Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

poniedziałek, 23 październik 2017 12:43

TERENOWY TURNIEJ EKOLOGICZNY "STOBRAWSKI EKOLOG 2017"

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W dniu 19 października 2017 r. odbyła się VIII  edycja Terenowego Turnieju Ekologicznego, tym razem pod hasłem „Tropem borsuka”. Tegoroczny turniej odbył się w miejscowości Zagwiździe, do której to powróciliśmy z tym wydarzeniem po rocznej  przerwie. Uczestnicy wędrowali w jesiennej scenerii, wśród mgieł i spadających liści trasą biegnącą przez bory, wydmy i otwarte tereny łąk w dolinie Budkowiczanki. Dodatkowy klimat wydarzeniu dodawała zabytkowa huta żelaza, gdzie zlokalizowany był ostatni punkt trasy. Turniej został zorganizowany przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych.  W organizacji pomogli również: Gmina Murów, Nadleśnictwo Turawa, Państwowa Straż Łowiecka oraz Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Celem Turnieju jest promowanie walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, poszerzenie praktycznej wiedzy z zakresu ochrony przyrody i środowiska, jak również rozbudzanie zamiłowania oraz szacunku do przyrody.

Do turnieju zgłosiło się  11 szkół podstawowych z miejscowości: Brzeg, Bogacica, Czarnowąsy, Domaradz, Karłowice, Kup, Łubniany, Pokój, Stare Budkowice, Lasowice Wielkie oraz Brynica. Każda szkoła była reprezentowana przez trzech uczniów - zwycięzców etapu szkolnego. Aby wybrać trzech reprezentantów, szkoły przeprowadziły eliminacje wewnątrzszkolne.
Start i meta turnieju miały miejsce w zabytkowej hucie żelaza w miejscowości Zagwiździe.
Uczestnicy mieli do przejścia ok. 5 km trasę prowadzącą przez stobrawskie bory oraz łąki nad Budkowiczanką. Na trasie rozmieszczono 7 punktów tematycznych, gdzie uczniowie mogli wykazać się wiedzą z zakresu ochrony przyrody, biologii oraz ekologii. Sprawdziliśmy wiedzę uczniów z rozpoznawania m.in. ssaków i ich tropów, drzew, roślin zielnych, a także głosów zwierząt. Uczniowie w tej edycji musieli także, wykazać się wiedzą ogólną o Stobrawskim Parku Krajobrazowym oraz rzecz jasna o  borsuku. Na każdym z punktów uczestnicy rozwiązywali zadania grupowe oraz indywidualne. Uczniowie maksymalnie mogli uzyskać 80 punktów.
Młodzież biorąca udział w turnieju, miała wspaniałą sposobność wykorzystania wiedzy teoretycznej nabytej w szkole, podczas wykonywania zadań praktycznych w terenie.
Na mecie na uczestników czekał ciepły posiłek.
Po podsumowaniu wyników nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów i nagród. Nagrody w turnieju ufundowali: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, Nadleśnictwo Turawa oraz Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych.

KLASYFIKACJA:
I Miejsce - 75 pkt.
oraz tytuł  "STOBRAWSKI EKOLOG 2017"
Publiczna Szkoła Podstawowa w Łubnianach,
w składzie: Emilia Trela, Iwo Kamiński, Alicja Janta.
Opiekun: Bożena Morawska – Jednoróg

II Miejsce – 72 pkt.
Publiczna Szkoła Podstawowa w Bogacicy
w składzie: Piotr Czempel, Kamila Patyk, Paweł Dmytruszyński
Opiekun: Sylwia Gajda

III Miejsce – 66,5 pkt.
Publiczna Szkoła Podstawowa w Starych Budkowicach
w składzie: Jan Stężała, Szymon Drung, Marcin Otte
Opiekun: Sylwia Gajda

IV Miejsce - 65 pkt.
Szkoła Podstawowa w Lasowicach Wielkich
w składzie: Roland Jagoda, Angelika Miska, Magdalena Pielorz
Opiekun: Anna Grzemba

V Miejsce - 64 pkt.
Publiczna Szkoła Podstawowa w Karłowicach
 W składzie: Bartosz Socha, Samuel Różański, Jakub Piskorski
Opiekun: Elżbieta Górka.
 
Jeszcze raz pragniemy podziękować wszystkim, którzy wsparli nas w organizacji tegorocznego turnieju: Panu Wójtowi Gminy Murów, Panu Nadleśniczemu Nadleśnictwa Turawa, Panu komendantowi Polskiej Straży Łowieckiej w Opolu oraz wszystkim ich współpracownikom. Dziękujemy również wszystkim osobom, które pomogły nam w przeprowadzeniu konkursu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę oraz zapraszamy na IX Terenowy Turniej Ekologiczny, który odbędzie się już za rok.

Czytany 2440 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 październik 2017 13:14

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by