Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

środa, 25 maj 2022 12:04

"Poznajemy Opolskie Parki Krajobrazowe" - relacja z finału

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniu 19 maja 2022 r. w sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu odbył się finał wojewódzkiego konkursu "Poznajemy Opolskie Parki Krajobrazowe". Jest to konkurs, w którym daną szkołę reprezentuje trzyosobowa drużyna. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie z wyższych klas szkół podstawowych z gmin, na terenie których położony jest jeden z naszych trzech parków krajobrazowych, a w przypadku większej ilości wolnych miejsc - również inne szkoły z województwa opolskiego. Konkurs przebiegał w trzech etapach: szkolnym, parkowym i wojewódzkim. Zatem w finale (etapie wojewódzkim) znalazły się już po trzy najlepsze drużyny z każdego parku krajobrazowego.

Lista szkół i uczniów biorących udział w finale, wg danego parku krajobrazowego:

Park Krajobrazowy "Góry Opawskie"

1. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Prudniku. PSP nr 3 im. Powstańców Śląskich w Prudniku
Drużyna w składzie: Dorian Zdebski, Bartosz Berger i Grzegorz Pawlak. Nauczyciel prowadzący: Pani Krystyna Bajor

2. Szkoła Podstawowa Stowarzyszeniowa "Złoty Potok" w Łące Prudnickiej
Drużyna w składzie: Melania Lewkowicz, Julia Grzywacz i Julia Tomczyk. Nauczyciel prowadzący: Pan Bernard Franke

3. Zespół Szkół w Prudniku. PSP nr 4 w Prudniku
Drużyna w składzie: Klaudia ćwir, Weronika Ćwir i Emilia Romaniuk-Mięczakowska. Nauczyciel prowadzący: Pan Ireneusz Trochowski

Stobrawski Park Krajobrazowy

4. Publiczna Szkoła Podstawowa im. II Brygady Pancernej w Bogacicy
Drużyna w składzie: Alina Olejnik, Igor Janas i Monika Nowak. Nauczyciel prowadzący: Pan Piotr Noculak

5. Publiczna Szkoła Podstawowa im. UNICEF w Opolu
Drużyna w składzie: Malwina Makara, Hanna Brodziejewska i Wojciech Hume. Nauczyciel prowadzący: Pani Maria Goczoł-Gontarek

6. Publiczna Szkoła Podstawowa w Jełowej
Drużyna w składzie: Amelia Brandys, Wiktoria Suchanow i Magdalena Konik. Nauczyciel prowadzący: Pani Beata Tomaszek

Park Krajobrazowy "Góra Św. Anny"

7. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach
Drużyna w składzie: Krzysztof Kwoczała, Samuel Wojszczyk i Magdalena John. Nauczyciel prowadzący: Pan Wiesław Walendzik

8. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Artura Gadzińskiego w Zdzieszowicach
Drużyna w składzie: Edyta Broszczak, Tobiasz Porada i Michał Lis. Nauczyciel prowadzący: Pani Katarzyna Lipiec

9. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Obrońców Góry Chełmskiej w Leśnicy
Drużyna w składzie: Luiza Plachetka, Martyna Bochynek i Marta Szaradowska. Nauczyciel prowadzący: Pani Bogumiła Ptak

Finał konkursy składał się z 3 części:
1) Testu - w którym uczestnicy musieli zmierzyć się z 10 pytaniami "ogólnymi" z zakresu wybranych zagadnień z podstawy programowej dla klas IV-VIII z takich przedmiotów jak przyroda, biologia i geografia, a więc z wiedzy bardzo obszernej; oraz z 15 pytaniami "parkowymi" na temat parków krajobrazowych Opolszczyzny. Maksymalna ilość punktów do zdobycia w tej części to 47.
2) Rozpoznawania gatunków - uczestnicy musieli prawidłowo rozpoznać i wpisać nazwy 20 gatunków roślin, zwierząt lub grzybów z 60, których nazwy wcześniej dostali do nauki. Ilość punktów do zdobycia to 20.
Część pierwsza i druga to były zadania rozwiązywane indywidualnie przez każdego z uczestników. Ilość punktów zdobyta z tych dwóch części była drużynowo sumowana. Do niej doliczaliśmy jeszcze punkty zdobyte w zadaniu wspólnym z trzeciej części.
3) Zadanie praktyczne - rozwiązywane wspólnie przez uczestników danej drużyny. Były tu różne zadanie z mapą, typu: obliczanie rzeczywistej odległości, odczytywanie szerokości i długości geograficznej, czytanie mapy, wyznaczanie azymutów. Maksymalna ilość punktów do zdobycia to 13.
Łącznie cała drużyna mogła zdobyć maksymalnie 214 punktów: (47 z testu + 20 z rozpoznawania) x 3 + 13 za zadanie wspólne.

Finał rozpoczął się o godzinie 9:00 przywitaniem uczestników i gości. Następnie odbyła się część pisemna testu, która trwała około 1 godziny. Po zakończeniu tej części uczestnicy zostali zaproszeniu na poczęstunek i zwiedzanie Wieży Piastowskiej. W tym czasie komisja sprawdzała testy. Uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie nagród rozpoczęło się ok. godziny 12:45.

Miejsce I - uzyskując 174 punkty zdobyła drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Artura Gadzińskiego w Zdzieszowicach. GRATULUJEMY!!!
Pragniemy w tym miejscu szczególnie podziękować Pani Katarzynie Lipiec za zaangażowanie w przygotowania uczniów do konkursu, gdyż szkoła ta zdobyła drugi raz z rzędu (w 2021 i 2022 r.) I miejsce, mimo że skład uczniów był nowy w obu tych latach był inny. Dziękujemy również uczniom za wysiłek włożony w przygotowania do konkursu!

Miejsce II - uzyskując 164 punkty zdobyła drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej im. II Brygady Pancernej w Bogacicy. Dziękujemy uczniom i nauczycielowi Panu Piotrowi Noculakowi, którego szkoła również wielokrotnie zdobywała I miejsce w konkursie.

Miejsce III - uzyskując 150,5 punktów zdobyła drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach. I tu również pragniemy podziękować szczególnie za wkład włożony przez nauczyciela Pana Wiesława Walendzika w przygotowanie uczniów do konkursu, jak i pragniemy podziękować samym uczestnikom za na pewno nie łatwą naukę trudnego i wychodzącego poza podstawę programową materiału.

Wszystkim pozostałym uczestnikom, którzy nie dostali się na podium dziękujemy wcale nie mniej niż tym, którym się udało. Dziękujemy wam za chęci, za udział, za to, że mimo mnóstwa wielu innych konkursów wybraliście właśnie nasz - ten może mniej popularny, bo nie jest to konkurs przedmiotowy, a tematyczny. Dziękujemy za wasze zainteresowanie tematyką przyrodniczą, połączoną z umiejętnościami praktycznymi, oraz za poświęcony czas na naukę. Nauczycielom dziękujemy za motywację uczniów, prowadzenie i również poświęcony czas i wysiłki włożone w przygotowania uczniów do tego niełatwego konkursu.

Spójrz na fotorelację:

Czytany 207 razy Ostatnio zmieniany środa, 25 maj 2022 12:11

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by