Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

wtorek, 19 listopad 2013 19:48

XVII Mała Olimpiady Wiedzy Ekologicznej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

15 listopada 2013 r. w Ośrodku Wypoczynkowym „Czerwony Kozioł” w Głuchołazach odbył się finał XVII Małej Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Wzięło w nim udział 48 uczniów - laureatów eliminacji wewnątrzszkolnych, reprezentantów 18 szkół podstawowych z terenu Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” i jego okolic. Ogółem w pierwszym etapie konkursu udział wzięło 223 uczniów. Organizatorami olimpiady byli: Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych i Nadleśnictwo Prudnik. Honorowym patronatem konkurs objęli: Burmistrz Głuchołaz, Starosta Prudnicki (który otwarcie finału zaszczycił swoją obecnością) i Starosta Nyski, a patronat medialny zapewnił „Tygodnik Prudnicki”.
Finał olimpiady tradycyjnie składał się z 2 etapów. W pierwszym uczniowie rozwiązywali testy wymagające wiedzy o Opolskich Parkach Krajobrazowych. W drugim rozpoznawali gatunki roślin, zwierząt i grzybów. Między etapami finału uczniowie zaproszeni zostali na słodki poczęstunek. W pierwszym etapie uczniowie największy kłopot mieli z zadaniem wymagającym znajomości walorów kulturowych Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” oraz nazw gatunkowych motyli. W drugim etapie finału, znacznie trudniejszym, uczestnicy musieli wykazać się znajomością pełnych nazw gatunkowych roślin, zwierząt i grzybów, rozpoznając je z rysunków, zdjęć i okazów zielnikowych. Dla każdego ucznia przygotowano losowo wybrany zestaw, w którym do rozpoznania było 16 gatunków.
Po zakończeniu części konkursowej uczniowie wraz z opiekunami zaproszeni zostali do obejrzenia okolicznościowej wystawy „Legiony Polskie 1914-1918 - legenda oczami Andrzeja Rumińskiego”, którą wszyscy chętni, po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym mogą również zobaczyć w Ośrodku Wypoczynkowym „Czerwony Kozioł” w Głuchoła-zach, gdzie gościć będzie do 12 kwietnia 2014 r.

Bardzo ciekawe zajęcia edukacyjne związane z tematyką wystawy przygotował i przeprowadził Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Publicznej Szkoły Podstawowej w Szybowicach, Pan Franciszek Dendewicz, pasjonat historii i, jak się okazało, świetny gawędziarz. Za okazaną pomoc, bezinteresowną życzliwość i zaangażowania tą drogą serdecznie dziękujemy! Natomiast komisja konkursowa, złożona z pracowników ZOPK, Nadleśnictwa Prudnik, Urzędu Miejskiego w Głuchołazach oraz Starostw Powiatowych w Nysie i w Prudniku, przystąpiła do sprawdzania prac i rozdzielania nagród. Po tak dużym intelektualnym wysiłku wszyscy zaproszeni zostali na przepyszny obiad, a po nim na uroczyste podsumowanie olimpiady. Dzięki życzliwości naszych wieloletnich sponsorów nagród i konkursu, którymi byli: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, Nadleśnictwo Prudnik, Urząd Miejski w Głuchołazach, Starostwa Powiatowe w Prudniku i Nysie, Euroregion „Pradziad” i Ośrodek Wypoczynkowy „Czerwony Kozioł” w Głuchołazach, tradycyjnie udało się nagrodzić wszystkich uczestników finału. Oczywiście najlepsi otrzymali najcenniejsze nagrody rzeczowe, wśród których były: teleskop, lornetki, śpiwory i plecaki. Jednak największe zainteresowanie uczniów przeglądających nagrody wzbudziły słuchawki, piłki i fresbee.
Laureatami olimpiady zostali:
I miejsce - Benedykt Pustelniak z SP w Moszczance (który w ubiegłym roku zajął miejsce VI)
II miejsce - Adam Dubiński z SP w Nowym Świętowie
III miejsce - Jan Kwit z SP w Nowym Świętowie
IV miejsce - Weronika Giza z SP w Łące Prudnickiej
V miejsce - Aleksandra Kuchta z SP w Lubrzy
VI miejsce - Agnieszka Dobrzyńska z SP Nr 4 w Prudniku
VII miejsce - Magdalena Skrobała z SP w Lubrzy
VIII miejsce - Anna Prościak z SP w Charbielinie
IX miejsce - Nikola Kocoń z SP w Sławniowicach
X miejsce - Martyna Konieczna z SP w Moszczance
Podkreślenia wymaga fakt, że uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Moszczance triumfują w Małej Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej już czwarty rok z rzędu. Stąd Pani Elżbiecie Bury, nauczycielce przygotowującej uczniów do konkursów, chcielibyśmy szczególne podziękować i pogratulować!
Na ogromne podziękowania zasłużyli również pozostali nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu, w tym opiekunowie laureatów: Pani Jolanta Gromala z SP w Nowym Świętowie i Pan Bernard Franke z SP w Łące Prudnickiej.
Wszystkim uczestnikom finału gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Czytany 2919 razy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by