Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

poniedziałek, 16 listopad 2020 12:28

Jesienne buczyny

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego największą powierzchnię zajmują lasy. Dominują bory sosnowe, ale zobaczyć możemy tutaj również grądy, łęgi czy olsy. Jednym z bardziej charakterystycznych typów drzewostanów liściastych jest buczyna. Spotkać możemy ją m.in. w okolicy Lubszy, czy Ostrowa Narockiego. Buczyna to las wyjątkowy o każdej porze roku. Wiosną delikatna zieleń młodych liści współgra z jasnym odcieniem kory, następnie przechodzi w ciemną, soczystą barwę, aby jesienią zachwycić głębią odcieni brązu i pomarańczowego. Do tego sama forma drzew, które są proste, majestatyczne, czasem sięgające nawet 40 – 50 metrów wysokości, a jednocześnie pokryte jasną korą nadającej im lekkości. Buczyny to zwykle drzewostany jednogatunkowe ze względu na duże zacienie dna lasu, gdzie zwykle wyrastać mogą jedynie przystosowane do takich warunków młode buki. Z roślin runa najczęściej występują kwitnące wczesną wiosną, przed rozwojem liści, geofity, a czasem roślin runa brak zupełnie i mówimy wtedy o tzw. buczynach nagich. 

Buki od wieków fascynowały ludzi. Występują one w mitologii greckiej (buki rosły na Olimpie), rzymskiej (były drzewami płodności), a np. w epoce brązu ludzie chętnie budowali swoje domostwa pod okapem drzew bukowych. W polskiej tradycji ludowej uchodził za drzewo odstraszające czarownice i demony, choć czasami  przypisywano mu również kontakty ze złymi mocami.
Nie każdy wie, że buk to roślina jadalna. Młode liście mają orzechowy smak, dopiero z czasem gorzknieją i twardnieją. Są  wykorzystywane jako dodatek do sałatek i zup. Bukiew, czyli owoce buka,  są bogate w tłuszcz i wyrabia się z nich m.in. olej, z tego powodu są też chętnie zjadane przez dziki i ptaki oraz magazynowana przez myszy i wiewiórki.
Drewno bukowe ma bardzo duże zastosowanie w technice. Dostarcza doskonałego materiału meblowego, wyrabia się z niego również parkiety, sklejki i płyty wiórowe. Produkuje się z niego beczki, skrzynki, narzędzia, części maszyn i przyrządów sportowych, oraz wiele przedmiotów codziennego użytku. W przemyśle chemicznym wytwarza się z niego papier, ocet drzewny, węgiel drzewny i olej smołowy. Kiedyś  popiołu z drewna bukowego używano do prania bielizny, a wymieszany z tłuszczem kozim służył za odżywczy i wybielający krem do twarzy. Dla nas wszystkich bardzo istotne jest też to, że stuletni buk, na którym  jest około 800 tysięcy liści, produkuje dziennie około 7000 litrów tlenu, który wystarcza dla 50 ludzi.
Zapraszamy do galerii poniżej – zdjęcia te wykonano w buczynie w okolicy Lubszy, na początku listopada tego roku. Zapraszamy również do odwiedzania Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, w którym nie brakuje urokliwych miejsc, które mogą dać nam wytchnienie w obecnej trudnej sytuacji. Oczywiście buczyny możemy zobaczyć również w Parku Krajobrazowym „Góra Św. Anny” oraz Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie”. Polecamy też korzystanie z naszych aplikacji mobilnych, które ułatwią i uatrakcyjnią zwiedzanie opolskich parków krajobrazowych.

 

Czytany 302 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 17 listopad 2020 07:23

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by