Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

wtorek, 06 wrzesień 2016 07:48

Śledzimy stobrawskie orliki krzykliwe

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W połowie lipca br. przedstawiciele Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, Komitetu Ochrony Orłów, Muzeum Przyrodniczego we Wrocławiu oraz naukowcy z Czech założyli nadajniki satelitarne GPS orlikom krzykliwym, dodatkowo orliki zostały oznaczone specjalnymi obrączkami. Nadajniki udało się założyć dwóm dorosłym samcom.

Zakładane urządzenie GPS waży tylko ok. 25 gram i wyposażone jest w kolektor słoneczny, który zasila baterię nadajnika. Obudowa lokalizatora jest aerodynamiczna, posiada wygładzone krawędzie,  jest wytrzymała i wodoodporna. Nadajnik rejestruje położenie ptaka kilkakrotnie w ciągu dnia i wysyła te dane do satelity, skąd przekazywane są do stacji bazowej.

Dzięki nadajnikom będziemy mieli możliwość całorocznego monitoringu aktywności tych niezwykle cennych ptaków zarówno podczas okresu lęgowego, jak i wędrówek migracyjnych. Rzetelne informacje o miejscu pobytu i przemieszczaniu się orlików krzykliwych są ważne ze względów naukowych. Informacje te pomogą nam chronić ich siedliska. Mamy nadzieję, że dzięki lokalizatorom poznamy ich ulubione obszary łowieckie,a dzięki temu będziemy mogli te tereny lepiej chronić.

Podczas wędrówek jesiennej oraz wiosennej, a także w trakcie kiedy ptaki te będą przebywały na zimowiskach w środkowej lub południowej Afryce informację o lokalizacji „naszych” orlików będą udostępnione na stronie internetowej Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, aby każdy zainteresowany mógł lepiej poznać życie tych ciekawych i pięknych ptaków.

Orliki krzykliwe narażone są każdego roku na wiele niebezpieczeństw. Wystarczy wspomnieć, że dystans pokonywany przez te ptaki między lęgowiskami w Polsce a zimowiskami w Afryce wynosi przeciętnie ok. 10 tyś. kilometrów. Podczas tych wędrówek orliki muszą się zmierzyć ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, głodem i zmęczeniem, po drodze grożą im zderzenia z liniami wysokiego napięcia lub spotkania z myśliwymi, które mogą kosztować życie. Mamy nadzieję, że nasi bohaterowie szczęśliwie przetrwają wszelkie przeciwności i dostarczą nam wielu cennych informacji pomocnych w ochronie tego gatunku.

Należy również napisać o wyjątkowości tego ptaka, a zwłaszcza jego obecności na terenie Stobrawskiego PK. W naszym kraju jest to bardzo nieliczny ptak lęgowy występujący najczęściej w regionie warmińsko-mazurskim i południowo-wschodniej Małopolsce, rzadziej na Lubelszczyźnie, Nizinie Północnopodlaskiej, na Pomorzu Zachodnim i Środkowym. Pojedyncze pary odnotowano w Wielkopolsce, na Śląsku i w Polsce Centralnej. Nasza, „stobrawska” populacja stanowi samotną wyspę na mapie rozmieszczenia tego gatunku w Polsce, co można zobaczyć TUTAJ.
Pamiętajmy, że orlik krzykliwy jest ptakiem pod ścisłą ochroną, a wokół jego gniazd wyznacza się strefy ochronne, w których mogą przebywać osoby posiadające odpowiednie zezwolenia, a prace leśne podlegają ograniczeniom.

Więcej informacji na temat rozmieszczenia i liczebności orlika krzykliwego oraz innych ptaków szponiastych na terenie Polski można znaleźć na stronie Komitetu Ochrony Orłów.

Czytany 2923 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 06 wrzesień 2016 08:00

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by