Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności ZOPK

Serdecznie zapraszamy na warsztaty zatytułowane "zróbmy sobie... ŁĄKĘ KWIETNĄ", podczas których wysiejemy wspólnie łąkę kwietną w pobliżu siedziby Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Spotkanie odbędzie się 27 kwietnia 2019 r. o godz. 10:00 w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy. Więcej informacji na plakacie.

Dokumenty do pobrania:

Regulamin

 

środa, 17 kwiecień 2019 08:45

Nie wypalajmy traw!!!

Zbliżają się kolejne ciepłe wiosenne dni, a z nimi jak co roku pojawia się problem wypalania traw. Sytuacja taka miała już miejsce w tym roku m.in. na terenie Parku Krajobrazowgo Góry Opawskie.
Wciąż jeszcze wielu ludzi uważa, że wypalanie ma dobry wpływ na plonowanie i poprawienie żyzności gleby. Jest to oczywista nieprawda! Wypalenie wierzchniej warstwy gleby (która to dzięki obecności próchnicy jest najżyźniejsza) pociąga za sobą obniżenie jej wartości użytkowej na wiele lat. Zahamowane zostają naturalne procesy rozkładu pozostałości roślinnych, dzięki którym tworzy się urodzajna warstwa gleby. Nie dość, że proceder ten nie poprawia właściwości gleby to jest przede wszystkim niebezpieczny i szkodzi przyrodzie. Niszczona jest gleba, roślinność i zwierzęta. Takie wypalanie jest też niebezpieczne dla ludzi - sprawców wypalań, jak i osób próbujących ugasić pożar, gdyż ogień potrafi bardzo szybko i w niekontrolowany sposób się rozprzestrzenić.

piątek, 12 kwiecień 2019 10:58

Warsztaty z budowania budek lęgowych

Kolejne warsztaty z budowania budek lęgowych dla ptaków za nami. Tym razem wspólnie z portalem informacyjnym opowiecie.info odwiedziliśmy Zespół Niepublicznych Szkół w Kup. Dzieciom zajęcia sprawił niezwykle dużo radości, dzięki ich pracy i zaangażowaniu powstały kolejne budki w których wkrótce zalęgną się ptaki. Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również portalowi opowiecie.info za zaangażowanie się w pomoc naszym skrzydlatym przyjaciołom. Więcej informacji o tym wydarzeniu na stronie http://opowiecie.info/

poniedziałek, 08 kwiecień 2019 07:39

Dzień Bobrów w Stobrawskim Parku Krajobrazowym

W piątek 5 kwietnia 2019 r. po raz pierwszy obchodziliśmy w Stobrawskim Parku Krajobrazowym Dzień Bobrów. Według kalendarza, Międzynarodowy Dzień Bobrów obchodzony jest w dniu 7 kwietnia. Wydarzenie to ma celu poszerzenie wiedzy na temat tych ciekawych zwierząt, zwrócenie uwagi na ich rolę w przyrodzie i potrzebę ochrony. Bobry i ich działalność są nieodłącznym elementem dolin rzecznych i stawów hodowlanych na terenie naszego parku.

czwartek, 04 kwiecień 2019 06:50

Zaproszenie na Rodzinny Rajd Rowerowy

Jest nam niezmiernie miło zaprosić stałych bywalców Annogórskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego oraz wszystkich jeżdżących rekreacyjnie na rowerach na tegoroczną edycję Rodzinnego Rajdu Rowerowego. Cieszymy się, że reaktywowany Annogórski Rodzinny Rajd Rowerowy, organizowany przez nas,  bardzo  się  Państwu spodobał. W tym roku  Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji, jako Organizator wiodący postanowił kontynuować organizację tej imprezy.  Uczestnikom Rajdu proponujemy  4 trasy o różnym stopniu trudności i kilometrażu. Każdy uczestnik ma możliwość  poznania  na wybranej trasie najciekawszych historycznie i krajobrazowo miejsc powiatu strzeleckiego oraz zdobycia wiedzy na temat walorów przyrodniczych naszego Parku. Organizatorzy przewidują wspólne biesiadowanie oraz występy artystyczne. Wszelkie informacje o Rajdzie znajdziecie Państwo na stronie www.lokir.lesnica.pl lub uzyskacie pod nr tel.77 461 53 91.

 

środa, 27 marzec 2019 08:53

Nocne spotkania III stopnia

W tegorocznych zajęciach zorganizowanych w ramach ogólnopolskiej akcji „Noc Sów” w Stobrawskim Parku Krajobrazowym i Parku Krajobrazowym „Góra Św. Anny” wzięło udział prawie sto osób. Wydarzenie to cieszy się bardzo dużym powodzeniem i z każdym rokiem rośnie liczba sympatyków  tajemniczych nocnych ptaków.

Uczestnicy wysłuchali prelekcji na temat sów występujących na terenie Polski, ich biologii, poznali metody badań i ochrony sów oraz dowiedzieli się, jak znaczącą rolę miały one w polskich legendach i kulturze. Chętni mogli sprawdzić co wypluwka ma w sobie takiego ciekawego, że jest pożądanym materiałem dla naukowców oraz zapoznać się z ich analizą. Dla najmłodszych uczestników przygotowaliśmy dodatkowe zajęcia – zagadki, quizy i zabawy. Najbardziej wyczekiwanym momentem spotkania było wyjście w teren, nasłuchiwanie odgłosów nocy i wabienie sów.

W Stobrawskim Parku Krajobrazowym na wycieczce dopisały puszczyki – odezwały się dwa samce, w tym jeden towarzyszył podczas wspólnego ogniska.  Najwytrwalsi poszli jeszcze na dodatkową 3-kilometrową wycieczkę. Zostali  oni wynagrodzeni obserwacją puszczyka, który pięknie się pokazał na tle gwiaździstego nieba.

W Parku Krajobrazowym „Góra Św. Anny” sowy niestety uparcie milczały. Uczestnicy po wspólnym ognisku zabrali do domu wspomnienia z magicznej nocy oraz samodzielnie wykonany medal za udział w zajęciach.

Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Kup w zorganizowaniu ogniska i udostępnieniu wiaty przy stawie Zofii. A wszystkich spragnionych nocnych przygód zapraszamy za rok na kolejną fascynującą  „Noc sów”.

 

Finał wojewódzki XVIII edycji ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" już za nami. 22 marca 2019 r. o godzinie 10.00 w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego spotkały się ze sobą drużyny ze szkół reprezentujących trzy opolskie parki krajobrazowe. Zwycięzcą została drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 31 w Opolu. Drużyna ta będzie reprezentowała województwo opolskie podczas finału ogólnopolskiego, który odbędzie się na początku czerwca w województwie mazowieckim.
Konkurs organizowany jest co roku w ramach Porozumienia Parków Krajobrazowych Polski. W tym roku konkurs skierowany jest do uczniów VII i VIII klas szkoły podstawowej oraz III klasy gimnazjum i sprawdza wiedzę na temat parków krajobrazowych Polski (finał wojewódzki ogranicza tę wiedzę do parków leżących na terenie danego województwa), wiedzę ekologiczną i przyrodniczą oraz umiejętność rozpoznawania wybranych gatunków roślin i zwierząt.

wtorek, 19 marzec 2019 12:33

Warsztaty "Pomagamy zwierzętom"

W dniu 16 marca 2019 r. w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy odbyły się warsztaty pt.: „Pomagamy zwierzętom”. Podczas prezentacji uczestnicy dowiedzieli się jakie zwierzęta żyją w otoczeniu człowieka i w jaki sposób można im pomóc. Jednym ze sposobów jest tworzenie dla nich schronień np.: budek lęgowych. Uczestnicy podczas zajęć poznali zasady prawidłowej konstrukcji budek i ich wieszania. Dowiedzieli się jak wyglądają budki dla różnych gatunków ptaków oraz mogli zajrzeć do ich wnętrza. Zwieńczeniem zajęć było własnoręczne wykonanie budki lęgowej przez najmłodszych przy wsparciu rodziców. Przygotowane budki uczestnicy zabrali ze sobą do domów, aby korzystając ze zdobytej wiedzy powiesić je w sposób jak najbardziej odpowiadający naszym skrzydlatym sąsiadom. Życzymy wszystkim udanych zasiedleń!
Dziękujemy wszystkim biorącym udział w zajęciach  i zapraszamy na kolejne wydarzenia edukacyjne organizowane przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych.

Strona 1 z 5

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by