Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności ZOPK
czwartek, 14 październik 2021 11:43

Sprzątanie Gór Opawskich

17 października br. zapraszamy do włączenia się w akcję sprzątania Gór Opawskich, którą organizuje Starostwo Powiatowe w Nysie.

Park Krajobrazowy „Góry Opawskie”, jako jeden z partnerów  przedsięwzięcia, dołącza się do szczytnego celu, przekazując poniższy apel ze Starostwa:

 

 – W trosce o otaczającą przyrodę i ochronę środowiska posprzątajmy trasę w Dolinie Złotego Potoku oraz szlak na Kopę Biskupią.  Naszym celem jest zwrócenie uwagi na problem śmieci pozostawionych na górskich szlakach.

Na wszystkich, którzy zechcą dołączyć do naszej akcji sprzątania Gór Opawskich, na zakończenie czekać będzie ciepły posiłek, niespodzianka oraz gry i zabawy przyrodnicze.

– Warto być z nami! Dbając o czystość gór, dbamy o nas samych, oraz o nasze wrażenia podczas pieszych wypraw! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem akcji, który dostępny jest na naszej stronie www.powiat.nysa.pl- informuje Starostwo Powiatowe w Nysie.

 

Cała akcja rozpocznie się na polanie w Cichej Dolinie w Pokrzywnej o godzinie 10:00.

Liczymy na Was!

czwartek, 14 październik 2021 07:06

Zielony Rajd w Czereśniowej Krainie

Zielonym Rajdem w Czereśniowej Krainie rozpoczęliśmy szerszą kampanię „Ratujemy Aleje Czereśniowe”. O kampanii można poczytać na naszej stronie oraz stronach partnerów.

Zielony Rajd w Czereśniowej Krainie został zorganizowany w celu czynnego obchodzenia Międzynarodowego Dnia Drzewa, obchodzonego w naszym kraju 10 października. Organizatorem wiodącym był Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych, natomiast współorganizatorami były następujące instytucje: Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji w Leśnicy, Szkoła Podstawowa im. Obrońców Góry Chełmskiej w Leśnicy, a także Związek Międzygminny Czysty Region. Honorowy Patronat nad Rajdem sprawował Burmistrz Leśnicy Łukasz Jastrzembski, który jest także liderem kampanii „Ratujemy Aleje Czereśniowe”.

Zgodnie z intencją tego święta, polegającego na sadzeniu drzew uczniowie i ich rodzice, a potem mieszkańcy Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” mieli możliwość nasadzenia 300 drzewek czereśniowych w swoim najbliższym otoczeniu. Uczestnicy rajdu poprzez czynny udział zdobyli i pogłębili wiedzę o naszych alejach czereśniowych, poszerzyli praktyczną wiedzę z zakresu biologii czereśni oraz poprzez uwrażliwienie na rolę jaką spełniają drzewa w przyrodzie przyczynią się w przyszłości się do ochrony drzew. Ważnym punktem Rajdu była wcześniejsza zbiórka zbiórkę makulatury przez uczniów poszczególnych klas.

W dnia 30 września oraz 1 października na Zamku w Bożejowie odbywa się I Ogólnopolska konferencja pn. „Inwentaryzacje i monitoring przyrodniczy w parkach krajobrazowych”. Organizatorem i pomysłodawcą tego wydarzenia jest Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych. Wydarzenie to otworzył Członek Zarządu Województwa Opolskiego Antoni Konopka.

poniedziałek, 04 październik 2021 12:12

ratujemy aleje czereśniowe !

Rusza projekt rewitalizacji Alei Czereśniowych w Parku Krajobrazowym „Góra Św. Anny”. Inicjatywa skupia wiele osób i instytucju, chcących uratować ten piękny element krajobrazu i uczynić z niego jeszcze większą atrakcję turystyczną.

Przepiękne Aleje Czereśniowe wokół Góry Świętej Anny powstały prawdopodobnie znacznie wcześniej, niż obecnie rosnące tam ponad 90-letnie drzewa. Pierwotnie sadzono je, aby móc korzystać z ich owoców. Obecnie dostrzegamy głównie ich walory przyrodnicze i turystyczne. Od lat, na przełomie kwietnia i maja, ściągają rzesze spragnionych pięknego widoku i uwodzicielskiego zapachu turystów oraz fotografów. Przywołują wspomnienia u starszych i uczą wrażliwości na piękno przyrody tych młodszych.

Projekt ma na celu uratowanie Alei Czereśniowych przed degradacją. Ważne dla nas jest także upowszechnienie wiedzy historycznej, kulturowej, ekologicznej związanej z Alejami Czereśniowymi i wreszcie przedstawienie oraz upamiętnienie postaci prof. Eberharda Makosza.  To jeden z najwybitniejszych polskich sadowników pochodzący z Lichyni w gminie Leśnica.

Inicjatorem projektu jest Gmina Leśnica. Uczestniczą w nim m.in.: Powiat Strzelecki, Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych, portal popularyzujący obszar Góry św. Anny - goraswanny.pl, Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji w Leśnicy, rolnicy i lokalni przedsiębiorcy.

Od obchodów Międzynarodowego Dnia Drzewa w leśnickim parku miejskim 12 października rozpoczynamy szereg działań. Będziemy się dzielić informacjami historycznymi, botanicznymi a nawet kulinarnymi, związanymi z czereśniami. Finał pierwszej edycji akcji przewidujemy na czas kwitnienia drzew czereśniowych na przełomie kwietnia i maja 2022 roku.

Najważniejszym elementem, a zarazem mającym największe znaczenie dla projektu #ratujemyalejeczereśniowe jest akcja sadzenia drzew w historycznych Alejach Czereśniowych na terenie Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny. W pierwszej kolejności, już w październiku tego roku,  przeprowadzimy nasadzenia niemal stu drzew starych odmian.

Ty też możesz pomóc Uratować Aleje Czereśniowe! Wystarczy że zostaniesz fundatorem nasadzenia choć jednego drzewa. Każdemu z posadzonych drzew będzie można nadać indywidualny charakter poprzez spersonalizowaną tabliczkę. Takie „adoptowane drzewo” będzie otoczone opieką sadowniczą przez 5 lat. Rozwiązanie to sprawdziło się już w Parku Miejskim w Strzelcach Opolskich i bardzo dobrze przyjęło się w świadomości obecnych i byłych mieszkańców regionu.

  • Gmina Leśnica wraz z partnerami projektu zajęła się logistyką nasadzeń.
  • Powiat Strzelecki jako właściciel terenu określił zasady nasadzeń w pasie drogowym.
  • Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych czuwa nad właściwym doborem drzew i przeprowadzeniem nasadzeń oraz prowadzi działania popularyzatorsko-edukacyjne.
  • Uzgodniono z rolnikami szczególną dbałość o nowe drzewa.
  • We współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami popularyzujemy Aleje Czereśniowe jako część oferty turystycznej.
  • Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji w Leśnicy jest realizatorem konkursów i działań upowszechniających świadomość krajobrazową i ekologiczną.
  • Portal - Góra św. Anny upowszechnia w tę inicjatywę w mediach społecznościowych.

Zależy nam aby ALEJE CZEREŚNIOWE nie tylko zostały uratowane, lecz również aby świadomość tego bogactwa krajobrazowego na trwałe dumnie wpisała się w serca społeczności Opolszczyzny i turystów odwiedzających obszar Góry św. Anny.

Więcej informacji i aktualne treści dotyczące akcji ukażą się niebawem na stronie internetowej przygotowanej w ramach akcji:  czeresnie.lesnica.pl.

 

W razie potrzeby prosimy o kontakt:

Aurelia Apostel
Stanowisko Pracy ds. Kultury
Urząd Miejski w Leśnicy
tel. 77 4639858

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Wyprawa do wnętrza wulkanu

Data: 18.09.2021 r. (sobota), godz. 10.00 - 12.30
Start: Siedziba Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" ul. Leśnicka 10, Góra św. Anny

Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny" jest doskonałym miejscem na rodzinne, krótkie wypady za miasto. Zapraszamy do udziału w wycieczce przeznaczonej dla dorosłych jak i starszych dzieci. Udział w niej pozwoli na poznanie najważniejszego z punktu geologicznego geostanowiska "Kamieniołom nefelinitu" w Geoparku Krajowym.

W celu uatrakcyjnienia tej wycieczki, obejmującej najciekawsze miejsca pod względem geologicznym (geostanowisko "Kamieniołom nefelinitu", geologiczny rezerwat przyrody „Góra Św. Anny", największy amfiteatr skalny w Polsce - proponujemy zwiedzanie ich z pracownikiem Parku. Dla rodzin ze starszymi pociechami przygotowaliśmy też Quest „Wyprawa do wnętrza wulkanu po geoskarb", który będziemy wspólnie rozwiązywać.

Młodsi uczestnicy zobaczą w terenie skamieniałości, rozszyfrują skład mineralny nefelinitu, wejdą do wnętrza komina wulkanicznego, zgłębią zagadnienia wulkanizmu.

Zachęcamy gorąco wszystkich, którzy pragną rozwijać pasje poznawcze swoich pociech.

ZAPISY pod numerem telefonu: 77 461 50 74 do piątku do godz. 15.00.

         

 

Już w najbliższą sobotę tj. 18.09.2021 r. jesteśmy otwarci dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby odwiedzić siedzibę  Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych w Pokrzywnej w godzinach od 9.00 do 14.00. Zapraszamy do zwiedzania ekspozycji przyrodniczej oraz poznania walorów naszego Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” https://dniotwarte.eu/wydarzenia/wydarzenie/spotkanie-przyrodniczo-edukacyjne-w-siedzibie-zopk-w-pokrzywnej. Dla najmłodszych przygotowaliśmy gry i zabawy przyrodnicze wraz z upominkami.

Wydarzenie organizowane jest w ramach akcji "Dni Otwarte Funduszy Europejskich"

Wstęp jest bezpłatny!

Koniecznie bądźcie z nami!

Duża część roślin stosowanych w ogrodnictwie nie należy do naszych gatunków rodzimych, często pochodzą one nawet z poza kontynentu europejskiego i zostały sprowadzone przez człowieka głównie w celach dekoracyjnych, rzadziej pokarmowych. Rośliny te niewątpliwie posiadają walory dekoracyjne i użytkowe (np. dla pszczelarstwa), jednak niektóre mogą stanowić zagrożenie dla rodzimych zasobów przyrodniczych. Zagrożenie to pojawia się w momencie gdy roślina „wyjdzie” z naszego ogrodu i zaczyna „zdobywać” nowe tereny. Oczywiście nie wszystkie obce geograficznie rośliny ogrodowe pozostawione same sobie dają radę przeżyć i namnażać się w naszym środowisku naturalnym. Są jednak wśród nich takie, które doskonale się odnajdują i wypierają nasze rodzime gatunki. Takie gatunki zwykło się nazywać inwazyjnymi. W Polsce występuje niespełna 4000 gatunków roślin naczyniowych, z czego rośliny obcego pochodzenia stanowią około jedną trzecią tej liczby!

czwartek, 02 wrzesień 2021 11:49

Akcja wciąż trwa!

Już ponad sto osób sięgnęło po odznakę pn. Korona Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”. Przypominamy, że okres zdobywania odznaki jest nieograniczony. Jesteśmy wdzięczni za Wasze relacje z wypraw i zdjęcia „zdobywców”, z których  bije zasłużona duma i radość z odniesionego sukcesu. Jeszcze raz wszystkim „zdobywcom” gratulujemy, a pozostałych turystów zachęcamy do podjęcia wyzwania, w zdobyciu wszystkich szczytów w PKGO.

Szczegóły akcji, regulamin i dokumenty do pobrania w artykule pt. „Zdobądź Koronę Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”.

Strona 1 z 9

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by