Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności ZOPK
środa, 21 wrzesień 2022 13:20

Warsztaty "Grzyby znane i mniej znane"

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza na zajęcia prelekcyjno - warsztatowe "Grzyby znane i mniej znane", zajęcia poprowadzi dr Maciej Kozak - botanik i mykolog, absolwent i wieloletni pracownik Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkanie odbędzie się 8 października br. od godz. 8.30 w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy, ul. Reymonta 3. Wykład połączony będzie z wystawą grzybów oraz z wyjściem terenowym.
W celu udziału w imprezie należy zgłosić uczestnictwo w terminie do 30 września 2022 r. poprzez kartę zgłoszenia udziału. Kartę można przesłać w formie skanu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. a oryginał dostarczyć w dniu zajęć.

czwartek, 15 wrzesień 2022 09:27

Przygodowy Rajd Rowerowy "Jak ojciec z synem"

Już 1 października 2022 r. z okazji Dnia Chłopaka, zapraszamy mężczyzn - tych dużych i tych małych na przygodowy rajd rowerowy po Stobrawskim Parku Krajobrazowym!

Jeśli chcecie aktywnie spędzić czas jadąc po drogach i bezdrożach parku krajobrazowego,  pogłówkować  podczas wykonywania zadań, sprawdzić się w nietypowych konkurencjach sprawnościowych, ale przede wszystkim pobyć ze sobą - "jak ojciec z synem" -  ZAPRASZAMY!  Ta przygoda jest właśnie dla Was !

Startujemy 1 października (sobota) o godzinie 10.00 z Zamku w Bożejowie (Bożejów 6, 46-030 Radomierowice). Koniecznie trzeba się wcześniej zapisać wysyłając do nas na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  wypełnioną Kartę zgłoszeniową, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona. Warunkiem zakwalifikowania się do uczestnictwa w rajdzie jest e-mail zwrotny od organizatorów. 

Pamiętajcie zabrać ze sobą dobry humor i rowery ;) 

                                                                                                                Do zobaczenia!

Szczegółowe informacje dotyczące rajdu znajdują się w Regulaminie Rajdu. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny 77 469 35 50. 

Karta zgłoszeniowa

Regulamin Przygodowego Rajdu Rowerowego "Jak ojciec z synem"

Mapa trasy rajdu 

 

środa, 14 wrzesień 2022 05:07

Projekt "Przyroda Wokół Nas"

Drodzy Mieszkańcy powiatu krapkowickiego,

Stowarzyszenie „Nasze Dziedzictwo” w Żyrowej ogłasza nabór 20 chętnych rodzin z dziećmi w wieku szkolnym z powiatu krapkowickiego do realizacji projektu PRZYRODA WOKÓŁ NAS. Zadanie rozpoczniemy trzema spotkaniami, na których pracownicy Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” przybliżą nam tematykę ochrony przyrody w najbliższym otoczeniu. Oprócz zajęć stacjonarnych odbędą się także warsztaty, podczas których uczestnicy poznają: zasady prawidłowego wykonania i zawieszania budek lęgowych, wykonają własne hotele dla zapylaczy oraz pomogą w doposażeniu dużego hotelu dla owadów przy szkole. W otoczeniu hotelu i przy samej szkole powstaną: ozdobna rabata ziołowa dla owadów oraz piękna łączka kwietna. Wspólnie z naszymi strażakami zawiesimy budki lęgowe we wskazanych przez uczestników lokalizacjach.

Liczymy na Wasz aktywny udział. Zajęcia będą odbywać się cyklicznie, w określony dzień , co dwa tygodnie, w godzinach popołudniowych.

Zależy nam, by nie tylko dzieci i młodzież uczestniczyli w projekcie. Bardzo liczymy na starsze pokolenie – rodziców i dziadków.

Przedsięwzięcie będzie relacjonowane na naszej stronie internetowej, stronie Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych i FB. Chcemy zaprosić także lokalne radio i TVP Opole.

Projekt ma na celu wzrost świadomości ekologicznej oraz  integrację wewnątrzpokoleniową i międzypokoleniową oraz działania na rzecz poprawy stanu środowiska. Razem możemy więcej, ale potrzebne są chęci do pracy i samodoskonalenia.

Zadanie będzie realizowane od 1 września do 30 października 2022 r. i jest skierowane do osób rodzin z dziećmi w wieku szkolnym z terenu całego powiatu krapkowickiego (min. 20 osób), wyłonionych za pośrednictwem mediów społecznościowych (fb, strona internetowa).

Prosimy o zgłaszanie się do koordynatorki projektu – Beata Wielgosik 502 533 270 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 7 września w Szkole Podstawowej w Żyrowej. O miejscu i czasie następnych spotkań zostaną powiadomione osoby zgłoszone do projektu.

Projekt został dofinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w wyniku konkursu ofert. Partnerem w projekcie jest Park Krajobrazowy „Góra św. Anny”.

Załączniki:

Oświadczenie uczestnika PWN
Klauzula informacyjna

 

    

 

Zapraszamy rodziny z dziećmi, gdyż nasze spotkanie jest kierowane głównie do dzieci w wieku szkolnym, na spotkanie dotyczące życia pszczół. Omawiane będzie ich znaczenie w przyrodzie i zagrożenia na jakie narażone są we współczesnym świecie. Nasze spotkanie będzie połączone z warsztatem, dlatego każdy kto weźmie w nim udział nie wyjdzie od nas z niczym... Nasze warsztato-spotkanie jest oczywiście bezpłatne. Obowiązują zapisy, które przysyłać prosimy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Regulamin - do pobrania.

 

poniedziałek, 22 sierpień 2022 11:50

"Botaniczny zegar" z cyklu Rok botaniki

Zegary rządzą naszym życiem.

Od zarania dziejów człowiek zmagał się z potrzebą odmierzania czasu. Początkowo określano czas na podstawie zmian zachodzących w przyrodzie. Obserwacja słońca, księżyca oraz zmieniającej się szaty roślinnej pomagały w określaniu upływających dni, miesięcy, pór roku oraz mijających lat.

Pierwszym urządzeniem do pomiaru czasu był zegar słoneczny, czyli gnomon. Jego wynalezienie określa się na ok 2000 lat p.n.e. W określaniu czasu wykorzystano przesuwający się i zmieniający swoją długość cień. W kolejnych wiekach wynaleziono klepsydrę wodną a potem dokładniejszą w pomiarach klepsydrę piaskową. Upływający czas określano też na podstawie spalającej się świecy czy oliwy. Pierwszy zegar mechaniczny napędzany wodą powstały w Egipcie w  XVI wieku p.n.e. a w następnych wiekach był udoskonalany. Potem powstawały kolejne zegary – coraz to doskonalsze i dokładniejsze.

Udało się, słońce nam dopisało, miał padać deszcz, ale nie padało. Przedostatnia wycieczka w cyklu wakacyjnym już za nami. Kogo nie było niech żałuje. Park Krajobrazowy "Góra św. Anny" obfituje w miejsca bogato nasączone historią... nie tak jednoznaczną jakby się na pierwszy rzut oka wydawało. Rzadko jednak wychodzi się poza samą Górę św. Anny, o której opowiadać można godzinami, ale jest jedno wyjątkowe miejsce o którym powoli się zapomina - to dawne Niedel Ellguth, a później Ligotka, a dzisiaj Ligota Dolna...

 

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane lokalnymi, przyrodniczymi i historycznym ciekawostkami regionu do bliższego poznania niepozornego, ale niezwykle ciekawego miejsca na mapie Opolszczyzny - miejscowości Ligota Dolna.
Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenia, gdyż ilość miejsc jest ograniczona. Spotykamy się w Ligocie Dolnej - każdy z uczestników dojeżdża we własnym zakresie. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale ponieważ jednym z punktów jest zwiedzanie Muzeum Sztuki Sakralnej (z przewodnikiem) - dochodzi koszt biletu wstępu to tego muzeum w wysokości 10 zł/osoby. Osoby, które były już w tym obiekcie i chciałyby opuścić ten punk programu, prosimy o taką informację podczas zgłaszania chęci udziału.

Plakat do pobrania.

Regulamin.

Strona 1 z 11

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by