Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

czwartek, 12 grudzień 2019 09:18

Wilcze warsztaty w Stobrawskim Parku Krajobrazowym

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

   W dniach 10 -11 grudnia 2019 r. odbyły się w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy warsztaty poświęcone biologii i ekologii wilka. Prelegentami byli jedni z największych autorytetów jeżeli chodzi o ten gatunek - dr hab. Sabina Nowak oraz dr hab. Robert Mysłajek ze Stowarzyszenia Dla Natury „Wilk”. W pierwszym dniu, oprócz pracowników Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, w warsztatach udział wzięli przedstawiciele Gmin, Powiatów, Uniwersytetu Opolskiego,  Nadleśnictw, Państwowej Straży Łowieckiej, Polskiego Związku Łowieckiego, Policji, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu, lekarze weterynarii oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. W trakcie prawie czterogodzinnych wykładów przedstawione zostały najnowsze wyniki badań z zakresu ekologii tego gatunku.

   Na wstępie przedstawione zostały wyniki inwentaryzacji i monitoringu wilka wykonanych przez pracowników Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Następnie głos zabrali zaproszeni naukowcy zajmującymi się od kilkunastu lat badaniami nad wilkiem w Polsce i na świecie. Uczestnicy dowiedzieli się o strukturze socjalnej grup rodzinnych, wielkości zajmowanego terytorium, preferencjach pokarmowych, zagrożeniach dla populacji wilków w Polsce. Przedstawiona została też rola tego drapieżnika w przyrodzie i wartości ekosystemowych, które ten gatunek dostarcza. Dalsza część wykładów poświęcona była relacjom człowiek – wilk. W tej części omówione zostały aspekty dotyczące życia „po sąsiedzku” z tymi drapieżnikami. Przedstawione zostały argumenty, podparte naukowymi dowodami oraz wieloletnimi badaniami, że człowiek i wilk mogą funkcjonować obok siebie w zgodzie. Mówiono także o tym jak szkodliwe jest podsycanie konfliktu na linii wilk – człowiek, negatywnymi emocjami oraz nieprawdziwymi i nierzetelnymi informacjami, które szkodzą zarówno jednej jak i drugiej stronie. Część warsztatowa poświęcona była wykorzystaniu nowoczesnych technik przydatnych do gromadzenia informacji i rozwiązywania sytuacji konfliktowym. Przedstawione zostały również metody identyfikacji śladów obecności wilka w terenie i ważne informacje dotyczące postępowań w przypadku znalezienia martwego lub rannego osobnika.

   W drugim dniu szkolenia, skierowanego dla pracowników Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, odbyły się warsztaty terenowe, podczas których przeprowadziliśmy tropienia znanej nam grupy rodzinnej wilków. Przedstawione zostały metody zbioru próbek do badań genetycznych, identyfikacji tropów oraz analizy aktywności wilków po zidentyfikowanych śladach.

   Dziękujemy serdecznie zaproszonym gościom oraz uczestnikom warsztatów za udział w owocnym spotkaniu.

   Więcej informacji w wilku znajdziecie Państwo na stronie http://www.polskiwilk.org.pl/.

   Zachęcamy również do przeczytania publikacji zawierającej najnowsze informacje o tym jak żyć „po sąsiedzku z wilkami”:

   www.polskiwilk.org.pl/po-sasiedzku-z-wilkami

   Po sąsiedzku z wilkami PDF

Czytany 1434 razy Ostatnio zmieniany piątek, 13 grudzień 2019 07:20

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by