Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

czwartek, 25 październik 2018 12:41

Terenowy Turniej Ekologiczny w Stobrawskim Parku Krajobrazowym

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W dniu 24 października 2018 r. odbyła się IX edycja Terenowego Turnieju Ekologicznego, tym razem pod hasłem „Wędrówka przez bory”. Tegoroczny turniej odbył się w Ładzy, do której to powróciliśmy z tym wydarzeniem po rocznej  przerwie, ale już do wyremontowanego obiektu. Uczestnicy wędrowali w jesiennej scenerii malowniczych borów, ciesząc się z pogody, która sprawiła nam prawdziwe „okienko” na czas trwania turnieju. Turniej został zorganizowany przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych.  W organizacji pomogli również: Nadleśnictwo Kup  oraz Państwowa Straż Łowiecka w Opolu. Celem turnieju jest promowanie walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, poszerzenie praktycznej wiedzy z zakresu ochrony przyrody i środowiska, jak również rozbudzanie zamiłowania oraz szacunku do przyrody.

Do turnieju zgłosiło się 15 szkół podstawowych z miejscowości: Brzeg, Bogacica, Czarnowąsy, Domaradz, Jełowa, Karłowice,Kuniów, Kup, Łubniany, Pokój, Stare Budkowice, Lasowice Wielkie, Wołczyn, Murów oraz Brynica. Każda szkoła była reprezentowana przez trzech uczniów - zwycięzców etapu szkolnego. Aby wybrać trzech reprezentantów, szkoły przeprowadziły eliminacje wewnątrzszkolne.
Start i meta turnieju miały miejsce w siedzibie parku w Ładzy.
Uczestnicy mieli do przejścia ok. 5 km trasę prowadzącą przez stobrawskie bory. Na trasie rozmieszczono 6 punktów tematycznych, gdzie uczniowie mogli wykazać się wiedzą z zakresu ochrony przyrody, biologii oraz ekologii. Sprawdziliśmy wiedzę uczniów z rozpoznawania m.in. ssaków i ich tropów, drzew, owadów, ptaków, a także głosów zwierząt. Uczniowie w tej edycji musieli także, wykazać się wiedzą ogólną o Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Na każdym z punktów uczestnicy rozwiązywali zadania grupowe oraz indywidualne. Dodatkową atrakcją był konkurs malowania wyrzeźbionych ptaków, za organizację którego serdecznie dziękujemy Panu Wojciechowi Gurgulowi.
Młodzież biorąca udział w turnieju, miała wspaniałą sposobność wykorzystania wiedzy teoretycznej nabytej w szkole, podczas wykonywania zadań praktycznych w terenie.
Na mecie na uczestników czekał ciepły posiłek.
Po podsumowaniu wyników nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów i nagród, które swoją obecnością uświetnił Członek Zarządu Województwa Opolskiego Pan Antoni Konopka. Nagrody w turnieju ufundowali Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu oraz Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych.

KLASYFIKACJA:
I Miejsce
oraz tytuł "STOBRAWSKI EKOLOG 2018"
Szkoła Podstawowa w Lasowicach Wielkich,
w składzie: Maja Łowicka, Wiktor Łowicki, Oliwia Mencweld.
Opiekun: Anna Grzemba

II Miejsce
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 31 Opole (Czarnowąsy)
w składzie: Ewelina Szymaniec, Anna Zabawa, Szymon Wrzesiński
Opiekun: Maria Goczoł-Gontarek

III Miejsce
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kup
w składzie: Nina Parzonka, Karol Fortuna, Aleksander Baldy
Opiekun: Alicja Stefan

Jeszcze raz pragniemy podziękować wszystkim, którzy wsparli nas w organizacji tegorocznego turnieju: Panu Adamowi Janickiemu z Nadleśnictwa Kup, Panu komendantowi Państwowej Straży Łowieckiej w Opolu Januszowi Sowie oraz wszystkim ich współpracownikom. Dziękujemy również wszystkim osobom, które pomogły nam w przeprowadzeniu konkursu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę oraz zapraszamy na X, jubileuszowy Terenowy Turniej Ekologiczny, który odbędzie się już za rok.

Czytany 1322 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 25 październik 2018 13:09

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by