Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

wtorek, 04 luty 2014 19:50

Ferie zimowe w Górach Opawskich

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rozpoczęły się ferie zimowe, wielu uczniów wypoczywać będzie w Górach Opawskich. Gospodarze ośrodków wypoczynkowych oraz organizatorzy aktywnego wypoczynku zimowego przygotowani są na przyjęcie gości. Jedynym problemem jest brak śniegu. Wprawdzie narciarstwo w Górach Opawskich nie jest zbyt popularne w uwagi na ciepły klimat, mimo to mamy wyznaczone i oznakowane szlaki narciarstwa biegowego, które cieszy się ostatnio coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju.
Amatorskie uprawianie tej dyscypliny sportu nie wymaga wielkich umiejętności technicznych i sprawności fizycznej. Jest również tańsze od narciarstwa zjazdowego, nie płacimy za wyciągi i sprzęt jest tańszy. Na nartach biegać mogą wszyscy, począwszy od dzieci do ludzi w zaawansowanym wieku. Z myślą o nich dnia 23 lutego ubiegłego roku przed rozpoczęciem IV Mistrzostw Opolszczyzny w Narciarstwie Biegowym oficjalnie otwarto trzy pętle narciarskie o różnej skali trudności. Wytyczono je w obszarze pomiędzy Głuchołazami, Konradowem i Podlesiem. Dwie z nich: czerwona o długości 2,0 km (łatwa) przeznaczona jest dla dzieci i początkujących, niebieska (średnia) o długości 7,0 km dla bardziej zaawansowanych narciarzy, zlokalizowane są na otwartym terenie polnym. Trzecia pętla, zielona, o długości 4,7 km (trudna), przeznaczona dla doświadczonych biegaczy, przebiega drogami leśnymi wokół Średniej Kopy.
Oprócz nich mamy jeszcze oznakowany szlak narciarski długości 4,0 km w dolinie Bystrego Potoku pomiędzy Jarnołtówkiem i Pokrzywną. Wartym polecenia jest szlak transgraniczny tzw. Pętla Wolfa (pomarańczowo-niebieska) o długości 6,5 km, uroczyście otwarta 23 maja 2009 r. Jest to najlepsza trasa narciarstwa biegowego w Górach Opawskich ze względu na warunki śniegowe, gdyż wyznaczona została na wysokości 710-760 metrów nad poziomem morza. Prowadzi od parkingu na przełęczy Petrove Boudy koło Zlatych Hor do Domu Turysty pod Kopą Biskupią, skąd do przełęczy Mokra i znów w pobliże parkingu.
Propagowaniem tej dyscypliny sportu zajmują się działające w oddziałach PTTK w Prudniku i Głuchołazach sekcje narciarskie. Ich członkowie zakładają i utrzymują ślady do biegania na wyznaczonych trasach, za pomocą specjalnego urządzenia tzw. śladownicy na płozach, ciągniętej przez skuter śnieżny. Organizują szkółki nauki biegania na nartach dla początkujących oraz zawody i mistrzostwa dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Jednak wszystko to jest możliwe pod jednym warunkiem, że jest śnieg. Oczekując na spóźniającą się zimę tego roku zapraszamy na piesze szlaki turystyczne i ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne. O tej porze roku najciekawiej prezentują się obiekty i zjawiska geologiczne, elementy przyrody nieożywionej, których w naszym parku nie brakuje.
Janusz Husak

Czytany 2909 razy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by