Pokrzywa zwyczajna jest rośliną powszechnie znaną. Rośnie w lasach, ogrodach, w zaroślach - wszędzie tam, gdzie znajdzie żyzną, wilgotną glebę, bogatą w azot i próchnicę.
To pospolity chwast o niezwykłych właściwościach m.in. zdrowotnych i odżywczych. W jej liściach znajdziemy wyjątkowo dużą zawartość chlorofilu, wapnia, magnezu, żelaza, fosforu, potasu, witaminy C, K oraz A. Warto uwzględnić ją w wiosennym menu.
Zapraszamy serdecznie na pokrzywowe warsztaty!
Aby powiększyć plakat kliknij w niego 2 razy. Przed wysłaniem zgłoszenia koniecznie zapoznajcie się z regulaminem - TUTAJ.
Tegoroczna akcja "Ferie z Parkami" cieszyła się dużym powodzeniem. Pomimo niezbyt sprzyjających warunków pogodowych wiele rodzin i osób indywidualnych wybrało się podczas ferii zimowych na nasze ścieżki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie przy rozwiązywaniu przygotowanych przez nas zadań oraz determinację podczas trudnych wędrówek terenowych.
Dla wszystkich osób biorących udział w naszej akcji przygotowaliśmy nagrody, ale chcielibyśmy wyróżnić osoby i rodziny, które najbardziej zaangażowały się w rozwiązywanie naszych zadań.
Zapraszamy rodziny z dziećmi (najlepiej powyżej 9 roku życia) na prelekcję połączoną z warsztatami robienia domków dla owadów dnia 8 kwietnia (piątek) na godz. 16:00 do siedziby Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny".
Spotkanie dotyczyć będzie dzikich owadów zapylających - ich roli w przyrodzie. Dowiemy się między innymi: jakie gatunki roślin są zapylane przez owady, jak wygląda cykl rozwojowy pszczół samotnych, czy dzicy zapylacze mogą żądlić, gdzie zakładają swoje "domy", a wszystko na przykładach kilku wybranych gatunków. Po prelekcji przejdziemy do warsztatu, który będzie polegał na odpowiednim przygotowaniu materiałów służących do wypełnienia domku dla owadów (gliny, trzciny) i odpowiednim ich ułożeniu. Gotowe domki każda rodzina będzie mogła zabrać ze sobą do domu.
Aby wziąć udział w warsztatach należy zgłosić chęć udziału wysyłając zgłoszenie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ilość miejsc jest ograniczona - o przyjęciu decyduje więc kolejność zgłoszeń. Czas trwania warsztatów to ok. 2 godziny.
Przed zgłoszeniem prosimy zapoznać się z Regulaminem. Udział dzieci i młodzieży niepełnoletniej możliwy jest pod opieką osoby dorosłej oraz za pisemną zgodą rodzica (prawnego opiekuna).
Już w najbliższą niedzielę tj. 20.03.2022 r. o godz. 12.00 zapraszamy do udziału w wydarzeniu „Pożegnanie zimy”. Już tradycją stała się organizowana przy schronisku „Pod Biskupią Kopą” inscenizacja symbolicznego pożegnania „królowej śniegu”, wystawiana przez żołnierzy grup rekonstrukcyjnych z Nysy i Zlatych Hor. I tym razem wojsko Legii Polsko-Włoskiej z Nysy oraz Gwardii Cesarskiej ze Zlatych Hor zmierzą się w walce z siłami zimy. W programie przewidziano również wiele innych atrakcji m.in. występ muzyczny, pokazy musztry oraz strojów z minionych epok, a także smakowanie niezwykłego specjału Gór Opawskich.
Dla wszystkich spragnionych wiedzy o walorach przyrodniczo-krajobrazowych Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” przygotowaliśmy materiały informacyjne, a najmłodszych zapraszamy na przyrodnicze zabawy z nagrodami.
Zachęcamy do wspólnego spaceru w stronę schroniska „Pod Biskupią Kopą” w towarzystwie legionistów (zbiórka o godz. 10.00 na parkingu przy ośrodku Ziemowit w Jarnołtówku”). Dotrzeć do celu można również indywidualnie od strony doliny Bystrego Potoku z Pokrzywnej.
Organizatorami wydarzenia „Pożegnania zimy” są: oddział PTTK w Głuchołazach, Urząd Miejski w Głuchołazach, Górski Dom Turysty PTTK „Pod Kopą Biskupią”, grupy rekonstrukcyjne z Nysy i ze Zlatych Hor oraz Park Krajobrazowy „Góry Opawskie”.
Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza do udziału w Nocy Sów. Wydarzenie odbędzie się w Stobrawskim Parku Krajobrazowym 25 marca 2022r. (piątek) w godzinach od 18.00 do 21.30.
Sowia Noc ma na celu poznanie nocnego życia lasu i upowszechnienie wiedzy na temat sów Polski, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków występujących w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkie osoby dorosłe i dzieci od 10 roku życia.
Podczas spotkania będzie można wesprzeć Opolskie Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Avi" w Łubnianach.
Program wydarzenia:
18.00 - Rozpoczęcie spotkania w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego (Ładza, ul. W. Reymonta 3, 46-034 Pokój).
18.10 – Przedstawienie morfologii, biologii i gatunków sów, które można spotkać na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego
18.30 – spotkanie z p. Martą Węgrzyn założycielką Opolskiego Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Avi” w Łubnianach
19.00 – Spacer leśnymi ścieżkami – nasłuchiwanie i obserwacja sów
20.30 - Wspólne ognisko w Ładzy (na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej). Prowiant na ognisko we własnym zakresie.
Regulamin wydarzenia dostępny po kliknięciu CZYTAJ DALEJ.
Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza do udziału w Sowiej Nocy. Wydarzenie odbędzie się w Parku Krajobrazowym "Góry Opawskie" 26 lutego 2022 r. (sobota) w godzinach od 17.00 do 21.30.
Sowia Noc ma na celu poznanie nocnego życia lasu i upowszechnienie wiedzy na temat sów Polski, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków występujących w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie”. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkie osoby dorosłe i dzieci od 10 roku życia.
Szczegółowy program zamieszczony jest na plakacie. Regulamin wydarzenia dostępny po kliknięciu CZYTAJ DALEJ.
Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza do udziału w Sowiej Nocy. Wydarzenie odbędzie się w Parku Krajobrazowym "Góra Św. Anny" 26 lutego 2022 r. (sobota) w godzinach od 17.00 do 21.00.
Sowia Noc ma na celu poznanie nocnego życia lasu i terenów otwartych. Podczas spotkania uczestnicy będą mogli zapoznać się z morfologią, biologią oraz potrzebą ochrony sów występujących na terenie PK "Góra Św. Anny".
Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkie osoby dorosłe i dzieci od 10 roku życia wzwyż, zainteresowane poznaniem sów i nocnego życia przyrody.
Program wydarzenia:
17:00 - Rozpoczęcie spotkania pod siedzibą PK Góra Św. Anny (Góra Świętej Anny, ul. Leśnicka 10 - 50.455737, 18.166622).
17:10 - Krótkie omówienie morfologii, biologii i gatunków sów, które można spotkać na terenie PK Góra Św. Anny.
17:30 - Wycieczka terenowa z Góry Świętej Anny do Żyrowej przez rezerwat przyrody Lesisko – nasłuchiwanie i obserwacja sów.
20:00 - Wspólne ognisko w Żyrowej (50.456435, 18.135209).
Szczegóły i Regulamin wydarzenia dostępny po kliknięciu CZYTAJ DALEJ.
Witaj! Jesteś uczniem, któremu właśnie rozpoczęły się ferie zimowe? Jesteś rodzicem, który szuka ciekawych zajęć dla swoich dzieci i siebie? Jesteś już nie dzieckiem, ale jeszcze nie dorosłym i też chcesz "coś ciekawego porobić"? A może po prostu "jesteś" i jesteś zainteresowany przyrodą i naszymi parkami krajobrazowymi? Przygotowaliśmy coś właśnie dla Ciebie!
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w II edycji pewnej przygody..., wymaga ona jednak wysiłku z Waszej strony, ale zapewniamy, że będzie ciekawie.
"Ferie z Parkami" to akcja edukacyjna z upominkami i nagrodami. Toczy się ona w trzech parkach krajobrazowych Opolszczyzny równocześnie, chociaż zupełnie oddzielnie w każdym z nich: w PK "Góra Św. Anny", w PK "Góry Opawskie" i w Stobrawskim PK.
Przygoda składa się z dwóch części: filmowej, stacjonarnej - szczególnie dla tych, którzy wyjść z domu nie mogą i głównej części terenowej (najciekawszej :). Możesz wziąć udział w obu (do czego zachęcamy) lub tylko w jednej z nich, ale pamiętaj: im więcej wykonasz zadań tym większą masz szansę na lepszą nagrodę, oby tylko nie okazała się ona jedyną motywacją...
Jesteśmy całkowicie zależni od roślin!
Przede wszystkim dzięki procesowi fotosyntezy zachodzącej w zielonych liściach roślin z udziałem światła słonecznego powstaje tlen - niezbędny do życia wszystkich mieszkańców powierzchni ziemi.
Warto przez chwilę zastanowić się jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają rośliny.
Budzimy się rano w domu, do którego wybudowania potrzebne było drewno (chociażby więźba). Dom wyposażony jest w meble wykonane z drewna. Zakładamy koszulkę i dżinsy uszyte z bawełnianej tkaniny. Zaparzamy kawę lub herbatę, zjadamy kanapkę lub owsiankę i wyjeżdżamy do pracy. Jedziemy samochodem, którego opony wykonano min. z kauczuku naturalnego pozyskiwanego z figowców lub kauczukowców. Samochód napędzany jest paliwem powstałym w wyniku biochemicznych oraz termicznych przeobrażeń materii organicznej, m.in. szczątków roślinnych. Na ból głowy zażywamy aspirynę czyli kwas acetylosalicylowy – wyizolowany z kory wierzby. Co ciekawe, środek ten stosowano już ok. 1500 lat przed naszą erą. Przez setki lat dla zbicia gorączki wykorzystywano korę wierzby. W XIX wieku wyizolowano substancję czynną - kwas salicylowy i rozpoczęto produkcję specyfiku pod nazwą aspiryna.
W ubiegłym tygodniu odbyły się bożonarodzeniowe warsztaty florystyczne w Parku Krajobrazowym „Góra Św. Anny”. Ze względu na duże zainteresowanie zajęcia odbyły się w dwóch terminach. W tym roku uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonali wianek z igliwia, a następnie przyozdobili je naturalnymi materiałami dekoracyjnymi. Do tego celu wykorzystali wysuszone szyszki, gałęzie, owoce, nasiona, kwiatostany roślin i ozdoby z gliny.
Co roku zachęcamy do samodzielnego wykonania świątecznych stroików i ozdób z materiałów naturalnych. Uczestnicy warsztatów uczą się podstawowych technik tworzenia dekoracji florystycznych a przy okazji poznają rodzimą florę, bowiem materiałem do tworzenia dekoracji są fragmenty drzew i krzewów rosnących w naszym otoczeniu - gałęzie, owoce, kora. Uczymy jak pozyskiwać taki materiał bez szkody dla środowiska, nie łamiąc przepisów prawnych wynikających z ustawy o ochronie przyrody i ustawy o lasach.
Celem warsztatów jest również zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia środowiska plastikowymi śmieciami. Większość ozdób dostępnych w marketach handlowych wykonana jest z tworzyw sztucznych. Znaczna ich część po świętach trafia do kosza na śmieci. Decydując się na dekoracje wykonane z materiału roślinnego przyczyniamy się do poprawy stanu środowiska. Podstawowym materiałem do wykonania dekoracji świątecznych jest igliwie – gałązki świerka, sosny, jodły, które cenimy za wspaniały zapach.
Wianek można wykorzystać na wiele sposobów. Przyozdobiony wianek można zawiesić na drzwi albo wykorzystać jako ozdoba świątecznego stołu. Wianek z igliwia ma swoje znaczenie. Kształt wieńca, czyli krąg symbolizuje wieczność Boga, który nie ma początku ani końca. Zielone gałązki świerka, jodły, sosny stanowią symbol nieśmiertelności. Wianek zawieszony na drzwi ma oznaczać zaproszenie do środka. Zielony wianek stanowi też podstawę tradycyjnego wianka adwentowego. Zwyczaj ich robienia pochodzi z XIX wieku i przywędrowała do nas z Niemiec. Ciekawostką jest, że w tradycyjnie wykonanym wieńcu adwentowym podstawę kształtu stanowiły związane w koło pędy buczyny, na których opierano gałęzie drzew iglastych lub liściastych.
Warsztatom towarzyszyła szczególna atmosfera, radosny nastrój i rozmowy o przygotowaniach do świąt. Wykonane prace uczestnicy zabrali do swoich domów.
Zdjęcia dostępne po kliknięciu CZYTAJ DALEJ...
Serdecznie zapraszamy szkoły podstawowe do udziału w wojewódzkim konkursie Poznajemy Opolskie Parki Krajobrazowe. Konkurs ten skierowany jest do uczniów klas VII i VIII. W konkursie mogą wziąć udział szkoły z gmin, położonych na terenie jednego z trzech parków krajobrazowych Opolszczyzny:
Cele konkursu są następujące:
W zeszły piątek 26 listopada odbyły się w siedzibie Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" warsztaty florystyczne "Szyszkowe bukiety".
Na uczestników czekały stoły suto zastawione przeróżnymi darami natury, w których prym wiodły szyszki różnych gatunków drzew iglastych takich jak: sosna, daglezja, świerk, modrzew czy sosna wejmutka - to właśnie z nich wykonywane były kwiaty do naszych kompozycji. Uczestnicy zajęć wykazali się niezwykłą kreatywnością tworząc przepiękne "obrazy". Zadziwiające jest to jak różnie każdy z uczestników warsztatów interpretuje ten sam temat, wykorzystując inne kolory, faktury czy po prostu inny sposób kompozycji. Dzięki takiej twórczej kreatywności mogły powstać niezwykłe obrazy rozświetlające barwami długie jesienne wieczory.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć - kliknij poniższe CZYTAJ DALEJ.
Dnia 24 listopada 2021 r. odbyło się oficjalne otwarcie nowej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej na terenie Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" o nazwie "Czarnocińskie buczyny". Nazwa wzięła się od porastających okoliczny teren lasów bukowch, bardzo cennych przyrodniczo siedlisk, oraz od nazwy miejscowości, wokół której ścieżka zatacza pętlę.
Otwarcia ścieżki dokonała Marszałek Województwa Opolskiego - Zuzanna Donath-Kasiura, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - Alicja Majewska, Z-ca Burmistrza Leśnicy - Andrzej Iwanowski , Dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych - Ireneusz Hebda, leśniczy leśnictwa Klucz Janina Radecka-Giemza, sołtys Czarnocina - Izabela Lizoń oraz Beata Wielgosik - kierownik Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny”. Po oficjalnym "przecięciu wstęgi" czyli przepiłowaniu symbolicznej, choć solidnej gałęzi bukowej, wszyscy zostali zaproszenie do przejścia 2-kilometrowym fragmentem ścieżki z Czarnocina do parkingu leśnego w Olszowej. Po drodze pracownicy Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny": Beata Wielgosik, Tomasz Biwo i Elżbieta Kuźnicka oraz leśniczy leśnictwa Klucz - Janina Radecka-Giemza, zatrzymując się przy tablicach edukacyjnych, opowiedzieli o historii kapliczki "Boże Oko", mniej znanych mieszkańcach i na co dzień niedostrzegalnych, a bardzo ważnych elementach przyrodniczych lasów, o samym buku jako gatunku - głównym bohaterze tematu przewodniego oraz o pracy przy bukowych odnowieniach naturalnych i "sztucznych". Część terenowa zakończyła się na parkingu leśnym w Olszowej.
W drugiej części spotkania, odbywającego się w Gospodzie "Pod Złotym Rogiem" Olszowej, nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursu „Magia kuchennych Ogrodów”. Pani Marszałek Zuzanna Donath - Kasiura i Członek Zarządu Antoni Konopka wręczyli dyplomy i nagrody, m.in. Pani Ewie Poślińskiej z Dobrzenia Wielkiego za pracę pn. „Ogród Malutki” oraz Pani Marii Grzegorzek z Jarnołtówka (III miejsce) za film „Ogród Opawski”.
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że konkurs „Magia kuchennych ogrodów” dobiegł końca i został rozstrzygnięty. Najważniejszymi celami konkursu było pokazanie piękna istniejących ogrodów kuchennych (użytkowych) i zachęcenie do zakładania ogrodów kuchennych, które pełnią ważną rolę w przyrodzie.
Nadesłane prace musiały być związane z ogrodami z terenu województwa opolskiego i dotyczyć ogrodów użytkowych: warzywnych, ziołowo-kwiatowych jak i owocowych. Zgłoszenie konkursowe musiało zawierać następujące elementy: opis ogrodu (położenie administracyjne, powierzchnia, data założenia , informacja o rodzajach uprawianych ogrodach kuchennych (np. warzywnik, sad lub jagodnik, rabata ziołowa, sad itp.), listę uprawianych roślin, oraz opis rozwiązań sprzyjających zachowaniu bogactwa gatunkowego roślin i zwierząt (dobór roślin przyjaznych owadom, metody uprawy, kompostowanie, urządzenia przyjazne zwierzętom np.: poidełka, budki dla zwierząt itp.).
Obowiązkowym elementem zgłoszonych prac konkursowych były wizualizacje ogrodów. Zgodnie z regulaminem konkursu dopuszczono następujące formy ukazania ogrodu: dokumentacja fotograficzna obejmującą aktualne zdjęcia wraz z ich opisem, prezentacja multimedialna, film wraz z tekstem mówionym lub napisami.
Komisja oceniająca nadesłane prace postanowiła nie przyznać I miejsca, natomiast II miejsce przyznano Pani Ewie Poślińskiej z Dobrzenia Wielkiego za pracę pn. „Ogród Malutki” oraz III miejsce przyznano Pani Mari Grzegorzek z Jarnołtówka za film „Ogród Opawski”.
Ponadto przyznano 3 wyróżnienia: Pani Jolancie Niewdana z Sarny Małe (prezentacja), Mateuszowi Puchała z Łowszowa (albumik fotograficzny) i Pani Justynie Barszczewskiej- Burak (prezentacja)
Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy. Serdecznie gratulujemy laureatom i wyróżnionym. O miejscu i czasie wręczenia nagród laureaci i wyróżnieni zostaną poinformowani osobiście.
17 października br. zapraszamy do włączenia się w akcję sprzątania Gór Opawskich, którą organizuje Starostwo Powiatowe w Nysie.
Park Krajobrazowy „Góry Opawskie”, jako jeden z partnerów przedsięwzięcia, dołącza się do szczytnego celu, przekazując poniższy apel ze Starostwa:
– W trosce o otaczającą przyrodę i ochronę środowiska posprzątajmy trasę w Dolinie Złotego Potoku oraz szlak na Kopę Biskupią. Naszym celem jest zwrócenie uwagi na problem śmieci pozostawionych na górskich szlakach.
Na wszystkich, którzy zechcą dołączyć do naszej akcji sprzątania Gór Opawskich, na zakończenie czekać będzie ciepły posiłek, niespodzianka oraz gry i zabawy przyrodnicze.
– Warto być z nami! Dbając o czystość gór, dbamy o nas samych, oraz o nasze wrażenia podczas pieszych wypraw! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem akcji, który dostępny jest na naszej stronie www.powiat.nysa.pl- informuje Starostwo Powiatowe w Nysie.
Cała akcja rozpocznie się na polanie w Cichej Dolinie w Pokrzywnej o godzinie 10:00.
Liczymy na Was!
Zielonym Rajdem w Czereśniowej Krainie rozpoczęliśmy szerszą kampanię „Ratujemy Aleje Czereśniowe”. O kampanii można poczytać na naszej stronie oraz stronach partnerów.
Zielony Rajd w Czereśniowej Krainie został zorganizowany w celu czynnego obchodzenia Międzynarodowego Dnia Drzewa, obchodzonego w naszym kraju 10 października. Organizatorem wiodącym był Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych, natomiast współorganizatorami były następujące instytucje: Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji w Leśnicy, Szkoła Podstawowa im. Obrońców Góry Chełmskiej w Leśnicy, a także Związek Międzygminny Czysty Region. Honorowy Patronat nad Rajdem sprawował Burmistrz Leśnicy Łukasz Jastrzembski, który jest także liderem kampanii „Ratujemy Aleje Czereśniowe”.
Zgodnie z intencją tego święta, polegającego na sadzeniu drzew uczniowie i ich rodzice, a potem mieszkańcy Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” mieli możliwość nasadzenia 300 drzewek czereśniowych w swoim najbliższym otoczeniu. Uczestnicy rajdu poprzez czynny udział zdobyli i pogłębili wiedzę o naszych alejach czereśniowych, poszerzyli praktyczną wiedzę z zakresu biologii czereśni oraz poprzez uwrażliwienie na rolę jaką spełniają drzewa w przyrodzie przyczynią się w przyszłości się do ochrony drzew. Ważnym punktem Rajdu była wcześniejsza zbiórka zbiórkę makulatury przez uczniów poszczególnych klas.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK