Jeszcze przed Wielkanocą w Stobrawskim Parku Krajobrazowym opowiadaliśmy o zającach. Uczniowie szkół z terenu naszego parku mogli dowiedzieć się dlaczego zając jest jednym z symboli Wielkanocy i czym różni się od królika. Dowiedzieli się jakie są przysmaki zająca i gdzie mieszka. Opowiedzieliśmy też o zagrożeniach dla tego sympatycznego zwierzaka. Podczas zajęć w szkołach oraz warsztatów popołudniowych powstały portrety zająca, ale także zające z pomponów, które można było wykorzystać do dekoracji świątecznych.
Mamy nadzieję, że kolejne „Spotkania z przyrodą Stobrawskiego Parku Krajobrazowego” przybliżyły sylwetkę jednego ze zwierząt z parku.
Prace dzieci i młodzieży (ale także dorosłych) przedstawiamy poniżej.
Zajęcia realizowane w ramach projektu „Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej i na terenie Śląska Opolskiego” w ramach RPO WO na lata 2014-2020, Oś priorytetowa V, Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, działanie 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.
W związku z obchodzonym 21 stycznia Dniem Wiewiórki w Stobrawskim Parku Krajobrazowym odbyły się zajęcia na temat: „Czy wiewiórki śpią w zimie?”. Podczas zajęć on line można było dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat tych sympatycznych zwierząt. Gdzie mieszkają, czy śpią w zimie, co jedzą, kto im zagraża i jak możemy i czy powinniśmy im pomagać. Ukoronowaniem zajęć była nauka samodzielnego rysowania wiewiórki oraz wykonania jej z rolki papieru. Dzieci, które brały udział w zajęciach bardzo angażowały się w zajęcia plastyczne. Ich prace możemy obejrzeć w naszej galerii.
Zajęcia realizowane w ramach projektu „Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej i na terenie Śląska Opolskiego” w ramach RPO WO na lata 2014-2020, Oś priorytetowa V, Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, działanie 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.
Skoro wszedłeś na Aktualności naszego Parku to pewnie chcesz wziąć udział Akcji edukacyjnej "Ferie z Parkami" prowadzonej właśnie u nas...
Dla przypomnienia... (więcej szczegółów na stronie głównej www.zopk.pl i w Regulaminie)
Akcja edukacyjna "Ferie z Parkami" składa się z dwóch części: filmowej (stacjonarnej - szczególnie dla tych, którzy z jakichś powodów wyjść z domu jednak nie mogą) i części terenowej. Możesz wziąć udział w obu (do czego zachęcamy) lub tylko w jednej z nich.
Na Uczestników czekają upominki i nagrody, a dla najaktywniejszych nagrody specjalne
Część filmowa, polega na:
- obejrzeniu filmu o Stobrawskim Parku Krajobrazowym (film trwa ok. 30 minut)
- odpowiedzeniu na 5 pytań dotyczących filmu
- namalowaniu rysunku (technika dowolna) do wybranej sceny z filmu i
- napisaniu krótkiego wiersza, rymowanki lub hasła związanego z obejrzanym filmem i promującego dany park krajobrazowy
Pytania i zadania do części filmowej znajduję się w Załączniku 1 / 1A
Część terenowa:
- polega na wyjściu w teren do wybranego parku krajobrazowego, na przynajmniej jedną z trzech opisanych przez nas tras
- do każdej trasy przygotowano 5 pytań, poprzedzonych 5-cioma zadaniami do wykonania w konkretnych miejscach - nie uda Ci się odpowiedzieć na pytania, jeśli nie znajdziesz się dokładnie tam, gdzie opisujemy, odpowiedzi nie znajdziesz również w internecie :)
- odpowiedz najlepiej na wszystkie 15 pytań z 3 tras, a przynajmniej na 5 pytań z 1 trasy
Opisy terenu, zadań do wykonania i lista pytań do części terenowej: Część terenowa SPK
W łatwiejszym odnalezieniu się w terenie może pomóc nasza aplikacja mobilna SPK. Do bezpłatnego pobrania ze sklepu Google Play.
WYSYŁANIE ODPOWIEDZI
Odpowiedzi do części filmowej jak i terenowej należy wpisać w Załącznik nr 1 (dla dorosłych) lub Załącznik nr 1A (dla niepełnoletnich Uczestników) i wysłać na e-mail lub pocztą tradycyjną na podany w załączniku adres.
Jeśli zdecydujesz się na e-mail, to Załącznik jak i rysunek z części filmowej należy sfotografować lub zeskanować i wysłać dołączając do wiadomości e-mail na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem FERIE Z PARKAMI SPK
Jeśli będziesz wysyłać pocztą tradycyjną to włóż wszystko w kopertę i wyślij na adres:
Stobrawski Park Krajobrazowy
Ładza, ul. Reymonta 3
46-034 Pokój
W załączniku znajdują się również: oświadczenie o zapoznaniu się z Regulaminem i jego akceptacja, zgoda na przetwarzanie danych osobowych na cele Akcji edukacyjnej "Ferie z Parkami" oraz zgoda na publikację przysłanych prac. Oświadczenia te i zgody są dobrowolne, jednakże niezbędne do wzięcia udziału w opisywanej Akcji edukacyjnej. W przypadku osób niepełnoletnich zgody te podpisuje rodzic lub opiekun prawny.
Czekamy z niecierpliwością na pierwsze odpowiedzi!
Powodzenia !!!
Projekt „Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej
i na terenie Śląska Opolskiego” w ramach RPO WO na lata 2014 –2020, Oś priorytetowa V,
Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, działanie 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.
Koło Gospodyń Wiejskich „Stobrawianki” zrealizowało zadanie pn. „Świąteczne przysm@ki”, które zostało współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.
W ramach zadania:
• zakupiono wielofunkcyjną kuchenkę oraz zmywarko-wyparzarkę na doposażenie siedziby KGW
• przeprowadzono warsztat kulinarno-cukierniczy,
• zorganizowano dwa spotkania online dotyczące działalności organizacji pozarządowych, podczas których doszło do wymiany dobrych praktyk, doświadczeń oraz integracji pomiędzy liderami różnych środowisk lokalnych.
Samorząd Województwa Opolskiego oferuje szereg działań na rzecz rozwoju organizacji pożytku publicznego w województwie opolskim oraz zachowania dziedzictwa kulinarnego województwa opolskiego. Działania ogłaszane w otwartych konkursach ofert skierowane są między innymi do organizacji pozarządowych działających na terenie województwa opolskiego. Samorząd Województwa Opolskiego zachęca do odwiedzania swojej strony BIP, na której znajdują się aktualne informacje o ogłaszanych konkursach.
Więcej informacji o zadaniu mogą Państwo znaleźć na stronie Facebook Gminy Popielów: https://fb.watch/2Q7KM6rejw/
Na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego największą powierzchnię zajmują lasy. Dominują bory sosnowe, ale zobaczyć możemy tutaj również grądy, łęgi czy olsy. Jednym z bardziej charakterystycznych typów drzewostanów liściastych jest buczyna. Spotkać możemy ją m.in. w okolicy Lubszy, czy Ostrowa Narockiego. Buczyna to las wyjątkowy o każdej porze roku. Wiosną delikatna zieleń młodych liści współgra z jasnym odcieniem kory, następnie przechodzi w ciemną, soczystą barwę, aby jesienią zachwycić głębią odcieni brązu i pomarańczowego. Do tego sama forma drzew, które są proste, majestatyczne, czasem sięgające nawet 40 – 50 metrów wysokości, a jednocześnie pokryte jasną korą nadającej im lekkości. Buczyny to zwykle drzewostany jednogatunkowe ze względu na duże zacienie dna lasu, gdzie zwykle wyrastać mogą jedynie przystosowane do takich warunków młode buki. Z roślin runa najczęściej występują kwitnące wczesną wiosną, przed rozwojem liści, geofity, a czasem roślin runa brak zupełnie i mówimy wtedy o tzw. buczynach nagich.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym konkursie fotograficznym pod nazwą "Fotograficzne wakacje z aplikacją w tle". Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu.
I miejsce
Dariusz Pawłowski za zdjęcie p.t.: "Mglisty poranek"
II miejsce
Dawid Przyszlak za zdjęcie "Schronisko pod Biskupią Kopą w kwiatach naparstnicy"
III miejsce
Anna Chmielewska za zdjęcie "Kalwaria Głuchołaska"
Wyróżnienia dla sześciu osób:
Alicja Alf za zdjęcie "Muskany promieniami słońca"
Emilia Mandok za zdjęcie "Słoneczny dzień"
Agnieszka Spyra za zdjęcie "Pomnik Czynu Powstańczego i Amfiteatr w Górze św. Anny"
Natalia Wawrzeniuk za zdjęcie "Witraż"
Mateusz Wawrzeniuk za zdjęcie "Dróżka kalwaryjska"
Beata Rokita-Wronowska za zdjęcie "Huta Zagwiździe"
Do osób wyróżnionych zostaną wysłane nagrody książkowe pocztą tradycyjną. Prosimy oczekiwać przesyłki :)
Osoby, które uzyskały pierwsze, drugie lub trzecie miejsce prosimy o kontakt telefoniczny do najbliższego oddziału, w celu ustalenia dnia i sposobu odbioru nagród rzeczowych.
Słoneczne wrześniowe dni minęły w Stobrawskim Parku Krajobrazowym bardzo intensywnie. Gościliśmy wiele wspaniałych grup, które postanowiły w gronie swoich klas spędzić aktywnie czas na powietrzu poznając przyrodę. Chętni korzystali z warsztatów przygotowanych przez pracowników Stobrawskiego PK, spacerowali po leśnych ścieżkach, zwiedzali hutę w Zagwiździu, wydmy i grodzisko. Uczestniczyli w grach, zabawach i warsztatach edukacyjnych wokół siedziby Stobrawskiego PK w Ładzy. Mamy nadzieję, że wszystkie formy edukacji pozostawiły na długo wśród uczestników uśmiech na twarzy i miłe wspomnienia.
Zachęcamy do odwiedzenia Stobrawskiego PK, do aktywnego poznawania i doświadczania przyrody w plenerze poprzez zabawy i gry terenowe.
Poniżej przedstawiamy informację REGIONALNEJ DYREKCJI LASÓW PAŃSTWOWYCH W KATOWICACH dotyczącą rozebrania oraz planowanej odbudowy „Wilczej Budy”:
„Wilcza Buda to miejsce, które przywołuje wiele wspomnień, nie dziwi więc, że jej rozbiórka wzbudziła sporo emocji. Lasy Państwowe starają się przywracać tego typu obiekty do użytku, jednak nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza jeśli nie są to budynki związane choćby pośrednio z gospodarką leśną. Nadleśnictwo Kup od wielu lat prowadziło starania mające na celu rewitalizację wielu obiektów na swoim terenie. W roku 2015 przeprowadzono konsultację z ekspertami zajmującymi się budownictwem drewnianym, którzy już wtedy stwierdzili że remont Wilczej Budy wiązałby się z jej całkowitą odbudową tj. postawieniem nowego obiektu. Dokładnie takie samo stanowisko zostało podtrzymane po przeprowadzonym w 2017r. przeglądzie budowlanym 5-cio letnim oraz po dokonanej w 2020r. ekspertyzie technicznej. Stan Wilczej Budy, po intensywnych opadach deszczu w maju i czerwcu tego roku znacząco się pogorszył. Nasiąknięcie wodą drewnianego pokrycia dachowego, przyczyniło się do zarwania osłabionej i przeciążonej konstrukcji. Stan Wilczej Budy zagrażał bezpośrednio zdrowiu i życiu osób, które w niej by przebywały, a zakazy wstępu były notorycznie omijane przez użytkowników lasów. W związku z powyższym Nadleśnictwo Kup, było zmuszone do natychmiastowej rozbiórki. Po części wszyscy jesteśmy winni temu, że musiała zostać rozebrana. Przez wiele lat korzystaliśmy z niej pomimo faktu, iż z roku na rok stanowiła coraz większe zagrożenie, a nieubłagany upływ czasu spowodował, że naprawa stała się niemożliwa. Nadleśnictwo Kup już w czerwcu tego roku informowało nas o konieczności pilnej rozbiórki oraz o planowanym wybudowaniu w tym miejscu obiektu o podobnej konstrukcji, nawiązującego do historycznego pierwowzoru oraz do istniejącej kapliczki Św. Jadwigi. Dzięki zaproszeniu przez Nadleśnictwo Kup, Dyrektora Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, na spotkanie informacyjne oraz do współpracy przy opracowaniu projektu Nowej Wilczej Budy, liczymy, że będziemy mogli wspomóc odtworzenie w tym miejscu obiektu dla turystów, a w przyszłym roku spotkamy się na jej otwarciu. Co równie istotne, dzięki zapobiegliwości Nadleśniczego Nadleśnictwa Kup – w nowy obiekt mają zostać wkomponowane elementy historycznej Wilczej Budy, dzięki czemu podtrzymana zostanie ciągłość historyczna. Będziemy informować na bieżąco o postępie prac.”
Marek Mróz
Rzecznik Prasowy
RDLP w Katowicach
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią i przyrodą do Karłowic. W najbliższą niedzielę 13 września o godzinie 13 będzie można zwiedzić tu wyjątkowy zamek i poznać jego bogatą historię. Nie jest to obiekt otwarty na co dzień, tym bardziej warto skorzystać z tej niepowtarzalnej okazji. Następnie uczestnicy wydarzenia będą mogli wyruszyć na historyczno-przyrodniczy spacer malowniczymi ścieżkami w dolinie Stobrawy. Poznamy tu zarówno postać związanego z Karłowicami ks. Jana Dzierżona jak i ciekawostki przyrodnicze na nowo wytyczonym szlaku. Serdecznie zapraszamy.
Więcej informacji o zwiedzaniu zamku TUTAJ, a o spacerze TUTAJ.
Stowarzyszenie Odnowy Wsi Nowe Siołkowice 5 września 2020r. realizuje wydarzenie w ramach zadania pn.”W cieniu drzew – ochrona bioróżnorodności otuliny Stobrawskiego Parku Krajobrazowego”.
Wszystkich zainteresowanych wydarzeniem zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu. Będziemy tam z naszym namiotem, grami i zabawami oraz materiałami informacyjnymi.
Szczegóły znajdują się na plakacie informującym o wydarzeniu.
22 sierpnia spotkaliśmy się w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego na warsztatach pszczelarskich pt.” Opowieści o pszczołach”. Podczas spotkania można było dowiedzieć się jakie owady przyczyniają się do zapylania roślin, jak żyją pszczoły miodne i dzikie, co im zagraża i jak możemy im pomóc.
Wraz z Instytutem Biologii UO prowadzimy w ostatnim czasie badania mające na celu rozpoznanie rozmieszczenia ssaków pilchowatych na terenie naszego parku. Zgodnie z przewidywaniami okazało się, że stobrawskie lasy zamieszkuje dość licznie największy z pilchów czyli popielica szara. Gatunek ten występuje w starszych lasach liściastych i mieszanych, gdzie bardzo ważne jest pełne zwarcie koron drzew. Najczęściej spotykana jest w drzewostanach bukowych lub z domieszką starych buków, grądowych oraz w lasach mieszanych. Popielice szare dzień przesypiają w kryjówkach, natomiast aktywne są nocą. Poruszają się praktycznie jedynie w koronach drzew (stąd tak ważne dla tego gatunku jest ich zwarcie), zwinnie przebiegając nawet po cienkich gałęziach i przeskakując między nimi. Poza poszukiwaniem miejsca na sen zimowy sporadycznie schodzą na ziemię.
Serdecznie zapraszamy na „Warsztaty pszczelarskie - pt. Opowieści o pszczołach”, które odbędą się 22 sierpnia 2020 r. o godz. 10:00 w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy. Więcej informacji na plakacie.
Dokumenty do pobrania:
Regulamin
Karta zgłoszeniowa
Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych zaprasza wszystkich zainteresowanych zarówno fotografią jak i turystyką, zabytkami i przyrodą do udziału w konkursie fotograficznym pn.: "Fotograficzne wakacje z aplikacją w tle".
Celem Konkursu jest pokazanie w fotografii wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych oraz walorów krajobrazowych opolskich parków krajobrazowych (Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny”, Park Krajobrazowy „Góry Opawskie” oraz Stobrawski Park Krajobrazowy) oraz zachęcenie do aktywnego wypoczynku na terenie naszych Parków i poszerzenie wiedzy uczestników na ich temat, dzięki wykorzystaniu informacji zawartych w aplikacjach mobilnych ZOPK.
Celem pośrednim konkursu jest również wzbogacenie posiadanej bazy fotograficznej ZOPK w zdjęcia obrazujące walory opolskich parków krajobrazowych, a szczególnie w zdjęcia z udziałem osób aktywnie z tych walorów korzystających.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE:
Należy pobrać aplikację ze Sklepu Play dot. parku krajobrazowego, na terenie którego będziecie robić zdjęcia: PK GÓRA SW. ANNY, PK GÓRY OPAWSKIE lub STOBRAWSKI PK. Wybrać jakiś obiekt / obiekty lub miejsce / miejsca znajdujące się w aplikacji, udać się w teren i zrobić mu ciekawe zdjęcie.
Ilość zdjęć: max 5. Mogą to być zdjęcia tego samego lub różnych obiektów / miejsc.
Format zdjęć: jpg. o wymiarach min. 1200x1600 pikseli, max 5 MB
Zdjęcia (prace) wraz z załącznikami ! prosimy przesyłać na pocztę e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w tytule wpisując: KONKURS FOTOGRAFICZNY
Załączniki do pobrania tutaj lub po kliknięciu CZYTAJ DALEJ:
Zał. 1 Karta zgłoszenia do konkursu + oświadczenie (zgoda na przetwarzanie danych osobowych) - kartę zgłoszenia (dla każdego zdjęcia osobno lub tak wypełnić było wiadomo o które zdjęcia chodzi) i oświadczenie (druga strona) prosimy wydrukować, własnoręcznie podpisać i odesłać jako skan lub zdjęcie.
Zał. 2 Zezwolenie na publikację wizerunku - wydrukować, podpisać odesłać skan lub zdjęcie.
Regulamin konkursu
Termin nadsyłania prac: do 21 września 2020 r.
Prawa autorskie (majątkowe) wybranych prac nagrodzonych przekazane zostaną Organizatorowi konkursu.
Przewidujemy nagrody książkowe oraz inne nagrody rzeczowe dla laureatów pierwszych trzech miejsc i osób wyróżnionych. Na nagrody przeznaczona jest łączna kwota w wysokości ok. 1000 zł.
Wraz z końcem ferii zimowym przyszedł czas na podsumowanie „Stobrawskich ferii z przyrodą”. W tym roku odbyła się ich druga edycja, składająca się z czterech tematycznych zajęć dedykowanych zarówno dzieciom jak i dorosłym. Każde zajęcia rozpoczynały się wstępem teoretycznym, po którym następowała część praktyczna – zazwyczaj terenowa (oprócz pierwszych zajęć, kiedy wyjście do lasu uniemożliwił silny wiatr).
Święta tuż, tuż, a za nami kolejne bożonarodzeniowe warsztaty florystyczne. W piątek 13 grudnia w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy uczestnicy własnoręcznie tworzyli stroiki na wigilijny stół oraz pakowali prezenty. W zajęciach wykorzystano naturalne materiały takie jak: kora kilku gatunków drzew, szyszki, żołędzie, bukiew, liście i gałązki m.in. głogu czy dzikiej róży. Różnorodność ta w połączeniu z wysoką kreatywnością uczestników doprowadziła do powstania wielu pięknych prac, które można oglądać w galerii poniżej. Zachęcamy do wnikliwego obserwowania zmieniającej się przyrody i poszukiwania w niej twórczych inspiracji.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w zajęciach i zapraszamy na kolejne, które odbędą się już za rok.
W dniach 10 -11 grudnia 2019 r. odbyły się w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy warsztaty poświęcone biologii i ekologii wilka. Prelegentami byli jedni z największych autorytetów jeżeli chodzi o ten gatunek - dr hab. Sabina Nowak oraz dr hab. Robert Mysłajek ze Stowarzyszenia Dla Natury „Wilk”. W pierwszym dniu, oprócz pracowników Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, w warsztatach udział wzięli przedstawiciele Gmin, Powiatów, Uniwersytetu Opolskiego, Nadleśnictw, Państwowej Straży Łowieckiej, Polskiego Związku Łowieckiego, Policji, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu, lekarze weterynarii oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. W trakcie prawie czterogodzinnych wykładów przedstawione zostały najnowsze wyniki badań z zakresu ekologii tego gatunku.
Wielkimi krokami zbliżają się jedne z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych świąt. Wszyscy przygotowujemy się na radosne spotkania z najbliższymi. Przyozdabiamy domy i stwarzamy świąteczny nastrój. Kilka świeżych gałązek jodły, świerka czy sosny sprawia, że dom pachnie świętami.
Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza na warsztaty florystyczne, w trakcie których każdy uczestnik będzie miał okazję poznać zasady dekorowania świątecznych stołów, samodzielnie wykonać stroik świąteczny, poznać techniki pakowania różnych prezentów oraz zapakować świąteczne podarunki dla najbliższych. Zapewniamy radość i satysfakcję z tworzenia rzeczy pięknych oraz mile spędzony czas.
Na warsztaty zapraszamy w piątkowe popołudnie 13 grudnia 2019 r. w godzinach 17:00-20:00 do siedziby Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, przy ul. Reymonta 3 w Ładzy.
Liczba miejsc ograniczona, przed zgłoszeniem udziału prosimy o zapoznanie się z Regulaminem.
Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie: 77 469 35 50 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
14 listopada br. w siedzibie parku w Ładzy odbył się finał Mini Olimpiady Wiedzy Przyrodniczej „Przyjaciel Przyrody 2019”. Była to już dziewiąta edycja tego konkursu. Temat tegorocznej edycji brzmiał: „Zwierzęta Stobrawskiego Parku Krajobrazowego". W ten dzień przyjechało do nas 30 uczniów reprezentujących 10 szkół wraz ze swoimi opiekunami. Byli to uczniowie klas III i IV z: Karłowic, Czarnowąs, Starych Siołkowic, Domaradza, Łubnianach, Starych Budkowicach, Kup, Bąkowicach, Bogacicy oraz Dobrzenia Wielkiego. Celem konkursu jest m.in. pogłębianie wiedzy na temat parków krajobrazowych oraz poszerzanie wiadomości z zakresu przyrody.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK