Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności ZOPK

 

Wyprawa do wnętrza wulkanu

Data: 18.09.2021 r. (sobota), godz. 10.00 - 12.30
Start: Siedziba Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" ul. Leśnicka 10, Góra św. Anny

Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny" jest doskonałym miejscem na rodzinne, krótkie wypady za miasto. Zapraszamy do udziału w wycieczce przeznaczonej dla dorosłych jak i starszych dzieci. Udział w niej pozwoli na poznanie najważniejszego z punktu geologicznego geostanowiska "Kamieniołom nefelinitu" w Geoparku Krajowym.

W celu uatrakcyjnienia tej wycieczki, obejmującej najciekawsze miejsca pod względem geologicznym (geostanowisko "Kamieniołom nefelinitu", geologiczny rezerwat przyrody „Góra Św. Anny", największy amfiteatr skalny w Polsce - proponujemy zwiedzanie ich z pracownikiem Parku. Dla rodzin ze starszymi pociechami przygotowaliśmy też Quest „Wyprawa do wnętrza wulkanu po geoskarb", który będziemy wspólnie rozwiązywać.

Młodsi uczestnicy zobaczą w terenie skamieniałości, rozszyfrują skład mineralny nefelinitu, wejdą do wnętrza komina wulkanicznego, zgłębią zagadnienia wulkanizmu.

Zachęcamy gorąco wszystkich, którzy pragną rozwijać pasje poznawcze swoich pociech.

ZAPISY pod numerem telefonu: 77 461 50 74 do piątku do godz. 15.00.

         

 

Już w najbliższą sobotę tj. 18.09.2021 r. jesteśmy otwarci dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby odwiedzić siedzibę  Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych w Pokrzywnej w godzinach od 9.00 do 14.00. Zapraszamy do zwiedzania ekspozycji przyrodniczej oraz poznania walorów naszego Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” https://dniotwarte.eu/wydarzenia/wydarzenie/spotkanie-przyrodniczo-edukacyjne-w-siedzibie-zopk-w-pokrzywnej. Dla najmłodszych przygotowaliśmy gry i zabawy przyrodnicze wraz z upominkami.

Wydarzenie organizowane jest w ramach akcji "Dni Otwarte Funduszy Europejskich"

Wstęp jest bezpłatny!

Koniecznie bądźcie z nami!

Duża część roślin stosowanych w ogrodnictwie nie należy do naszych gatunków rodzimych, często pochodzą one nawet z poza kontynentu europejskiego i zostały sprowadzone przez człowieka głównie w celach dekoracyjnych, rzadziej pokarmowych. Rośliny te niewątpliwie posiadają walory dekoracyjne i użytkowe (np. dla pszczelarstwa), jednak niektóre mogą stanowić zagrożenie dla rodzimych zasobów przyrodniczych. Zagrożenie to pojawia się w momencie gdy roślina „wyjdzie” z naszego ogrodu i zaczyna „zdobywać” nowe tereny. Oczywiście nie wszystkie obce geograficznie rośliny ogrodowe pozostawione same sobie dają radę przeżyć i namnażać się w naszym środowisku naturalnym. Są jednak wśród nich takie, które doskonale się odnajdują i wypierają nasze rodzime gatunki. Takie gatunki zwykło się nazywać inwazyjnymi. W Polsce występuje niespełna 4000 gatunków roślin naczyniowych, z czego rośliny obcego pochodzenia stanowią około jedną trzecią tej liczby!

czwartek, 02 wrzesień 2021 11:49

Akcja wciąż trwa!

Już ponad sto osób sięgnęło po odznakę pn. Korona Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”. Przypominamy, że okres zdobywania odznaki jest nieograniczony. Jesteśmy wdzięczni za Wasze relacje z wypraw i zdjęcia „zdobywców”, z których  bije zasłużona duma i radość z odniesionego sukcesu. Jeszcze raz wszystkim „zdobywcom” gratulujemy, a pozostałych turystów zachęcamy do podjęcia wyzwania, w zdobyciu wszystkich szczytów w PKGO.

Szczegóły akcji, regulamin i dokumenty do pobrania w artykule pt. „Zdobądź Koronę Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”.

Kto chociaż raz wędrował górskimi szlakami, wśród malowniczych pejzaży okolicznych wzniesień i w niemałym trudzie zdobył upatrzony górski szczyt, ten wie jak czuje się prawdziwy zwycięzca. Ileż sił witalnych w osobie naznaczonej mianem „zdobywcy”, co niejedną górę mogłaby przenieść.  Ileż szczęścia i radości przynosi dojście do celu, gdzie nagrodą jest zapierający dech w piersiach widok rozpościerający się ze szczytu góry. Każdy „zdobywca góry” wie,  jak schodzi się z koroną na głowie.

Okazją do takich wrażeń jest sięgnięcie po odznakę pn. Korona Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” ustanowioną przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych, organizatora tej akcji.

Po zdobyciu wszystkich wymienionych wzniesień Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”, a są nimi: Biskupia Kopa, Srebrna Kopa, Zamkowa Góra, Średnia Kopa, Szyndzielowa Kopa, Bukowa Góra, Przednia Kopa, Długota, Olszak, Krzyżówka (Krzyżowa), Kobylica, Wróblik, Okopowa, Lipowiec, Gajna (Wężowa), Święta Góra, Trupina, Kapliczna Góra, Kozia Góra (Klasztorna), wystarczy jedynie jako potwierdzenie, wysłać wykonane przez siebie zdjęcie tabliczki z nazwą wzniesienia. Pamiętajmy jednak o uwzględnieniu zasad dotyczących prawidłowego poruszania się po terenach objętych ochroną.

Prosimy o nadsyłanie zebranych zdjęć w formie elektronicznej (maksymalna objętość wszystkich zdjęć 10 MB), na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wraz z niezbędnymi danymi (imię, nazwisko, miejscowość zamieszkania) oraz oświadczeniem RODO, które stanowi załącznik do regulaminu. Szczegóły dotyczące akcji w regulaminie.  

poniedziałek, 23 sierpień 2021 05:12

Zapraszamy na spacer po czarnocińskim lesie

Zapraszamy wszystkich na ostatnie już Piątkowe Spotkanie Wakacyjne w Parku Krajobrazowym „Góra Św. Anny”. Tym razem wybierzemy się na spacer przyrodniczy po lesie w pobliżu rezerwatu przyrody „Boże Oko” w Czarnocinie.

Data: 27 sierpnia (piątek), godz. 10:00

Miejsce spotkania: Czarnocin parking przy wejściu do rezerwatu przyrody „Boże Oko” (50.447214, 18.244136).

W trakcie spaceru dowiesz się:

- gdzie leży górnośląska „Szwajcaria”?
- dlaczego w  PK „Góra Św. Anny” jest tyle buków?
- jakie rodzaje lasów bukowych możemy spotkać w Polsce i w PK „Góra Św. Anny”?
- jakie zwierzęta zamieszkują buczyny?
- czym jest rezerwat przyrody i dlaczego ochrona rezerwatowa jest tak ważna?
- co to jest martwe drewno i jakie ma znaczenie dla lasu?

Prosimy zaopatrzyć się w strój adekwatny do pogody oraz buty trekkingowe.

Serdecznie zapraszamy!!!

Udział w spacerze jest BEZPŁATNY.

czwartek, 19 sierpień 2021 11:00

Zapraszamy na warsztaty o owadach zapylających

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby posłuchać opowieści o sympatycznych trzmielach, pracowitych pszczołach czy uroczych murarkach, którzy chętnie spróbują  różnych miodów i pobawią się plastycznie. W nagrodę zabiorą ze sobą do domu proste domki dla owadów, świece z węzy pszczelej i dużą dawkę pozytywnego nastawienia dla naszych małych sprzymierzeńców - owadów zapylających. 

Zgłoszenia  na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i pod numerem telefonu 77 469 35 50 (osoby do kontaktu: Żaneta Cieślak, Agata Frankiewicz)

Karta zgłoszenia

Regulamin

 Ankieta dotycząca zdrowia uczestnika

Ankieta dotycząca zdrowia opiekuna uczestnika

Zapraszamy serdecznie na nasze przedostatnie już Piątkowe Spotkanie Wakacyjne. Tym razem kierujemy je do rodzin z dziećmi powyżej 6 r.ż. - liczymy również na Ojców :). Zapraszamy także młodzież oraz dorosłych chcących się nieco odstresować na łonie natury :) Przygotowaliśmy dla Was kilka fajnych zabaw, które pozwolą nam poznać las z nieco innej strony. Zobaczymy go nie tylko oczami, ale "posmakujemy" także dotykiem, słuchem i węchem. Myślę, że będzie ciekawie!

Miejsce spotkania: przy wiacie na punkcie widokowym w Górze św. Anny (nieopodal Zajazdu Góra Św. Anny - na rozjeździe dróg do Zdzieszowic i Leśnicy)
Data: 20 sierpnia (piątek)
Godzina: 10:00
Ubiór: stosowny do sytuacji :) czyli pełne buty, długie spodnie (najlepiej lekko znoszone :)
Zabawy potrwają około 2-3 godzin w zależności od ilości uczestników i entuzjazmu!

W związku z koniecznością przygotowa materiałów na nasze spotkanie prosimy o zapisy pod nr telefonu 77 461-50-74 - żeby dla wszystkich wystarczyło :)
Jeśli ktoś nie zdąży się zapisać lub zdecyduje w ostatnim momencie, to  również możne przybyć, ale prosimy wówczas o wyrozumiałość, gdyż możemy nie mieć dla tych osób przygotowanych imagineskopów i innych eksponatów pomocnych w naszych zajęciach :)

Zapraszamy! Oby nam pogoda dopisała. Jeśli będzie padał deszcz, spotkanie najpewniej zostanie odwołane lub przeniesione na inny termin. Prosimy śledzić nas na fb lub na naszej stronie: www.zopk.pl.