Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności ZOPK

Finał wojewódzki XX edycji ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" już za nami. 6 maja 2021 r. o godzinie 10:00 drużyny ze szkół reprezentujących trzy opolskie parki krajobrazowe przystąpiły do III etapu konkursu. Wyjątkowo w tym roku uczniowie razem ze swoją drużyną rozwiązywali test w swoich macierzystych szkołach.

Konkurs organizowany jest co roku w ramach Porozumienia Parków Krajobrazowych Polski. W tym roku jest skierowany do uczniów VII i VIII klas szkoły podstawowej. Uczestnicy konkursu oprócz wiedzy o parkach krajobrazowych muszą się również wykazać wiedzą z zakresu podstawy programowej dla klas IV-VIII oraz znajomością rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt. Do finału wojewódzkiego woj. opolskiego przystąpiło 10 drużyn, każda licząca po 3 osoby.

 

 

 

Tegoroczni zwycięzcy to:

I miejsce

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Artura Gadzińskiego w Zdzieszowicach w składzie: Lena Grad

Gabriela Gębka

Paulina Łupak

Nauczyciel prowadzący: Katarzyna Lipiec.

Drużyna zdobyła 159 pkt.

II miejsce

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Rozwoju Wsi w Jarnołtówku w składzie:

Natalia Kawalec

Natalia Góra

Paulina Duźniak

Nauczyciel prowadzący: Iwona Dębińska

Drużyna zdobyła 134 pkt.

III miejsce

Drużyna z Zespołu Szkół w Prudniku, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4, w składzie:

Klaudia Ćwir

Weronika Ćwir

Zuzanna Trembecka

Nauczyciel prowadzący: Ireneusz Trochowski

Drużyna zdobyła 132 pkt.

I miejsce w wynikach indywidualnych zajęła Paulina Łupak

z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Artura Gadzińskiego w Zdzieszowicach.

 

Pozostali laureaci konkursu to:

Drużyna z Publicznej Szkoły nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów II Brygady Pancernej w Bogacicy

Drużyna z ZPO w Suchej, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Suchej

Drużyna ze Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym im. Jakuba Kani w Domaradzu

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 31 im. UNICEF w Opolu

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej im Obrońców Góry Chełmskiej w Leśnicy

Drużyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Prudniku

                           Wszystkim nauczycielom dziękujemy za poświęcony czas oraz pracę włożoną w przygotowanie uczniów do każdego z etapów konkursu. Dziękujemy wszystkim Dyrektorom, którzy umożliwili nam przeprowadzenie konkursu w ich szkołach. Dziękujemy za wytrwałość i chęć udziału w konkursie pomimo różnych utrudnień związanych z pandemią Covid- 19. Uczniom dziękujemy za godne reprezentowanie swoich szkół i parków krajobrazowych. Ilość wiedzy do przyswojenia nie była mała, dlatego jesteśmy pod wielkim wrażeniem osiągniętych wyników i wszystkim serdecznie gratulujemy!

Wręczenie dyplomów i nagród zostanie przeprowadzone w terminie  ustalonym z nauczycielami prowadzącymi   drużyny. Zwycięska drużyna będzie reprezentowała województwo opolskie podczas finału ogólnopolskiego, który odbędzie się na początku czerwca. W tym roku wyjątkowo nie odbędzie się on województwie organizującym konkurs, ale w każdym z województw, z których pochodzą zwycięskie drużyny.

Zwycięzcom konkursu jeszcze raz gratulujemy wygranej i trzymamy kciuki za "pomyślność" na finale krajowym. Pozostałym uczestnikom dziękujemy i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

 

Padalce i zaskrońce budzą mieszane uczucia. Wiemy, że są zupełnie niegroźne, ale w pierwszym odruchu czujemy przed nimi respekt. Ponoć mylone są ze żmiją zygzakowatą. Jednak różnice między nimi są wyraźne.

 

Dla tych, którzy mieszkają w granicach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego,  ale też dla tych, którzy są jego bliższymi lub dalszymi sąsiadami.

Zamknięcie w czterech ścianach na dłuższą metę nam nie służy. Już chyba wszyscy o tym się przekonali. Przyszła wiosna a wraz z nią chęć ruszenia się z domu. Możliwości są ograniczone, ale czasem okazuje się, że „cudze chwalicie a swego nie znacie…”

Stobrawski Park Krajobrazowy to na mapie zielona plama poprzerywana jasnymi wstęgami dolin rzecznych i niebieskimi zwierciadłami stawów. Ten ogromny obszar kryje w sobie wiele miejsc niezwykłych. W leśnych ostępach borów sosnowych napotkamy niewielkie wyniesienia wydm śródlądowych, w niektórych miejscach odsłoniętych i ukazujących wędrowcom swoją polodowcową przeszłość. Na trasie naszej wędrówki nie może zabraknąć liściastych lasów grądowych rozkwitających wczesną wiosną ferią barw roślin runa leśnego.  Wybierając się na ścieżki prowadzące dolinami rzek będziemy mogli obejrzeć najcenniejsze przyrodniczo fragmenty parku – nadrzeczne grądy, łęgi, podmokłe łąki oraz porośnięte roślinnością wodną i bagienną starorzecza. W wielu miejscach parku możemy się też natknąć na ukryte w  różnych zakątkach średniowieczne grodziska, pozostałości warowni, stare cmentarze, przydrożne kapliczki czy całe miejscowości o niezaprzeczalnych walorach historycznych. Wszystkie te miejsca czekają na odkrycie.

Stobrawski Park Krajobrazowy stoi otworem dla wytrawnych turystów, ale także takich, którzy chcą tylko pospacerować w miłych okolicznościach przyrody. Czas temu sprzyja, ponieważ wczesną wiosną nie zaatakują nas roje komarów a pogoda – chociaż ostatnio nas nie rozpieszcza - z reguły jest przyjemna do wędrówek i przejażdżek. Park wydaje się ogromny, ale dzięki temu każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Spacerowicze i rodziny z dziećmi mogą się wybrać na nasze ścieżki przyrodnicze, przygotowane m.in. z myślą o nich właśnie. Jeśli chcemy urozmaicić dzieciom wędrówkę proponujemy skorzystać z zadań na trasie ścieżek. Zadania, które są dostępne poniżej przy wymienionych trasach są łatwe do wykonania, ale wymagają od wędrowców uważności. Dla tych, którzy je wykonają czekają w naszej siedzibie w Ładzy upominki.

Trasy, które polecamy na leśne spacery to:

Ścieżka przyrodnicza Murów-Zagwiździe   prowadząca przez grądowy las liściasty, w którym właśnie teraz podziwiać możemy przepięknie kwitnące rośliny runa jak zawilce, ziarnopłony, fiołki czy przylaszczki. W czasie wędrówki ścieżką prowadzącą do zabytkowej kuźni w Zagwiździu wdrapać się można na wzniesienie będące niegdyś grodziskiem. Na zakończenie spaceru można zajrzeć do ogrodu botanicznego przy kościele w Zagwiździu. ZADANIA TUTAJ

Trasa w Dąbrówce Łubniańskiej zachęcająca nas do wędrówki po leśnych ścieżkach w borze sosnowym swoistym mikroklimatem, możliwością wdrapania się na  piaszczystą wydmę czy zaczerpnięcia wody z leczniczego źródełka kapliczki Studzionka. ZADANIA TUTAJ

Ścieżka w parku w miejscowości Pokój to z kolei ukryte w różnych miejscach posągi, malownicze ruiny i pomniki. Miejsce tajemnicze i warte zobaczenia. ZADANIA TUTAJ

Dla odkrywców małych i dużych proponujemy gry terenowe.

Z darmową aplikacją Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, którą można zainstalować na telefonie i zdobywać punkty w zabawie z pytaniami Quest. Zabawa polega na dotarciu do wyznaczonych, zaznaczonych w Queście punktów w terenie, zapoznaniu się z krótkimi informacjami dotyczącymi tego punktu i odpowiedzeniu na pytanie. Takich punktów na terenie parku jest aż 39, ale czy dla odkrywców to dużo? Po zaliczeniu wszystkich punktów na  najwytrwalszych zdobywców czekają w naszej siedzibie w Ładzy nagrody!

Druga gra terenowa dla koneserów to geocaching. Ten rodzaj aktywności wymaga od nas trochę więcej wysiłku, ale jeśli ktoś ma w sobie żyłkę poszukiwacza skarbów na pewno mu się spodoba. W skrócie zabawa polega na odszukiwaniu w terenie ukrytych skrytek. Żeby je znaleźć czasem trzeba pogłówkować, czasem trzeba się nachodzić a czasem po prostu „spojrzeć poza to co widać”. Szczegóły tej gry terenowej można znaleźć na stronach https://www.geocaching.pl

Dla tych, którzy lubią intensywny wysiłek – trasy rowerowe, biegowe i na dłuższe wędrówki http://bike-turist.blogspot.com/ i https://www.traseo.pl/trasa

 Dla tych, którzy nie boją się wody -  spływy kajakowe po Budkowiczance, Stobrawie i innych rzekach regionu http://kajaki.zagwizdzie.pl/   http://www.stobrawa-kajaki.pl

Dla wszystkich – spacery po lesie. Po wyznaczonych szlakach i ścieżkach przyrodniczych. Propozycje niektórych tras znaleźć można na mapach i w aplikacji na telefon Stobrawskiego Parku Krajobrazowego oraz na stronie  http://zopk.pl/pl/stobrawski-pk/turystyka/szlaki-turystyczne

 

niedziela, 25 kwiecień 2021 17:46

O ropusze, która nie pozwala dać sobie całusa

To jaki mamy stosunek do zwierząt często ukształtowane jest przez legendy, opowiastki, wierzenia, mity czy bajki. Dla jednych ropucha będzie kojarzyć się z pokrytą brodawkami Babą Jagą, dla innych słodką zieloną ropuszką, z przedszkolnych rysunkowych bajek. Ale bajki na bok!  Czas na poznanie jej prawdziwej natury i parę faktów zebranych z obserwacji tego płaza w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie”.

W naszych lasach, szczególnie liściastych, możemy spotkać ropuchę szarą (Bufo bufo). Jest ona przywiązana do swojego miejsca i tylko na czas godów rusza w stronę najbliższych stawów. Okres godowy przypada na kwiecień. 

Lasy grądowe wczesną wiosną zachwycają kwitnącymi niezwykle obficie roślinami runa leśnego. Śnieżyczki przebiśnieg, zawilce, ziarnopłony, pachnące fiołki - to tylko niektóre z roślin, jakie napotkamy podczas naszej wędrówki po grądowym lesie.

Wiosenna aura sprzyja wyjściu na  leśny spacer, dlatego zapraszamy do odwiedzenia naszych ścieżek przyrodniczych między Murowem  a Zagwiździem czy w okolicach Wielopola.

Zapraszamy także na nasze zajęcia on line prowadzone przez edukatorów Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, gdzie można dowiedzieć się więcej o przyrodzie województwa opolskiego.

 

Oglądanie filmu w wersji pełnoekranowej

Film zrealizowany w ramach projektu „Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej i na terenie Śląska Opolskiego” w ramach RPO WO na lata 2014-2020, Oś priorytetowa V, Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, działanie 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.

 

 

 

 

Kto chociaż raz wędrował górskimi szlakami, wśród malowniczych pejzaży okolicznych wzniesień i w niemałym trudzie zdobył upatrzony górski szczyt, ten wie jak czuje się prawdziwy zwycięzca. Ileż sił witalnych w osobie naznaczonej mianem „zdobywcy”, co niejedną górę mogłaby przenieść.  Ileż szczęścia i radości przynosi dojście do celu, gdzie nagrodą jest zapierający dech w piersiach widok rozpościerający się ze szczytu góry. Każdy „zdobywca góry” wie,  jak schodzi się z koroną na głowie.

Okazją do takich wrażeń jest sięgnięcie po odznakę pn. Korona Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” ustanowioną przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych, organizatora tej akcji.

W dniu 2 marca 2021 r. w Zespole Opolskich Parków Krajobrazowych odbył się II etap konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Tegorocznym hasłem przewodnim konkursu jest:  „Zbiorowiska leśne parków krajobrazowych Polski”. Celem konkursu jest m.in. zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej parków krajobrazowych Polski, poszerzanie wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska oraz zrozumienie zależności zachodzących pomiędzy organizmami w ekosystemach.

Na tym etapie rywalizowały ze sobą drużyny reprezentujące szkoły podstawowe z terenu gmin wchodzących w skład Parków Krajobrazowych „Góra Św. Anny”, „Góry Opawskie” oraz Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie rozwiązywali test sprawdzający wiedzę przyrodniczo – geograficzną, a także wiedzę o parku krajobrazowym na terenie, którego położna jest ich szkoła. Najlepsze drużyny z etapu parkowego, będą reprezentowały poszczególne parki podczas finału wojewódzkiego XX edycji konkursu PPKP.

Tegoroczni laureaci z Parku Krajobrazowego "Góry Opawskie" to:

I miejsce

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Rozwoju Wsi w Jarnołtówku

II miejsce

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 Zespołu Szkół w Prudniku

III miejsce

Drużyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Prudniku

 

Tegoroczni laureaci z Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" to:

I miejsce

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Artura Gadzińskiego w Zdzieszowicach

II miejsce

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Obrońców Góry Chełmskiej w Leśnicy

III miejsce

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej w Suchej oraz

Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach

 

Tegoroczni laureaci ze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego to:

I miejsce

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów II Brygady Pancernej w Bogacicy

II miejsce

Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 31 im. UNICEF w Opolu

III miejsce

Drużyna ze Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym im. Jakuba Kani w Domaradzu

Gratulujemy laureatom konkursu! Dziękujemy nauczycielom za przygotowanie uczniów, a uczniom za aktywny w nim udział.

Składamy gorące podziękowanie dyrektorom szkół, którzy umożliwili przeprowadzenie tegorocznej edycji konkursu w ich placówkach. Dziękujemy Dyrekcji Szkoły im. Stanisława Moniuszki w Bąkowicach, Dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Łubnianach, Dyrekcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Prudniku, Dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Zdzieszowicach oraz z Dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej w Leśnicy. 

Strona 1 z 7

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by