Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane lokalnymi, przyrodniczymi i historycznym ciekawostkami regionu do bliższego poznania niepozornego, ale niezwykle ciekawego miejsca na mapie Opolszczyzny - miejscowości Ligota Dolna.
Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenia, gdyż ilość miejsc jest ograniczona. Spotykamy się w Ligocie Dolnej - każdy z uczestników dojeżdża we własnym zakresie. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale ponieważ jednym z punktów jest zwiedzanie Muzeum Sztuki Sakralnej (z przewodnikiem) - dochodzi koszt biletu wstępu to tego muzeum w wysokości 10 zł/osoby. Osoby, które były już w tym obiekcie i chciałyby opuścić ten punk programu, prosimy o taką informację podczas zgłaszania chęci udziału.
Zapraszamy wszystkich chętnych, zainteresowanych walorami przyrodniczymi Gór Opawskich, do wspólnej zabawy. Już w najbliższy piątek 29 lipca na leśnej polanie w Dolinie Bystrego Potoku (za parkingiem w Pokrzywnej, przy siedzibie ZOPK) odbędzie się impreza plenerowa pn. Poznajemy Park Krajobrazowy „Góry Opawskie”. Dla dzieci przygotowaliśmy gry, zabawy i quizy przyrodnicze z nagrodami. Ponadto odbędą się warsztaty w płukaniu cennych minerałów szlachetnych, a samodzielnie pozyskany urobek stanie się własnością każdego z uczestników.
Czekamy na Was w godzinach od 10.00 do 14.00.
Udział w warsztatach jest bezpłatny; uczestnictwo nie wymaga wstępnej rezerwacji miejsc.
Serdecznie zapraszamy na warsztaty florystyczne, w trakcie których poznacie podstawy tworzenia bukietów metodą skrętoległą.
Każdy z uczestników samodzielnie wykona ziołowy bukiet typu biedermeier.
Prosimy o zabranie na zajęcia sekatorów i nożyczek.
Zajęcia przeznaczone są dla osób, które zaczynają przygodę z bukieciarstwem.
Plakat do pobrania.
Regulamin - do pobrania.
Zgody RODO - do pobrania.
Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi (w wieku minimum 6 lat) na nasze kolejne sobotnie spotkanie wakacyjne, które odbędzie się 23 lipca 2022 r. Tym razem będzie geologicznie. Spotkanie nie jest przeznaczone dla osób mających wykształcenie geologiczne, gdyż wycieczka będzie miała charakter bardzo popularnonaukowy.W sposób przystępny, prostym językiem postaramy się przybliżyć zawiłości geologiczne Garbu Chełmskiego z jego najwyższym wzniesieniem Górą Świętej Anny. Opowiemy o różnego rodzaju skałach tu występujących oraz sposobach w jaki powstały, dowiemy się czym są skamieniałości, co stało się z dawnym wulkanem i że nie zawsze był tu suchy ląd... Spotkanie rozpocznie się o godz. 9:00 prelekcją, a zakończy ok. godz. 12:00 (+/- 30 min).
Przypominamy, że obowiązują zapisy. Prosimy je wysyłać na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podając imiona i nazwiska osób zapisywanych oraz swój nr telefonu. Można też zapisać się dzwoniąc pod numer 77 461 50 74.
Serdecznie zapraszamy.
Pobierz Plakat.
Regulamin do pobrania i zaznajomienia się przed Spotkaniem.
Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w warsztatach plenerowych pn. „Płukanie złota i cennych minerałów”, które odbędą się w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie” w dniu 20.07.2022 r. na leśnej polanie w Dolinie Bystrego Potoku (za parkingiem w Pokrzywnej, przy siedzibie ZOPK). Czekamy na uczestników od godz. 10.00 do 14.00.
W trakcie warsztatów zapoznamy słuchaczy z historią górnictwa, związanego z wydobywaniem złota. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach i za pomocą profesjonalnego sprzętu, każdy z uczestników będzie miał możliwość samodzielnego wypłukania minerałów, a pozyskany urobek stanie się jego własnością. Na naszych gości czekają również inne atrakcje, które umilą spędzanie czasu wolnego na leśnej polanie, bądź będą urozmaiconym przystankiem na trasie wędrówek po Górach Opawskich.
Pamiętając przede wszystkim o najmłodszych, zaplanowaliśmy dla nich zabawy przyrodnicze i słodki poczęstunek. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Więcej informacji znajduje się na plakacie.
Do zobaczenia !
Wschodnia część Parku zwana przed wojną „Górnośląską Szwajcarią” to bez wątpienia atrakcyjny przyrodniczo i krajobrazowo teren.
Nazwa miejscowości Czarnocin wywodzi się ze staropolskiego określenia oznaczającego żyzną i bardzo urodzajną ziemię – „czarnoziem”. Wieś jest malowniczo położona, wśród wiekowych buczyn i malowniczych lessowych wąwozów. Po raz pierwszy wieś Czarnocin została wzmiankowana w 1485 r. jako „Czarnozeme”. Nazwa wsi została później fonetycznie zgermanizowana na Scharnosin i utraciła swoje pierwotne znaczenie. W średniowieczu wioska należała do rodu leśnickich Strzelów, a następnie weszła w skład strzeleckich dóbr zamkowych. Spis z 1720 r. wykazał w tej miejscowości 97 mieszkańców. W 1783 r. Czarnocin należał do hrabiego Colonny. Położony we wsi folwark nosił nazwę Annahof. W tym czasie wioska miała już własną szkołę. W danych statystycznych Śląska z 1845 r. Czarnocin wymieniano jako „Czarnosin”. Wieś liczyła w tym czasie 382 mieszkańców. W Czarnocinie były wtedy 4 młyny i gorzelnia. Według statystyki z 1861 r. rzemiosłem trudniło się 11 osób. Znajdowała się tu również karczma. W 1910 r. Czarnocin liczył 374 mieszkańców. W 1921 r. przez pola należące do wsi przebiegała linia frontu ostatniej fazy III powstania śląskiego. W 1939 wieś liczyła 272 mieszkańców, ale w 2020 – już tylko 134. Zmniejszanie się liczby mieszkańców powodowane było emigracją oraz starzeniem się społeczeństwa.
UDZIAŁ W SPACERZE JEST BEZPŁATNY
Zapraszamy wszystkie chętne dzieci w wieku 7-12 lat na przygodę wakacyjną w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Już po raz drugi w dniach od 11 do 15 lipca oraz od 8 do 12 sierpnia organizujemy przyrodnicze zajęcia wakacyjne w naszym Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Ładzy. W ciągu pięciu dni będzie można dowiedzieć się wiele o zwierzętach występujących na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, wykonać ich podobizny podczas zajęć plastycznych oraz pobawić się podczas leśnych wędrówek.
Zapisy na wakacje prosimy dokonywać drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Osoby do kontaktu Agata Frankiewicz, Żaneta Cieślak tel. 77 469 35 50
Dokumenty niezbędne do zgłoszenia dziecka na "Wakacje w Stobrawskim Parku Krajobrazowym":
Regulamin "Wakacji w Stobrawskim Parku Krajobrazowym"
W dniu 19 maja 2022 r. w sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu odbył się finał wojewódzkiego konkursu "Poznajemy Opolskie Parki Krajobrazowe". Jest to konkurs, w którym daną szkołę reprezentuje trzyosobowa drużyna. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie z wyższych klas szkół podstawowych z gmin, na terenie których położony jest jeden z naszych trzech parków krajobrazowych, a w przypadku większej ilości wolnych miejsc - również inne szkoły z województwa opolskiego. Konkurs przebiegał w trzech etapach: szkolnym, parkowym i wojewódzkim. Zatem w finale (etapie wojewódzkim) znalazły się już po trzy najlepsze drużyny z każdego parku krajobrazowego.
Lista szkół i uczniów biorących udział w finale, wg danego parku krajobrazowego:
Park Krajobrazowy "Góry Opawskie"
1. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Prudniku. PSP nr 3 im. Powstańców Śląskich w Prudniku
Drużyna w składzie: Dorian Zdebski, Bartosz Berger i Grzegorz Pawlak. Nauczyciel prowadzący: Pani Krystyna Bajor
2. Szkoła Podstawowa Stowarzyszeniowa "Złoty Potok" w Łące Prudnickiej
Drużyna w składzie: Melania Lewkowicz, Julia Grzywacz i Julia Tomczyk. Nauczyciel prowadzący: Pan Bernard Franke
3. Zespół Szkół w Prudniku. PSP nr 4 w Prudniku
Drużyna w składzie: Klaudia ćwir, Weronika Ćwir i Emilia Romaniuk-Mięczakowska. Nauczyciel prowadzący: Pan Ireneusz Trochowski
Stobrawski Park Krajobrazowy
4. Publiczna Szkoła Podstawowa im. II Brygady Pancernej w Bogacicy
Drużyna w składzie: Alina Olejnik, Igor Janas i Monika Nowak. Nauczyciel prowadzący: Pan Piotr Noculak
5. Publiczna Szkoła Podstawowa im. UNICEF w Opolu
Drużyna w składzie: Malwina Makara, Hanna Brodziejewska i Wojciech Hume. Nauczyciel prowadzący: Pani Maria Goczoł-Gontarek
6. Publiczna Szkoła Podstawowa w Jełowej
Drużyna w składzie: Amelia Brandys, Wiktoria Suchanow i Magdalena Konik. Nauczyciel prowadzący: Pani Beata Tomaszek
Park Krajobrazowy "Góra Św. Anny"
7. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach
Drużyna w składzie: Krzysztof Kwoczała, Samuel Wojszczyk i Magdalena John. Nauczyciel prowadzący: Pan Wiesław Walendzik
8. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Artura Gadzińskiego w Zdzieszowicach
Drużyna w składzie: Edyta Broszczak, Tobiasz Porada i Michał Lis. Nauczyciel prowadzący: Pani Katarzyna Lipiec
9. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Obrońców Góry Chełmskiej w Leśnicy
Drużyna w składzie: Luiza Plachetka, Martyna Bochynek i Marta Szaradowska. Nauczyciel prowadzący: Pani Bogumiła Ptak
Pokrzywa zwyczajna jest rośliną powszechnie znaną. Rośnie w lasach, ogrodach, w zaroślach - wszędzie tam, gdzie znajdzie żyzną, wilgotną glebę, bogatą w azot i próchnicę.
To pospolity chwast o niezwykłych właściwościach m.in. zdrowotnych i odżywczych. W jej liściach znajdziemy wyjątkowo dużą zawartość chlorofilu, wapnia, magnezu, żelaza, fosforu, potasu, witaminy C, K oraz A. Warto uwzględnić ją w wiosennym menu.
Zapraszamy serdecznie na pokrzywowe warsztaty!
Aby powiększyć plakat kliknij w niego 2 razy. Przed wysłaniem zgłoszenia koniecznie zapoznajcie się z regulaminem - TUTAJ.
Tegoroczna akcja "Ferie z Parkami" cieszyła się dużym powodzeniem. Pomimo niezbyt sprzyjających warunków pogodowych wiele rodzin i osób indywidualnych wybrało się podczas ferii zimowych na nasze ścieżki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie przy rozwiązywaniu przygotowanych przez nas zadań oraz determinację podczas trudnych wędrówek terenowych.
Dla wszystkich osób biorących udział w naszej akcji przygotowaliśmy nagrody, ale chcielibyśmy wyróżnić osoby i rodziny, które najbardziej zaangażowały się w rozwiązywanie naszych zadań.
Zapraszamy rodziny z dziećmi (najlepiej powyżej 9 roku życia) na prelekcję połączoną z warsztatami robienia domków dla owadów dnia 8 kwietnia (piątek) na godz. 16:00 do siedziby Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny".
Spotkanie dotyczyć będzie dzikich owadów zapylających - ich roli w przyrodzie. Dowiemy się między innymi: jakie gatunki roślin są zapylane przez owady, jak wygląda cykl rozwojowy pszczół samotnych, czy dzicy zapylacze mogą żądlić, gdzie zakładają swoje "domy", a wszystko na przykładach kilku wybranych gatunków. Po prelekcji przejdziemy do warsztatu, który będzie polegał na odpowiednim przygotowaniu materiałów służących do wypełnienia domku dla owadów (gliny, trzciny) i odpowiednim ich ułożeniu. Gotowe domki każda rodzina będzie mogła zabrać ze sobą do domu.
Aby wziąć udział w warsztatach należy zgłosić chęć udziału wysyłając zgłoszenie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ilość miejsc jest ograniczona - o przyjęciu decyduje więc kolejność zgłoszeń. Czas trwania warsztatów to ok. 2 godziny.
Przed zgłoszeniem prosimy zapoznać się z Regulaminem. Udział dzieci i młodzieży niepełnoletniej możliwy jest pod opieką osoby dorosłej oraz za pisemną zgodą rodzica (prawnego opiekuna).
Już w najbliższą niedzielę tj. 20.03.2022 r. o godz. 12.00 zapraszamy do udziału w wydarzeniu „Pożegnanie zimy”. Już tradycją stała się organizowana przy schronisku „Pod Biskupią Kopą” inscenizacja symbolicznego pożegnania „królowej śniegu”, wystawiana przez żołnierzy grup rekonstrukcyjnych z Nysy i Zlatych Hor. I tym razem wojsko Legii Polsko-Włoskiej z Nysy oraz Gwardii Cesarskiej ze Zlatych Hor zmierzą się w walce z siłami zimy. W programie przewidziano również wiele innych atrakcji m.in. występ muzyczny, pokazy musztry oraz strojów z minionych epok, a także smakowanie niezwykłego specjału Gór Opawskich.
Dla wszystkich spragnionych wiedzy o walorach przyrodniczo-krajobrazowych Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” przygotowaliśmy materiały informacyjne, a najmłodszych zapraszamy na przyrodnicze zabawy z nagrodami.
Zachęcamy do wspólnego spaceru w stronę schroniska „Pod Biskupią Kopą” w towarzystwie legionistów (zbiórka o godz. 10.00 na parkingu przy ośrodku Ziemowit w Jarnołtówku”). Dotrzeć do celu można również indywidualnie od strony doliny Bystrego Potoku z Pokrzywnej.
Organizatorami wydarzenia „Pożegnania zimy” są: oddział PTTK w Głuchołazach, Urząd Miejski w Głuchołazach, Górski Dom Turysty PTTK „Pod Kopą Biskupią”, grupy rekonstrukcyjne z Nysy i ze Zlatych Hor oraz Park Krajobrazowy „Góry Opawskie”.
Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza do udziału w Nocy Sów. Wydarzenie odbędzie się w Stobrawskim Parku Krajobrazowym 25 marca 2022r. (piątek) w godzinach od 18.00 do 21.30.
Sowia Noc ma na celu poznanie nocnego życia lasu i upowszechnienie wiedzy na temat sów Polski, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków występujących w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkie osoby dorosłe i dzieci od 10 roku życia.
Podczas spotkania będzie można wesprzeć Opolskie Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Avi" w Łubnianach.
Program wydarzenia:
18.00 - Rozpoczęcie spotkania w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego (Ładza, ul. W. Reymonta 3, 46-034 Pokój).
18.10 – Przedstawienie morfologii, biologii i gatunków sów, które można spotkać na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego
18.30 – spotkanie z p. Martą Węgrzyn założycielką Opolskiego Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Avi” w Łubnianach
19.00 – Spacer leśnymi ścieżkami – nasłuchiwanie i obserwacja sów
20.30 - Wspólne ognisko w Ładzy (na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej). Prowiant na ognisko we własnym zakresie.
Regulamin wydarzenia dostępny po kliknięciu CZYTAJ DALEJ.
Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza do udziału w Sowiej Nocy. Wydarzenie odbędzie się w Parku Krajobrazowym "Góry Opawskie" 26 lutego 2022 r. (sobota) w godzinach od 17.00 do 21.30.
Sowia Noc ma na celu poznanie nocnego życia lasu i upowszechnienie wiedzy na temat sów Polski, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków występujących w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie”. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkie osoby dorosłe i dzieci od 10 roku życia.
Szczegółowy program zamieszczony jest na plakacie. Regulamin wydarzenia dostępny po kliknięciu CZYTAJ DALEJ.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK