Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności - Park Krajobrazowy Góry Opawskie

Aktualności - Park Krajobrazowy Góry Opawskie

Informujemy, że zmianie ulega przebieg naszej Ścieżki przyrodniczej przez Górę Chrobrego w Głuchołazach. Zmiana trasy podyktowana jest względami bezpieczeństwa i wynika z zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu z dnia 10 stycznia 2022 r. w sprawie udostępnienia dla ruchu pieszego szlaku w rezerwacie przyrody „Nad Białką”.

Aktualny przebieg wszystkich naszych ścieżek przyrodniczych na terenie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” można znaleźć w naszej aplikacji:

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.wm.goryopawskie&hl=pl&gl=US

Gorąco zachęcamy do jej pobrania, zainstalowania i użytkowania podczas górskich wycieczek po naszym parku.

 

poniedziałek, 17 styczeń 2022 08:41

"Ferie z Parkami" w PK "Góry Opawskie"

Witamy i zapraszamy do naszego Parku smile Przygotowane przez nas zadania w ramach "Ferii z Parkami" na pewno Was zaskoczą.

Dla przypomnienia... ogólne informacje na stronie głównej www.zopk.pl, a szczegóły w Regulaminie.

Akcja edukacyjna "Ferie z Parkami" składa się z dwóch części: filmowej (stacjonarnej - szczególnie dla tych, którzy z jakichś powodów wyjść z domu jednak nie mogą) i części terenowej. Możesz wziąć udział w obu (do czego zachęcamy) lub tylko w jednej z nich.
Na Uczestników czekają drobne upominki i gadżety, a dla najaktywniejszych nagrody rzeczowe.

Część filmowa, polega na:
- obejrzeniu filmu o Parku Krajobrazowym "Góry Opawskie" (film trwa ok. 30 minut)
- odpowiedzeniu na 5 pytań dotyczących filmu
Pytania do części filmowej: Część filmowa GO

Część terenowa:
- polega na wyjściu w teren do wybranego parku krajobrazowego, na przynajmniej jedną z trzech opisanych przez nas tras
- do każdej trasy przygotowano 5 pytań, poprzedzonych 5-cioma zadaniami do wykonania w konkretnych miejscach - nie uda Ci się odpowiedzieć na pytania, jeśli nie znajdziesz się dokładnie tam, gdzie opisujemy, odpowiedzi nie znajdziesz również w internecie :)
- odpowiedz najlepiej na wszystkie 15 pytań z 3 tras, a przynajmniej na 5 pytań z 1 trasy
Opisy terenu, zadań do wykonania i lista pytań do części terenowej: Część terenowa GO
W łatwiejszym odnalezieniu się w terenie może pomóc nasza aplikacja mobilna PK GO. Do bezpłatnego pobrania ze sklepu Google Play.

WYSYŁANIE ODPOWIEDZI

Odpowiedzi do części filmowej jak i terenowej należy wpisać w Załącznik nr 1 (dla dorosłych) lub Załącznik nr 1A (dla niepełnoletnich Uczestników) i wysłać na e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem FERIE Z PARKAMI GO lub pocztą tradycyjną na adres:
Park Krajobrazowy "Góry Opawskie"
Pokrzywna 11
48-267 Jarnołtówek

W załączniku znajdują się również: oświadczenie o zapoznaniu się z Regulaminem i jego akceptacja, zgoda na przetwarzanie danych osobowych na cele Akcji edukacyjnej "Ferie z Parkami" oraz zgoda na publikację przysłanych prac. Oświadczenia te i zgody są dobrowolne, jednakże niezbędne do wzięcia udziału w opisywanej Akcji.

Życzymy przyjemnych wędrówek podczas "odkrywania" odpowiedzi smile
Powodzenia !!!

wtorek, 07 grudzień 2021 15:52

Warsztaty świąteczne

Piękne stroiki, bogato zdobione choinki i bożonarodzeniowe wianki, to efekt twórczej pracy uczestników warsztatów świątecznych, organizowanych przez pracowników Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspólnie spędzony czas przy wykonaniu naturalnych dekoracji, inspirowanych naszym parkowym lasem. Szczególnie podziękowania ślemy do Nadleśnictwa Prudnik za udostępnienie sali na warsztaty.

 

Jak wyczarować niepowtarzalną, przedświąteczną aurę w domu?

Zacznijmy od małych ozdób, własnoręcznie przygotowanych, które podkreślą nasz indywidualny styl. Okres przedświąteczny jest najlepszą do tego okazją.

Chcemy zaprosić Was na warsztaty świąteczne w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie” i zachęcić do wykonania naturalnych dekoracji przy jednoczesnym doświadczaniu magii robienia tych wyjątkowych przedmiotów. Inspiracje czerpać będziemy prosto z lasu, z natury, która dostarczy nam niepowtarzalnych materiałów i ozdób. Na warsztatach pokażemy różne techniki i motywy wykonania świątecznych rekwizytów. Wykorzystamy je podczas robienia stroików, choinek lub wianków, które następnie upiększą Wasze domy.

Z naszej strony zapewniamy wszystkie potrzebne materiały i sprzęt. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem warsztatów. 

Zapraszamy na warsztaty w dniu 3 grudnia 2021 r. do siedziby Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych w oddziale Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”; Pokrzywna 11. Spotkanie planujemy w godzinach od 12.00 do 15.00.

Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prosimy kierować do p. Anny Torbus pod nr tel. 77 439 75 48 lub mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 26.11.2021 r.

Dyplomy i nagrody dla zwycięzców i uczestników Turnieju Ekologicznego w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie” w 2021 r. już rozdane. Mamy przyjemność ogłosić, że zwycięzcami konkursu zostali uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Rozwoju Wsi w Jarnołtówku w składzie: Natalia Kawalec, Jagoda Motylska, Nikola Góra, (pod opieką p. Przemysława Idzi). Pozostałym uczestnikom również gratulujemy i jesteśmy pod wrażeniem Waszej przyrodniczej wiedzy!

W tym roku gościliśmy uczniów klas VI, VII i VIII szkół podstawowych, z terenu Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” i jego okolic. Szkoły we własnym zakresie przeprowadziły eliminacje wewnątrzszkolne, z których wyłoniona 3- osobowa drużyna prezentowała się w finale. W tym roku do walki o zwycięstwo zakwalifikowano 27 uczniów z 9 szkół.

Finał konkursu odbył się 22.10.2021 r. w Pokrzywnej w Dolinie Bystrego Potoku. Dla uczestników zaplanowaliśmy zadania przyrodnicze, z zakresu identyfikowania odgłosów i tropów zwierząt, a także rozpoznawania gatunków grzybów i roślin. Ponadto zawodnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu ochrony przyrody w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie”, a także kompetencjami  topograficznymi w terenie.

czwartek, 14 październik 2021 11:43

Sprzątanie Gór Opawskich

17 października br. zapraszamy do włączenia się w akcję sprzątania Gór Opawskich, którą organizuje Starostwo Powiatowe w Nysie.

Park Krajobrazowy „Góry Opawskie”, jako jeden z partnerów  przedsięwzięcia, dołącza się do szczytnego celu, przekazując poniższy apel ze Starostwa:

 

 – W trosce o otaczającą przyrodę i ochronę środowiska posprzątajmy trasę w Dolinie Złotego Potoku oraz szlak na Kopę Biskupią.  Naszym celem jest zwrócenie uwagi na problem śmieci pozostawionych na górskich szlakach.

Na wszystkich, którzy zechcą dołączyć do naszej akcji sprzątania Gór Opawskich, na zakończenie czekać będzie ciepły posiłek, niespodzianka oraz gry i zabawy przyrodnicze.

– Warto być z nami! Dbając o czystość gór, dbamy o nas samych, oraz o nasze wrażenia podczas pieszych wypraw! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem akcji, który dostępny jest na naszej stronie www.powiat.nysa.pl- informuje Starostwo Powiatowe w Nysie.

 

Cała akcja rozpocznie się na polanie w Cichej Dolinie w Pokrzywnej o godzinie 10:00.

Liczymy na Was!

Już w najbliższą sobotę tj. 18.09.2021 r. jesteśmy otwarci dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby odwiedzić siedzibę  Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych w Pokrzywnej w godzinach od 9.00 do 14.00. Zapraszamy do zwiedzania ekspozycji przyrodniczej oraz poznania walorów naszego Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” https://dniotwarte.eu/wydarzenia/wydarzenie/spotkanie-przyrodniczo-edukacyjne-w-siedzibie-zopk-w-pokrzywnej. Dla najmłodszych przygotowaliśmy gry i zabawy przyrodnicze wraz z upominkami.

Wydarzenie organizowane jest w ramach akcji "Dni Otwarte Funduszy Europejskich"

Wstęp jest bezpłatny!

Koniecznie bądźcie z nami!

czwartek, 02 wrzesień 2021 11:49

Akcja wciąż trwa!

Już ponad sto osób sięgnęło po odznakę pn. Korona Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”. Przypominamy, że okres zdobywania odznaki jest nieograniczony. Jesteśmy wdzięczni za Wasze relacje z wypraw i zdjęcia „zdobywców”, z których  bije zasłużona duma i radość z odniesionego sukcesu. Jeszcze raz wszystkim „zdobywcom” gratulujemy, a pozostałych turystów zachęcamy do podjęcia wyzwania, w zdobyciu wszystkich szczytów w PKGO.

Szczegóły akcji, regulamin i dokumenty do pobrania w artykule pt. „Zdobądź Koronę Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”.

Kto chociaż raz wędrował górskimi szlakami, wśród malowniczych pejzaży okolicznych wzniesień i w niemałym trudzie zdobył upatrzony górski szczyt, ten wie jak czuje się prawdziwy zwycięzca. Ileż sił witalnych w osobie naznaczonej mianem „zdobywcy”, co niejedną górę mogłaby przenieść.  Ileż szczęścia i radości przynosi dojście do celu, gdzie nagrodą jest zapierający dech w piersiach widok rozpościerający się ze szczytu góry. Każdy „zdobywca góry” wie,  jak schodzi się z koroną na głowie.

Okazją do takich wrażeń jest sięgnięcie po odznakę pn. Korona Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” ustanowioną przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych, organizatora tej akcji.

Po zdobyciu wszystkich wymienionych wzniesień Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”, a są nimi: Biskupia Kopa, Srebrna Kopa, Zamkowa Góra, Średnia Kopa, Szyndzielowa Kopa, Bukowa Góra, Przednia Kopa, Długota, Olszak, Krzyżówka (Krzyżowa), Kobylica, Wróblik, Okopowa, Lipowiec, Gajna (Wężowa), Święta Góra, Trupina, Kapliczna Góra, Kozia Góra (Klasztorna), wystarczy jedynie jako potwierdzenie, wysłać wykonane przez siebie zdjęcie tabliczki z nazwą wzniesienia. Pamiętajmy jednak o uwzględnieniu zasad dotyczących prawidłowego poruszania się po terenach objętych ochroną.

Prosimy o nadsyłanie zebranych zdjęć w formie elektronicznej (maksymalna objętość wszystkich zdjęć 10 MB), na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wraz z niezbędnymi danymi (imię, nazwisko, miejscowość zamieszkania) oraz oświadczeniem RODO, które stanowi załącznik do regulaminu. Szczegóły dotyczące akcji w regulaminie.  

W ramach wakacyjnych spotkań w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie” promowaliśmy ochronę bioróżnorodności na warsztatach przyrodniczych, podczas pieszych wycieczek po okolicy oraz na piknikach edukacyjnych.

Warsztaty prowadzone były głównie dla najmłodszych i młodzieży, ale z oferty skorzystali również dorośli. W Parku gościliśmy przyjezdnych turystów, rodziny z dziećmi oraz zorganizowane grupy kolonijne. Dla wszystkich przygotowaliśmy wiele atrakcji, gwarantujących doskonałą zabawę z przyrodą.

Zajęcia dostosowaliśmy do potrzeb osób, zainteresowanych naszym Parkiem. Były wycieczki górskie, pikniki zielarskie, płukanie złota, zabawy ruchowe, plastyczne, a także porcja ciekawostek o świecie przyrodniczym, wyjątkowych mieszkańcach lasu czy cennych siedliskach leśnych. Kto był ten wie, ile się działo!!! Między innymi, spośród licznych przyrodniczych zajęć, dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz płukania złota oraz cennych minerałów. Oprócz niezapomnianych wrażeń, zdobytych podczas pozyskiwania cennego materiału mineralogicznego, każdy uczestnik zabierał ze sobą tyle cennego kruszcu, ile sam wypłukał.

Dla tych, którzy byli spragnieni ruchu, okazją do usprawnienia kondycji były górskie wycieczki. Podczas pieszych wędrówek, na trasach dydaktycznych i szlakach turystycznych, przyroda odsłaniała się w różnej krasie, promując swą bogatą bioróżnorodność. Można było poznać nie tylko szatę roślinną ale i bogactwo przyrody nieożywionej z wysuwającymi się na pierwszy plan wychodniami skalnymi „Karolinek” i „Karlików”, z których rozpościerał się niezapomniany widok na panoramę Gór Opawskich.

A to jeszcze nie koniec! Przed nami druga połowa wakacji i nadarzająca się sposobność do odwiedzenia Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”!! Gorąco zapraszamy!!!

Zdjęcia do obejrzenia po kliknięciu CZYTAJ DALEJ.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by