Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności ZOPK
poniedziałek, 14 czerwiec 2021 12:20

Magia kuchennych ogrodów - Zwierzęta w ogrodzie

Zwierzęta to nieodzowny element każdego ogrodu. Wielu z nas może nawet nie zdaje sobie sprawy, że bez zwierząt nasz ogród byłby martwy. Organizmy zwierzęce w ogrodzie możemy podzielić według wielkości od zupełnie małych wręcz niedostrzegalnych jak niewielkie owady, pajęczaki poprzez większe owady zapylające i motyle, ślimaki, płazy, gady a skończywszy na ptakach i małych ssakach. Czy jednak tylko takie stosunkowo niewielkie zwierzęta żyją w naszych ogrodach? Wszystko zależy od położenie ogrodu. Nierzadko, głównie w nocy, nasze ogrody mogą odwiedzać wcale nie tak małe drapieżne ssaki takie: jak łasice, kuny, a w ogrodach otwartych lisy i borsuki.

Większość zwierząt, które pojawiają się w naszych ogrodach ma jakąś rolę do odegrania. Dla nas szczególnie istotne są te zwierzęta, które przynoszą nam korzyści. Mogą to być zarówno wrażenia estetyczne wynikające z pięknego śpiewu jak to jest w przypadku ptaków czy też zachwycać nas magią kolorów, co jest cechą motyli. Jednak dla rasowych ogrodników szczególnie ważne są zwierzęta, które są naszymi sprzymierzeńcami. A kto jest sprzymierzeńcem człowieka w ogrodzie?  -każdy organizm, który jest wrogiem naszych wrogów czyli głównie organizmów, które niszczą uprawiane przez nas rośliny.

poniedziałek, 17 maj 2021 09:12

Przywróćmy ogrody kuchenne

Coraz rzadziej na wsiach uprawia się dla własnych celów warzywa, zioła czy owoce. Wiele osób co prawda nadal posiada stare sady, ale i one z racji krótkowieczności są likwidowane. Niestety nowych nasadzeń jest coraz mniej, podobnie jak ubożeje dobór gatunków i odmian drzew owocowych. Czy ten trend powinien budzić niepokój? To pytanie raczej retoryczne, z punktu widzenia przyrodnika i ogrodnika. Dlaczego się tak dzieje i czym to skutkuje postaramy się Państwu wyjaśnić w artykułach, które będą się ukazywać w tym sezonie cyklicznie i dotyczyć będą nie tyle ozdobnego, co ogrodu kuchennego.

W tym celu również ogłaszamy konkurs pod tytułem „Magia ogrodów kuchennych” licząc na to, że w naszym województwie jest jeszcze wiele wspaniałych przykładów urządzania ogrodów użytkowych, które mogą stać się inspiracją dla innych. Zwracamy się do Was z prośbą o pokazanie takich właśnie przykładów u Państwa, Waszych Sąsiadów, Rodziny. Szczegóły konkursu oraz regulamin wraz z załącznikami ukażą się po kliknięciu CZYTAJ DALEJ

Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny” jest doskonałym miejscem na rodzinne, krótkie wypady za miasto. W celu uatrakcyjnienia tych wyjazdów proponujemy czynne zwiedzanie poszczególnych miejsc z przygotowanymi przez nas Questami.

Pierwszą grą terenową objęty jest teren wokół skalnego amfiteatru i Pomnika Czynu Powstańczego. Tematyką gra nawiązuje do legend, ciekawej historii i przyrody tej części Parku. Tytuł gry to „Spacer z Petronelą po Krowioku”. Quest wiedzie szlakiem tajemniczych miejsc, które mają swoje odzwierciedlenie w topografii terenu. Ten wierszowany quest wprowadza dziecko w świat zaczarowanych legend, ale też ma wartość samą w sobie przez poznanie elementów przyrodniczych, historycznych, kulturowych. Wydaje się nam, że jest fajnym pomysłem na ciekawą naukę poprzez zabawę. Kim była Petronela? Co to jest Krowiok? Skąd takie nazwy? Co się w tym miejscu wydarzyło? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi zostaną uzyskane po rozwiązaniu Questu. Doskonałym uzupełnieniem zabawy będzie w domu lektura annogórskich legend.

Dla starszych dzieci został przygotowany Quest o tytule „Wyprawa do wnętrza Ziemi po geoskarb”. Ta z kolei gra przedstawia w sposób przystępny trudną tematykę geologiczną. Prowadzi przez najcenniejszy teren Geoparku Krajowego – geostanowisko nefelinitu. Dzięki wierszowanemu tekstowi dzieci poznają skały, skamieniałości, procesy geologiczne.

Chcemy aby nasze questy były dostępne i rozwiązywane w dowolnym terminie i czasie. Dlatego też będzie je można pobrać w wielu punktach Góry Św. Anny (siedziba Parku, PIT, restauracje, muzea) lub pobrać ją z naszej strony. Jednak aby dostać się do skarbu należy po rozwiązaniu Questu udać się w wyznaczone miejsce ( siedziba Parku, PIT).

Zabawa polega więc na pobraniu questu, udaniu się na trasę opisaną w grze i rozwiązywaniu kolejnych zagadek terenowych. Uzupełnienie wszystkich zagadek skutkuje uzyskaniem hasła końcowego. Z rozwiązanym Questem należy udać się do punktu oznaczonego na ulotce, gdzie kulminacyjnym momentem gry będzie otwarcie skrzynki ze skarbem, w której znajduje się pieczątka i certyfikat/ dyplom „Annogórskiego Badacza Tajemnic”. W celu jej otwarcia należy podać hasło a następnie otworzyć „skarb”  trzycyfrowym kodem dostępu z wypełnionej ulotki.

Zachęcamy gorąco wszystkich, którzy pragną rozwijać pasje poznawcze swoich pociech.

Questy do pobrania pojawią się po kliknięciu CZYTAJ DALEJ...

Finał wojewódzki XX edycji ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" już za nami. 6 maja 2021 r. o godzinie 10:00 drużyny ze szkół reprezentujących trzy opolskie parki krajobrazowe przystąpiły do III etapu konkursu. Wyjątkowo w tym roku uczniowie razem ze swoją drużyną rozwiązywali test w swoich macierzystych szkołach.

Konkurs organizowany jest co roku w ramach Porozumienia Parków Krajobrazowych Polski. W tym roku jest skierowany do uczniów VII i VIII klas szkoły podstawowej. Uczestnicy konkursu oprócz wiedzy o parkach krajobrazowych muszą się również wykazać wiedzą z zakresu podstawy programowej dla klas IV-VIII oraz znajomością rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt. Do finału wojewódzkiego woj. opolskiego przystąpiło 10 drużyn, każda licząca po 3 osoby.

 

 

 

Tegoroczni zwycięzcy to:

I miejsce

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Artura Gadzińskiego w Zdzieszowicach w składzie: Lena Grad

Gabriela Gębka

Paulina Łupak

Nauczyciel prowadzący: Katarzyna Lipiec.

Drużyna zdobyła 159 pkt.

II miejsce

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Rozwoju Wsi w Jarnołtówku w składzie:

Natalia Kawalec

Natalia Góra

Paulina Duźniak

Nauczyciel prowadzący: Iwona Dębińska

Drużyna zdobyła 134 pkt.

III miejsce

Drużyna z Zespołu Szkół w Prudniku, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4, w składzie:

Klaudia Ćwir

Weronika Ćwir

Zuzanna Trembecka

Nauczyciel prowadzący: Ireneusz Trochowski

Drużyna zdobyła 132 pkt.

I miejsce w wynikach indywidualnych zajęła Paulina Łupak

z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Artura Gadzińskiego w Zdzieszowicach.

 

Pozostali laureaci konkursu to:

Drużyna z Publicznej Szkoły nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów II Brygady Pancernej w Bogacicy

Drużyna z ZPO w Suchej, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Suchej

Drużyna ze Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym im. Jakuba Kani w Domaradzu

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 31 im. UNICEF w Opolu

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej im Obrońców Góry Chełmskiej w Leśnicy

Drużyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Prudniku

                           Wszystkim nauczycielom dziękujemy za poświęcony czas oraz pracę włożoną w przygotowanie uczniów do każdego z etapów konkursu. Dziękujemy wszystkim Dyrektorom, którzy umożliwili nam przeprowadzenie konkursu w ich szkołach. Dziękujemy za wytrwałość i chęć udziału w konkursie pomimo różnych utrudnień związanych z pandemią Covid- 19. Uczniom dziękujemy za godne reprezentowanie swoich szkół i parków krajobrazowych. Ilość wiedzy do przyswojenia nie była mała, dlatego jesteśmy pod wielkim wrażeniem osiągniętych wyników i wszystkim serdecznie gratulujemy!

Wręczenie dyplomów i nagród zostanie przeprowadzone w terminie  ustalonym z nauczycielami prowadzącymi   drużyny. Zwycięska drużyna będzie reprezentowała województwo opolskie podczas finału ogólnopolskiego, który odbędzie się na początku czerwca. W tym roku wyjątkowo nie odbędzie się on województwie organizującym konkurs, ale w każdym z województw, z których pochodzą zwycięskie drużyny.

Zwycięzcom konkursu jeszcze raz gratulujemy wygranej i trzymamy kciuki za "pomyślność" na finale krajowym. Pozostałym uczestnikom dziękujemy i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

 

Padalce i zaskrońce budzą mieszane uczucia. Wiemy, że są zupełnie niegroźne, ale w pierwszym odruchu czujemy przed nimi respekt. Ponoć mylone są ze żmiją zygzakowatą. Jednak różnice między nimi są wyraźne.

 

Dla tych, którzy mieszkają w granicach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego,  ale też dla tych, którzy są jego bliższymi lub dalszymi sąsiadami.

Zamknięcie w czterech ścianach na dłuższą metę nam nie służy. Już chyba wszyscy o tym się przekonali. Przyszła wiosna a wraz z nią chęć ruszenia się z domu. Możliwości są ograniczone, ale czasem okazuje się, że „cudze chwalicie a swego nie znacie…”

Stobrawski Park Krajobrazowy to na mapie zielona plama poprzerywana jasnymi wstęgami dolin rzecznych i niebieskimi zwierciadłami stawów. Ten ogromny obszar kryje w sobie wiele miejsc niezwykłych. W leśnych ostępach borów sosnowych napotkamy niewielkie wyniesienia wydm śródlądowych, w niektórych miejscach odsłoniętych i ukazujących wędrowcom swoją polodowcową przeszłość. Na trasie naszej wędrówki nie może zabraknąć liściastych lasów grądowych rozkwitających wczesną wiosną ferią barw roślin runa leśnego.  Wybierając się na ścieżki prowadzące dolinami rzek będziemy mogli obejrzeć najcenniejsze przyrodniczo fragmenty parku – nadrzeczne grądy, łęgi, podmokłe łąki oraz porośnięte roślinnością wodną i bagienną starorzecza. W wielu miejscach parku możemy się też natknąć na ukryte w  różnych zakątkach średniowieczne grodziska, pozostałości warowni, stare cmentarze, przydrożne kapliczki czy całe miejscowości o niezaprzeczalnych walorach historycznych. Wszystkie te miejsca czekają na odkrycie.

Stobrawski Park Krajobrazowy stoi otworem dla wytrawnych turystów, ale także takich, którzy chcą tylko pospacerować w miłych okolicznościach przyrody. Czas temu sprzyja, ponieważ wczesną wiosną nie zaatakują nas roje komarów a pogoda – chociaż ostatnio nas nie rozpieszcza - z reguły jest przyjemna do wędrówek i przejażdżek. Park wydaje się ogromny, ale dzięki temu każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Spacerowicze i rodziny z dziećmi mogą się wybrać na nasze ścieżki przyrodnicze, przygotowane m.in. z myślą o nich właśnie. Jeśli chcemy urozmaicić dzieciom wędrówkę proponujemy skorzystać z zadań na trasie ścieżek. Zadania, które są dostępne poniżej przy wymienionych trasach są łatwe do wykonania, ale wymagają od wędrowców uważności. Dla tych, którzy je wykonają czekają w naszej siedzibie w Ładzy upominki.

Trasy, które polecamy na leśne spacery to:

Ścieżka przyrodnicza Murów-Zagwiździe   prowadząca przez grądowy las liściasty, w którym właśnie teraz podziwiać możemy przepięknie kwitnące rośliny runa jak zawilce, ziarnopłony, fiołki czy przylaszczki. W czasie wędrówki ścieżką prowadzącą do zabytkowej kuźni w Zagwiździu wdrapać się można na wzniesienie będące niegdyś grodziskiem. Na zakończenie spaceru można zajrzeć do ogrodu botanicznego przy kościele w Zagwiździu. ZADANIA TUTAJ

Trasa w Dąbrówce Łubniańskiej zachęcająca nas do wędrówki po leśnych ścieżkach w borze sosnowym swoistym mikroklimatem, możliwością wdrapania się na  piaszczystą wydmę czy zaczerpnięcia wody z leczniczego źródełka kapliczki Studzionka. ZADANIA TUTAJ

Ścieżka w parku w miejscowości Pokój to z kolei ukryte w różnych miejscach posągi, malownicze ruiny i pomniki. Miejsce tajemnicze i warte zobaczenia. ZADANIA TUTAJ

Dla odkrywców małych i dużych proponujemy gry terenowe.

Z darmową aplikacją Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, którą można zainstalować na telefonie i zdobywać punkty w zabawie z pytaniami Quest. Zabawa polega na dotarciu do wyznaczonych, zaznaczonych w Queście punktów w terenie, zapoznaniu się z krótkimi informacjami dotyczącymi tego punktu i odpowiedzeniu na pytanie. Takich punktów na terenie parku jest aż 39, ale czy dla odkrywców to dużo? Po zaliczeniu wszystkich punktów na  najwytrwalszych zdobywców czekają w naszej siedzibie w Ładzy nagrody!

Druga gra terenowa dla koneserów to geocaching. Ten rodzaj aktywności wymaga od nas trochę więcej wysiłku, ale jeśli ktoś ma w sobie żyłkę poszukiwacza skarbów na pewno mu się spodoba. W skrócie zabawa polega na odszukiwaniu w terenie ukrytych skrytek. Żeby je znaleźć czasem trzeba pogłówkować, czasem trzeba się nachodzić a czasem po prostu „spojrzeć poza to co widać”. Szczegóły tej gry terenowej można znaleźć na stronach https://www.geocaching.pl

Dla tych, którzy lubią intensywny wysiłek – trasy rowerowe, biegowe i na dłuższe wędrówki http://bike-turist.blogspot.com/ i https://www.traseo.pl/trasa

 Dla tych, którzy nie boją się wody -  spływy kajakowe po Budkowiczance, Stobrawie i innych rzekach regionu http://kajaki.zagwizdzie.pl/   http://www.stobrawa-kajaki.pl

Dla wszystkich – spacery po lesie. Po wyznaczonych szlakach i ścieżkach przyrodniczych. Propozycje niektórych tras znaleźć można na mapach i w aplikacji na telefon Stobrawskiego Parku Krajobrazowego oraz na stronie  http://zopk.pl/pl/stobrawski-pk/turystyka/szlaki-turystyczne

 

niedziela, 25 kwiecień 2021 17:46

O ropusze, która nie pozwala dać sobie całusa

To jaki mamy stosunek do zwierząt często ukształtowane jest przez legendy, opowiastki, wierzenia, mity czy bajki. Dla jednych ropucha będzie kojarzyć się z pokrytą brodawkami Babą Jagą, dla innych słodką zieloną ropuszką, z przedszkolnych rysunkowych bajek. Ale bajki na bok!  Czas na poznanie jej prawdziwej natury i parę faktów zebranych z obserwacji tego płaza w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie”.

W naszych lasach, szczególnie liściastych, możemy spotkać ropuchę szarą (Bufo bufo). Jest ona przywiązana do swojego miejsca i tylko na czas godów rusza w stronę najbliższych stawów. Okres godowy przypada na kwiecień. 

Lasy grądowe wczesną wiosną zachwycają kwitnącymi niezwykle obficie roślinami runa leśnego. Śnieżyczki przebiśnieg, zawilce, ziarnopłony, pachnące fiołki - to tylko niektóre z roślin, jakie napotkamy podczas naszej wędrówki po grądowym lesie.

Wiosenna aura sprzyja wyjściu na  leśny spacer, dlatego zapraszamy do odwiedzenia naszych ścieżek przyrodniczych między Murowem  a Zagwiździem czy w okolicach Wielopola.

Zapraszamy także na nasze zajęcia on line prowadzone przez edukatorów Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, gdzie można dowiedzieć się więcej o przyrodzie województwa opolskiego.

 

Oglądanie filmu w wersji pełnoekranowej

Film zrealizowany w ramach projektu „Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej i na terenie Śląska Opolskiego” w ramach RPO WO na lata 2014-2020, Oś priorytetowa V, Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, działanie 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.

 

 

 

Strona 1 z 7

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by