Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

środa, 05 maj 2021 14:34

Jak rozróżnić zaskrońca i padalca od żmii zygzakowatej?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Padalce i zaskrońce budzą mieszane uczucia. Wiemy, że są zupełnie niegroźne, ale w pierwszym odruchu czujemy przed nimi respekt. Ponoć mylone są ze żmiją zygzakowatą. Jednak różnice między nimi są wyraźne.

 

 

 

 

 

 

Padalec zwyczajny (Anguis fragilis)  to beznoga jaszczurka, która w drodze ewolucji utraciła kończyny. Jedne osobniki mają brązowo-szary grzbiet  jednolicie ubarwiony, a  u innych po bokach wzdłuż całego ciała ciągną się podłużne ciemne linie. 

Zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix) jest wężem  ale niejadowitym.  W przeciwieństwie do żmii ma dwie żółte plamy w tylnej części głowy oraz jednolity szary, zielonkawy lub zielonkawo-brązowy kolor tułowia i ogona. 

            

U żmii zygzakowatej pręga grzbietowa tworzy wyraźny zygzakowaty wzór.

        

        Zdjęcie: https://pixabay.com/pl/photos/adder-%C5%BCmija-zygzakowata-snake-1558239/

Zaskrońce spotkać możemy nie tylko w lesie. Coraz częściej widziane są w naszych ogródkach. To bardzo pożyteczni sprzymierzeńcy ogrodników. Pomagają nam zwalczać szkodniki takie jak myszy lub młode szczury, które połykają bez uprzedniego uśmiercania. W naszym Parku Krajobrazowym najłatwiej można je zaobserwować w niewielkim stawie powstałym w niecce wyrobiska zwanym „Żabim Oczkiem” w rezerwacie „Olszak”, gdzie prezentują swoje umiejętności pływackie.

                

Padalce podobnie jak zaskrońce będą nas unikać. W chwilki zagrożenia drętwieją, udając martwe. W takich momentach „nie ożywiajmy” ich. W razie zagrożenia będą broniły się jak tylko potrafią. Zaskroniec wypuści nieprzyjemnie pachnącą ciecz. Z kolei złapanie za ogon padalca wywoła reakcję zwaną autotomią polegającą na automatycznym odrzuceniu ogona. Dzięki takiej zdolności może ujść z życiem i uciec. Niestety do czasu zagojenia się rany i odrośnięcia brakującej części ciała jest mniej aktywny, a potrzebując więcej czasu na regenerację staje się jeszcze bardziej bezbronny.

Spacerując po Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie” nie wpadajcie w panikę widząc padalca czy zaskrońca na swojej drodze! Szczególnie teraz w maju muszą wygrzewać się na słońcu, aby po zimowaniu podnieść temperaturę swojego ciała. Przyzwyczajajmy się do tego widoku, pozwalając im na błogie lenistwo.

 

 

 

Powyższy artykuł ukazał się w związku z prowadzeniem stacjonarnej edukacji ekologicznej, mającej na celu zaznajomienie mieszkańców woj. opolskiego z rozmaitością form życia, występującą na terenie województwa. Realizowany jest w ramach projektu: „Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej i na terenie Śląska Opolskiego” w ramach RPO WO na lata 2014 –2020, Oś priorytetowa V, Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, działanie 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.

 

 

 

 

Czytany 11882 razy Ostatnio zmieniany środa, 05 maj 2021 19:16

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by