Wspólnie ze stowarzyszeniem "Z szarym za płotem" serdecznie zapraszamy na spotkanie "Życie w sąsiedztwie wilków". Podczas tego wydarzenia omówione zostaną podstawowe informacje na temat tego niezwykłego gatunku, rozprawimy się również z licznymi mitami ukazującymi się m.in. w mediach oraz przedstawimy walory Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.
Spotkanie odbędzie się 27 lutego, o godzinie 17.00 w siedzibie Parku w Ładzy.
Rok 2023 zapowiada się niezwykle ekscytująco… Obchodzimy bowiem 35-lecie powstania Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” i Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”. W ramach obchodów jubileuszu zaplanowaliśmy szereg wydarzeń i imprez.
O nadchodzących wydarzeniach będziemy informować na bieżąco, zaś już teraz ogłaszamy pierwszy konkurs skierowany do pasjonatów Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny”. Do wygrania limitowany kalendarz ze zdjęciami Błażeja Duka oraz koszulka. Chcemy wiedzieć co Waszym zdaniem świadczy o wyjątkowości tego miejsca.
Rozwińcie zdanie: Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny” dla mnie to… Odpowiedzi przysyłajcie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 26 stycznia.
Nagrodzimy najciekawsze odpowiedzi.
Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w XXII edycji ogólnopolskiego konkursu:
"POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI" 2022/2023.
Temat tegorocznej edycji: "Ptaki w parkach krajobrazowych"
„Zaproś leśnego skrzata do swojego domu na święta” to nowa propozycja warsztatów świątecznych organizowanych jak co roku w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie”.
W dniu 9 grudnia 2022 r. zapraszamy na warsztaty świąteczne, które odbędą się w siedzibie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”. Podobno skrzaty w Boże Narodzenie wychodzą z lasów, aby jako pomocnicy świętego Mikołaja, dostarczyć prezenty pod choinkę a wieczorem kiedy nikt nie widzi pomagać ludziom w gospodarstwach. Może warto sprawić sobie takiego skrzata?
Z naszej strony przygotujemy wszystkie potrzebne materiały i sprzęt do jego wykonania. Zadbamy również o to, aby nasz „leśny przyjaciel” czuł się w naszych domach jak u siebie w lesie. Dlatego sprawimy mu wyjątkowe drzewko, wykonane w świątecznym klimacie.
Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 12-tego roku życia. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmujemy telefonicznie pod nr tel.: 77 439 75 48 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 7.12.2022 r. Warsztaty są bezpłatne.
Zaczynamy od godz. 16.30.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem podanym na końcu artykułu /kliknij: czytaj dalej.../.
Listopadowa pogoda nas nie rozpieszcza, słońce pokazuje się sporadycznie, słota za oknem nastraja melancholijnie. Długie wieczory wręcz zachęcają do wspólnego spotkania się na twórczej pracy w miłym towarzystwie. Żeby rozświetlić te listopadowe dni zorganizowaliśmy w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy warsztaty "Szyszkowe wianki".
Udało się nam zgromadzić całkiem sporą grupę osób, które z niezwykłą pasją tworzyły kolorowe szyszkowe kompozycje. Powstały wianki ozdobione szyszkowymi kwiatami, które teraz mogą zdobić nasze domy. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i mile spędzony czas. Na zdjęciach poniżej można zobaczyć jak powstawały szyszkowe ozdoby.
Bożonarodzeniowe warsztaty florystyczne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, co nas niezwykle cieszy.
Lubicie je przede wszystkim za świąteczny nastrój. Mówicie, że to czas relaksu, twórczej pracy i napełniania serca świąteczną atmosferą.
Dziękujemy za miłe słowa i zapraszamy do zapisów.
Dawno już minęły czasy kiedy jesienią przygotowywano zapasy w takiej ilości aby przeżyć zimę. Nawet gdy spiżarnie pękały od zapasów to i na przednówku zaczynało brakować dostatecznej ilości żywności. Ten stan, normalny na przednówku, pogłębiały jeszcze katastrofalne susze, powodzie, grabieże, wojny, epidemie. Jednak dzięki wiedzy przekazanej przez przodków ludzie w okresach głodu potrafili wykorzystywać te części roślin rosnących w naturze, które były jadane bądź też pozwalały na „zapchanie” żołądka. W menu naszych przodków gościły suszone i mielone kłącza perzu oraz suszone lub zielone części roślin tj.: szczaw zwyczajny, szczawik zajęczy, komosa biała – lebioda, gwiazdnica pospolita , babka zwyczajna , pokrzywa zwyczajna czy podagrycznik pospolity. Całość jadłospisu uzupełniano przez żołędzie, które po zmieleniu dodawano do mąki z której wypiekano podpłomyki. W czasie głodu w XII i XIII wieku w Czechach spożywano miękkie szyszki świerka, pędy i kwiaty sosny, mchy, liście lipowe, korę sosnową i lipową
Ten sposób jedzenia można określić mianem tzw., potraw głodowych. Nie tylko diametralnie zmieniał się skład pożywienia, ale ograniczano wtedy zjadane posiłki do jednego dziennie, zmniejszano ilość „substancji suchej” w posiłkach a zwiększano ilość wody. Polewki królowały w okresie głodu i to coraz bardziej „rzadkie” lub wodniste. Zmniejszano ilość mąki zbożowej podczas wypiekania podpłomyków i mieszano ją ze zmieloną korą brzozową i dębową.
Któż z nas nie lubi jesiennych spacerów wśród kolorowych liści złocących się w słońcu. Las staje się wtedy magiczny. Szczególnie zjawiskowo prezentują się buczyny. Gdyby ogłosić konkurs na najpiękniejsze drzewo sezonu, zwycięzcą z pewnością stałby się buk. Mister buk mieni się całą paletą ognistych barw.
Zapraszamy na kolejne spotkanie edukacyjne połączone z warsztatem do siedziby Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" w dniu 19 listopada (sobota) 2022 r. na godzinę 9:00.
Prelekcję dotyczyć będzie sposobów jak zwierzęta przygotowują się do zimy i jak sobie w zimie radzą, natomiast podczas warsztatu każda rodzina zrobi własny domek dla ptaków, który będzie mogła zabrać ze sobą do domu. Na zajęcia zapraszamy dzieci w wieku szkolnym (7+) wraz z opiekunami (rodzicami), którzy będę pomagać w części warsztatowej.
Warsztaty są bezpłatne, jednakże obowiązuję wcześniejsze zgłoszenia, gdyż ilość miejsc jest ograniczona! Zgłoszenia prosimy kierować na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., podając w treści swoje imię i nazwisko oraz pozostałych zgłaszanych uczestników. O przyjęciu na zajęcia decyduje kolejność zgłoszeń. Przyjęcie potwierdzimy w mailu zwrotnym do nadawcy.
Na warsztaty prosimy o zabranie wkrętarek.
Do pobrania:
REGULAMIN
W dniu 19 października 2022 r. w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie” odbyła się II edycja Terenowego Turnieju Ekologicznego dla uczniów klas IV-VI. Do walki o zwycięstwo przystąpili reprezentanci szkół czyli „najlepsi z najlepszych” Były to trzy osobowe drużyny z 12 szkół podstawowych. W dolinie Bystrego Potoku uczestnicy zmierzyli się z zadaniami przyrodniczymi, w których musieli wykazać się m.in. wiedzą o Parku, znajomością gatunków drzew, zwierząt, grzybów oraz znajomością mapy i topografii terenu. Podczas prac jury, dzieci uczestniczyły w zabawach i konkursach sprawnościowych, którym towarzyszyły równie duże emocje, jak na turnieju przyrodniczym. Oczywiście nie zabrakło ciepłego posiłku i słodkiego poczęstunku.
W tym roku zwycięzcami konkursu została drużyna z PSPSE „Przyjazna Szkoła” w Gierałcicach w składzie: Hubert Wyka, Szymon Makowiecki i Yann Yourdain, przygotowywana do konkursu przez p. Krystynę Rybotycką. Pozostali uczestnicy spisali się również na medal i w uznaniu otrzymali dyplomy oraz nagrody.
Dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa Prudnik oraz naszym kolegom i koleżankom z ZOPK, zaangażowanym w przygotowanie konkursu, którzy wsparli nas podczas jego organizacji. Mamy nadzieje, że spotkajmy się za rok!
Poniżej (kliknij: Czytaj dalej...) podajemy wyniki z II edycji Terenowego Turnieju Ekologicznego:
Za nami XII edycja Terenowego Turnieju Ekologicznego, która w tym roku przebiegła pod hasłem „Wędrówka przez bory”. Tym razem Turniej odbył się przy siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy. Jak na XII edycję przystało w konkursie wzięło udział 12 szkół podstawowych z terenu Parku oraz jego najbliższych okolic. Każdą szkołę reprezentowały zespoły trzyosobowe. Przy pięknej pogodzie, drużyny wraz ze swoim opiekunem podążały trasą w pobliżu Ładzy, odnajdując zlokalizowane na niej stanowiska z zadaniami do wykonania. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt związanych z lasem. Wiedza którą sprawdzaliśmy często wykraczała ona poza podstawę programową klas V i VI, ale nie jest to niczym szczególnym dla młodych pasjonatów-przyrodników, biorących udział w konkursie.
Serdecznie zapraszamy na kolejne warsztaty florystyczne.
Tym razem wykonamy stroiki i wianki na groby bliskich nam osób. To, że wykonamy ozdoby samodzielnie stanowi o jeszcze większej ich wartości.
Podczas warsztatów poznamy podstawowe zasady kompozycji, dzięki którym uda nam się stworzyć stroik czy też wianek. Wszystkie nasze prace będziemy wykonywać z materiałów naturalnych.
Mamy nadzieję, że odnajdziecie Państwo podczas naszych zajęć chwilkę wytchnienia i dużo radości z pracy twórczej.
W warsztatach mogą brać udział osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 12-tego roku życia.
Uwaga! Warsztaty są bezpłatne a ilość miejsc ograniczona.
Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza na zajęcia prelekcyjno - warsztatowe "Grzyby znane i mniej znane", zajęcia poprowadzi dr Maciej Kozak - botanik i mykolog, absolwent i wieloletni pracownik Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkanie odbędzie się 8 października br. od godz. 8.30 w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy, ul. Reymonta 3. Wykład połączony będzie z wystawą grzybów oraz z wyjściem terenowym.
W celu udziału w imprezie należy zgłosić uczestnictwo w terminie do 30 września 2022 r. poprzez kartę zgłoszenia udziału. Kartę można przesłać w formie skanu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. a oryginał dostarczyć w dniu zajęć.
Drodzy Mieszkańcy powiatu krapkowickiego,
Stowarzyszenie „Nasze Dziedzictwo” w Żyrowej ogłasza nabór 20 chętnych rodzin z dziećmi w wieku szkolnym z powiatu krapkowickiego do realizacji projektu PRZYRODA WOKÓŁ NAS. Zadanie rozpoczniemy trzema spotkaniami, na których pracownicy Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” przybliżą nam tematykę ochrony przyrody w najbliższym otoczeniu. Oprócz zajęć stacjonarnych odbędą się także warsztaty, podczas których uczestnicy poznają: zasady prawidłowego wykonania i zawieszania budek lęgowych, wykonają własne hotele dla zapylaczy oraz pomogą w doposażeniu dużego hotelu dla owadów przy szkole. W otoczeniu hotelu i przy samej szkole powstaną: ozdobna rabata ziołowa dla owadów oraz piękna łączka kwietna. Wspólnie z naszymi strażakami zawiesimy budki lęgowe we wskazanych przez uczestników lokalizacjach.
Liczymy na Wasz aktywny udział. Zajęcia będą odbywać się cyklicznie, w określony dzień , co dwa tygodnie, w godzinach popołudniowych.
Zależy nam, by nie tylko dzieci i młodzież uczestniczyli w projekcie. Bardzo liczymy na starsze pokolenie – rodziców i dziadków.
Przedsięwzięcie będzie relacjonowane na naszej stronie internetowej, stronie Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych i FB. Chcemy zaprosić także lokalne radio i TVP Opole.
Projekt ma na celu wzrost świadomości ekologicznej oraz integrację wewnątrzpokoleniową i międzypokoleniową oraz działania na rzecz poprawy stanu środowiska. Razem możemy więcej, ale potrzebne są chęci do pracy i samodoskonalenia.
Zadanie będzie realizowane od 1 września do 30 października 2022 r. i jest skierowane do osób rodzin z dziećmi w wieku szkolnym z terenu całego powiatu krapkowickiego (min. 20 osób), wyłonionych za pośrednictwem mediów społecznościowych (fb, strona internetowa).
Prosimy o zgłaszanie się do koordynatorki projektu – Beata Wielgosik 502 533 270 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 7 września w Szkole Podstawowej w Żyrowej. O miejscu i czasie następnych spotkań zostaną powiadomione osoby zgłoszone do projektu.
Projekt został dofinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w wyniku konkursu ofert. Partnerem w projekcie jest Park Krajobrazowy „Góra św. Anny”.
Załączniki:
Oświadczenie uczestnika PWN
Klauzula informacyjna
Zapraszamy rodziny z dziećmi, gdyż nasze spotkanie jest kierowane głównie do dzieci w wieku szkolnym, na spotkanie dotyczące życia pszczół. Omawiane będzie ich znaczenie w przyrodzie i zagrożenia na jakie narażone są we współczesnym świecie. Nasze spotkanie będzie połączone z warsztatem, dlatego każdy kto weźmie w nim udział nie wyjdzie od nas z niczym... Nasze warsztato-spotkanie jest oczywiście bezpłatne. Obowiązują zapisy, które przysyłać prosimy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Zegary rządzą naszym życiem.
Od zarania dziejów człowiek zmagał się z potrzebą odmierzania czasu. Początkowo określano czas na podstawie zmian zachodzących w przyrodzie. Obserwacja słońca, księżyca oraz zmieniającej się szaty roślinnej pomagały w określaniu upływających dni, miesięcy, pór roku oraz mijających lat.
Pierwszym urządzeniem do pomiaru czasu był zegar słoneczny, czyli gnomon. Jego wynalezienie określa się na ok 2000 lat p.n.e. W określaniu czasu wykorzystano przesuwający się i zmieniający swoją długość cień. W kolejnych wiekach wynaleziono klepsydrę wodną a potem dokładniejszą w pomiarach klepsydrę piaskową. Upływający czas określano też na podstawie spalającej się świecy czy oliwy. Pierwszy zegar mechaniczny napędzany wodą powstały w Egipcie w XVI wieku p.n.e. a w następnych wiekach był udoskonalany. Potem powstawały kolejne zegary – coraz to doskonalsze i dokładniejsze.
Udało się, słońce nam dopisało, miał padać deszcz, ale nie padało. Przedostatnia wycieczka w cyklu wakacyjnym już za nami. Kogo nie było niech żałuje. Park Krajobrazowy "Góra św. Anny" obfituje w miejsca bogato nasączone historią... nie tak jednoznaczną jakby się na pierwszy rzut oka wydawało. Rzadko jednak wychodzi się poza samą Górę św. Anny, o której opowiadać można godzinami, ale jest jedno wyjątkowe miejsce o którym powoli się zapomina - to dawne Niedel Ellguth, a później Ligotka, a dzisiaj Ligota Dolna...
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK