Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Aktualności - Stobrawski Park Krajobrazowy

Aktualności - Stobrawski Park Krajobrazowy

poniedziałek, 24 luty 2020 19:04

Stobrawskie ferie z przyrodą

     Wraz z końcem ferii zimowym przyszedł czas na podsumowanie „Stobrawskich ferii z przyrodą”. W tym roku odbyła się ich druga edycja, składająca się z czterech tematycznych zajęć dedykowanych zarówno dzieciom jak i dorosłym. Każde zajęcia rozpoczynały się wstępem teoretycznym, po którym następowała część praktyczna – zazwyczaj terenowa (oprócz pierwszych zajęć, kiedy wyjście do lasu uniemożliwił silny wiatr).

   Święta tuż, tuż, a za nami kolejne bożonarodzeniowe warsztaty florystyczne. W piątek 13 grudnia w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy uczestnicy własnoręcznie tworzyli stroiki na wigilijny stół oraz pakowali prezenty. W zajęciach wykorzystano naturalne materiały takie jak: kora kilku gatunków drzew, szyszki, żołędzie, bukiew, liście i gałązki m.in. głogu czy dzikiej róży. Różnorodność ta w połączeniu z wysoką kreatywnością uczestników doprowadziła do powstania wielu pięknych prac, które można oglądać w galerii poniżej. Zachęcamy do wnikliwego obserwowania zmieniającej się przyrody i poszukiwania w niej twórczych inspiracji.  
   Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w zajęciach i zapraszamy na kolejne, które odbędą się już za rok.

   W dniach 10 -11 grudnia 2019 r. odbyły się w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy warsztaty poświęcone biologii i ekologii wilka. Prelegentami byli jedni z największych autorytetów jeżeli chodzi o ten gatunek - dr hab. Sabina Nowak oraz dr hab. Robert Mysłajek ze Stowarzyszenia Dla Natury „Wilk”. W pierwszym dniu, oprócz pracowników Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, w warsztatach udział wzięli przedstawiciele Gmin, Powiatów, Uniwersytetu Opolskiego,  Nadleśnictw, Państwowej Straży Łowieckiej, Polskiego Związku Łowieckiego, Policji, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu, lekarze weterynarii oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. W trakcie prawie czterogodzinnych wykładów przedstawione zostały najnowsze wyniki badań z zakresu ekologii tego gatunku.

     Wielkimi krokami zbliżają się jedne z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych świąt. Wszyscy przygotowujemy się  na radosne spotkania z najbliższymi. Przyozdabiamy domy i stwarzamy świąteczny nastrój. Kilka świeżych gałązek jodły, świerka czy sosny sprawia, że dom pachnie świętami.

     Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza na warsztaty florystyczne, w trakcie których każdy uczestnik będzie miał okazję poznać zasady dekorowania świątecznych stołów, samodzielnie wykonać stroik świąteczny, poznać techniki pakowania różnych prezentów oraz zapakować świąteczne podarunki dla najbliższych. Zapewniamy radość i satysfakcję z tworzenia rzeczy pięknych oraz mile spędzony czas.

     Na warsztaty zapraszamy w piątkowe popołudnie 13 grudnia 2019 r. w godzinach 17:00-20:00 do siedziby Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, przy ul. Reymonta 3 w Ładzy.


Liczba miejsc ograniczona, przed zgłoszeniem udziału prosimy o zapoznanie się z Regulaminem.

Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie: 77 469 35 50 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Regulamin

Przygotuj się do warsztatów

poniedziałek, 18 listopad 2019 13:42

Mini Olimpiada Wiedzy Przyrodniczej

14  listopada br. w siedzibie parku w Ładzy odbył się finał Mini Olimpiady Wiedzy Przyrodniczej „Przyjaciel Przyrody 2019”.  Była to już dziewiąta edycja tego konkursu. Temat tegorocznej edycji brzmiał: „Zwierzęta Stobrawskiego Parku Krajobrazowego". W ten dzień przyjechało do nas 30 uczniów reprezentujących 10 szkół wraz ze swoimi opiekunami. Byli to uczniowie klas III i IV z: Karłowic, Czarnowąs, Starych Siołkowic, Domaradza, Łubnianach, Starych Budkowicach, Kup, Bąkowicach, Bogacicy oraz Dobrzenia Wielkiego. Celem konkursu jest m.in. pogłębianie wiedzy na temat parków krajobrazowych oraz poszerzanie wiadomości z zakresu przyrody.

czwartek, 24 październik 2019 13:17

X Terenowy Turniej Ekologiczny

W dniu 23 października 2019 r. odbyła się jubileuszowa X edycja Terenowego Turnieju Ekologicznego, tym razem pod hasłem „Wśród łąk i pól”. Tegoroczny turniej odbył się ponownie w Ładzy, jednak tym razem trasę wytyczyliśmy wśród malowniczych, otwartych terenów pomiędzy Ładzą, a Krzywą Górą. Uczestnicy wędrowali w jesiennej scenerii którą spowiła mgła, co nadało tegorocznej edycji wyjątkowego charakteru. Turniej został zorganizowany przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych.  W organizacji pomogło nam również Nadleśnictwo Kup.  Celem turnieju jest promowanie walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, poszerzenie praktycznej wiedzy z zakresu ochrony przyrody i środowiska, jak również rozbudzanie zamiłowania oraz szacunku do przyrody.

czwartek, 17 październik 2019 10:11

Rajd "Święto pieczonego ziemniaka"

W ubiegłym tygodniu byliśmy gospodarzami Rajdu "Święto pieczonego ziemniaka" organizowanego przez PSP nr 11 im. Orląt Lwowskich w Opolu. Jest to impreza, która ma już wieloletnią tradycję, a odbywa się w najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych miejscach naszego województwa. W tym roku dwie trasy dla młodszych i starszych uczestników Rajdu zostały poprowadzone po terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w okolicy Pokoju, Krzywej Góry i Ładzy. Wędrowaliśmy po lasach, łąkach i polach przekraczając rzeki, rowy i rozlewiska, a wszystko to w otoczeniu przepięknej jesiennej aury. Zwieńczeniem wędrówki był czas spędzony na ternie otaczającym naszą siedzibę w Ładzy, gdzie na zmęczonych lecz szczęśliwych uczestników czekały pieczone ziemniaki, kiełbaski oraz czas spędzony na grach, zabawach i wspomnieniach z trasy. Serdecznie zapraszamy do GALERII gdzie można zobaczyć zdjęcia z tego wydarzenia.

wtorek, 01 październik 2019 11:49

Terenowy Turniej Ekologiczny 2019

Stobrawski Park Krajobrazowy zaprasza na organizowany po raz dziesiąty Terenowy Turniej Ekologiczny. Tegoroczna edycja nosi nazwę „Wśród łąk i pól”.  Jest on przeznaczony dla uczniów V i VI klas szkół podstawowych z terenu parku oraz jego najbliższych okolic. Celem Turnieju jest promowanie walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych Stobrawskiego PK, poszerzenie praktycznej wiedzy z zakresu ochrony przyrody i środowiska, jak również rozbudzanie zamiłowania oraz szacunku do przyrody. Młodzież biorąca w nim udział, będzie miała wspaniałą sposobność wykorzystania wiedzy teoretycznej nabytej w szkole, podczas wykonywania zadań praktycznych w terenie. Bardzo serdecznie zapraszamy szkoły do wzięcia w nim udziału.

Finał odbędzie się 23 października 2019 r., rozpoczęcie planowane jest na godzinę 9.00, natomiast zakończenie z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród na godzinę 14.00. Rozpoczęcie i zakończenie odbędzie się Siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy.

Szkoły chcące wziąć udział w turnieju zobowiązane są do wysłania pisemnego zgłoszenia (wzór formularza zgłoszeniowego w załączeniu): na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podając DRUKOWANYMI LITERAMI imiona i nazwiska uczniów reprezentujących szkołę oraz imię i nazwisko opiekuna w nieprzekraczalnym terminie – do 14 października 2019 r.

Ze względów organizacyjnych liczba drużyn mogących wziąć udział w turnieju jest ograniczona, z tego względu o udziale w turnieju decyduje kolejność zgłoszeń.

Zachęcamy do udziału w naszym Terenowym Turnieju Ekologicznym, jest on bowiem swoistą przygodą i zabawą, ale co najważniejsze przybliża świat przyrody w najlepszy z możliwych sposobów, bo przez bezpośredni z nią kontakt. Rozwija umiejętności współzawodnictwa i pracy w grupie oraz pomaga zrozumieć pojęcie grupowej odpowiedzialności.

Poniżej do pobrania: regulamin, karta zgłoszeniowa oraz oświadczenia.

 

Regulamin

Karta zgłoszeniowa

Oświadczenie opiekuna

Oświadczenie nauczyciela

 

środa, 21 sierpień 2019 09:36

Zaproszenie na warsztaty entomologiczne

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy 7 września br. o godz. 15.00  na warsztaty entomologiczne organizowane przez Stobrawski Park Krajobrazowy.
Zajęcia rozpoczną się prezentacją multimedialną dotyczącą różnorodności świata owadów Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, podczas której można będzie poszerzyć swoją wiedzę na temat tej interesującej grupy zwierząt. W części praktycznej uczestnicy zostaną zapoznani z warsztatem pracy entomologa tj.: sposobami odłowu owadów,  kluczami i przewodnikami do ich oznaczania, organizacją zbiorów, czy wykorzystaniem binokularu. Po części kameralnej, która odbędzie się w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, zabierzemy uczestników w teren. Tam, na  pobliskiej łące, będzie można własnoręcznie, przy użyciu czerpaka entomologicznego, łapać owady i oglądać je pod lupą zapoznając się z ich różnorodnością.  Na koniec zajęć planowane jest ognisko integracyjne przy wiacie na terenie siedziby Parku.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc zgłoszenia prosimy kierować telefonicznie pod nr 77 469 35 50. Osobę zgłaszającą prosimy o podanie imienia, ilości zgłaszanych osób i informacji, czy są to dzieci, czy dorośli.
Uczestników prosimy o odpowiedni ubiór terenowy oraz zabranie ze sobą prowiantu na ognisko. Serdecznie zapraszamy!

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by