Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

poniedziałek, 24 luty 2020 19:04

Stobrawskie ferie z przyrodą

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

     Wraz z końcem ferii zimowym przyszedł czas na podsumowanie „Stobrawskich ferii z przyrodą”. W tym roku odbyła się ich druga edycja, składająca się z czterech tematycznych zajęć dedykowanych zarówno dzieciom jak i dorosłym. Każde zajęcia rozpoczynały się wstępem teoretycznym, po którym następowała część praktyczna – zazwyczaj terenowa (oprócz pierwszych zajęć, kiedy wyjście do lasu uniemożliwił silny wiatr).

     W czasie zajęć pt.: „Kto mieszka w lesie?” dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta możemy spotkać w okolicznych lasach i jakie są ich zachowania, odbijaliśmy tropy tych zwierząt w piasku kinetycznym, oglądaliśmy zdjęcia i filmy z fotopułapek, sprawdziliśmy także jak ciężkie potrafi być poroże jelenia.
     W trakcie zajęć dotyczących bobrów poznawaliśmy ich biologię i ekologię, dowiedzieliśmy się jak wygląda ich życie w różnych porach roku oraz jak ważną funkcję pełnią w środowisku. Nad rzeką widzieliśmy liczne zgryzy i ślizgi oraz fragment tamy. Teraz już wiemy czym jest żeremie i gdzie można je zobaczyć, a gdzie szukać nor. Przy okazji wyjścia terenowego nad Budkowiczankę oprócz szukania śladów bobrów poznawaliśmy także walory historyczno-kulturowe Stobrawskiego Parku Krajobrazowego podziwiając okazałe grodzisko w Krzywej Górze.
     W trakcie „ptasich” zajęć oglądaliśmy pióra różnych gatunków ptaków m.in. dudka, kani rudej, puszczyka, dzięcioła dużego, czy bielika.  Uczyliśmy się rozpoznawać ptaki po głosie oraz wyglądzie, wiemy czym jest wypluwka i czym różni się pióro sowy od piór innych ptaków. W trakcie zajęć terenowych nauczyliśmy się posługiwać lornetką i przy ich pomocy obserwowaliśmy ptaki pojawiające się w pobliżu domostw takie jak modraszki, bogatki, dzwońce czy sójki.
Podczas ostatnich zajęć poznawaliśmy warsztat pracy przyrodnika, w tym jak korzystać z lornetek, lunet, binokularu, przewodników, mapy.  Wiemy jak wyznaczyć kierunki geograficzne w terenie, jakie obiekty można oglądać pod mikroskopem, a jakie pod lupą, kim jest entomolog i jakie przyrządy wykorzystuje w swoich badaniach.
     Oczywiście, powyższy opis nie obejmuje wszystkiego, czego dowiedzieliśmy podczas warsztatów. Mimo czasem niesprzyjającej pogody i występujących opadów śniegu oraz deszczu wychodziliśmy w teren, co świadczy o prawdziwym charcie ducha oraz pełnym zaangażowaniu uczestników naszych zajęć.
     Wszystkim, którzy brali udział w „Stobrawskich feriach w przyrodą” dziękujemy za czynny udział w zajęciach, poświęcony czas i uwagę oraz wspaniałą atmosferę. Zapraszamy na kolejne zajęcia organizowane przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych.

 

Czytany 739 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 27 sierpień 2020 08:14

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by