Wszystkie nasze zajęcia są BEZPŁATNE, jednak na wszystkie obowiązują ZAPISY. Aby zgłosić grupę na zajęcia należy się wcześniej umówić. Preferujemy kontakt telefoniczny: 77 461 50 74.
Grupy przyjmujemy przez cały rok, uczulamy jednak, że w miesiącach takich jak maj, czerwiec, wrzesień i październik bardzo szybko zapełniają nam się terminy, dlatego warto je rezerwować z dużym wyprzedzeniem.
Zajęcia prowadzimy w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach pomiędzy 9:00 a 14:00. Długość zajęć uzależniona jest od wyboru oferty i czasu jakim dysponuje grupa.
DLA PRZEDSZKOLI
Grupom przedszkolnym proponujemy prelekcje wprowadzające z wycieczką. Możemy też z takimi prelekcjami przyjechać do zainteresowanej placówki.
Prelekcje prowadzone są na naszej sali edukacyjnej w siedzibie PK „Góra Św. Anny” i dotyczą wybranych walorów PK „Góra Św. Anny”. Mają one na celu przekazanie dzieciom w prosty sposób odpowiedzi m.in. na takie pytania jak:
- gdzie jesteśmy?
- czym jest Góra św. Anny?
- czym jest przyroda i krajobraz?
- czym jest ochrona przyrody?
- czym są parki krajobrazowe?
- co ciekawego można zobaczyć w PK „Góra Św. Anny”?
- co to są zabytki?
a także, posługując się dioramami, modelami i tablicami edukacyjnymi oraz zbiorem skał i skamieniałości wyeksponowanych na naszej sali edukacyjnej, postaramy się przybliżyć dzieciom trudniejsze zagadnienia, typu:
- czym są skały?
- jak powstają skamieniałości?
- jak wygląda wulkan?
- jakie rośliny można spotkać w lesie bukowym?
- co żyje pod ziemią?
- jakie ptaki tu występują, jak wyglądają ich gniazda i składane jaja?
Po prelekcji trwającej ok. 30-45 minut następuje wyjście w teren. Jest tez możliwość skorzystania tylko z prelekcji lub z samej wycieczki terenowej.
Wycieczka
Wycieczki odbywają się w grupach ok. 25 osobowych. Trasa i czas trwania wycieczki uzgadniane są z zainteresowanym przedszkolem. Oprócz standardowej trasy ścieżką edukacyjną „Wokół Góry św. Anny”, można umówić się również na przejście z wybranej miejscowości położonej u podnóża Góry (Poręba, Zdzieszowice, Żyrowa, Leśnica) na jej szczyt. Wówczas prelekcja odbywa się na końcu spotkania, albo nie ma jej wcale.
Podczas wędrówki następuje kilka przystanków i omawiane są ciekawostki na temat obserwowanych elementów środowiska przyrodniczego (np. gatunki drzew i roślin, dziuple, skały i skamieniałości), obiekty związane z historią i kulturą (bazylika św. Anny, kalwaria, amfiteatr) oraz przytaczane są lokalne legendy, a jeśli czas na to pozwala wplatamy w wycieczkę również gry i zabawy w terenie.
DLA SZKÓŁ
Zapraszamy chętne szkoły podstawowe do skorzystania z naszej oferty zajęć edukacyjnych.
- LEKCJE TEMATYCZNE w formie prezentacji
- LEKCJE WARSZTATOWE
- WYCIECZKI TEMATYCZNE
- ZAJĘCIA PRAKTYCZNE W TERENIE – GRY I ZABAWY
- LEKCJE TEMATYCZNE
Standardowo prowadzone są na sali edukacyjnej w siedzibie oddziału w Górze św. Anny. Maksymalna ilość uczestników jaką możemy przyjąć na naszą salę to 48 osób. Istnieje możliwość przeprowadzenia wybranej lekcji również w zainteresowanej szkole lub innej placówce kulturalno-oświatowej.
Czas trwania lekcji dostosowujemy do potrzeb grupy, z reguły jednak wynosi on ok. 1h.
Tematyka prezentacji
- Walory przyrodnicze, kulturowe i krajobrazowe Parku Krajobrazowego “Góra Św.Anny”.
- Budowa geologiczna Garbu Chełmskiego.
- Ekosystem lasu.
- Skały występujące na obszarze Parku Krajobrazowego “Góra św. Anny”.
- Dzieje ochrony przyrody w Polsce.
- Formy ochrony przyrody w Polsce.
- Ochrona przyrody w województwie opolskim.
- Ochrona gatunkowa roślin i zwierząt.
- Sowy Polski.
- W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku.
- Podstawowe zasady obcowania z przyrodą (zagrożenia dla przyrody ze stronyczłowieka).
- Rola człowieka w przyrodzie.
- Podstawowe pojęcia z zakresu ochrony przyrody i środowiska.
- Ochrona środowiska na co dzień.
- Podstawowe gatunki roślin i zwierząt i ich przystosowanie do życia w środowisku.
- Biocenoza lasu i łąki.
- Podstawowe pojęcia z zakresu ekologii.
- Las – jedno z najwspanialszych bogactw naturalnych. Budowa i funkcje.
- Murawy kserotermiczne.
- Budowa i funkcjonowanie ekosystemu.
- Dzieje Bazyliki Św. Anny i klasztoru OO Franciszkanów na Górze Św. Anny.
- Dzieje Powstań Śląskich (ogólnie i skrótowo, szczegółowych informacji na tentemat udziela bardziej kompetentna w tym zakresie jednostka: Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny).
- Znane rody wokół Góry Św. Anny.
- Podstawowe wiadomości z geologii Ziemi.
- Zjawiska wulkaniczne na terenie Opolszczyzny
- LEKCJE WARSZTATOWE
Lekcje warsztatowe stanowią połączenie skróconej lekcji tematycznej i wzbogacenie jej o warsztat dotyczący tematu.
Ważna informacja – przygotowanie materiałów na warsztat jest po stronie zainteresowanej szkoły. Maksymalna ilość osób: 24.
Zajęcia prowadzone są na sali edukacyjnej w siedzibie oddziału w Górze św. Anny, ale istnieje też możliwość przeprowadzenia tych lekcji w zainteresowanej szkole lub innej placówce kulturalno-oświatowej.
- WYCIECZKI TEMATYCZNE
Wycieczki tematyczne – oprowadzanie z pracownikiem parku krajobrazowego. Optymalna wielkość grupy to 24 osoby.
W ofercie mamy 4 propozycje wycieczek o różnej tematyce i przebiegu:
TURYSTYCZNA z elementami PRZYRODNICZYMI
Miejsce: Góra św. Anny – ścieżka edukacyjna „Wokół Góry Św. Anny”
Długość: ok. 3 km
Czas przejścia z przewodnikiem: 2,5 h
Obiekty i zagadnienia omawiane na ścieżce: walory przyrodnicze i krajobrazowe oraz wartości historyczne i kulturowe PK GSA, Bazylika św. Anny – krótka historia klasztoru franciszkanów i bazyliki św. Anny, Grota Lurdzka – przeszłość wydobywcza (kamieniołom), historia Groty, kalwaria annogórska – definicja, powstanie, omówienie wybranych kaplic, fundatorzy, geostanowisko „Kamieniołom nefelinitów”, geologia Garbu Chełmskiego, wulkanizm, rodzaje skał i skamieniałości występujące na tym obszarze, Geopark Krajowy, amfiteatr skalny – przynależność historyczna tego regionu, historia kamieniołomu wapieni, historia Górnośląskiego Miejsca Pamięci (niemieckiego), formacje skał wapiennych i skamieniałości
GEOLOGICZNA
Miejsce: Góra św. Anny – ścieżka edukacyjna w geostanowisku „Kamieniołom nefelinitów” i w rezerwacie przyrody „Góra Św. Anny”
Długość: 2 km
Czas przejścia: 1,5 h
Podczas wycieczki omawiane są takie obiekty i zagadnienia jak: geologia Garbu Chełmskiego, historia rezerwatu i geostanowiska, rodzaje skał, podział skał, wulkanizm na Górze św. Anny, procesy erozji, formy krasowe, nieożywiony pomnik przyrody, rezerwat przyrody (forma ochrony, zasady poruszania się, zakazy), ochrona czynna w rezerwatach przyrody.
PRZYRODNICZA 1
Miejsce rozpoczęcia: Żyrowa – ścieżka edukacyjna “Z Żyrowej przez rez. Lesisko na Górę św. Anny”
Miejsce zakończenia: Góra św. Anny
Długość: 4,5 km
Czas przejścia z przewodnikiem: 2h
Podczas wycieczki omawiane są takie zagadnienia jak: formy ochrony przyrody, rezerwaty przyrody, typy i roślinność buczyn, zadrzewienia śródpolne, typy siedliskowe lasu, stare budownictwo wapienne (folwark Leśnik), rola martwego drewna w lesie, ślady i tropy zwierząt, funkcje lasów, proces powstawania gleb, amfiteatr skalny i Pomnik Czynu Powstańczego.
PRZYRODNICZA 2
Miejsce rozpoczęcia i zakończenia: Czarnocin lub Olszowa (parking leśny) – ścieżka „Czarnocińskie buczyny”
Długość: 9 km
Czas przejścia z przewodnikiem: 2-3 h
Podczas wycieczki omawiane są takie obiekty i zagadnienia jak: buk pospolity, rodzaje i roślinność buczyn, mało znani mieszkańcy czarnocińskich buczyn, naturalne i sztuczne odnowienie lasu, drzewostan nasienny, wąwozy lessowe, wybrane fragmenty z historii rodu Renardów, zwierzęta leśne – drapieżne ssaki, zadrzewienia śródpolne i bogactwo stref przejściowych, pomnik przyrody – Tulipanowiec amerykański, kapliczka „Boże Oko”.
- ZAJĘCIA PRAKTYCZNE W TERENIE – GRY I ZABAWY TERENOWE
Dla mniej licznych (od 10 do 15 osób) grup szkolnych i innych grup zorganizowanych proponujemy zajęcia w terenie w postaci wycieczki wzbogaconej grami i zabawami oraz zajęciami angażującymi zmysły. Ich celem jest takie zaktywizowanie uczniów, by w wyniku zabaw nawiązali osobisty kontakt z przyrodą. Mówi się, że najlepiej uczymy przez osobiste doświadczenie. Zaczynamy coś dobrze rozumieć dopiero jak „poczujemy to na własnej skórze” i nigdy nie zapomnimy tego, co stało się częścią nas samych. Chcielibyśmy abyście podczas tych zajęć poczuli…, spojrzeli nieco innym „wzrokiem” i z innego miejsca, spojrzeli na to na co normalnie się nie patrzy lub wręcz przeciwnie: abyście zamknęli oczy i zaczęli iść przed siebie…
Zajęcia prowadzone są w sezonie letnim (kwiecień-październik).
[zdjęcia]
DLA INNYCH GRUP ZORGANIZOWANYCH
Uwaga! Z poniższej oferty nie mogą korzystać komercyjne podmioty świadczące płatne usługi przewodnika, np. biura podróży. Jest to oferta skierowana do takich odbiorców jak:
- organizacje pozarządowe (np. PTTK, organizacje harcerskie, lokalne stowarzyszenia)
- grupy rodzin z dziećmi (np. odbywających obowiązek szkolny w formie nauki domowej)
- grupy seniorów działających przy różnych ośrodkach
- grupy dzieci i osób dorosłych z dysfunkcjami różnego rodzaju (wówczas ofertę modyfikujemy do możliwości grupy)
Jeśli nie jesteście Państwo pewni czy wasza grupa może być przez nas obsłużona, a chcielibyście skorzystać z naszej oferty, prosimy o kontakt telefoniczny.
Wszystko co oferujemy dla szkół jest również ofertą dla „innych grup zorganizowanych”.