Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

wtorek, 15 wrzesień 2020 10:10

Wilcza Buda

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Poniżej przedstawiamy informację REGIONALNEJ DYREKCJI LASÓW PAŃSTWOWYCH W KATOWICACH dotyczącą rozebrania oraz planowanej odbudowy „Wilczej Budy”:

„Wilcza Buda to miejsce, które przywołuje wiele wspomnień, nie dziwi więc, że jej rozbiórka wzbudziła sporo emocji. Lasy Państwowe starają się przywracać tego typu obiekty do użytku, jednak nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza jeśli nie są to budynki związane choćby pośrednio z gospodarką leśną. Nadleśnictwo Kup od wielu lat prowadziło starania mające na celu rewitalizację wielu obiektów na swoim terenie. W roku 2015 przeprowadzono konsultację z ekspertami zajmującymi się budownictwem drewnianym, którzy już wtedy stwierdzili że remont Wilczej Budy  wiązałby się z jej całkowitą odbudową tj. postawieniem nowego obiektu. Dokładnie takie samo stanowisko zostało podtrzymane po przeprowadzonym w 2017r. przeglądzie budowlanym 5-cio letnim oraz po dokonanej w 2020r. ekspertyzie technicznej. Stan Wilczej Budy, po intensywnych opadach deszczu w maju i czerwcu tego roku znacząco się pogorszył. Nasiąknięcie wodą drewnianego pokrycia dachowego, przyczyniło się do zarwania osłabionej i przeciążonej konstrukcji. Stan Wilczej Budy zagrażał bezpośrednio zdrowiu i życiu osób, które w niej by przebywały, a zakazy wstępu były notorycznie omijane przez użytkowników lasów. W związku z powyższym Nadleśnictwo Kup, było zmuszone do natychmiastowej rozbiórki. Po części wszyscy jesteśmy winni temu, że musiała zostać rozebrana. Przez wiele lat korzystaliśmy z niej pomimo faktu, iż z roku na rok stanowiła coraz większe zagrożenie, a nieubłagany upływ czasu spowodował, że naprawa stała się niemożliwa. Nadleśnictwo Kup już w czerwcu tego roku informowało nas o konieczności pilnej rozbiórki oraz o planowanym wybudowaniu w tym miejscu obiektu o podobnej konstrukcji, nawiązującego do historycznego pierwowzoru oraz do istniejącej kapliczki Św. Jadwigi. Dzięki zaproszeniu przez Nadleśnictwo Kup, Dyrektora Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, na spotkanie informacyjne oraz do współpracy przy opracowaniu projektu Nowej Wilczej Budy, liczymy, że będziemy mogli wspomóc odtworzenie w tym miejscu obiektu dla turystów, a w przyszłym roku spotkamy się na jej otwarciu. Co równie istotne, dzięki zapobiegliwości Nadleśniczego Nadleśnictwa Kup – w nowy obiekt mają zostać wkomponowane elementy historycznej Wilczej Budy, dzięki czemu podtrzymana zostanie ciągłość historyczna. Będziemy informować na bieżąco o postępie prac.”

Marek Mróz

Rzecznik Prasowy

RDLP w Katowicach

Czytany 195 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 15 wrzesień 2020 10:17

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by