Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Aktualności - Stobrawski Park Krajobrazowy

Aktualności - Stobrawski Park Krajobrazowy

2 lutego 2023 r. w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego odbył się II etap tzw. parkowy, XXII edycji ogólnopolskiego konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Hasło tegorocznej edycji to: „Ptaki w parkach krajobrazowych”.

 Celem tego konkursu jest m.in. zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej parków krajobrazowych Polski, poszerzenie wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska oraz zrozumienie zależności zachodzących pomiędzy organizmami w ekosystemach.

W etapie parkowym w tym roku rywalizowało ze sobą 8 drużyn reprezentujących szkoły z terenu gmin położonych na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie rozwiązywali test sprawdzający ich wiedzę związaną z hasłem przewodnim konkursu, ale w granicach podstawy programowej dla klas VI-VIII, ale także wiedzę o Stobrawskim Parku Krajobrazowym.

Trzy najlepsze drużyny z tego etapu będą reprezentować nasz Park podczas finału wojewódzkiego, który odbędzie się 4 kwietnia br. w Sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. Wtedy zwycięzcy ze Stobrawskiego PK  spotkają się z drużynami z PK Góra Świętej Anny oraz PK Góry Opawskie.

 

Tegoroczni laureaci etapu parkowego w Stobrawskim Parku Krajobrazowym to:

I miejsce
drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów II Brygady Pancernej w Bogacicy
w składzie: Szymon Nowak, Monika Nowak, Noel Bursy (57 pkt.)

Opiekun: Pan Piotr Noculak.

II miejsce
drużyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kup
w składzie: Lea Chodorowska, Szymon Knapik, Lena Parzonka (50 pkt.)

Opiekun: Pani Alicja Stefan

 

III miejsce
drużyna z Publicznej Szkoły nr 31 im. UNICEF w Opolu
w składzie: Małgorzata Lasota, Wojciech Gruchalski, Amelia Mołczan (49 pkt.)

 Opiekun: Pani Maria Goczoł – Gontarek

 

IV miejsce

drużyna ze Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym im. Jakuba Kani w Domaradzu

w składzie: Marlena Piędzioch, Wojciech Michta, Aleksander Pietron (46 pkt.)

Opiekun: Pani Alicja Stefan

 

Dodatkowo pragniemy tu wyróżnić uczestników konkursu, którzy indywidualnie zdobyli największą ilość punktów:

  1. Lea Chodorowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kup (22 pkt./25pkt.)
  2. Szymon Nowak z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów II Brygady Pancernej w Bogacicy (22 pkt./25 pkt.)
  3. Monika Nowak z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów II Brygady Pancernej w Bogacicy (21 pkt./25 pkt.)

Gratulujemy laureatom konkursu i dziękujemy nauczycielom i wszystkim uczniom za trud włożony w przygotowanie się do naszego konkursu.

 

W poniedziałkowe przedpołudnie 30 stycznia uczniowie klasy drugiej Liceum Ogólnokształcącego z Dobrzenia Wielkiego razem z opiekunami - Panią Gabrielą Jaźwińską i Panem Adamem Czubatem przyjechali do naszego Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Ładzy na akcję Zimowego Ptakoliczenia. Akcja Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków organizowana jest już po raz 16-ty i z roku na rok cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Tegorocznym symbolem zimowego liczenia ptaków jest - jemiołuszka, której niestety nie udało nam się zaobserwować.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tym razem i my włączyliśmy się do aktywnego obserwowania i liczenia ptaków zimową porą. Nasze wyjście w teren poprzedziliśmy prezentacją na temat ptaków oraz warsztatami, które przygotowały wszystkich uczestników do aktywnych obserwacji ornitologicznych przy karmnikach i w terenie.

     

 

Pomimo niezbyt sprzyjających warunków pogodowych udało nam się wypatrzeć kilka gatunków ptaków przylatujących do naszych karmników oraz przebywających w pobliżu Ośrodka. Były to bogatki, stado dzwońców, modraszki, szczygły, zięby, mazurki oraz kilka kruków.

  

Cieszymy się, że takie spotkania z przyrodą pozwalają zachwycić się nią i lepiej ją rozumieć.

 

czwartek, 02 luty 2023 09:36

Spotkanie "Życie w sąsiedztwie wilków"

Wspólnie ze stowarzyszeniem "Z szarym za płotem" serdecznie zapraszamy na spotkanie "Życie w sąsiedztwie wilków". Podczas tego wydarzenia omówione zostaną podstawowe informacje na temat tego niezwykłego gatunku, rozprawimy się również z licznymi mitami ukazującymi się m.in. w mediach oraz przedstawimy walory Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.
Spotkanie odbędzie się 27 lutego, o godzinie 17.00 w siedzibie Parku w Ładzy.

Ilość miejsc jest ograniczona więc zachęcamy do szybkiego zapisywania się poprzez telefon 774693550 bądź mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Spotkanie skierowane jest do osób pełnoletnich.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
 
Poniżej do pobrania znajduje się Regulamin tego wydarzenia.
poniedziałek, 12 grudzień 2022 10:31

Warsztaty bożonarodzeniowe - relacja

Tegoroczne warsztaty Bożonarodzeniowe w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy już za nami. Było bardzo gwarnie, wesoło i pracowicie. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestniczkom za ogromne zaangażowanie w tworzenie przepięknych dekoracji świątecznych. Szczególnie chcielibyśmy podziękować Pani Elżbiecie Witoszy, naszej koleżance z Parku Krajobrazowego „Góra św. Anny”, za pokazanie różnych sposobów na wykonanie z materiałów naturalnych stroików bożonarodzeniowych, wianków na drzwi i różnych ozdób świątecznych. Nasze spotkanie kolejny raz pokazało, że we wszystkich drzemie ukryty talent, ponieważ prace które powstały zachwycały pomysłowością i sposobem wykonania.

Jeszcze raz dziękujemy za spotkanie i zapraszamy na kolejne warsztaty!

 

poniedziałek, 28 listopad 2022 08:58

Szyszkowe wianki - relacja z warsztatów

Listopadowa pogoda nas nie rozpieszcza, słońce pokazuje się sporadycznie, słota za oknem nastraja melancholijnie. Długie wieczory wręcz zachęcają do wspólnego spotkania się na twórczej pracy w miłym towarzystwie. Żeby rozświetlić te listopadowe dni zorganizowaliśmy w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy warsztaty "Szyszkowe wianki".

Udało się nam zgromadzić całkiem sporą grupę osób, które z niezwykłą pasją tworzyły kolorowe szyszkowe kompozycje. Powstały wianki ozdobione szyszkowymi kwiatami, które teraz mogą zdobić nasze domy. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i mile spędzony czas. Na zdjęciach poniżej można zobaczyć jak powstawały szyszkowe ozdoby.

wtorek, 22 listopad 2022 10:50

Warsztaty florystyczne "Szyszkowe wianki"

Zapraszamy wszystkie osoby, które chciałyby piątkowe popołudnie 25 listopada 2022 r. spędzić bardzo kreatywnie i w miłej atmosferze na warsztaty florystyczne "Szyszkowe wianki".

Podczas ich trwania przekonać się można będzie jak wiele możliwości stwarza nam natura jeśli tylko chcemy sięgnąć po jej zasoby.

Tym razem bohaterami warsztatów będą szyszki.  Ich różnorodność pozwala na powstawanie przeróżnych ozdób, kwiatów, dekoracji. Na naszym spotkaniu poznamy kilka sposobów na wykonanie kwiatów z różnych szyszek, które potem posłużą do ozdobienia wianków. Wianki mogą stać się dekoracją naszych drzwi, stołów, ścian a także mogą być wspaniałym prezentem dla kogoś bliskiego.

Na warsztaty obowiązują zapisy: mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 605 570 027. Ilość miejsc jest ograniczona i  liczy się kolejność zgłoszeń. 

Warsztaty poprowadzi Żaneta Cieślak

REGULAMIN WARSZTATÓW

PLAKAT

PRZYGOTOWANIE DO WARSZTATÓW

piątek, 28 październik 2022 12:45

Kreatywne warsztaty stroikowe w duchu "zero waste"

 

Tegoroczne warsztaty "Stroikowe Zaduszki" zorganizowane zostały nie bez powodu. Co roku pierwszego listopada w dzień Wszystkich Świętych a także drugiego listopada w Dzień Zaduszny wybieramy się na groby naszych bliskich. Wspominamy ich zapalając znicze czy przyozdabiając groby stroikami, kwiatami, wieńcami.  Niestety potem wszystkie te nasze "wspomnienia" w postaci śmieci trafiają do koszy.

Warsztaty, które odbyły się w  Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Ładzy miały na celu pokazanie sposobów wykonania dekoracji na groby w duchu "zero waste" - czyli tak, aby nawet jeśli trafią do kosza będą w pełni biodegradowalne, bo wykonane z materiałów naturalnych.

O tym, że ozdoby wykonane z materiałów naturalnych są wyjątkowe, mogły się przekonać osoby, które brały udział w warsztatach florystycznych "Stroikowe Zaduszki". Podczas tego spotkania uczestnicy wykonali niesamowite stroiki i wianki ozdobione kwiatami z liści klonu, szyszkami, dziką różą, trawami i innymi materiałami łatwymi do odszukania w ogrodzie, lesie czy też na polu.

Cieszymy się, że praca nad samodzielnie wykonanymi ozdobami mogła sprawić tyle radości jej twórcom i sprawić by popatrzyli na  sztukę ozdabiania i dekoracji w nieco inny sposób.

środa, 26 październik 2022 08:36

Terenowy Turniej Ekologiczny "Stobrawski Ekolog"

Za nami XII edycja Terenowego Turnieju Ekologicznego, która w tym roku przebiegła pod hasłem „Wędrówka przez bory”. Tym razem Turniej odbył się przy siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy. Jak na XII edycję przystało w konkursie wzięło udział 12 szkół podstawowych z terenu Parku oraz jego najbliższych okolic. Każdą szkołę reprezentowały zespoły trzyosobowe. Przy pięknej pogodzie, drużyny wraz ze swoim opiekunem podążały trasą w pobliżu Ładzy, odnajdując zlokalizowane na niej stanowiska z zadaniami do wykonania. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt związanych z lasem. Wiedza którą sprawdzaliśmy często wykraczała ona poza podstawę programową klas V i VI, ale nie jest to niczym szczególnym dla młodych pasjonatów-przyrodników, biorących udział w konkursie.

piątek, 14 październik 2022 13:19

Warsztaty Stroikowe zaduszki

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby spędzić piątkowe popołudnie i wieczór na tworzeniu rzeczy pięknych. Stroiki i wianki, które podczas warsztatów powstaną mogą ozdobić groby bliskich nam osób. To że wykonamy te ozdoby samodzielnie stanowi o jeszcze większej ich wartości. 

Podczas warsztatów nauczymy się wykonywać kwiaty z liści klonu, które później wykorzystamy w naszych stroikach i wiankach. Poznamy podstawowe zasady kompozycji, dzięki którym uda nam się stworzyć stroik czy też wianek, będące ozdobą grobów w czasie święta Wszystkich Świętych. Wszystkie nasze prace będziemy wykonywać z materiałów naturalnych, pamiętając żeby tworząc przedmioty nie tworzyć później śmieci. 

Mamy nadzieję, że odnajdziecie Państwo podczas naszych zajęć chwilkę wytchnienia i dużo radości z pracy twórczej.

Początek warsztatów o godzinie 16.30, 21 października 2022 r. w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, Ładza, ul. Reymonta 3.

W warsztatach mogą brać udział osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 12-tego roku życia. Zgłoszenia na warsztaty przyjmujemy telefonicznie oraz mailowo. Każde uczestnictwo musi zostać potwierdzone przez pracownika Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Zgłoszenia pod numerem telefonu 77 469 35 50 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Uwaga! Warsztaty są bezpłatne a ilość miejsc ograniczona.

 

 

 

Regulamin warsztatów

Formularz zgłoszeniowy

środa, 21 wrzesień 2022 13:20

Warsztaty "Grzyby znane i mniej znane"

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza na zajęcia prelekcyjno - warsztatowe "Grzyby znane i mniej znane", zajęcia poprowadzi dr Maciej Kozak - botanik i mykolog, absolwent i wieloletni pracownik Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkanie odbędzie się 8 października br. od godz. 8.30 w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy, ul. Reymonta 3. Wykład połączony będzie z wystawą grzybów oraz z wyjściem terenowym.
W celu udziału w imprezie należy zgłosić uczestnictwo w terminie do 30 września 2022 r. poprzez kartę zgłoszenia udziału. Kartę można przesłać w formie skanu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. a oryginał dostarczyć w dniu zajęć.