Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Aktualności - Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

Aktualności - Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

Zapraszamy chętne szkoły podstawowe z powiatów krapkowickiego i strzeleckiego, a w szczególności z gmin Leśnica, Strzelce Opolskie, Zdzieszowice, Gogolin i Ujazd do zgłaszania drużyn na nasz Terenowy Turniej Ekologiczny, który odbędzie się 28 września 2022 r. Jest to konkurs drużynowy (3-osobowy) i polega on na przejściu wyznaczonej trasy oraz rozwiązaniu zadań czekających na trasie. Drużyny, które zdobędą największą ilość punktów otrzymują nagrody rzeczowe oraz medale, a zwycięska drużyna puchar dla szkoły. Ilość miejsc jest ograniczona.

Celem konkursu:

  • zdobywanie i pogłębianie wiedzy o przyrodniczych, historycznych i kulturowych wartościach oraz krajobrazowych walorach Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny”
  • poszerzenie praktycznej wiedzy z zakresu ochrony przyrody i środowiska
  • rozbudzanie zamiłowania oraz szacunku do przyrody
  • zwrócenie uwagi uczestników na piękno krajobrazu rolniczego oraz przyrodniczego znaczenia miedz i zadrzewień śródpolnych
  • pogłębianie wiedzy na temat lokalnej historii
  • doskonalenie umiejętności posługiwania się mapą i orientowania w terenie
  • integracja wewnątrz grupy, integracja międzyszkolna uczniów
  • poszerzenie grona znajomych o podobnych (przyrodniczych) zainteresowania

Współorganizatorami są: Nadleśnictwo Strzelce Opolskie, Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji, Muzeum Czynu Powstańczego
Patronat honorowy nad Turniejem objął w tym roku Burmistrz Lesnicy - Łukasz Jastrzembski.

Szczegóły konkursu w Regulaminie oraz załącznikach lub pod nr telefonu 77 461 50 74.

Regulamin
Zał. 1 - Trasa
Zał. 2 - Karta zgłoszeń
Zał. 3 - Oświadczenia rodziców/opiekunów prawnych
Zał. 3A - Oświadczenia nauczycieli
Zał. Klauzula informacyjna

środa, 14 wrzesień 2022 05:07

Projekt "Przyroda Wokół Nas"

Drodzy Mieszkańcy powiatu krapkowickiego,

Stowarzyszenie „Nasze Dziedzictwo” w Żyrowej ogłasza nabór 20 chętnych rodzin z dziećmi w wieku szkolnym z powiatu krapkowickiego do realizacji projektu PRZYRODA WOKÓŁ NAS. Zadanie rozpoczniemy trzema spotkaniami, na których pracownicy Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” przybliżą nam tematykę ochrony przyrody w najbliższym otoczeniu. Oprócz zajęć stacjonarnych odbędą się także warsztaty, podczas których uczestnicy poznają: zasady prawidłowego wykonania i zawieszania budek lęgowych, wykonają własne hotele dla zapylaczy oraz pomogą w doposażeniu dużego hotelu dla owadów przy szkole. W otoczeniu hotelu i przy samej szkole powstaną: ozdobna rabata ziołowa dla owadów oraz piękna łączka kwietna. Wspólnie z naszymi strażakami zawiesimy budki lęgowe we wskazanych przez uczestników lokalizacjach.

Liczymy na Wasz aktywny udział. Zajęcia będą odbywać się cyklicznie, w określony dzień , co dwa tygodnie, w godzinach popołudniowych.

Zależy nam, by nie tylko dzieci i młodzież uczestniczyli w projekcie. Bardzo liczymy na starsze pokolenie – rodziców i dziadków.

Przedsięwzięcie będzie relacjonowane na naszej stronie internetowej, stronie Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych i FB. Chcemy zaprosić także lokalne radio i TVP Opole.

Projekt ma na celu wzrost świadomości ekologicznej oraz  integrację wewnątrzpokoleniową i międzypokoleniową oraz działania na rzecz poprawy stanu środowiska. Razem możemy więcej, ale potrzebne są chęci do pracy i samodoskonalenia.

Zadanie będzie realizowane od 1 września do 30 października 2022 r. i jest skierowane do osób rodzin z dziećmi w wieku szkolnym z terenu całego powiatu krapkowickiego (min. 20 osób), wyłonionych za pośrednictwem mediów społecznościowych (fb, strona internetowa).

Prosimy o zgłaszanie się do koordynatorki projektu – Beata Wielgosik 502 533 270 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 7 września w Szkole Podstawowej w Żyrowej. O miejscu i czasie następnych spotkań zostaną powiadomione osoby zgłoszone do projektu.

Projekt został dofinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w wyniku konkursu ofert. Partnerem w projekcie jest Park Krajobrazowy „Góra św. Anny”.

Załączniki:

Oświadczenie uczestnika PWN
Klauzula informacyjna

 

    

 

poniedziałek, 12 wrzesień 2022 08:12

"W świecie pszczół" - relacja z warsztatów

W dniu 10 września w siedzibie Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" odbyły się zajęcia przyrodnicze połączone z warsztatem pod nazwą "W świecie pszczół". Wzięło w nich udział 17 osób, były to głównie rodziny z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym.

Zajęcia składały się z części lekcyjnej, pokazowej i warsztatowej, które w naturalny sposób mieszały się ze sobą... Podczas lekcji z prezentacjami multimedialnymi omawiane były dwa tematy: "Dzikie owady zapylające" oraz "Rok z życia pszczoły miodnej". Prezentowaliśmy domki dla owadów, strój pszczelarza ( w który można się było przebrać), ul i akcesoria pszczelarskie, takie jak: dłuto, miotełka, widelec do odsklepywania ramek z miodem, oraz topiarkę, którą uruchomiliśmy i po krótkim czasie ulegliśmy zbiorowej "inhalacji" :). Wosk nie tylko topił się w topiarce, ale i w specjalnym tygielku, z którego przelewaliśmy go do wcześniej przygotowanych wkładów na małe świeczki zwane tea light'ami. Dzieci kredkami do szkła dekorowały szklane naczynka na swoje tea light'y - wyszły piękne, kolorowe "lampiony". Nieco mniej pracochłonne były świece wykonane z węzy pszczelej - wystarczyła węza, kawałek knota i zwinne ręce... i świece gotowe. Nie zabrakło również innych prac plastyczno-zręcznościowych :) których efektem były pszczółki na plastrach miodu, na kwiatkach, na klamerkach - nawet żywe pszczoły nas odwiedziły zanęcone zapachami wosku i miodu, który w 5 rodzajach był u nas do skosztowania, oraz ciast miodowych, których nie mogło zabraknąć.

Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się u nas czuli i bawili oraz że wyszli z głowami pełnymi nowej wiedzy, brzuszkami pełnymi miodu i rękami pełnymi własnoręcznie wykonanych świec i ozdób - związanych z tematem naszego spotkania.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia z warsztatów:

piątek, 09 wrzesień 2022 05:54

Roślinne szepty

Wielokrotnie słyszy się opinie, że świat roślin jest nudny.

Rośliny są przewidywalne. Drzewa od lat rosną w tym samym miejscu. Zmieniają swoje wymiary, ale różnice jesteśmy w stanie zauważyć przeglądając zdjęcia sprzed kilku, kilkunastu a czasami nawet dopiero po kilkudziesięciu latach – nuda.

Byliny co roku wyrastają w tym samym miejscu.

Szansą na przemieszczanie się gatunku są nasiona. Niesione przez wiatr albo przenoszone przez zwierzęta bądź człowieka dają możliwość rozprzestrzeniania się roślin.

Korzenie zawsze rosną w dół , a pędy w górę. Są ładne lub „niezauważalne”– rzadko określamy rośliny mianem brzydkie. Jedne pachną drugie nie, ich zapach może być przyjemny, bądź nieprzyjemny (pojęcie względne). Są małe bądź duże, jadalne, trujące, itp. Te wielobarwne i o miłym zapachu odbierane są jako atrakcyjniejsze. Nie czują, nie reagują, nie wywołują większych emocji.

A gdyby tak okazało się, że rośliny jednak czują, rozmawiają, przekazują informacje …

czwartek, 08 wrzesień 2022 08:10

Goście z Czech z Geoparku KRAJINA BRÍDLICE

Wczoraj mieliśmy zaszczyt gościć u nas  grupę z Czech z Geoparku KRAJINA BRÍDLICE. Bardzo się cieszymy, że za cel wycieczki zagranicznej wybrali Geopark Krajowy Góra Świętej Anny i przy okazji zwiedzili również nasz Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny”. Goście przyjechali do nas z prezentacją swojego geoparku. Podczas wizyty dowiedzieli się o kulisach powstawania naszego geoparku, zwiedzili rezerwat przyrody „Góra św. Anny” i geostanowisko „Kamieniołom nefelinitów” oraz poznali przeszłość geologiczną i historyczną Góry św. Anny.

Geopark KRAJINA BRÍDLICE  powstał w kwietniu tego roku jako dziesiąty geopark narodowy w Czechach. Geopark znajduje się w północno-wschodniej części Republiki Czeskiej, na obszarze pasma górskiego Nízký Jeseník. Północno-wschodnią krawędź wyznacza miasto Opawa, a południowo-zachodnią miasto Ołomuniec. Geopark ten reprezentuje górzysty krajobraz łupkowy powstały po kilkusetletniej eksploatacji górniczej.

Zapraszamy rodziny z dziećmi, gdyż nasze spotkanie jest kierowane głównie do dzieci w wieku szkolnym, na spotkanie dotyczące życia pszczół. Omawiane będzie ich znaczenie w przyrodzie i zagrożenia na jakie narażone są we współczesnym świecie. Nasze spotkanie będzie połączone z warsztatem, dlatego każdy kto weźmie w nim udział nie wyjdzie od nas z niczym... Nasze warsztato-spotkanie jest oczywiście bezpłatne. Obowiązują zapisy, które przysyłać prosimy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Regulamin - do pobrania.

 

poniedziałek, 22 sierpień 2022 11:50

"Botaniczny zegar" z cyklu Rok botaniki

Zegary rządzą naszym życiem.

Od zarania dziejów człowiek zmagał się z potrzebą odmierzania czasu. Początkowo określano czas na podstawie zmian zachodzących w przyrodzie. Obserwacja słońca, księżyca oraz zmieniającej się szaty roślinnej pomagały w określaniu upływających dni, miesięcy, pór roku oraz mijających lat.

Pierwszym urządzeniem do pomiaru czasu był zegar słoneczny, czyli gnomon. Jego wynalezienie określa się na ok 2000 lat p.n.e. W określaniu czasu wykorzystano przesuwający się i zmieniający swoją długość cień. W kolejnych wiekach wynaleziono klepsydrę wodną a potem dokładniejszą w pomiarach klepsydrę piaskową. Upływający czas określano też na podstawie spalającej się świecy czy oliwy. Pierwszy zegar mechaniczny napędzany wodą powstały w Egipcie w  XVI wieku p.n.e. a w następnych wiekach był udoskonalany. Potem powstawały kolejne zegary – coraz to doskonalsze i dokładniejsze.

Udało się, słońce nam dopisało, miał padać deszcz, ale nie padało. Przedostatnia wycieczka w cyklu wakacyjnym już za nami. Kogo nie było niech żałuje. Park Krajobrazowy "Góra św. Anny" obfituje w miejsca bogato nasączone historią... nie tak jednoznaczną jakby się na pierwszy rzut oka wydawało. Rzadko jednak wychodzi się poza samą Górę św. Anny, o której opowiadać można godzinami, ale jest jedno wyjątkowe miejsce o którym powoli się zapomina - to dawne Niedel Ellguth, a później Ligotka, a dzisiaj Ligota Dolna...

 

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane lokalnymi, przyrodniczymi i historycznym ciekawostkami regionu do bliższego poznania niepozornego, ale niezwykle ciekawego miejsca na mapie Opolszczyzny - miejscowości Ligota Dolna.
Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenia, gdyż ilość miejsc jest ograniczona. Spotykamy się w Ligocie Dolnej - każdy z uczestników dojeżdża we własnym zakresie. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale ponieważ jednym z punktów jest zwiedzanie Muzeum Sztuki Sakralnej (z przewodnikiem) - dochodzi koszt biletu wstępu to tego muzeum w wysokości 10 zł/osoby. Osoby, które były już w tym obiekcie i chciałyby opuścić ten punk programu, prosimy o taką informację podczas zgłaszania chęci udziału.

Plakat do pobrania.

Regulamin.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by