Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności ZOPK

Serdecznie zapraszamy szkoły podstawowe do udziału w wojewódzkim konkursie Poznajemy Opolskie Parki Krajobrazowe. Konkurs ten skierowany jest do uczniów klas VII i VIII. W konkursie mogą wziąć udział szkoły z gmin, położonych na terenie jednego z trzech parków krajobrazowych Opolszczyzny:

  • dla Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” będą to gminy: Leśnica, Zdzieszowice, Strzelce Opolskie, Ujazd, Gogolin i Izbicko
  • dla PK „Góry Opawskie”: Prudnik, Lubrza i Głuchołazy
  • dla Stobrawskiego PK: Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Kluczbork, Lasowice Wielkie, Lewin Brzeski, Lubsza, Łubniany, Murów, Pokój, Popielów, Świerczów i Wołczyn

Cele konkursu są następujące:

poniedziałek, 29 listopad 2021 07:42

"Szyszkowe bukiety" - relacja z warsztatów

W zeszły piątek 26 listopada odbyły się w siedzibie Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" warsztaty florystyczne "Szyszkowe bukiety".

Na uczestników czekały stoły suto zastawione przeróżnymi darami natury, w których prym wiodły szyszki różnych gatunków drzew iglastych takich jak: sosna, daglezja, świerk, modrzew czy sosna wejmutka - to właśnie z nich wykonywane były kwiaty do naszych kompozycji. Uczestnicy zajęć wykazali się niezwykłą kreatywnością tworząc przepiękne "obrazy". Zadziwiające jest to jak różnie każdy z uczestników warsztatów interpretuje ten sam temat, wykorzystując inne kolory, faktury czy po prostu inny sposób kompozycji. Dzięki takiej twórczej kreatywności mogły powstać niezwykłe obrazy rozświetlające barwami długie jesienne wieczory.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć - kliknij poniższe CZYTAJ DALEJ.

Dnia 24 listopada 2021 r. odbyło się oficjalne otwarcie nowej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej na terenie Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" o nazwie "Czarnocińskie buczyny". Nazwa wzięła się od porastających okoliczny teren lasów bukowch, bardzo cennych przyrodniczo siedlisk, oraz od nazwy miejscowości, wokół której ścieżka zatacza pętlę.

Otwarcia ścieżki dokonała Marszałek Województwa Opolskiego - Zuzanna Donath-Kasiura, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - Alicja Majewska, Z-ca Burmistrza Leśnicy - Andrzej Iwanowski , Dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych - Ireneusz Hebda, leśniczy leśnictwa Klucz Janina Radecka-Giemza, sołtys Czarnocina - Izabela Lizoń oraz Beata Wielgosik - kierownik Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny”. Po oficjalnym "przecięciu wstęgi" czyli przepiłowaniu symbolicznej, choć solidnej gałęzi bukowej, wszyscy zostali zaproszenie do przejścia 2-kilometrowym fragmentem ścieżki z Czarnocina do parkingu leśnego w Olszowej. Po drodze pracownicy Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny": Beata Wielgosik, Tomasz Biwo i Elżbieta Kuźnicka oraz leśniczy leśnictwa Klucz - Janina Radecka-Giemza, zatrzymując się przy tablicach edukacyjnych, opowiedzieli o historii kapliczki "Boże Oko", mniej znanych mieszkańcach i na co dzień niedostrzegalnych, a bardzo ważnych elementach przyrodniczych lasów, o samym buku jako gatunku - głównym bohaterze tematu przewodniego oraz o pracy przy bukowych odnowieniach naturalnych i "sztucznych". Część terenowa zakończyła się na parkingu leśnym w Olszowej.

W drugiej części spotkania, odbywającego się w Gospodzie "Pod Złotym Rogiem" Olszowej, nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursu „Magia kuchennych Ogrodów”. Pani Marszałek Zuzanna Donath - Kasiura i Członek Zarządu Antoni Konopka wręczyli dyplomy i nagrody, m.in. Pani Ewie Poślińskiej z Dobrzenia Wielkiego za pracę pn. „Ogród Malutki” oraz Pani Marii Grzegorzek z Jarnołtówka (III miejsce) za film „Ogród Opawski”.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że konkurs „Magia kuchennych ogrodów” dobiegł końca i został rozstrzygnięty. Najważniejszymi celami konkursu było pokazanie piękna istniejących ogrodów kuchennych (użytkowych) i zachęcenie do zakładania ogrodów kuchennych, które pełnią ważną rolę w przyrodzie.

Nadesłane prace musiały być związane z ogrodami z terenu województwa opolskiego i dotyczyć ogrodów użytkowych: warzywnych, ziołowo-kwiatowych jak i owocowych. Zgłoszenie konkursowe musiało zawierać następujące elementy: opis ogrodu (położenie administracyjne, powierzchnia, data założenia , informacja o rodzajach uprawianych ogrodach kuchennych (np. warzywnik, sad lub jagodnik, rabata ziołowa, sad itp.), listę uprawianych roślin, oraz opis rozwiązań sprzyjających zachowaniu bogactwa gatunkowego roślin i zwierząt (dobór roślin przyjaznych owadom, metody uprawy, kompostowanie, urządzenia przyjazne zwierzętom np.: poidełka, budki dla zwierząt itp.).

Obowiązkowym elementem zgłoszonych prac konkursowych były wizualizacje ogrodów. Zgodnie z regulaminem konkursu dopuszczono następujące formy ukazania ogrodu: dokumentacja fotograficzna obejmującą aktualne zdjęcia wraz z ich opisem, prezentacja multimedialna, film wraz z tekstem mówionym lub napisami.

Komisja oceniająca nadesłane prace postanowiła nie przyznać I miejsca, natomiast II miejsce przyznano Pani Ewie Poślińskiej z Dobrzenia Wielkiego za pracę pn. „Ogród Malutki” oraz III miejsce przyznano Pani Mari Grzegorzek z Jarnołtówka za film „Ogród Opawski”.

Ponadto przyznano 3 wyróżnienia: Pani Jolancie Niewdana z Sarny Małe (prezentacja), Mateuszowi Puchała z Łowszowa (albumik fotograficzny) i Pani Justynie Barszczewskiej- Burak (prezentacja)

Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy. Serdecznie gratulujemy laureatom i wyróżnionym. O miejscu i czasie wręczenia nagród laureaci i wyróżnieni zostaną poinformowani osobiście.

 

czwartek, 14 październik 2021 11:43

Sprzątanie Gór Opawskich

17 października br. zapraszamy do włączenia się w akcję sprzątania Gór Opawskich, którą organizuje Starostwo Powiatowe w Nysie.

Park Krajobrazowy „Góry Opawskie”, jako jeden z partnerów  przedsięwzięcia, dołącza się do szczytnego celu, przekazując poniższy apel ze Starostwa:

 

 – W trosce o otaczającą przyrodę i ochronę środowiska posprzątajmy trasę w Dolinie Złotego Potoku oraz szlak na Kopę Biskupią.  Naszym celem jest zwrócenie uwagi na problem śmieci pozostawionych na górskich szlakach.

Na wszystkich, którzy zechcą dołączyć do naszej akcji sprzątania Gór Opawskich, na zakończenie czekać będzie ciepły posiłek, niespodzianka oraz gry i zabawy przyrodnicze.

– Warto być z nami! Dbając o czystość gór, dbamy o nas samych, oraz o nasze wrażenia podczas pieszych wypraw! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem akcji, który dostępny jest na naszej stronie www.powiat.nysa.pl- informuje Starostwo Powiatowe w Nysie.

 

Cała akcja rozpocznie się na polanie w Cichej Dolinie w Pokrzywnej o godzinie 10:00.

Liczymy na Was!

czwartek, 14 październik 2021 07:06

Zielony Rajd w Czereśniowej Krainie

Zielonym Rajdem w Czereśniowej Krainie rozpoczęliśmy szerszą kampanię „Ratujemy Aleje Czereśniowe”. O kampanii można poczytać na naszej stronie oraz stronach partnerów.

Zielony Rajd w Czereśniowej Krainie został zorganizowany w celu czynnego obchodzenia Międzynarodowego Dnia Drzewa, obchodzonego w naszym kraju 10 października. Organizatorem wiodącym był Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych, natomiast współorganizatorami były następujące instytucje: Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji w Leśnicy, Szkoła Podstawowa im. Obrońców Góry Chełmskiej w Leśnicy, a także Związek Międzygminny Czysty Region. Honorowy Patronat nad Rajdem sprawował Burmistrz Leśnicy Łukasz Jastrzembski, który jest także liderem kampanii „Ratujemy Aleje Czereśniowe”.

Zgodnie z intencją tego święta, polegającego na sadzeniu drzew uczniowie i ich rodzice, a potem mieszkańcy Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” mieli możliwość nasadzenia 300 drzewek czereśniowych w swoim najbliższym otoczeniu. Uczestnicy rajdu poprzez czynny udział zdobyli i pogłębili wiedzę o naszych alejach czereśniowych, poszerzyli praktyczną wiedzę z zakresu biologii czereśni oraz poprzez uwrażliwienie na rolę jaką spełniają drzewa w przyrodzie przyczynią się w przyszłości się do ochrony drzew. Ważnym punktem Rajdu była wcześniejsza zbiórka zbiórkę makulatury przez uczniów poszczególnych klas.

W dnia 30 września oraz 1 października na Zamku w Bożejowie odbywa się I Ogólnopolska konferencja pn. „Inwentaryzacje i monitoring przyrodniczy w parkach krajobrazowych”. Organizatorem i pomysłodawcą tego wydarzenia jest Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych. Wydarzenie to otworzył Członek Zarządu Województwa Opolskiego Antoni Konopka.

poniedziałek, 04 październik 2021 12:12

ratujemy aleje czereśniowe !

Rusza projekt rewitalizacji Alei Czereśniowych w Parku Krajobrazowym „Góra Św. Anny”. Inicjatywa skupia wiele osób i instytucju, chcących uratować ten piękny element krajobrazu i uczynić z niego jeszcze większą atrakcję turystyczną.

Przepiękne Aleje Czereśniowe wokół Góry Świętej Anny powstały prawdopodobnie znacznie wcześniej, niż obecnie rosnące tam ponad 90-letnie drzewa. Pierwotnie sadzono je, aby móc korzystać z ich owoców. Obecnie dostrzegamy głównie ich walory przyrodnicze i turystyczne. Od lat, na przełomie kwietnia i maja, ściągają rzesze spragnionych pięknego widoku i uwodzicielskiego zapachu turystów oraz fotografów. Przywołują wspomnienia u starszych i uczą wrażliwości na piękno przyrody tych młodszych.

Projekt ma na celu uratowanie Alei Czereśniowych przed degradacją. Ważne dla nas jest także upowszechnienie wiedzy historycznej, kulturowej, ekologicznej związanej z Alejami Czereśniowymi i wreszcie przedstawienie oraz upamiętnienie postaci prof. Eberharda Makosza.  To jeden z najwybitniejszych polskich sadowników pochodzący z Lichyni w gminie Leśnica.

Inicjatorem projektu jest Gmina Leśnica. Uczestniczą w nim m.in.: Powiat Strzelecki, Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych, portal popularyzujący obszar Góry św. Anny - goraswanny.pl, Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji w Leśnicy, rolnicy i lokalni przedsiębiorcy.

Od obchodów Międzynarodowego Dnia Drzewa w leśnickim parku miejskim 12 października rozpoczynamy szereg działań. Będziemy się dzielić informacjami historycznymi, botanicznymi a nawet kulinarnymi, związanymi z czereśniami. Finał pierwszej edycji akcji przewidujemy na czas kwitnienia drzew czereśniowych na przełomie kwietnia i maja 2022 roku.

Najważniejszym elementem, a zarazem mającym największe znaczenie dla projektu #ratujemyalejeczereśniowe jest akcja sadzenia drzew w historycznych Alejach Czereśniowych na terenie Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny. W pierwszej kolejności, już w październiku tego roku,  przeprowadzimy nasadzenia niemal stu drzew starych odmian.

Ty też możesz pomóc Uratować Aleje Czereśniowe! Wystarczy że zostaniesz fundatorem nasadzenia choć jednego drzewa. Każdemu z posadzonych drzew będzie można nadać indywidualny charakter poprzez spersonalizowaną tabliczkę. Takie „adoptowane drzewo” będzie otoczone opieką sadowniczą przez 5 lat. Rozwiązanie to sprawdziło się już w Parku Miejskim w Strzelcach Opolskich i bardzo dobrze przyjęło się w świadomości obecnych i byłych mieszkańców regionu.

  • Gmina Leśnica wraz z partnerami projektu zajęła się logistyką nasadzeń.
  • Powiat Strzelecki jako właściciel terenu określił zasady nasadzeń w pasie drogowym.
  • Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych czuwa nad właściwym doborem drzew i przeprowadzeniem nasadzeń oraz prowadzi działania popularyzatorsko-edukacyjne.
  • Uzgodniono z rolnikami szczególną dbałość o nowe drzewa.
  • We współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami popularyzujemy Aleje Czereśniowe jako część oferty turystycznej.
  • Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji w Leśnicy jest realizatorem konkursów i działań upowszechniających świadomość krajobrazową i ekologiczną.
  • Portal - Góra św. Anny upowszechnia w tę inicjatywę w mediach społecznościowych.

Zależy nam aby ALEJE CZEREŚNIOWE nie tylko zostały uratowane, lecz również aby świadomość tego bogactwa krajobrazowego na trwałe dumnie wpisała się w serca społeczności Opolszczyzny i turystów odwiedzających obszar Góry św. Anny.

Więcej informacji i aktualne treści dotyczące akcji ukażą się niebawem na stronie internetowej przygotowanej w ramach akcji:  czeresnie.lesnica.pl.

 

W razie potrzeby prosimy o kontakt:

Aurelia Apostel
Stanowisko Pracy ds. Kultury
Urząd Miejski w Leśnicy
tel. 77 4639858

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Strona 1 z 9

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by