Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

wtorek, 03 sierpień 2021 11:05

Lipcowe Piątkowe Spotkania Wakacyjne już za nami...

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W lipcu przeprowadziliśmy pięć różnych pod względem tematycznym spotkań, z czego jedno z uwagi na ulewny deszcz odbyło się częściowo. W pierwszej kolejności chcieliśmy serdecznie podziękować wszystkim naszym uczestnikom za czynny udział w spotkaniach. Bardzo cieszy nas fakt, że niektórzy z Państwa stali się naszymi stałymi bywalcami.

Idea piątkowych spotkań narodziła się spontanicznie wśród pracowników Parku Krajobrazowego, którzy chcieli pokazać piękno naszego Parku i jego wszechstronne walory. Nie prowadziliśmy żadnych zapisów, ani rezerwacji. Osoby, które pojawiły się na miejscach rozpoczęcia kolejnego wydarzenia po załatwieniu niezbędnych formalności byli naszymi gośćmi. Dla nas jako organizatora był to zawsze element zaskoczenia ponieważ nigdy nie wiedzieliśmy z jaką publicznością będziemy mieć do czynienia, czy będą przeważać dzieci, czy dorośli i jak dostosować tematykę do tak różnej grupy wiekowej.

W lipcowym cyklu zostały przeprowadzone następujące spotkania:

2 lipca odbył się geologiczny spacer dla początkujących pn. „Jak powstała Góra Św. Anny …” który prowadziła Beata Wielgosik. Trasa wiodła przez rezerwat przyrody „Góra Św. Anny” i geostanowisko „Kamieniołom nefelinitów” oraz amfiteatr skalny. Z uwagi na bardzo zróżnicowany wiek naszych uczestników trzeba było zmienić trochę formułę, aby nasi najmłodsi się nie nudzili. Wspólnie z opiekunami dzieci rozwiązywały naszą grę terenową pn. Wyprawa do wnętrza ziemi po geoskarb”. Gra terenowa zwana questem bardzo przypadła dzieciom do gustu. Chcąc rozwiązać poszczególne wierszowane zgadywanki musiały niezwykle uważnie słuchać, co mówiła prowadząca spacer, obserwować teren, odnajdywać różne znaki. Dorośli za to mogli wysłuchać trochę bardziej skomplikowanych treści o wulkanizmie, rodzajach skał występujących na Górze św. Anny , powstaniu Geoparku Krajowego. Zresztą zobaczcie Państwo naszą fotorelację.

 

9 lipca – „Drzewce i infuły tropiciela przyrody”. Spacer po czarnocińskim lesie zakończony uzyskaniem tytułu Tropiciela Przyrody. Spacer w zastępstwie prowadziła Elżbieta Kuźnicka, natomiast materiały do wykonania własnych drzewcy i infułów przygotowała pomysłodawczyni spaceru - Elżbieta Witosza. Wędrówkę rozpoczęliśmy z parkingu pod czarnocińskim lasem, po krótkim wstępie dot. Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” i samego Czarnocina oraz przepływającej nieopodal „Łąckiej Wody”. Trasa wiodła przez malowniczy las bukowy z licznymi wąwozami lessowymi, w sąsiedztwie rez. przyrody „Boże Oko”. Jednym z punktów był kapliczka o tej samej nazwie co rezerwat, czyli „Boże Oko” nazwą swą nawiązująca do Bożej Opatrzności, która czuwa nad każdym, kto się do niej ucieka. Podczas spaceru dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek np. jak wyglądają siewki buka, czym różni się odnowienie sztuczne lasu od naturalnego, a także dlaczego tak ważne jest pozostawianie w lesie martwych drzew. Nie sposób było ominąć miejsca  upamiętniającego poległych powstańców śląskich, gdyż w tym rejonie przebiegały walki III Powstania śląskiego.

   

16 lipca - Spacer ziołowy - rośliny kosmetyczne. Wycięczkę prowadziła Beata Wielgosik, niestety pogoda nam nie sprzyjała. Mimo złej pogody pojawiło się kilkoro uczestników. Celem spaceru było zapoznanie uczestników z dziko rosnącymi roślinami ziołowymi o znaczeniu kosmetycznym. Na początku wyjaśniono co kryje się pod pojęciem zioła, jakie rośliny uznajemy za kosmetyczne. Omówiono tematykę pozyskiwania ziół  oraz przedstawiono pokrótce historię kosmetologii. Następnie uczestnicy pełni entuzjazmu udali się na spacer, jednak po godzinnym spotkaniu spacer został przerwany z uwagi na coraz silniejszy opad deszczu i złe prognozy pogody. Do tego tematu zamierzamy jeszcze powrócić w okresie jesiennym. Planowany jest warsztat stacjonarny jeśli warunki pandemiczne na to pozwolą. Nasi uczestnicy już zostali zaproszeni w pierwszej kolejności.

23 lipca  - wycieczka przyrodnicza rozpoczynająca się w Żyrowej w centrum wsi przy dębie, biegnąca przez rez. Lesisko i kończąca w amfiteatrze skalnym w Górze św. Anny. Pomimo iż była to wycieczka głównie przyrodnicza nie sposób było przejść obojętnie przez miejscowość jaką jest Żyrowa, zatem pierwszą godzinę spaceru pochłonęły opowiadania o dębie cesarskim oraz pałacu/zamku w Żyrowej, zatrzymaliśmy się także przy figurze Matki Bożej z aniołkiem na rękach stojącej przy kościele św. Mikołaja. Kolejne dwie godziny zajął nam marsz przez rez. Lesisko, opowieści o buczynach, starej architekturze z kamienia wapiennego na przykładzie folwarku Waldhoff, zadrzewieniach śródpolnych i tropach zwierząt. Spacer zakończyliśmy w pięknym miejscu jakim jest amfiteatr skalny w Górze św. Anny. Wycieczkę prowadziła Elżbieta Kuźnicka.

30 lipca - Wycieczka historyczna "Dawne pustelnie i pustelnicy Góry św. Anny". Pewnie chwytliwy tytuł sprawił, że na tej wycieczce było więcej osób. Pustelnicy z Góry byli osobami nietuzinkowymi. Tematem przewodnim byli co prawda pustelnicy, ale prowadząca Beata Wielgosik znacznie poszerzyła tematykę. W Bazylice zostały zaprezentowane sylwetki dwóch pustelników tj.: Jana Chrzciela i św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Okazją do takiej prezentacji był obraz Świętych Rodzin oraz Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej. Przedstawiono legendę o egipskich pustelnikach tj. św. Pawle Pierwszym Pustelniku i św. Antonim Wielkim. W nawiązaniu do legendy omówiono herb Paulinów, sylwetką Władysława Opolczyka  oraz historię sprowadzenia paulinów na Jasną Górę. Uczestnicy na cmentarzu, gdzie znajduje się jego grób poznali życiorys ostatniego annogórskiego  pustelnika Jana Cyrysa. Następnie na terenie kalwarii omówiono początki ruchu eremickiego, sylwetkę cesarza rzymskiego Konstantyna Wielkiego oraz jego matki św. Heleny. Przestawiono starą, syryjską legendę o św. Judzie Kyriaku i o odnalezieniu Krzyża Św. Pobyt w tym miejscu był okazją do przedstawienia historii powstania annogórskiej kalwarii oraz legend i ciekawostek z nią związanych. Omówiono znakomicie zachowaną pustelnię Wincentego Biasa, usytuowaną w sąsiedztwie Kaplicy III Upadku oraz sylwetki zamieszkujących ją pustelników. Następnym punktem programu była Dolina Krowioka gdzie przedstawiono owianą legendami pustelnicę Petronellę. Legenda o pustelnicy Petroneli była powszechnie znana w XIX w, a to za sprawą dwóch pisarzy : Józefa Lompy ( 1797 -1863), który tą osobliwą postać osadził w czasach insurekcji kościuszkowskiej i Karola Miarki (1824-1882), który opowieść przerobił i amplifikował, związał dla odmiany swą bohaterkę z dziejami konfederacji barskiej i Legionów Dąbrowskiego. Opowieść J. Lompy nosiła tytuł: Historia o pobożnej i błogosławionej Petroneli, polskiej pustelnicy na górze Chełm, u Św. Anny na Górnym Śląsku, natomiast K. Miarki: Petronela, pustelnica z Góry Św. Anny, Opowiadanie historyczne.  Wspomniano także o mniej znanej pustelnicy Cecylii Jaszinskiej.  Przechodząc przez amfiteatr bardzo krótko przedstawiono jego dzieje z uwagi na to, że niektórzy z uczestników byli tu po raz pierwszy. Ostatnim punktem programu była Kaplica Jezusa Frasobliwego, naprzeciw której stała kiedyś najstarsza pustelnia, przy dzisiejszej ulicy Wolności. Była ona domem modlitwy pustelnika Leopolda Wilhelma Tracha (ur. ok. 1640 r.), pana na Brzeziu i dworzanina biskupa Rostocka. Tej osobie poświęcona jest powieść historyczna napisana przez księdza Jana Chrząszcza (1857-1928) pt. „Pustelnik na Górze Świętej Anny. Powieść z końca siedemnastego stulecia”
Pustelnicy z Góry św. Anny byli osobami nietuzinkowymi. Pochodzili z różnych grup społecznych, ale prym wiodły tu osoby pochodzenia szlacheckiego. Przykładem takiej nietuzinkowej osoby może być właśnie właściciel pierwszej pustelni, choć nie pierwszy pustelnik. Tym pierwszym wydaje się  był Jan Milowski, który opuścił Górę św. Anny i osiadł w Opolu.
Leopold Trach w wieku 30 lat został wyświęcony na kapłana i przez 9 lat pełnił kolejno funkcję proboszcza w Centawie i Lubowicach. W 1700 r. został kanonikiem kapituły w Raciborzu. Jednak za sprzyjanie szlachcie protestanckiej i mało ascetyczne życie został przez biskupa wizytatora oceniony negatywnie. Z pewnością to wpłynęło na rezygnację z pełnienia funkcji kościelnej i zmianę trybu życia. Wilhelm Trach zamieszkał w Górze Św. Anny w wybudowanej przez siebie pustelni. Dał się poznać jako gorliwy i wzorowy pustelnik. Prawdopodobnie w roku 1701 do Tracha dołączył nowy pustelnik Andrzej Piskorczyk. Trzy lata później doszło do tragicznego zdarzenia. W trakcie szamotaniny rabuś ugodził śmiertelnie obu pustelników. Pustelnik Trach został pochowany w kościele NMP w Leśnicy.

 

Czytany 185 razy Ostatnio zmieniany środa, 04 sierpień 2021 06:50

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by