Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

niedziela, 25 kwiecień 2021 17:46

O ropusze, która nie pozwala dać sobie całusa

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

To jaki mamy stosunek do zwierząt często ukształtowane jest przez legendy, opowiastki, wierzenia, mity czy bajki. Dla jednych ropucha będzie kojarzyć się z pokrytą brodawkami Babą Jagą, dla innych słodką zieloną ropuszką, z przedszkolnych rysunkowych bajek. Ale bajki na bok!  Czas na poznanie jej prawdziwej natury i parę faktów zebranych z obserwacji tego płaza w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie”.

W naszych lasach, szczególnie liściastych, możemy spotkać ropuchę szarą (Bufo bufo). Jest ona przywiązana do swojego miejsca i tylko na czas godów rusza w stronę najbliższych stawów. Okres godowy przypada na kwiecień. 

   

Samce wydają wówczas piskliwe dźwięki wabiące samice do wód, które obfitują w rośliny wodne. Tam bowiem samica swoje jaja złoży w postaci podwójnego sznura, który oplątywany jest wokół roślin lub o patyki, leżące na dnie zbiornika wodnego. Samica potrafi znieść 3000-10 000 jaj. Z jaj wykluwają się czarne kijanki, które rosną do 3 cm długości. Są najmniejszymi kijankami spośród wszystkich europejskich gatunków płazów bezogonowych, choć paradoksalnie ropucha szara jest  największym płazem bezogonowym w Europie. Jest dosyć powolna, ciężka i nie tak skoczna jak żaba, raczej chodzi, rzadziej skacze. Stąd jej obronną postawą przed napastnikiem jest nie ucieczka lecz przyjęcie groźnej postawy. Trzymając ciało na wyprostowanych sztywno nogach, nadyma się i kiwając na boki demonstruje swoje opasłe kształty. Kiedy nikt się na to nie nabierze, wykorzystuje inną bardziej skuteczniejszą broń, wydzielającą się z jej gruczołów skórnych w postaci białego płynu drażniącego błony śluzowe napastnika. Jest to jad niezagrażający życiu człowieka, jedynie wywołujący alergię i podrażnienie ale dla zwierzęcia dość problematyczny. Powoduje wymioty i wydzielanie piany z pyska. Straty w chwili ataku są i po stronie ropuchy. W chwilach stresu pozbywa się wody ze swojego zbiornika, którą na wszelki wypadek zgromadziła na tzw. „ suchą porę”.  Jeśli, wygra walkę o życie, musi tę stratę uzupełnić i przez chwilę posiedzieć w wodzie.

    

Oglądając ropuchę szarą z bliska, trzeba przyznać, że nie należy do piękności, ale ma za to w sobie coś „piekielnie” urzekającego. Od początku przykuwa naszą uwagę jej wzrok. W wysuniętej ku przodowi gałce ocznej ma poziomą szparę w źrenicach i żółte tęczówki.  Sprawia wrażenie jakby nas hipnotyzowała. A chropowata skóra pokryta licznymi brodawkami, zaleca profilaktycznie, bycie ostrożnym w dotykowym kontakcie z nią.

    

Dieta ropuch obfituje głównie w owady, ślimaki, dżdżownice, wije, pająki, małe płazy. Czasem łowi także drobne gady, a nawet małe gryzonie. Poluje głównie w nocy, zastępując śpiące  ptaki owadożerne. Jest bardzo pożyteczna w walce ze szkodnikami działek, ogrodów i pól. Masowo zjada tu szkodniki, a  ponadto jest jednym z nielicznych zwierząt pożerających stonkę ziemniaczaną. Dorosły osobnik ma niewielu naturalnych wrogów, są nimi głównie zaskrońce. Niestety płazy te mają wiele pasożytów. Jednym z groźniejszych jest mucha ropuszanka (Lucilia bufonivora). Zarażone ropuchy żyją tylko przez kilka dni. 

Na terenie Parku podstawową formą ochrony płazów jest ochrona miejsc ich rozrodu. To co możemy zrobić wszyscy razem to m.in chronić je szczególnie w okresie ich migracji, pomagając im przedostać się na drugą stronę ulicy, gdzie kierują się w stronę najbliższego zbiornika wodnego. Patrzcie pod nogi, rozglądajcie się i reagujcie w sposób właściwy.  

     

 

Powyższy artykuł ukazał się w związku z prowadzeniem stacjonarnej edukacji ekologicznej, mającej na celu zaznajomienie mieszkańców woj. opolskiego z rozmaitością form życia, występującą na terenie województwa. Realizowany jest w ramach projektu: „Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej i na terenie Śląska Opolskiego” w ramach RPO WO na lata 2014 –2020, Oś priorytetowa V, Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, działanie 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.

 

 

 

   

     

Czytany 697 razy Ostatnio zmieniany środa, 28 kwiecień 2021 11:57

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by