Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności ZOPK
piątek, 08 kwiecień 2022 06:57

Warsztaty pokrzywowe

 

Pokrzywa zwyczajna jest rośliną powszechnie znaną. Rośnie w lasach, ogrodach, w zaroślach - wszędzie tam, gdzie znajdzie żyzną, wilgotną glebę, bogatą w azot i próchnicę.

To pospolity chwast o niezwykłych właściwościach m.in. zdrowotnych i odżywczych. W jej liściach znajdziemy wyjątkowo dużą zawartość chlorofilu, wapnia, magnezu, żelaza, fosforu, potasu, witaminy C, K oraz A. Warto uwzględnić ją w  wiosennym menu.

Zapraszamy serdecznie na pokrzywowe warsztaty!

Aby powiększyć plakat kliknij w niego 2 razy. Przed wysłaniem zgłoszenia koniecznie zapoznajcie się z regulaminem - TUTAJ.

 

poniedziałek, 28 marzec 2022 07:24

Zakończenie akcji "Ferie z parkami"

Tegoroczna akcja "Ferie z Parkami" cieszyła się dużym powodzeniem. Pomimo niezbyt sprzyjających warunków pogodowych wiele rodzin i osób indywidualnych wybrało się podczas ferii zimowych na nasze ścieżki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie przy rozwiązywaniu przygotowanych przez nas zadań oraz determinację podczas trudnych wędrówek terenowych. 

Dla wszystkich osób biorących udział w naszej akcji przygotowaliśmy nagrody, ale chcielibyśmy wyróżnić osoby i rodziny, które najbardziej zaangażowały się w rozwiązywanie naszych zadań.

Zapraszamy rodziny z dziećmi (najlepiej powyżej 9 roku życia) na prelekcję połączoną z warsztatami robienia domków dla owadów dnia 8 kwietnia (piątek) na godz. 16:00 do siedziby Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny".

Spotkanie dotyczyć będzie dzikich owadów zapylających - ich roli w przyrodzie. Dowiemy się między innymi: jakie gatunki roślin są zapylane przez owady, jak wygląda cykl rozwojowy pszczół samotnych, czy dzicy zapylacze mogą żądlić, gdzie zakładają swoje "domy", a wszystko na przykładach kilku wybranych gatunków. Po prelekcji przejdziemy do warsztatu, który będzie polegał na odpowiednim przygotowaniu materiałów służących do wypełnienia domku dla owadów (gliny, trzciny) i odpowiednim ich ułożeniu. Gotowe domki każda rodzina będzie mogła zabrać ze sobą do domu.

Aby wziąć udział w warsztatach należy zgłosić chęć udziału wysyłając zgłoszenie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..  Ilość miejsc jest ograniczona - o przyjęciu decyduje więc kolejność zgłoszeń. Czas trwania warsztatów to ok. 2 godziny.

Przed zgłoszeniem prosimy zapoznać się z Regulaminem. Udział dzieci i młodzieży niepełnoletniej możliwy jest pod opieką osoby dorosłej oraz za pisemną zgodą rodzica (prawnego opiekuna).

piątek, 18 marzec 2022 07:00

Pożegnanie zimy w Górach Opawskich

Już w najbliższą niedzielę tj. 20.03.2022 r. o godz. 12.00 zapraszamy do udziału w wydarzeniu „Pożegnanie zimy”. Już tradycją stała się organizowana przy schronisku „Pod Biskupią Kopą” inscenizacja symbolicznego pożegnania „królowej śniegu”, wystawiana przez żołnierzy grup rekonstrukcyjnych z Nysy i Zlatych Hor. I tym razem wojsko Legii Polsko-Włoskiej z Nysy oraz Gwardii Cesarskiej ze Zlatych Hor zmierzą się w walce z siłami  zimy. W programie przewidziano również wiele innych atrakcji m.in. występ muzyczny, pokazy musztry oraz strojów z minionych epok, a także smakowanie niezwykłego specjału Gór Opawskich.

Dla wszystkich spragnionych wiedzy o walorach przyrodniczo-krajobrazowych Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” przygotowaliśmy materiały informacyjne, a najmłodszych zapraszamy na przyrodnicze zabawy z nagrodami.

Zachęcamy do wspólnego spaceru w stronę schroniska „Pod Biskupią Kopą” w towarzystwie legionistów (zbiórka o godz. 10.00 na parkingu przy ośrodku Ziemowit w Jarnołtówku”). Dotrzeć do celu można również indywidualnie od strony doliny Bystrego Potoku z Pokrzywnej.

Organizatorami wydarzenia „Pożegnania zimy” są: oddział PTTK w Głuchołazach, Urząd Miejski w Głuchołazach, Górski Dom Turysty PTTK „Pod Kopą Biskupią”, grupy  rekonstrukcyjne z Nysy i ze Zlatych Hor oraz Park Krajobrazowy „Góry Opawskie”.

czwartek, 17 marzec 2022 09:56

Noc sów w Stobrawskim Parku Krajobrazowym

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza do udziału w Nocy Sów. Wydarzenie odbędzie się w Stobrawskim Parku Krajobrazowym 25 marca 2022r. (piątek) w godzinach od 18.00 do 21.30.

Sowia Noc ma na celu poznanie nocnego życia lasu i upowszechnienie wiedzy na temat sów Polski, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków występujących w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkie osoby dorosłe i dzieci od 10 roku życia.

Podczas spotkania będzie można wesprzeć Opolskie Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Avi" w Łubnianach.

Program wydarzenia:

18.00 - Rozpoczęcie spotkania w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego  (Ładza, ul. W. Reymonta 3, 46-034 Pokój).

18.10 – Przedstawienie morfologii, biologii i gatunków sów, które można spotkać na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego

18.30 – spotkanie z p. Martą Węgrzyn założycielką Opolskiego Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Avi” w Łubnianach

19.00 – Spacer leśnymi ścieżkami – nasłuchiwanie i obserwacja sów

20.30 - Wspólne ognisko w Ładzy (na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej). Prowiant na                                                                                         ognisko we własnym zakresie.

                                                                                                        Regulamin wydarzenia dostępny po kliknięciu CZYTAJ DALEJ.

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza do udziału w Sowiej Nocy. Wydarzenie odbędzie się w Parku Krajobrazowym "Góry Opawskie" 26 lutego 2022 r. (sobota) w godzinach od 17.00 do 21.30.

Sowia Noc ma na celu poznanie nocnego życia lasu i upowszechnienie wiedzy na temat sów Polski, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków występujących w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie”. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkie osoby dorosłe i dzieci od 10 roku życia.


Szczegółowy program zamieszczony jest na plakacie. Regulamin wydarzenia dostępny po kliknięciu CZYTAJ DALEJ.

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza do udziału w Sowiej Nocy. Wydarzenie odbędzie się w Parku Krajobrazowym "Góra Św. Anny" 26 lutego 2022 r. (sobota) w godzinach od 17.00 do 21.00.

Sowia Noc ma na celu poznanie nocnego życia lasu i terenów otwartych. Podczas spotkania uczestnicy będą mogli zapoznać się z morfologią, biologią oraz potrzebą ochrony sów występujących na terenie PK "Góra Św. Anny".
Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkie osoby dorosłe i dzieci od 10 roku życia wzwyż, zainteresowane poznaniem sów i nocnego życia przyrody.

Program wydarzenia:
17:00 - Rozpoczęcie spotkania pod siedzibą PK Góra Św. Anny (Góra Świętej Anny, ul. Leśnicka 10 - 50.455737, 18.166622).
17:10 - Krótkie omówienie morfologii, biologii i gatunków sów, które można spotkać na terenie PK Góra Św. Anny.
17:30 - Wycieczka terenowa z Góry Świętej Anny do Żyrowej przez rezerwat przyrody Lesisko – nasłuchiwanie i obserwacja sów.
20:00 - Wspólne ognisko w Żyrowej (50.456435, 18.135209).

Szczegóły i Regulamin wydarzenia dostępny po kliknięciu CZYTAJ DALEJ.

Strona 1 z 10

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by