Plan ochrony parku krajobrazowego jest dokumentem planistycznym ustanawianym w drodze uchwały sejmiku województwa, obowiązującym przez 20 lat i uwzględniającym kompleksowo wszystkie elementy środowiskowe i społeczne, mające wpływ na zachowanie i ochronę wartości przyrodniczych, kulturowych i historycznych oraz walorów krajobrazowych parku krajobrazowego w warunkach zrównoważonego rozwoju. Plan ochrony jest aktem prawa miejscowego.
W procesie tworzenia planów ochrony należy zapewnić udział społeczeństwa. Odbywa się to poprzez organizację spotkań konsultacyjnych w trakcie prac nad dokumentacją do planu. Ponadto projekt planu ochrony parku krajobrazowego musi zostać poddany konsultacjom społecznym, zgodnie z wymogami prawa.
Projekt planu ochrony jest uzgadniany z Radami Gmin w odniesieniu do wprowadzanych zakazów oraz Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska. Projekt planu ochrony wymaga także zaopiniowania przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Tryb oraz zasady tworzenia planu ochrony parku krajobrazowego określają:
-
- Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody
-
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 maja 2005 r. w sprawie sporządzania projektu planu ochrony dla parku narodowego, rezerwatu przyrody i parku krajobrazowego, dokonywania zmian w tym planie oraz ochrony zasobów, tworów i składników przyrody.
Wszystkie parki wchodzące w skład Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych posiadają ważne Plany ochrony.
Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z tymi dokumentami (poniżej znajdują się linki z odnośnikami do poszczególnych planów ochrony:
Plan ochrony Stobrawskiego Parku Krajobrazowego
Plan ochrony Parku Krajobrazowego Góry Opawskie
Plan ochrony Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny