Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności ZOPK

Zapraszamy wszystkich chętnych, zainteresowanych walorami przyrodniczymi Gór Opawskich, do wspólnej zabawy. Już w najbliższy piątek 29 lipca na leśnej polanie w Dolinie Bystrego Potoku (za parkingiem w Pokrzywnej, przy siedzibie ZOPK) odbędzie się impreza plenerowa pn. Poznajemy Park Krajobrazowy „Góry Opawskie”. Dla dzieci przygotowaliśmy gry, zabawy i quizy przyrodnicze z nagrodami. Ponadto odbędą się warsztaty w płukaniu cennych minerałów szlachetnych, a samodzielnie pozyskany urobek stanie się własnością każdego  z uczestników.

Czekamy na Was w godzinach od 10.00 do 14.00.

Udział w warsztatach jest bezpłatny; uczestnictwo nie wymaga wstępnej rezerwacji miejsc.

 

 

Serdecznie zapraszamy na warsztaty florystyczne, w trakcie których poznacie podstawy tworzenia bukietów metodą skrętoległą.
Każdy z uczestników samodzielnie wykona ziołowy bukiet typu biedermeier.
Prosimy o zabranie na zajęcia sekatorów i nożyczek.
Zajęcia przeznaczone są dla osób, które zaczynają przygodę z bukieciarstwem.

Plakat do pobrania.
Regulamin - do pobrania.
Zgody RODO - do pobrania.

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi (w wieku minimum 6 lat) na nasze kolejne sobotnie spotkanie wakacyjne, które odbędzie się 23 lipca 2022 r. Tym razem będzie geologicznie. Spotkanie nie jest przeznaczone dla osób mających wykształcenie geologiczne, gdyż wycieczka będzie miała charakter bardzo popularnonaukowy.W sposób przystępny, prostym językiem postaramy się przybliżyć zawiłości geologiczne Garbu Chełmskiego z jego najwyższym wzniesieniem Górą Świętej Anny. Opowiemy o różnego rodzaju skałach tu występujących oraz sposobach w jaki powstały, dowiemy się czym są skamieniałości, co stało się z dawnym wulkanem i że nie zawsze był tu suchy ląd... Spotkanie rozpocznie się o godz. 9:00 prelekcją, a zakończy ok. godz. 12:00 (+/- 30 min).

Przypominamy, że obowiązują zapisy. Prosimy je wysyłać na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podając imiona i nazwiska osób zapisywanych oraz swój nr telefonu. Można też zapisać się dzwoniąc pod numer 77 461 50 74.

Serdecznie zapraszamy.

Pobierz Plakat.
Regulamin do pobrania i zaznajomienia się przed Spotkaniem.

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w warsztatach plenerowych pn. „Płukanie złota i cennych minerałów”, które odbędą się w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie” w dniu 20.07.2022 r. na leśnej polanie w Dolinie Bystrego Potoku (za parkingiem w Pokrzywnej, przy siedzibie ZOPK). Czekamy na uczestników od godz. 10.00 do 14.00.

W trakcie warsztatów zapoznamy słuchaczy z historią górnictwa, związanego z wydobywaniem złota. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach i za pomocą profesjonalnego sprzętu, każdy z uczestników będzie miał możliwość samodzielnego wypłukania minerałów, a pozyskany urobek stanie się jego własnością. Na naszych gości czekają również inne atrakcje, które umilą spędzanie czasu wolnego na leśnej polanie, bądź będą urozmaiconym przystankiem na trasie wędrówek po Górach Opawskich.

Pamiętając przede wszystkim o najmłodszych, zaplanowaliśmy dla nich zabawy przyrodnicze i słodki poczęstunek. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Więcej informacji znajduje się na plakacie.

 

Do zobaczenia !

 

Wschodnia część Parku zwana przed wojną „Górnośląską Szwajcarią” to bez wątpienia atrakcyjny przyrodniczo i krajobrazowo teren.

Nazwa  miejscowości  Czarnocin wywodzi się ze staropolskiego określenia oznaczającego żyzną i bardzo urodzajną ziemię – „czarnoziem”. Wieś jest malowniczo położona, wśród wiekowych buczyn i malowniczych lessowych wąwozów. Po raz pierwszy wieś Czarnocin została wzmiankowana w 1485 r. jako „Czarnozeme”. Nazwa wsi została później fonetycznie zgermanizowana na Scharnosin i utraciła swoje pierwotne znaczenie. W średniowieczu wioska należała do rodu leśnickich Strzelów, a następnie weszła w skład strzeleckich dóbr zamkowych. Spis z 1720 r. wykazał w tej miejscowości 97 mieszkańców. W 1783 r. Czarnocin należał do hrabiego Colonny. Położony we wsi folwark nosił nazwę Annahof. W tym czasie wioska miała już własną szkołę. W danych statystycznych Śląska z 1845 r. Czarnocin wymieniano jako „Czarnosin”. Wieś liczyła w tym czasie 382 mieszkańców. W Czarnocinie były wtedy 4 młyny i gorzelnia. Według statystyki z 1861 r. rzemiosłem trudniło się 11 osób. Znajdowała się tu również karczma. W 1910 r. Czarnocin liczył 374 mieszkańców. W 1921 r. przez pola należące do wsi przebiegała linia frontu ostatniej fazy III powstania śląskiego. W 1939 wieś liczyła 272 mieszkańców, ale w 2020 – już tylko 134. Zmniejszanie się liczby mieszkańców powodowane było emigracją oraz starzeniem się społeczeństwa.

UDZIAŁ W SPACERZE JEST  BEZPŁATNY

Regulamin spaceru.
Plakat - do pobrania.

Strona 1 z 10

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by