Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Aktualności - Stobrawski Park Krajobrazowy

Aktualności - Stobrawski Park Krajobrazowy

wtorek, 31 sierpień 2021 13:02

O pszczołach, trzmielach i ...

W ostatnią sobotę sierpnia w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego spotkali się wielbiciele miodów pszczelich i tacy, którzy chcieli tylko posłuchać o naszych małych sprzymierzeńcach: owadach zapylających. Uczestnicy zajęć mieli wspaniałą okazję poznać bliżej te owady i poszerzyć swoją wiedzę na temat roli jaką odgrywają one w przyrodzie.

Wakacje jeszcze nie minęły, ale wakacyjne warsztaty przyrodnicze zakończyły się. Nie znaczy to, że poznawanie przyrody zakończyło się. Wręcz przeciwnie, liczymy, że nasze zajęcia pozwoliły rozbudzić ciekawość świata i chęć do poznawania go już własnymi siłami. 

Podczas wakacyjnych warsztatów przyrodniczych w sierpniu miło nam było gościć młodych przyrodników. Nasi goście z uwagą przysłuchiwali się opowieściom o wiewiórce, zającu, bobrze, sowach i owadach. Każdy mógł wykazać się swoimi zdolnościami podczas wykonywania prac plastycznych dotyczących zwierząt, o których mówiliśmy. Uczestnicy zajęć mogli przyjemnie i aktywnie spędzać czas na zabawach leśnych w terenie, oswajając się z przyrodą. Pająk czy żuk leśny nie jest już taki straszny i może nawet da się wziąć na rękę :) Każdy dzień przynosił nowe zajęcia i nowe wyzwania. 

Dziękujemy uczestnikom i ich rodzicom za tak duże zaangażowanie i mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze w Stobrawskim Parku Krajobrazowym na kolejnych warsztatach.

Do zobaczenia!

Zdjęcia z zajęć po naciśnięciu CZYTAJ DALEJ

czwartek, 19 sierpień 2021 11:00

Zapraszamy na warsztaty o owadach zapylających

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby posłuchać opowieści o sympatycznych trzmielach, pracowitych pszczołach czy uroczych murarkach, którzy chętnie spróbują  różnych miodów i pobawią się plastycznie. W nagrodę zabiorą ze sobą do domu proste domki dla owadów, świece z węzy pszczelej i dużą dawkę pozytywnego nastawienia dla naszych małych sprzymierzeńców - owadów zapylających. 

Zgłoszenia  na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i pod numerem telefonu 77 469 35 50 (osoby do kontaktu: Żaneta Cieślak, Agata Frankiewicz)

Karta zgłoszenia

Regulamin

 Ankieta dotycząca zdrowia uczestnika

Ankieta dotycząca zdrowia opiekuna uczestnika

Uwaga! Z przyczyn do końca od nas niezależnych musieliśmy dokonać zmiany w Regulaminie cyklu spotkań edukacyjnych "Wakacje w Stobrawskim Parku Krajobrazowym". Na zajęciach wymagana jest obecność z dzieckiem rodzica lub opiekuna. Przepraszamy za powstałe utrudnienia. Zmieniony regulamin dostępny jest pod linkiem Regulamin wydarzenia Wakacje w SPK 

poniedziałek, 21 czerwiec 2021 09:58

Spędź z nami wakacje!

 

Wakacje tuż, tuż! Zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat na tydzień wakacyjnych przygód w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. W naszym Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Ładzy położonym w otoczeniu borów sosnowych opowiemy  o ciekawych zwierzętach, które żyją w naszych okolicach, a o których czasem niewiele wiemy. Poznamy ich zwyczaje, podejrzymy je dzięki fotopułapkom, nauczymy się rysować i spróbujemy niektóre z nich wytropić. Wybierzemy się na poznawanie przyrody wszystkimi zmysłami, bawiąc się i dokazując.

Dla tych, którzy mieszkają w granicach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego,  ale też dla tych, którzy są jego bliższymi lub dalszymi sąsiadami.

Zamknięcie w czterech ścianach na dłuższą metę nam nie służy. Już chyba wszyscy o tym się przekonali. Przyszła wiosna a wraz z nią chęć ruszenia się z domu. Możliwości są ograniczone, ale czasem okazuje się, że „cudze chwalicie a swego nie znacie…”

Stobrawski Park Krajobrazowy to na mapie zielona plama poprzerywana jasnymi wstęgami dolin rzecznych i niebieskimi zwierciadłami stawów. Ten ogromny obszar kryje w sobie wiele miejsc niezwykłych. W leśnych ostępach borów sosnowych napotkamy niewielkie wyniesienia wydm śródlądowych, w niektórych miejscach odsłoniętych i ukazujących wędrowcom swoją polodowcową przeszłość. Na trasie naszej wędrówki nie może zabraknąć liściastych lasów grądowych rozkwitających wczesną wiosną ferią barw roślin runa leśnego.  Wybierając się na ścieżki prowadzące dolinami rzek będziemy mogli obejrzeć najcenniejsze przyrodniczo fragmenty parku – nadrzeczne grądy, łęgi, podmokłe łąki oraz porośnięte roślinnością wodną i bagienną starorzecza. W wielu miejscach parku możemy się też natknąć na ukryte w  różnych zakątkach średniowieczne grodziska, pozostałości warowni, stare cmentarze, przydrożne kapliczki czy całe miejscowości o niezaprzeczalnych walorach historycznych. Wszystkie te miejsca czekają na odkrycie.

Stobrawski Park Krajobrazowy stoi otworem dla wytrawnych turystów, ale także takich, którzy chcą tylko pospacerować w miłych okolicznościach przyrody. Czas temu sprzyja, ponieważ wczesną wiosną nie zaatakują nas roje komarów a pogoda – chociaż ostatnio nas nie rozpieszcza - z reguły jest przyjemna do wędrówek i przejażdżek. Park wydaje się ogromny, ale dzięki temu każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Spacerowicze i rodziny z dziećmi mogą się wybrać na nasze ścieżki przyrodnicze, przygotowane m.in. z myślą o nich właśnie. Jeśli chcemy urozmaicić dzieciom wędrówkę proponujemy skorzystać z zadań na trasie ścieżek. Zadania, które są dostępne poniżej przy wymienionych trasach są łatwe do wykonania, ale wymagają od wędrowców uważności. Dla tych, którzy je wykonają czekają w naszej siedzibie w Ładzy upominki.

Trasy, które polecamy na leśne spacery to:

Ścieżka przyrodnicza Murów-Zagwiździe   prowadząca przez grądowy las liściasty, w którym właśnie teraz podziwiać możemy przepięknie kwitnące rośliny runa jak zawilce, ziarnopłony, fiołki czy przylaszczki. W czasie wędrówki ścieżką prowadzącą do zabytkowej kuźni w Zagwiździu wdrapać się można na wzniesienie będące niegdyś grodziskiem. Na zakończenie spaceru można zajrzeć do ogrodu botanicznego przy kościele w Zagwiździu. ZADANIA TUTAJ

Trasa w Dąbrówce Łubniańskiej zachęcająca nas do wędrówki po leśnych ścieżkach w borze sosnowym swoistym mikroklimatem, możliwością wdrapania się na  piaszczystą wydmę czy zaczerpnięcia wody z leczniczego źródełka kapliczki Studzionka. ZADANIA TUTAJ

Ścieżka w parku w miejscowości Pokój to z kolei ukryte w różnych miejscach posągi, malownicze ruiny i pomniki. Miejsce tajemnicze i warte zobaczenia. ZADANIA TUTAJ

Dla odkrywców małych i dużych proponujemy gry terenowe.

Z darmową aplikacją Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, którą można zainstalować na telefonie i zdobywać punkty w zabawie z pytaniami Quest. Zabawa polega na dotarciu do wyznaczonych, zaznaczonych w Queście punktów w terenie, zapoznaniu się z krótkimi informacjami dotyczącymi tego punktu i odpowiedzeniu na pytanie. Takich punktów na terenie parku jest aż 39, ale czy dla odkrywców to dużo? Po zaliczeniu wszystkich punktów na  najwytrwalszych zdobywców czekają w naszej siedzibie w Ładzy nagrody!

Druga gra terenowa dla koneserów to geocaching. Ten rodzaj aktywności wymaga od nas trochę więcej wysiłku, ale jeśli ktoś ma w sobie żyłkę poszukiwacza skarbów na pewno mu się spodoba. W skrócie zabawa polega na odszukiwaniu w terenie ukrytych skrytek. Żeby je znaleźć czasem trzeba pogłówkować, czasem trzeba się nachodzić a czasem po prostu „spojrzeć poza to co widać”. Szczegóły tej gry terenowej można znaleźć na stronach https://www.geocaching.pl

Dla tych, którzy lubią intensywny wysiłek – trasy rowerowe, biegowe i na dłuższe wędrówki http://bike-turist.blogspot.com/ i https://www.traseo.pl/trasa

 Dla tych, którzy nie boją się wody -  spływy kajakowe po Budkowiczance, Stobrawie i innych rzekach regionu http://kajaki.zagwizdzie.pl/   http://www.stobrawa-kajaki.pl

Dla wszystkich – spacery po lesie. Po wyznaczonych szlakach i ścieżkach przyrodniczych. Propozycje niektórych tras znaleźć można na mapach i w aplikacji na telefon Stobrawskiego Parku Krajobrazowego oraz na stronie  http://zopk.pl/pl/stobrawski-pk/turystyka/szlaki-turystyczne

 

Lasy grądowe wczesną wiosną zachwycają kwitnącymi niezwykle obficie roślinami runa leśnego. Śnieżyczki przebiśnieg, zawilce, ziarnopłony, pachnące fiołki - to tylko niektóre z roślin, jakie napotkamy podczas naszej wędrówki po grądowym lesie.

Wiosenna aura sprzyja wyjściu na  leśny spacer, dlatego zapraszamy do odwiedzenia naszych ścieżek przyrodniczych między Murowem  a Zagwiździem czy w okolicach Wielopola.

Zapraszamy także na nasze zajęcia on line prowadzone przez edukatorów Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, gdzie można dowiedzieć się więcej o przyrodzie województwa opolskiego.

 

Oglądanie filmu w wersji pełnoekranowej

Film zrealizowany w ramach projektu „Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej i na terenie Śląska Opolskiego” w ramach RPO WO na lata 2014-2020, Oś priorytetowa V, Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, działanie 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.

 

 

 

poniedziałek, 12 kwiecień 2021 08:34

Spotkania z przyrodą "Gdzie mieszka zając?"

Jeszcze przed Wielkanocą w Stobrawskim Parku Krajobrazowym opowiadaliśmy o zającach. Uczniowie szkół z terenu naszego parku mogli dowiedzieć się dlaczego zając jest jednym z symboli Wielkanocy i czym różni się od królika. Dowiedzieli się jakie są przysmaki zająca i gdzie mieszka. Opowiedzieliśmy też o zagrożeniach dla tego sympatycznego zwierzaka. Podczas zajęć w szkołach oraz warsztatów popołudniowych powstały portrety zająca, ale także zające z pomponów, które można było wykorzystać do dekoracji świątecznych.

Mamy nadzieję, że kolejne „Spotkania z przyrodą Stobrawskiego Parku Krajobrazowego” przybliżyły sylwetkę jednego ze zwierząt z parku.

Prace dzieci i młodzieży (ale także dorosłych) przedstawiamy poniżej.

 

Zajęcia realizowane w ramach projektu „Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej i na terenie Śląska Opolskiego” w ramach RPO WO na lata 2014-2020, Oś priorytetowa V, Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, działanie 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.

 

 

wtorek, 02 marzec 2021 11:38

Gładyszek, śnieguła, śniegułka...

Kto z nas nie zna tych białych główek wystających ponad zalegający jeszcze tu i ówdzie śnieg. Śnieżyczki przebiśnieg (Galanthus nivalis), bo o nich właśnie mowa to jedne z najwcześniej zakwitających roślin. Kwitną już od lutego do kwietnia. Są mrozoodporne a ich kwiaty, dla ochrony słupka i pręcików, reagują na zmianę temperatury, stulając się na noc, w dni pochmurne i podczas silnego oziębienia. Wyglądają wtedy jak białe krople wiszące na łodyżkach. Stąd ich angielska nazwa Snowdrop.

W związku z obchodzonym 21 stycznia Dniem Wiewiórki w Stobrawskim Parku Krajobrazowym odbyły się zajęcia na temat: „Czy wiewiórki śpią w zimie?”. Podczas zajęć on line można było dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat tych sympatycznych zwierząt. Gdzie mieszkają, czy śpią w zimie, co jedzą, kto im zagraża i jak możemy i czy powinniśmy im pomagać. Ukoronowaniem zajęć była nauka samodzielnego rysowania wiewiórki oraz wykonania jej z rolki papieru. Dzieci, które brały udział w zajęciach bardzo angażowały się w zajęcia plastyczne. Ich prace możemy obejrzeć w naszej galerii.

 

 Zajęcia realizowane w ramach projektu „Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej i na terenie Śląska Opolskiego” w ramach RPO WO na lata 2014-2020, Oś priorytetowa V, Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, działanie 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by