowanego Uczestnika znajdzie się także coś specjalnego wink Toczy się ona w trzech parkach krajobrazowych Opolszczyzny równocześnie, chociaż zupełnie oddzielnie w każdym z nich: w PK "Góra Św. Anny", w PK "Góry Opawskie" i w Stobrawskim PK.

Przygoda składa się z dwóch części: filmowej (stacjonarnej - szczególnie dla tych, którzy z jakichś powodów wyjść z domu jednak nie mogą) i części terenowej. Możesz wziąć udział w obu (do czego zachęcamy) lub tylko w jednej z nich, ale pamiętaj: im więcej wykonasz zadań tym lepszą dostaniesz nagrodę, oby tylko nie okazała się ona jedyną motywacją...

Część filmowa, polega na:
- obejrzeniu filmu o wybranym parku krajobrazowym (każdy film trwa ok. 30 minut)
- odpowiedzeniu na 5 pytań dotyczących filmu
- namalowaniu rysunku (technika dowolna) do wybranej sceny z filmu i
- napisaniu krótkiego wiersza, rymowanki lub hasła związanego z obejrzanym filmem i promującego dany park krajobrazowy

Część terenowa:
- polega na wybraniu się w teren do danego parku krajobrazowego, na przynajmniej jedną z trzech opisanych przez nas tras
- do każdej trasy przygotowano 5 pytań, poprzedzonych 5-cioma zadaniami do wykonania w konkretnych miejscach - nie uda Ci się odpowiedzieć na pytania, jeśli nie znajdziesz się dokładnie tam, gdzie opisujemy, odpowiedzi nie znajdziesz również w internecie :)
- odpowiedz najlepiej na wszystkie 15 pytań z 3 tras, a przynajmniej na 5 pytań z 1 trasy

Odpowiedzi do części filmowej jak i terenowej należy wpisać w Załącznik nr 1 (dla dorosłych) lub Załącznik nr 1A (dla niepełnoletnich Uczestników) i wysłać na e-mail lub pocztą tradycyjną na podany w załączniku adres.
Jeśli zdecydujesz się na e-mail, to rysunek z części filmowej należy sfotografować lub zeskanować i wysłać jako załącznik do wiadomości e-mail. 
Jeśli będziesz wysyłać Załącznik pocztą tradycyjną to włóż w kopertę również wykonany rysunek (nie musisz go wówczas skanować czy fotografować).

Jeśli nasza akcja edukacyjna Cię zainteresowała i chcesz wziąć w niej udział - wybierz "swój" park krajobrazowy i wejdź na jego zakładkę Aktualności - tam znajdziesz zadania do wykonania i pytania oraz wspomniany załącznik.
Albo kliknij na wybrany Park poniżej:

PK "Góra Św. Anny"          PK "Góry Opawskie"          Stobrawski PK

Przypominamy, że nie musisz ograniczać się do jednego parku, możesz "oblecieć" wszystkie trzy - jak zdążysz.... bo termin upływa z końcem ferii zimowych, czyli 17 stycznia 2021 r. (chociaż na odpowiedzi wysłane pocztą tradycyjną poczekamy nieco dłużej: do 22 stycznia).
Powodzenia i do dzieła!

REGULAMIN akcji edukacyjnej "Ferie z Parkami" - kliknij aby pobrać.


Projekt „Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej
i na terenie Śląska Opolskiego”
  w ramach RPO WO na lata 2014 –2020, Oś priorytetowa V,
Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, działanie 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.

    

środa, 16 grudzień 2020 12:06

"na pieńku" cz.3 - aniołek

 

Jednym z atrybutów Świąt Bożego Narodzenia jest anioł. Można go wykonać w prosty sposób.

Przygotujcie:

- pieniek,

- skrzydła – te wykonane wcześniej z gliny (część 1 warsztatów). Można też wyciąć skrzydła z tektury;

- kulę – bombkę lub kulę wiklinową w białym, srebrnym lub złotym kolorze,

oraz sznurek, drut ozdobny, pistolet do kleju na gorąco, nożyczki, papier ścierny.

Może się przydać serce z gliny lub metalowa podstawka pod  świecę i świeczka podgrzewacz, farby.

środa, 09 grudzień 2020 13:25

"na pieńku" cz.2 - świąteczna kompozycja

Do wykonania naszych dekoracji będziemy potrzebowali kilku zielonych gałązek świerka, sosny, jodły lub żywotnika. Możecie kupić je w kwiaciarni. Przed wyjściem na zakupy zerknijcie jednak do ogrodu, może któreś drzewo lub krzew wymaga przycięcia.
Zbierzcie kilka szyszek, kawałki kory, łupiny buka, żołędzie i wysuszcie je.

Strona 1 z 7

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by