Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

piątek, 27 listopad 2020 11:19

"NA PIEŃKU" cz.1 - Ozdoby z gliny

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Zapraszam na pierwszą część bożonarodzeniowych warsztatów florystycznych, które odbędą się w Waszych domach :)

Do wykonania ozdób – zawieszek oraz skrzydeł dla anioła wykorzystamy glinę samoutwardzalną. Masa jest plastyczna, łatwo nadać jej kształt i nie wymaga zapiekania w piecu.

Do wykonania dekoracji potrzebujemy:

* glinę samoutwardzalną – najlepiej białą, można ją kupić w sklepach z artykułami szkolnymi,
* części roślin - małe gałązki świerka, sosny, jodły, żywotnika. Mogą być liście. Sprawdzą się też kłosy traw – można je jeszcze znaleźć na łąkach albo miedzach.
* szablon skrzydeł anioła – narysuj skrzydła anioła na tekturze i wytnij je. Jeśli uważasz, że narysowane przez Ciebie skrzydła nie będą odzwierciedlały właściwego kształtu, skorzystaj z szablonów dostępnych w Internecie. Skrzydła powinny mieć wielkość  połowy do 3/4 wielkości  pieńka, z którego powstanie anioł.
* wałek do ciasta, nożyk, foremki do ciasteczek lub wycięte z tektury szablony ozdób świątecznych – serca , gwiazdy, choinki, itp.

Zaczynamy :)

Przygotuj miejsce do pracy. Glina łatwo się zmywa, ale w trakcie wyciskania foremek i wycinania kształtów nożem możesz uszkodzić blat. Warto więc użyć stolnicy lub innej podkładki.

W pierwszej kolejności wykonamy skrzydła anioła - klikając tu obejrzysz film.

Wyjmij z opakowania garść gliny, rozwałkuj ją na grubość ok. 5 mm. Rozłóż na masie części roślin. Postaraj się ułożyć je w taki sposób, aby oddawały układ piór w skrzydle. Używając wałka dociśnij rośliny. Ich kształt odbije się w glinie. Następnie przyłóż odpowiednio szablon skrzydeł. Jeśli odciskałaś/ odciskałeś  liście postaraj się, żeby nerw główny przylegał do wewnętrznej strony skrzydła. Zaś w przypadku gałązki igliwia tak, aby wewnętrzną część stanowiła najgrubsza łodyga. Wszystko po to, aby oddać układ piór w skrzydle. Nie przejmuj się, jeśli plewy traw zostały w masie glinianej – łatwo je usunąć wykałaczką, kiedy masa już zastygnie.

Wytnij skrzydło nożem wzdłuż krawędzi szablonu. Oddziel od reszty masy. Jeśli skrzydło przykleiło się  do blatu, podważ je nożem. Jeszcze tylko popraw krawędzie i ukształtuj  odpowiednio. Nadaj mu trójwymiarowy, półokrągły kształt (w środkowej części jest ono wklęsłe). Tak ukształtowane skrzydło odłóż do zaschnięcia. Aby nie straciło kształtu połóż je wewnętrzną stroną na butelce czy też wałku do ciasta, albo po prostu włóż do miseczki.

Jeśli coś poszło nie tak, nie przejmuj się,  zagnieć masę jeszcze raz, rozwałkuj i wykonaj procedurę od początku.

Z kolejnej porcji gliny wykonamy ozdoby - zawieszki. Zobacz film: Ozdoby z gliny. Będą one potrzebne do wykonania kompozycji świątecznej na pieńku. Można je też zawiesić na choince albo wykorzystać do dekoracji przy pakowaniu świątecznych upominków.

Rozwałkuj kolejną  porcję gliny.  Odciśnij fragmenty roślin. Następnie  foremkami do ciastek wyciskaj ozdoby lub nożem wycinaj wzdłuż  krawędzi przygotowanych szablonów. Nie zapomnij o otworze na sznurek do zawieszenia. Możesz go wykonać za pomocą wykałaczki  lub zwykłego patyka.

 

Ja wykorzystałam całą glinę, z resztek zrobiłam koraliki – nic przecież nie może się zmarnować :)

Ozdoby odstaw do wyschnięcia. Masa gliniana, w zależności od grubości, zastyga około doby.

 

Gdy masa całkowicie zastygnie, ostre i nierówne krawędzie ozdób warto wyrównać papierem ściernym.

Ozdoby można  pomalować farbami.  Ciekawy efekt uzyska się pokrywając  farbą tylko strukturę odciśniętych roślin. Wówczas nadmiar farby należy zebrać gąbką lub szmatką. Dodatkowo ozdoby można zabezpieczyć lakierem. Ja użyłam resztek lakieru do drewna. Ozdoby zabezpieczone lakierem będą odporniejsze na wilgoć.

 Elżbieta Witosza

 

Czytany 404 razy Ostatnio zmieniany piątek, 27 listopad 2020 18:54

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by