Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności - Park Krajobrazowy Góry Opawskie

Aktualności - Park Krajobrazowy Góry Opawskie

 

Kto chociaż raz wędrował górskimi szlakami, wśród malowniczych pejzaży okolicznych wzniesień i w niemałym trudzie zdobył upatrzony górski szczyt, ten wie jak czuje się prawdziwy zwycięzca. Ileż sił witalnych w osobie naznaczonej mianem „zdobywcy”, co niejedną górę mogłaby przenieść.  Ileż szczęścia i radości przynosi dojście do celu, gdzie nagrodą jest zapierający dech w piersiach widok rozpościerający się ze szczytu góry. Każdy „zdobywca góry” wie,  jak schodzi się z koroną na głowie.

Okazją do takich wrażeń jest sięgnięcie po odznakę pn. Korona Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” ustanowioną przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych, organizatora tej akcji.

poniedziałek, 01 luty 2021 10:11

Zakończenie akcji "Ferie z parkami"

Akcja „Ferie z parkami” cieszyła się dużym zainteresowaniem. Z satysfakcją odnotowaliśmy, że wzięło w niej udział ponad 50 osób. Głównym celem akcji było zaznajomienie mieszkańców woj. opolskiego z rozmaitością form życia występujących na terenie Opolszczyzny oraz zachęcenie do aktywnego wypoczynku na łonie natury trzech opolskich parków krajobrazowych: PK „Góra Św. Anny”, PK „Góry Opawskie” i Stobrawskiego PK.

poniedziałek, 11 styczeń 2021 13:06

W pigułce o Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie"

Chcąc w pełni skorzystać z uroków tego wyjątkowego miejsca, warto poznać kilka ciekawych informacji, zanim zaplanujemy piesze wędrówki po Górach Opawskich i okolicach Parku.

Poniżej, w telegraficznym skrócie, podane są najważniejsze informacje o Parku.

wtorek, 22 grudzień 2020 12:05

"FERIE Z PARKAMI" W PK "GÓRY OPAWSKIE"

Witamy i zapraszamy do naszego Parku smile Przygotowane przez nas zadania w ramach "Ferii z Parkami" na pewno Was zaskoczą.

Dla przypomnienia... (więcej szczegółów na stronie głównej www.zopk.pl i w Regulaminie)
Akcja edukacyjna "Ferie z Parkami" składa się z dwóch części: filmowej (stacjonarnej - szczególnie dla tych, którzy z jakichś powodów wyjść z domu jednak nie mogą) i części terenowej. Możesz wziąć udział w obu (do czego zachęcamy) lub tylko w jednej z nich.
Na Uczestników czekają upominki i nagrody, a dla najaktywniejszych nagrody specjalne laughing

Część filmowa, polega na:
- obejrzeniu filmu o Parku Krajobrazowym "Góry Opawskie" (film trwa ok. 30 minut)
- odpowiedzeniu na 5 pytań dotyczących filmu
- namalowaniu rysunku (technika dowolna) do wybranej sceny z filmu i
- napisaniu krótkiego wiersza, rymowanki lub hasła związanego z obejrzanym filmem i promującego dany park krajobrazowy
Pytania i zadania do części filmowej: Część filmowa GO

Część terenowa:
- polega na wyjściu w teren do wybranego parku krajobrazowego, na przynajmniej jedną z trzech opisanych przez nas tras
- do każdej trasy przygotowano 5 pytań, poprzedzonych 5-cioma zadaniami do wykonania w konkretnych miejscach - nie uda Ci się odpowiedzieć na pytania, jeśli nie znajdziesz się dokładnie tam, gdzie opisujemy, odpowiedzi nie znajdziesz również w internecie :)
- odpowiedz najlepiej na wszystkie 15 pytań z 3 tras, a przynajmniej na 5 pytań z 1 trasy
Opisy terenu, zadań do wykonania i lista pytań do części terenowej: Część terenowa GO
W łatwiejszym odnalezieniu się w terenie może pomóc nasza aplikacja mobilna PK GO. Do bezpłatnego pobrania ze sklepu Google Play.

WYSYŁANIE ODPOWIEDZI

Odpowiedzi do części filmowej jak i terenowej należy wpisać w Załącznik nr 1 (dla dorosłych) lub Załącznik nr 1A (dla niepełnoletnich Uczestników) i wysłać na e-mail lub pocztą tradycyjną na podany w załączniku adres.
Jeśli zdecydujesz się na e-mail, to Załącznik jak i rysunek z części filmowej należy sfotografować lub zeskanować i dołączyć jako załącznik do maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem FERIE Z PARKAMI GO
Jeśli będziesz wysyłać Załącznik pocztą tradycyjną to włóż wszystko kopertę, również wykonany rysunek i wyślij na adres:
Park Krajobrazowy "Góry Opawskie"
Pokrzywna 11, 48-267 Jarnołtówek

W załączniku znajdują się również: oświadczenie o zapoznaniu się z Regulaminem i jego akceptacja, zgoda na przetwarzanie danych osobowych na cele Akcji edukacyjnej "Ferie z Parkami" oraz zgoda na publikację przysłanych prac. Oświadczenia te i zgody są dobrowolne, jednakże niezbędne do wzięcia udziału w opisywanej Akcji


Życzymy przyjemnych wędrówek podczas "odkrywania" odpowiedzi smile
Powodzenia !!!


Projekt „Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej
i na terenie Śląska Opolskiego”
  w ramach RPO WO na lata 2014 –2020, Oś priorytetowa V,
Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, działanie 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.

    

 

Jesień w Górach Opawskich mieni się tęczą barw subtelnie zmieniającą się z dnia na dzień. Ruszając na piesze wędrówki po leśnych ścieżkach i zagłębiając się w malownicze miejsca górskich potoków, wypatrzeć możemy niejednego mieszkańca. Wystarczy zwolnić tempo marszu, przykucnąć przy szemrzącym potoku i wsłuchać się w jego melodyjne takty.

W pierwszej chwili mamy wrażenie jakby świat się zatrzymał. Tak tu spokojnie, cicho, jakbyśmy byli jedynymi istotami na Ziemi. Nic podobnego. Kiedy po chwili nasze zmysły obudzą się z krótkiej drzemki, nagle z ogromną siła docierają do nas wszelkie możliwe bodźce ze świata zewnętrznego. Prawdziwa symfonia barw, dźwięków, zapachów ... I oto wzrok przykuwa wylegująca się na płaskim potokowym otoczaku,  czarna jak węgiel,  z żółtymi plamami, salamandra plamista.

Jest naprawdę wyjątkowa. Jej majestatyczny wygląd wprawia w osłupienie. Zwierzę ani drgnie, dzięki czemu można się dokładnie przyjrzeć.

środa, 21 październik 2020 13:02

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym konkursie fotograficznym pod nazwą "Fotograficzne wakacje z aplikacją w tle". Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu.

 

I miejsce

Dariusz Pawłowski za zdjęcie p.t.: "Mglisty poranek"

 

II miejsce

Dawid Przyszlak za zdjęcie "Schronisko pod Biskupią Kopą w kwiatach naparstnicy"

 

III miejsce

Anna Chmielewska za zdjęcie "Kalwaria Głuchołaska"

 

Wyróżnienia dla sześciu osób:

Alicja Alf za zdjęcie "Muskany promieniami słońca"

 

Emilia Mandok za zdjęcie "Słoneczny dzień"

 

Agnieszka Spyra za zdjęcie "Pomnik Czynu Powstańczego i Amfiteatr w Górze św. Anny"

 

Natalia Wawrzeniuk za zdjęcie "Witraż"

 

Mateusz Wawrzeniuk za zdjęcie "Dróżka kalwaryjska"

 

Beata Rokita-Wronowska za zdjęcie "Huta Zagwiździe"

 

Do osób wyróżnionych zostaną wysłane nagrody książkowe pocztą tradycyjną. Prosimy oczekiwać przesyłki :)

Osoby, które uzyskały pierwsze, drugie lub trzecie miejsce prosimy o kontakt telefoniczny do najbliższego oddziału, w celu ustalenia dnia i sposobu odbioru nagród rzeczowych.

 

Z dumą informujemy, że zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu internetowego Parki Krajobrazowe Polski, którego organizatorem był Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego we współpracy z Porozumieniem Parków Krajobrazowych Polski została Ola Jarzyna z województwa opolskiego. Laureatka wraz z 798 uczestnikami konkursu przez cały miesiąc, każdego dnia zmagała się z pytaniami z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska.

Ciesząc się sukcesem Oli, mieliśmy okazję wręczyć jej zasłużone nagrody oraz ugościć zwyciężczynię konkursu i jej najbliższych członków rodziny – mamę, tatę i uroczego braciszka Maciusia w oddziale Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” w Pokrzywnej. Dla podniesienia rangi zasłużonej nagrody, pracownicy Parku zabrali całą rodzinkę na przejażdżkę terenowym samochodem po urokliwych i osobliwych miejscach Gór Opawskich.

Jeszcze raz gratulujemy Oli zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów!
Jednocześnie zapraszamy wszystkie chętne dzieci i starszą młodzież do brania udziału w konkursach przyrodniczych organizowanych przez Parki Krajobrazowe. Szukajcie informacji na Facebooku i śledźcie nasze strony internetowe.

środa, 05 sierpień 2020 12:05

Warsztaty na leśnej polanie w Jarnołtówku

Zapraszamy do wspólnej zabawy wszystkich chętnych, zainteresowanych walorami przyrodniczymi Gór Opawskich w najbliższą sobotę tj. w dniu 8 sierpnia 2020 r., gdzie na leśnej polanie (powyżej ośrodka „Ziemowit” w Jarnołtówku) odbędą się warsztaty pn. Poznajemy Park Krajobrazowy „Góry Opawskie”.

Ruszamy z zabawą od 10.00.

Do zobaczenia!

środa, 15 lipiec 2020 08:00

WAKACYJNY KONKURS FOTOGRAFICZNY

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych zaprasza wszystkich zainteresowanych zarówno fotografią jak i turystyką, zabytkami i przyrodą do udziału w konkursie fotograficznym pn.: "Fotograficzne wakacje z aplikacją w tle".

Celem Konkursu jest pokazanie w fotografii wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych oraz walorów krajobrazowych opolskich parków krajobrazowych (Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny”, Park Krajobrazowy „Góry Opawskie” oraz Stobrawski Park Krajobrazowy) oraz zachęcenie do aktywnego wypoczynku na terenie naszych Parków i poszerzenie wiedzy uczestników na ich temat, dzięki wykorzystaniu informacji zawartych w aplikacjach mobilnych ZOPK.

Celem pośrednim konkursu jest również wzbogacenie posiadanej bazy fotograficznej ZOPK w zdjęcia obrazujące walory opolskich parków krajobrazowych, a szczególnie w zdjęcia z udziałem osób aktywnie  z tych walorów korzystających.

 

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE:

Należy pobrać aplikację ze Sklepu Play dot. parku krajobrazowego, na terenie którego będziecie robić zdjęcia: PK GÓRA SW. ANNYPK GÓRY OPAWSKIE lub STOBRAWSKI PK. Wybrać jakiś obiekt / obiekty lub miejsce / miejsca znajdujące się w aplikacji, udać się w teren i zrobić mu ciekawe zdjęcie.

Zdjęcia (prace) wraz z załącznikami !  prosimy przesyłać na pocztę e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w tytule wpisując: KONKURS FOTOGRAFICZNY
Załączniki do pobrania tutaj lub po kliknięciu CZYTAJ DALEJ:

Zał. 1 Karta zgłoszenia do konkursu + oświadczenie (zgoda na przetwarzanie danych osobowych) - kartę zgłoszenia (dla każdego zdjęcia osobno lub tak wypełnić było wiadomo o które zdjęcia chodzi) i oświadczenie (druga strona) prosimy wydrukować, własnoręcznie podpisać i odesłać jako skan lub zdjęcie.
Zał. 2 Zezwolenie na publikację wizerunku - wydrukować, podpisać odesłać skan lub zdjęcie.
Regulamin konkursu

Termin nadsyłania prac: do 21 września 2020 r.

Prawa autorskie (majątkowe) wybranych prac nagrodzonych przekazane zostaną Organizatorowi konkursu.

Przewidujemy nagrody książkowe oraz inne nagrody rzeczowe dla laureatów pierwszych trzech miejsc i osób wyróżnionych. Na nagrody przeznaczona jest łączna kwota w wysokości ok. 1000 zł.

czwartek, 12 marzec 2020 09:53

Noc Sów 2020 ODWOŁANA

W związku z zagrożeniem koronawirusem jesteśmy zmuszeni odwołać tegoroczną Noc Sów w Parku Krajobrazowym "Góry Opawskie.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by