Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności ZOPK
czwartek, 02 luty 2023 09:36

Spotkanie "Życie w sąsiedztwie wilków"

Wspólnie ze stowarzyszeniem "Z szarym za płotem" serdecznie zapraszamy na spotkanie "Życie w sąsiedztwie wilków". Podczas tego wydarzenia omówione zostaną podstawowe informacje na temat tego niezwykłego gatunku, rozprawimy się również z licznymi mitami ukazującymi się m.in. w mediach oraz przedstawimy walory Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.
Spotkanie odbędzie się 27 lutego, o godzinie 17.00 w siedzibie Parku w Ładzy.

Ilość miejsc jest ograniczona więc zachęcamy do szybkiego zapisywania się poprzez telefon 774693550 bądź mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Spotkanie skierowane jest do osób pełnoletnich.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
 
Poniżej do pobrania znajduje się Regulamin tego wydarzenia.
czwartek, 19 styczeń 2023 12:10

uwaga Konkurs!

Rok 2023 zapowiada się niezwykle ekscytująco… Obchodzimy bowiem 35-lecie powstania Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” i Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”. W ramach obchodów jubileuszu zaplanowaliśmy szereg wydarzeń i imprez.

O nadchodzących wydarzeniach będziemy informować na bieżąco, zaś już teraz ogłaszamy pierwszy konkurs skierowany do pasjonatów Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny”. Do wygrania limitowany kalendarz ze zdjęciami Błażeja Duka oraz koszulka. Chcemy wiedzieć co Waszym zdaniem świadczy o wyjątkowości tego miejsca.

Rozwińcie zdanie: Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny” dla mnie to…  Odpowiedzi przysyłajcie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 26 stycznia.

Nagrodzimy najciekawsze odpowiedzi.

środa, 21 grudzień 2022 08:12

Życzenia

poniedziałek, 12 grudzień 2022 11:52

uwaga! ogólnopolski konkurs o parkach krajobrazowych

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w XXII edycji ogólnopolskiego konkursu:
"POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI" 2022/2023.
Temat tegorocznej edycji: "Ptaki w parkach krajobrazowych"

„Zaproś leśnego skrzata do swojego domu na święta” to nowa propozycja warsztatów świątecznych organizowanych jak co roku w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie”.

W dniu 9 grudnia 2022 r. zapraszamy na warsztaty świąteczne, które odbędą się w siedzibie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”. Podobno skrzaty w Boże Narodzenie wychodzą z lasów, aby jako pomocnicy świętego Mikołaja, dostarczyć prezenty pod choinkę a wieczorem kiedy nikt nie widzi  pomagać ludziom w gospodarstwach. Może warto sprawić sobie takiego skrzata?

Z naszej strony przygotujemy wszystkie potrzebne materiały i sprzęt do jego wykonania. Zadbamy również o to, aby nasz „leśny przyjaciel” czuł się w naszych domach jak u siebie w lesie. Dlatego sprawimy mu wyjątkowe drzewko, wykonane w świątecznym klimacie.

Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 12-tego roku życia. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmujemy telefonicznie pod nr tel.: 77 439 75 48 lub  mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 7.12.2022 r. Warsztaty są bezpłatne.

Zaczynamy od godz. 16.30.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem podanym na końcu artykułu /kliknij: czytaj dalej.../. 

poniedziałek, 28 listopad 2022 08:58

Szyszkowe wianki - relacja z warsztatów

Listopadowa pogoda nas nie rozpieszcza, słońce pokazuje się sporadycznie, słota za oknem nastraja melancholijnie. Długie wieczory wręcz zachęcają do wspólnego spotkania się na twórczej pracy w miłym towarzystwie. Żeby rozświetlić te listopadowe dni zorganizowaliśmy w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy warsztaty "Szyszkowe wianki".

Udało się nam zgromadzić całkiem sporą grupę osób, które z niezwykłą pasją tworzyły kolorowe szyszkowe kompozycje. Powstały wianki ozdobione szyszkowymi kwiatami, które teraz mogą zdobić nasze domy. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i mile spędzony czas. Na zdjęciach poniżej można zobaczyć jak powstawały szyszkowe ozdoby.

środa, 16 listopad 2022 12:03

Warsztaty bożonarodzeniowe "idą święta"

Bożonarodzeniowe warsztaty florystyczne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, co nas niezwykle cieszy.
Lubicie je przede wszystkim za świąteczny nastrój. Mówicie, że to czas relaksu, twórczej pracy i napełniania serca świąteczną atmosferą.

Dziękujemy za miłe słowa i zapraszamy do zapisów.

REGULAMIN
PLAKAT

Dawno już minęły czasy kiedy jesienią przygotowywano zapasy w takiej ilości aby przeżyć zimę. Nawet gdy spiżarnie pękały od zapasów to i na przednówku zaczynało brakować dostatecznej ilości żywności. Ten stan, normalny na przednówku, pogłębiały jeszcze katastrofalne susze, powodzie, grabieże, wojny, epidemie. Jednak dzięki wiedzy przekazanej przez przodków ludzie w okresach głodu potrafili wykorzystywać te części roślin rosnących w naturze, które były jadane bądź też pozwalały na „zapchanie” żołądka. W menu naszych przodków gościły suszone i mielone kłącza perzu oraz suszone lub zielone części roślin tj.: szczaw zwyczajny, szczawik zajęczy, komosa biała – lebioda, gwiazdnica pospolita , babka zwyczajna , pokrzywa zwyczajna  czy podagrycznik pospolity. Całość jadłospisu uzupełniano przez żołędzie, które po zmieleniu dodawano do mąki z której wypiekano podpłomyki. W czasie głodu w XII i XIII wieku w Czechach spożywano miękkie szyszki świerka, pędy i kwiaty sosny, mchy, liście lipowe, korę sosnową i lipową

Ten sposób jedzenia można określić mianem tzw., potraw głodowych. Nie tylko diametralnie zmieniał się skład pożywienia, ale ograniczano wtedy zjadane posiłki do jednego dziennie, zmniejszano ilość „substancji suchej” w posiłkach a zwiększano ilość wody. Polewki królowały w okresie głodu i to coraz bardziej „rzadkie” lub wodniste. Zmniejszano ilość mąki zbożowej podczas wypiekania podpłomyków i mieszano ją ze zmieloną korą brzozową i dębową.

REGULAMIN
PLAKAT

Strona 1 z 9

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by