Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Aktualności - Stobrawski Park Krajobrazowy

Aktualności - Stobrawski Park Krajobrazowy

poniedziałek, 12 kwiecień 2021 08:34

Spotkania z przyrodą "Gdzie mieszka zając?"

Jeszcze przed Wielkanocą w Stobrawskim Parku Krajobrazowym opowiadaliśmy o zającach. Uczniowie szkół z terenu naszego parku mogli dowiedzieć się dlaczego zając jest jednym z symboli Wielkanocy i czym różni się od królika. Dowiedzieli się jakie są przysmaki zająca i gdzie mieszka. Opowiedzieliśmy też o zagrożeniach dla tego sympatycznego zwierzaka. Podczas zajęć w szkołach oraz warsztatów popołudniowych powstały portrety zająca, ale także zające z pomponów, które można było wykorzystać do dekoracji świątecznych.

Mamy nadzieję, że kolejne „Spotkania z przyrodą Stobrawskiego Parku Krajobrazowego” przybliżyły sylwetkę jednego ze zwierząt z parku.

Prace dzieci i młodzieży (ale także dorosłych) przedstawiamy poniżej.

 

Zajęcia realizowane w ramach projektu „Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej i na terenie Śląska Opolskiego” w ramach RPO WO na lata 2014-2020, Oś priorytetowa V, Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, działanie 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.

 

 

wtorek, 02 marzec 2021 11:38

Gładyszek, śnieguła, śniegułka...

Kto z nas nie zna tych białych główek wystających ponad zalegający jeszcze tu i ówdzie śnieg. Śnieżyczki przebiśnieg (Galanthus nivalis), bo o nich właśnie mowa to jedne z najwcześniej zakwitających roślin. Kwitną już od lutego do kwietnia. Są mrozoodporne a ich kwiaty, dla ochrony słupka i pręcików, reagują na zmianę temperatury, stulając się na noc, w dni pochmurne i podczas silnego oziębienia. Wyglądają wtedy jak białe krople wiszące na łodyżkach. Stąd ich angielska nazwa Snowdrop.

W związku z obchodzonym 21 stycznia Dniem Wiewiórki w Stobrawskim Parku Krajobrazowym odbyły się zajęcia na temat: „Czy wiewiórki śpią w zimie?”. Podczas zajęć on line można było dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat tych sympatycznych zwierząt. Gdzie mieszkają, czy śpią w zimie, co jedzą, kto im zagraża i jak możemy i czy powinniśmy im pomagać. Ukoronowaniem zajęć była nauka samodzielnego rysowania wiewiórki oraz wykonania jej z rolki papieru. Dzieci, które brały udział w zajęciach bardzo angażowały się w zajęcia plastyczne. Ich prace możemy obejrzeć w naszej galerii.

 

 Zajęcia realizowane w ramach projektu „Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej i na terenie Śląska Opolskiego” w ramach RPO WO na lata 2014-2020, Oś priorytetowa V, Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, działanie 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.

wtorek, 22 grudzień 2020 12:45

"FERIE Z PARKAMI" W STOBRAWSKIM PK

Skoro wszedłeś na Aktualności naszego Parku to pewnie chcesz wziąć udział Akcji edukacyjnej "Ferie z Parkami" prowadzonej właśnie u nas... smile

Dla przypomnienia... (więcej szczegółów na stronie głównej www.zopk.pl i w Regulaminie)
Akcja edukacyjna "Ferie z Parkami" składa się z dwóch części: filmowej (stacjonarnej - szczególnie dla tych, którzy z jakichś powodów wyjść z domu jednak nie mogą) i części terenowej. Możesz wziąć udział w obu (do czego zachęcamy) lub tylko w jednej z nich.
Na Uczestników czekają upominki i nagrody, a dla najaktywniejszych nagrody specjalne laughing

Część filmowa, polega na:
- obejrzeniu filmu o Stobrawskim Parku Krajobrazowym (film trwa ok. 30 minut)
- odpowiedzeniu na 5 pytań dotyczących filmu
- namalowaniu rysunku (technika dowolna) do wybranej sceny z filmu i
- napisaniu krótkiego wiersza, rymowanki lub hasła związanego z obejrzanym filmem i promującego dany park krajobrazowy
Pytania i zadania do części filmowej znajduję się w Załączniku 1 / 1A

Część terenowa:
- polega na wyjściu w teren do wybranego parku krajobrazowego, na przynajmniej jedną z trzech opisanych przez nas tras
- do każdej trasy przygotowano 5 pytań, poprzedzonych 5-cioma zadaniami do wykonania w konkretnych miejscach - nie uda Ci się odpowiedzieć na pytania, jeśli nie znajdziesz się dokładnie tam, gdzie opisujemy, odpowiedzi nie znajdziesz również w internecie :)
- odpowiedz najlepiej na wszystkie 15 pytań z 3 tras, a przynajmniej na 5 pytań z 1 trasy
Opisy terenu, zadań do wykonania i lista pytań do części terenowej: Część terenowa SPK
W łatwiejszym odnalezieniu się w terenie może pomóc nasza aplikacja mobilna SPK. Do bezpłatnego pobrania ze sklepu Google Play.

WYSYŁANIE ODPOWIEDZI

Odpowiedzi do części filmowej jak i terenowej należy wpisać w Załącznik nr 1 (dla dorosłych) lub Załącznik nr 1A (dla niepełnoletnich Uczestników) i wysłać na e-mail lub pocztą tradycyjną na podany w załączniku adres.
Jeśli zdecydujesz się na e-mail, to Załącznik jak i rysunek z części filmowej należy sfotografować lub zeskanować i wysłać dołączając do wiadomości e-mail na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem FERIE Z PARKAMI SPK
Jeśli będziesz wysyłać pocztą tradycyjną to włóż wszystko w kopertę i wyślij na adres:
Stobrawski Park Krajobrazowy
Ładza, ul. Reymonta 3
46-034 Pokój

W załączniku znajdują się również: oświadczenie o zapoznaniu się z Regulaminem i jego akceptacja, zgoda na przetwarzanie danych osobowych na cele Akcji edukacyjnej "Ferie z Parkami" oraz zgoda na publikację przysłanych prac. Oświadczenia te i zgody są dobrowolne, jednakże niezbędne do wzięcia udziału w opisywanej Akcji edukacyjnej. W przypadku osób niepełnoletnich zgody te podpisuje rodzic lub opiekun prawny.

Czekamy z niecierpliwością na pierwsze odpowiedzi!
Powodzenia !!!


Projekt „Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej
i na terenie Śląska Opolskiego”
  w ramach RPO WO na lata 2014 –2020, Oś priorytetowa V,
Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, działanie 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.

    

poniedziałek, 21 grudzień 2020 10:50

Projekt „Świąteczne przysm@ki”

Koło Gospodyń Wiejskich „Stobrawianki” zrealizowało zadanie pn. „Świąteczne przysm@ki”, które zostało współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.
W ramach zadania:
• zakupiono wielofunkcyjną kuchenkę oraz zmywarko-wyparzarkę na doposażenie siedziby KGW
• przeprowadzono warsztat kulinarno-cukierniczy,
• zorganizowano dwa spotkania online dotyczące działalności organizacji pozarządowych, podczas których doszło do wymiany dobrych praktyk, doświadczeń oraz integracji pomiędzy liderami różnych środowisk lokalnych.
Samorząd Województwa Opolskiego oferuje szereg działań na rzecz rozwoju organizacji pożytku publicznego w województwie opolskim oraz zachowania dziedzictwa kulinarnego województwa opolskiego. Działania ogłaszane w otwartych konkursach ofert skierowane są między innymi do organizacji pozarządowych działających na terenie województwa opolskiego. Samorząd Województwa Opolskiego zachęca do odwiedzania swojej strony BIP, na której znajdują się aktualne informacje o ogłaszanych konkursach.

Więcej informacji o zadaniu mogą Państwo znaleźć na stronie Facebook Gminy Popielów: https://fb.watch/2Q7KM6rejw/  

poniedziałek, 16 listopad 2020 12:28

Jesienne buczyny

Na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego największą powierzchnię zajmują lasy. Dominują bory sosnowe, ale zobaczyć możemy tutaj również grądy, łęgi czy olsy. Jednym z bardziej charakterystycznych typów drzewostanów liściastych jest buczyna. Spotkać możemy ją m.in. w okolicy Lubszy, czy Ostrowa Narockiego. Buczyna to las wyjątkowy o każdej porze roku. Wiosną delikatna zieleń młodych liści współgra z jasnym odcieniem kory, następnie przechodzi w ciemną, soczystą barwę, aby jesienią zachwycić głębią odcieni brązu i pomarańczowego. Do tego sama forma drzew, które są proste, majestatyczne, czasem sięgające nawet 40 – 50 metrów wysokości, a jednocześnie pokryte jasną korą nadającej im lekkości. Buczyny to zwykle drzewostany jednogatunkowe ze względu na duże zacienie dna lasu, gdzie zwykle wyrastać mogą jedynie przystosowane do takich warunków młode buki. Z roślin runa najczęściej występują kwitnące wczesną wiosną, przed rozwojem liści, geofity, a czasem roślin runa brak zupełnie i mówimy wtedy o tzw. buczynach nagich. 

środa, 21 październik 2020 13:03

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym konkursie fotograficznym pod nazwą "Fotograficzne wakacje z aplikacją w tle". Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu.

 

I miejsce

Dariusz Pawłowski za zdjęcie p.t.: "Mglisty poranek"

 

II miejsce

Dawid Przyszlak za zdjęcie "Schronisko pod Biskupią Kopą w kwiatach naparstnicy"

 

III miejsce

Anna Chmielewska za zdjęcie "Kalwaria Głuchołaska"

 

Wyróżnienia dla sześciu osób:

Alicja Alf za zdjęcie "Muskany promieniami słońca"

 

Emilia Mandok za zdjęcie "Słoneczny dzień"

 

Agnieszka Spyra za zdjęcie "Pomnik Czynu Powstańczego i Amfiteatr w Górze św. Anny"

 

Natalia Wawrzeniuk za zdjęcie "Witraż"

 

Mateusz Wawrzeniuk za zdjęcie "Dróżka kalwaryjska"

 

Beata Rokita-Wronowska za zdjęcie "Huta Zagwiździe"

 

Do osób wyróżnionych zostaną wysłane nagrody książkowe pocztą tradycyjną. Prosimy oczekiwać przesyłki :)

Osoby, które uzyskały pierwsze, drugie lub trzecie miejsce prosimy o kontakt telefoniczny do najbliższego oddziału, w celu ustalenia dnia i sposobu odbioru nagród rzeczowych.

 

wtorek, 06 październik 2020 09:28

Minął wrzesień

Słoneczne wrześniowe dni minęły w Stobrawskim Parku Krajobrazowym bardzo intensywnie. Gościliśmy wiele wspaniałych grup, które postanowiły w gronie swoich klas spędzić aktywnie czas na powietrzu poznając przyrodę. Chętni korzystali z warsztatów przygotowanych przez pracowników Stobrawskiego PK, spacerowali po leśnych ścieżkach, zwiedzali hutę w Zagwiździu, wydmy i grodzisko. Uczestniczyli w grach, zabawach i warsztatach edukacyjnych wokół siedziby Stobrawskiego PK w Ładzy. Mamy nadzieję, że wszystkie formy edukacji pozostawiły na długo wśród uczestników uśmiech na twarzy i miłe wspomnienia.
Zachęcamy do odwiedzenia Stobrawskiego PK, do aktywnego poznawania i doświadczania przyrody w plenerze poprzez zabawy i gry terenowe.

wtorek, 15 wrzesień 2020 10:10

Wilcza Buda

Poniżej przedstawiamy informację REGIONALNEJ DYREKCJI LASÓW PAŃSTWOWYCH W KATOWICACH dotyczącą rozebrania oraz planowanej odbudowy „Wilczej Budy”:

„Wilcza Buda to miejsce, które przywołuje wiele wspomnień, nie dziwi więc, że jej rozbiórka wzbudziła sporo emocji. Lasy Państwowe starają się przywracać tego typu obiekty do użytku, jednak nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza jeśli nie są to budynki związane choćby pośrednio z gospodarką leśną. Nadleśnictwo Kup od wielu lat prowadziło starania mające na celu rewitalizację wielu obiektów na swoim terenie. W roku 2015 przeprowadzono konsultację z ekspertami zajmującymi się budownictwem drewnianym, którzy już wtedy stwierdzili że remont Wilczej Budy  wiązałby się z jej całkowitą odbudową tj. postawieniem nowego obiektu. Dokładnie takie samo stanowisko zostało podtrzymane po przeprowadzonym w 2017r. przeglądzie budowlanym 5-cio letnim oraz po dokonanej w 2020r. ekspertyzie technicznej. Stan Wilczej Budy, po intensywnych opadach deszczu w maju i czerwcu tego roku znacząco się pogorszył. Nasiąknięcie wodą drewnianego pokrycia dachowego, przyczyniło się do zarwania osłabionej i przeciążonej konstrukcji. Stan Wilczej Budy zagrażał bezpośrednio zdrowiu i życiu osób, które w niej by przebywały, a zakazy wstępu były notorycznie omijane przez użytkowników lasów. W związku z powyższym Nadleśnictwo Kup, było zmuszone do natychmiastowej rozbiórki. Po części wszyscy jesteśmy winni temu, że musiała zostać rozebrana. Przez wiele lat korzystaliśmy z niej pomimo faktu, iż z roku na rok stanowiła coraz większe zagrożenie, a nieubłagany upływ czasu spowodował, że naprawa stała się niemożliwa. Nadleśnictwo Kup już w czerwcu tego roku informowało nas o konieczności pilnej rozbiórki oraz o planowanym wybudowaniu w tym miejscu obiektu o podobnej konstrukcji, nawiązującego do historycznego pierwowzoru oraz do istniejącej kapliczki Św. Jadwigi. Dzięki zaproszeniu przez Nadleśnictwo Kup, Dyrektora Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, na spotkanie informacyjne oraz do współpracy przy opracowaniu projektu Nowej Wilczej Budy, liczymy, że będziemy mogli wspomóc odtworzenie w tym miejscu obiektu dla turystów, a w przyszłym roku spotkamy się na jej otwarciu. Co równie istotne, dzięki zapobiegliwości Nadleśniczego Nadleśnictwa Kup – w nowy obiekt mają zostać wkomponowane elementy historycznej Wilczej Budy, dzięki czemu podtrzymana zostanie ciągłość historyczna. Będziemy informować na bieżąco o postępie prac.”

Marek Mróz

Rzecznik Prasowy

RDLP w Katowicach

wtorek, 08 wrzesień 2020 12:33

Serdecznie zapraszamy do Karłowic

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią i przyrodą do Karłowic. W najbliższą niedzielę 13 września o godzinie 13 będzie można zwiedzić tu wyjątkowy zamek i poznać jego bogatą historię. Nie jest to obiekt otwarty na co dzień, tym bardziej warto skorzystać z tej niepowtarzalnej okazji. Następnie uczestnicy wydarzenia będą mogli wyruszyć na historyczno-przyrodniczy spacer malowniczymi ścieżkami w dolinie Stobrawy. Poznamy tu zarówno postać związanego z Karłowicami ks. Jana Dzierżona jak i ciekawostki przyrodnicze na nowo wytyczonym szlaku. Serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji o zwiedzaniu zamku TUTAJ, a o spacerze TUTAJ.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by