2 lutego 2023 r. w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego odbył się II etap tzw. parkowy, XXII edycji ogólnopolskiego konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Hasło tegorocznej edycji to: „Ptaki w parkach krajobrazowych”.
Celem tego konkursu jest m.in. zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej parków krajobrazowych Polski, poszerzenie wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska oraz zrozumienie zależności zachodzących pomiędzy organizmami w ekosystemach.
W etapie parkowym w tym roku rywalizowało ze sobą 8 drużyn reprezentujących szkoły z terenu gmin położonych na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie rozwiązywali test sprawdzający ich wiedzę związaną z hasłem przewodnim konkursu, ale w granicach podstawy programowej dla klas VI-VIII, ale także wiedzę o Stobrawskim Parku Krajobrazowym.
Trzy najlepsze drużyny z tego etapu będą reprezentować nasz Park podczas finału wojewódzkiego, który odbędzie się 4 kwietnia br. w Sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. Wtedy zwycięzcy ze Stobrawskiego PK spotkają się z drużynami z PK Góra Świętej Anny oraz PK Góry Opawskie.
Tegoroczni laureaci etapu parkowego w Stobrawskim Parku Krajobrazowym to:
I miejsce
drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów II Brygady Pancernej w Bogacicy
w składzie: Szymon Nowak, Monika Nowak, Noel Bursy (57 pkt.)
Opiekun: Pan Piotr Noculak.
II miejsce
drużyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kup
w składzie: Lea Chodorowska, Szymon Knapik, Lena Parzonka (50 pkt.)
Opiekun: Pani Alicja Stefan
III miejsce
drużyna z Publicznej Szkoły nr 31 im. UNICEF w Opolu
w składzie: Małgorzata Lasota, Wojciech Gruchalski, Amelia Mołczan (49 pkt.)
Opiekun: Pani Maria Goczoł – Gontarek
IV miejsce
drużyna ze Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym im. Jakuba Kani w Domaradzu
w składzie: Marlena Piędzioch, Wojciech Michta, Aleksander Pietron (46 pkt.)
Opiekun: Pani Alicja Stefan
Dodatkowo pragniemy tu wyróżnić uczestników konkursu, którzy indywidualnie zdobyli największą ilość punktów:
Gratulujemy laureatom konkursu i dziękujemy nauczycielom i wszystkim uczniom za trud włożony w przygotowanie się do naszego konkursu.
W poniedziałkowe przedpołudnie 30 stycznia uczniowie klasy drugiej Liceum Ogólnokształcącego z Dobrzenia Wielkiego razem z opiekunami - Panią Gabrielą Jaźwińską i Panem Adamem Czubatem przyjechali do naszego Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Ładzy na akcję Zimowego Ptakoliczenia. Akcja Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków organizowana jest już po raz 16-ty i z roku na rok cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.
Tegorocznym symbolem zimowego liczenia ptaków jest - jemiołuszka, której niestety nie udało nam się zaobserwować.
Tym razem i my włączyliśmy się do aktywnego obserwowania i liczenia ptaków zimową porą. Nasze wyjście w teren poprzedziliśmy prezentacją na temat ptaków oraz warsztatami, które przygotowały wszystkich uczestników do aktywnych obserwacji ornitologicznych przy karmnikach i w terenie.
Pomimo niezbyt sprzyjających warunków pogodowych udało nam się wypatrzeć kilka gatunków ptaków przylatujących do naszych karmników oraz przebywających w pobliżu Ośrodka. Były to bogatki, stado dzwońców, modraszki, szczygły, zięby, mazurki oraz kilka kruków.
Cieszymy się, że takie spotkania z przyrodą pozwalają zachwycić się nią i lepiej ją rozumieć.
Wspólnie ze stowarzyszeniem "Z szarym za płotem" serdecznie zapraszamy na spotkanie "Życie w sąsiedztwie wilków". Podczas tego wydarzenia omówione zostaną podstawowe informacje na temat tego niezwykłego gatunku, rozprawimy się również z licznymi mitami ukazującymi się m.in. w mediach oraz przedstawimy walory Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.
Spotkanie odbędzie się 27 lutego, o godzinie 17.00 w siedzibie Parku w Ładzy.
Tegoroczne warsztaty Bożonarodzeniowe w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy już za nami. Było bardzo gwarnie, wesoło i pracowicie. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestniczkom za ogromne zaangażowanie w tworzenie przepięknych dekoracji świątecznych. Szczególnie chcielibyśmy podziękować Pani Elżbiecie Witoszy, naszej koleżance z Parku Krajobrazowego „Góra św. Anny”, za pokazanie różnych sposobów na wykonanie z materiałów naturalnych stroików bożonarodzeniowych, wianków na drzwi i różnych ozdób świątecznych. Nasze spotkanie kolejny raz pokazało, że we wszystkich drzemie ukryty talent, ponieważ prace które powstały zachwycały pomysłowością i sposobem wykonania.
Jeszcze raz dziękujemy za spotkanie i zapraszamy na kolejne warsztaty!
Listopadowa pogoda nas nie rozpieszcza, słońce pokazuje się sporadycznie, słota za oknem nastraja melancholijnie. Długie wieczory wręcz zachęcają do wspólnego spotkania się na twórczej pracy w miłym towarzystwie. Żeby rozświetlić te listopadowe dni zorganizowaliśmy w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy warsztaty "Szyszkowe wianki".
Udało się nam zgromadzić całkiem sporą grupę osób, które z niezwykłą pasją tworzyły kolorowe szyszkowe kompozycje. Powstały wianki ozdobione szyszkowymi kwiatami, które teraz mogą zdobić nasze domy. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i mile spędzony czas. Na zdjęciach poniżej można zobaczyć jak powstawały szyszkowe ozdoby.
Zapraszamy wszystkie osoby, które chciałyby piątkowe popołudnie 25 listopada 2022 r. spędzić bardzo kreatywnie i w miłej atmosferze na warsztaty florystyczne "Szyszkowe wianki".
Podczas ich trwania przekonać się można będzie jak wiele możliwości stwarza nam natura jeśli tylko chcemy sięgnąć po jej zasoby.
Tym razem bohaterami warsztatów będą szyszki. Ich różnorodność pozwala na powstawanie przeróżnych ozdób, kwiatów, dekoracji. Na naszym spotkaniu poznamy kilka sposobów na wykonanie kwiatów z różnych szyszek, które potem posłużą do ozdobienia wianków. Wianki mogą stać się dekoracją naszych drzwi, stołów, ścian a także mogą być wspaniałym prezentem dla kogoś bliskiego.
Na warsztaty obowiązują zapisy: mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 605 570 027. Ilość miejsc jest ograniczona i liczy się kolejność zgłoszeń.
Warsztaty poprowadzi Żaneta Cieślak
Tegoroczne warsztaty "Stroikowe Zaduszki" zorganizowane zostały nie bez powodu. Co roku pierwszego listopada w dzień Wszystkich Świętych a także drugiego listopada w Dzień Zaduszny wybieramy się na groby naszych bliskich. Wspominamy ich zapalając znicze czy przyozdabiając groby stroikami, kwiatami, wieńcami. Niestety potem wszystkie te nasze "wspomnienia" w postaci śmieci trafiają do koszy.
Warsztaty, które odbyły się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Ładzy miały na celu pokazanie sposobów wykonania dekoracji na groby w duchu "zero waste" - czyli tak, aby nawet jeśli trafią do kosza będą w pełni biodegradowalne, bo wykonane z materiałów naturalnych.
O tym, że ozdoby wykonane z materiałów naturalnych są wyjątkowe, mogły się przekonać osoby, które brały udział w warsztatach florystycznych "Stroikowe Zaduszki". Podczas tego spotkania uczestnicy wykonali niesamowite stroiki i wianki ozdobione kwiatami z liści klonu, szyszkami, dziką różą, trawami i innymi materiałami łatwymi do odszukania w ogrodzie, lesie czy też na polu.
Cieszymy się, że praca nad samodzielnie wykonanymi ozdobami mogła sprawić tyle radości jej twórcom i sprawić by popatrzyli na sztukę ozdabiania i dekoracji w nieco inny sposób.
Za nami XII edycja Terenowego Turnieju Ekologicznego, która w tym roku przebiegła pod hasłem „Wędrówka przez bory”. Tym razem Turniej odbył się przy siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy. Jak na XII edycję przystało w konkursie wzięło udział 12 szkół podstawowych z terenu Parku oraz jego najbliższych okolic. Każdą szkołę reprezentowały zespoły trzyosobowe. Przy pięknej pogodzie, drużyny wraz ze swoim opiekunem podążały trasą w pobliżu Ładzy, odnajdując zlokalizowane na niej stanowiska z zadaniami do wykonania. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt związanych z lasem. Wiedza którą sprawdzaliśmy często wykraczała ona poza podstawę programową klas V i VI, ale nie jest to niczym szczególnym dla młodych pasjonatów-przyrodników, biorących udział w konkursie.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby spędzić piątkowe popołudnie i wieczór na tworzeniu rzeczy pięknych. Stroiki i wianki, które podczas warsztatów powstaną mogą ozdobić groby bliskich nam osób. To że wykonamy te ozdoby samodzielnie stanowi o jeszcze większej ich wartości.
Podczas warsztatów nauczymy się wykonywać kwiaty z liści klonu, które później wykorzystamy w naszych stroikach i wiankach. Poznamy podstawowe zasady kompozycji, dzięki którym uda nam się stworzyć stroik czy też wianek, będące ozdobą grobów w czasie święta Wszystkich Świętych. Wszystkie nasze prace będziemy wykonywać z materiałów naturalnych, pamiętając żeby tworząc przedmioty nie tworzyć później śmieci.
Mamy nadzieję, że odnajdziecie Państwo podczas naszych zajęć chwilkę wytchnienia i dużo radości z pracy twórczej.
Początek warsztatów o godzinie 16.30, 21 października 2022 r. w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, Ładza, ul. Reymonta 3.
W warsztatach mogą brać udział osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 12-tego roku życia. Zgłoszenia na warsztaty przyjmujemy telefonicznie oraz mailowo. Każde uczestnictwo musi zostać potwierdzone przez pracownika Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Zgłoszenia pod numerem telefonu 77 469 35 50 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Uwaga! Warsztaty są bezpłatne a ilość miejsc ograniczona.
Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza na zajęcia prelekcyjno - warsztatowe "Grzyby znane i mniej znane", zajęcia poprowadzi dr Maciej Kozak - botanik i mykolog, absolwent i wieloletni pracownik Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkanie odbędzie się 8 października br. od godz. 8.30 w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy, ul. Reymonta 3. Wykład połączony będzie z wystawą grzybów oraz z wyjściem terenowym.
W celu udziału w imprezie należy zgłosić uczestnictwo w terminie do 30 września 2022 r. poprzez kartę zgłoszenia udziału. Kartę można przesłać w formie skanu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. a oryginał dostarczyć w dniu zajęć.
Szanowni Państwo,
Stobrawski Park Krajobrazowy zaprasza na organizowany po raz dwunasty Terenowy Turniej Ekologiczny „Wędrówka przez bory”. W tym roku zmianą w regulaminie jest możliwość uczestniczenia w turnieju również klas IV. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas IV - VI szkół podstawowych położonych na terenie parku oraz jego najbliższych okolic. Celem Turnieju jest promowanie walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych Stobrawskiego PK, poszerzenie praktycznej wiedzy z zakresu ochrony przyrody i środowiska, jak również rozbudzanie zamiłowania oraz szacunku do przyrody. Młodzież biorąca w nim udział, będzie miała wspaniałą sposobność wykorzystania wiedzy teoretycznej nabytej w szkole, podczas wykonywania zadań praktycznych w terenie.
Finał odbędzie się 20 października 2022 r. (czwartek). Rozpoczęcie planowane jest na godzinę 9.00, natomiast zakończenie z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród na godzinę 14.00. Rozpoczęcie i zakończenie odbędzie się w siedzibie Stobrawskiego PK w Ładzy, ul. Reymonta 3,46-034 Pokój.
Szkoły chcące wziąć udział w turnieju zobowiązane są do wysłania pisemnego zgłoszenia (wzór formularza zgłoszeniowego w załączeniu): na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podając DRUKOWANYMI LITERAMI imiona i nazwiska uczniów reprezentujących szkołę oraz imię i nazwisko opiekuna.
Termin nadsyłania zgłoszeń w nieprzekraczalnym terminie do 12 października 2022 r. (środa).
Ze względów organizacyjnych liczba drużyn mogących wziąć udział w turnieju jest ograniczona (maksymalnie 10 szkół), z tego względu o udziale w turnieju decyduje kolejność zgłoszeń.
Uwaga: Potwierdzeniem zakwalifikowania się drużyny do turnieju jest otrzymanie maila zwrotnego od organizatora z potwierdzeniem otrzymania zgłoszenia.
Stowarzyszenie Odnowy Wsi Nowe Siołkowice otrzymało dofinansowanie na realizację projektu pn. „Przyroda Wokół NAS” w ramach otwartego konkursu ofert ogłoszonego przez Samorząd Województwa Opolskiego. W ramach działania w okresie wakacyjnym odbyły się warsztaty przyrodnicze dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy projektu wzięli udział m.in.: w warsztacie pt. „Ptaki Stobrawskiego Parku Krajobrazowego” w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy. W trakcie zajęć dzieci uczyły się podstawowych gatunków ptaków występujących na terenie SPK oraz poznały charakterystyczne cechy, które ułatwiają rozpoznawanie danego gatunku.
Całość zadania zostało sfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego.
Stowarzyszenie Odnowy Wsi Nowe Siołkowice otrzymało dofinansowanie na realizację projektu pn. „Przyroda Wokół NAS” w ramach otwartego konkursu ofert ogłoszonego przez Samorząd Województwa Opolskiego. W ramach działania w okresie wakacyjnym odbyły się warsztaty przyrodnicze dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy projektu wzięli udział m.in.: w warsztacie pt. „Ptaki Stobrawskiego Parku Krajobrazowego” w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy. W trakcie zajęć dzieci uczyły się podstawowych gatunków ptaków występujących na terenie SPK oraz poznały charakterystyczne cechy, które ułatwiają rozpoznawanie danego gatunku.
Całość zadania zostało sfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego.
8 czerwca w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Ładzy spotkało się osiem drużyn ze szkół podstawowych z terenu Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Były to szkoły z Dobrzenia Wielkiego, Dobrzynia, Karłowic, Kup, Łubnian, Świerczowa i Zagwiździa. W skład drużyn wchodzili uczniowie klas 1-3, bo to do nich adresowany była pierwsza edycja Małego Terenowego Turnieju Przyrodniczego.
Wszystkie drużyny i ich opiekunów przywitał w swoim imieniu i w imieniu Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buła oraz wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcy - dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych - Pan Ireneusz Hebda.
Największą wiedzą praktyczną z zakresu przyrody wykazała się drużyna pierwszoklasistów reprezentująca Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kup w składzie: Damian Kachel, Hanna Hołota i Blanka Nalewaja pod opieką pani Alicji Stefan.
Tuż za nimi, drugie miejsce, zajęła drużyna w składzie Julia Krawczyk, Oliwier Ogrodnik i Bartosz Ungert również z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kup, tym razem pod opieką pani Iwony Jankowskiej.
Trzecie miejsce przypadło w udziale zespołowi z Publicznej szkoły Podstawowej w Łubnianach w składzie: Dominika Kaczor, Yana Kuzyk i Paulina Panicz. Do konkursu przygotowywała uczniów pani Bożena Morawska-Jednoróg.
Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy ogromnej wiedzy przyrodniczej i mamy nadzieję, że z młodszymi uczestnikami spotkamy się na kolejnej jego edycji w przyszłym roku a ze starszymi na Małym Terenowym Turnieju Ekologicznym już jesienią.
Piątego czerwca w niedzielne popołudnie spotkaliśmy się w Stobrawskim Parku Krajobrazowym w kobiecym gronie na warsztatach układania bukietów i tworzenia kosmetyków z roślin zielarskich. Jak powszechnie wiadomo kobietom zawsze do twarzy z kwiatami i dlatego ich układanie mają niejako wpisane w swoją naturę. Można się było o tym przekonać podczas warsztatów florystycznych prowadzonych przez panią Elżbietę Witoszę z Parku Krajobrazowego "Góra św. Anny". Piękne bukiety jakie powstały można podziwiać na załączonych zdjęciach.
Druga część spotkania była z kolei rajem dla zmysłu powonienia, bowiem kosmetyki, które powstawały pod okiem Pani Beaty Wielgosik także z Parku Krajobrazowego "Góra św. Anny", zachwycały cudownymi woniami ziołowych olejków zapachowych. Podczas warsztatów powstały ziołowe mydełka, sól do kąpieli, tonik i krem do twarzy. Wszystkie uczestniczki dowiedziały się mnóstwo na temat kosmetycznych i zdrowotnych właściwości pospolitych ziół oraz możliwości ich wykorzystania w kosmetykach.
Dziękujemy Pani Beacie Wielgosik i Elżbiecie Witoszy za wspaniałe warsztaty a przybyłym uczestniczkom za tak duże zaangażowanie podczas zajęć.
Zapraszamy wszystkie chętne dzieci w wieku 7-12 lat na przygodę wakacyjną w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Już po raz drugi w dniach od 11 do 15 lipca oraz od 8 do 12 sierpnia organizujemy przyrodnicze zajęcia wakacyjne w naszym Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Ładzy. W ciągu pięciu dni będzie można dowiedzieć się wiele o zwierzętach występujących na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, wykonać ich podobizny podczas zajęć plastycznych oraz pobawić się podczas leśnych wędrówek.
Zapisy na wakacje prosimy dokonywać drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Osoby do kontaktu Agata Frankiewicz, Żaneta Cieślak tel. 77 469 35 50
Dokumenty niezbędne do zgłoszenia dziecka na "Wakacje w Stobrawskim Parku Krajobrazowym":
Regulamin "Wakacji w Stobrawskim Parku Krajobrazowym"
Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych zaprasza wszystkie szkoły z gmin położonych na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego do wzięcia udziału w I Małym Turnieju Terenowym skierowanym do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Konkurs odbędzie się 8 czerwca 2022 r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Ładzy. Ma on na celu promowanie wśród dzieci zainteresowania przyrodą a w szczególności jej stroną praktyczną. Mamy nadzieję, że udział w konkursie zachęci uczestników do jeszcze dokładniejszego przyglądania się przyrodzie wokół i pogłębianiu wiedzy w tym zakresie.
Serdecznie zapraszamy wszystkich entuzjastów dzikiej flory na warsztaty "Kobieca niedziela". Warsztaty odbędą się 5 czerwca 2022 r. w godz. 14.00 - 20.00 w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy.
Podczas warsztatów florystycznych będzie można zapoznać się z technikami układania bukietów z "kwiatów komercyjnych" i "dzikusów" ;) Przy okazji nauczymy się co zrobić, żeby nasze bukiety zachowały długo świeżość i byśmy mogli się nimi jak najdłużej cieszyć.
Druga część warsztatów poświęcona będzie wybranym dziko rosnącym roślinom o właściwościach kosmetycznych. Każdy będzie mógł samodzielnie wykonać krem z użyciem wcześniej przygotowanych maceratów, hydrolatów i różnych składników ziołowych.
Zapraszamy do zapisywania się na warsztaty, które poprowadzą:
florystyczne - Elżbieta Witosza
zielarsko-kosmetyczne - Beata Wielgosik
Zapisy drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. dokonujemy na kartach zgłoszeniowych po zapoznaniu się z regulaminem.
Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
W dniu 19 maja 2022 r. w sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu odbył się finał wojewódzkiego konkursu "Poznajemy Opolskie Parki Krajobrazowe". Jest to konkurs, w którym daną szkołę reprezentuje trzyosobowa drużyna. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie z wyższych klas szkół podstawowych z gmin, na terenie których położony jest jeden z naszych trzech parków krajobrazowych, a w przypadku większej ilości wolnych miejsc - również inne szkoły z województwa opolskiego. Konkurs przebiegał w trzech etapach: szkolnym, parkowym i wojewódzkim. Zatem w finale (etapie wojewódzkim) znalazły się już po trzy najlepsze drużyny z każdego parku krajobrazowego.
Lista szkół i uczniów biorących udział w finale, wg danego parku krajobrazowego:
Park Krajobrazowy "Góry Opawskie"
1. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Prudniku. PSP nr 3 im. Powstańców Śląskich w Prudniku
Drużyna w składzie: Dorian Zdebski, Bartosz Berger i Grzegorz Pawlak. Nauczyciel prowadzący: Pani Krystyna Bajor
2. Szkoła Podstawowa Stowarzyszeniowa "Złoty Potok" w Łące Prudnickiej
Drużyna w składzie: Melania Lewkowicz, Julia Grzywacz i Julia Tomczyk. Nauczyciel prowadzący: Pan Bernard Franke
3. Zespół Szkół w Prudniku. PSP nr 4 w Prudniku
Drużyna w składzie: Klaudia ćwir, Weronika Ćwir i Emilia Romaniuk-Mięczakowska. Nauczyciel prowadzący: Pan Ireneusz Trochowski
Stobrawski Park Krajobrazowy
4. Publiczna Szkoła Podstawowa im. II Brygady Pancernej w Bogacicy
Drużyna w składzie: Alina Olejnik, Igor Janas i Monika Nowak. Nauczyciel prowadzący: Pan Piotr Noculak
5. Publiczna Szkoła Podstawowa im. UNICEF w Opolu
Drużyna w składzie: Malwina Makara, Hanna Brodziejewska i Wojciech Hume. Nauczyciel prowadzący: Pani Maria Goczoł-Gontarek
6. Publiczna Szkoła Podstawowa w Jełowej
Drużyna w składzie: Amelia Brandys, Wiktoria Suchanow i Magdalena Konik. Nauczyciel prowadzący: Pani Beata Tomaszek
Park Krajobrazowy "Góra Św. Anny"
7. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach
Drużyna w składzie: Krzysztof Kwoczała, Samuel Wojszczyk i Magdalena John. Nauczyciel prowadzący: Pan Wiesław Walendzik
8. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Artura Gadzińskiego w Zdzieszowicach
Drużyna w składzie: Edyta Broszczak, Tobiasz Porada i Michał Lis. Nauczyciel prowadzący: Pani Katarzyna Lipiec
9. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Obrońców Góry Chełmskiej w Leśnicy
Drużyna w składzie: Luiza Plachetka, Martyna Bochynek i Marta Szaradowska. Nauczyciel prowadzący: Pani Bogumiła Ptak
W piątkowy wieczór 25 marca w oddziale Stobrawskiego Parku Krajobrazowego odbyło się spotkanie edukacyjne „Noc Sów”. Chętnych do pogłębiania swojej wiedzy o tych pięknych ptakach nie brakuje, o czym się przekonujemy co roku organizując te wydarzenia. Tradycyjnie uczestnicy wysłuchali prezentacji, którą poprowadziła pani Żaneta Cieślak, pracownik Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Gościem specjalnym tegorocznego spotkania była pani Marta Węgrzyn założycielka Fundacji Opolskie Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Avi”, która przyjechała do nas z puszczykiem o imieniu Zjawa.
Najciekawszym elementem każdego tego typu wydarzenia jest nocny spacer, którego również i tym razem nie mogło zabraknąć. Wyposażeni w latarki ruszyliśmy do lasu, zatrzymując się raz na jakiś czas, gasząc światło i w zupełnej ciszy nasłuchując odgłosów lasu. Mieliśmy szczęście, gdyż w oddali dotarł do nas tajemniczy głos odzywającego się samca i samicy puszczyka. Ostatnim punktem programu było wspólne ognisko kończące nasze spotkanie z sowami.