Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Aktualności - Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

Aktualności - Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

Wiosna w lasach bukowych to jedna z najpiękniejszych pór roku. Tylko o tej porze roku runo buczyn staje się różnobarwnym kobiercem kwiatowym. Masowo zakwitają zawilce, przylaszczki, żywce, miodunki, fiołki leśne, gajowce, przytulie wonne. Dla nas mieszkańców annogórskich terenów obecność buczyn jest oczywista, ale w Polsce drzewostany bukowe zajmują jednak tylko niewiele ponad 1% obszaru naszego kraju (4% jego powierzchni leśnej). Lasy bukowe porastają niziny i niższe położenia górskie (w reglu dolnym, 650-1250 m n.p.m).

W Parku Krajobrazowym Góra Świętej Anny najcenniejsze, a zarazem najstarsze lasy bukowe
są objęte ochroną w formie rezerwatów przyrody, pozyskiwanie tam ziół jest zabronione i surowo karane.

Zachęcam jednak do poruszania się po rezerwatach bukowych wyłącznie wyznaczonymi trasami, ponieważ nie naruszając prawa możemy poznać rośliny zielarskie i nauczyć się je rozpoznawać. Rośliny poza rezerwatami można pozyskiwać, ale należy to czynić w sposób racjonalny. Jednak wiele z nich można uprawiać we własnych ogrodach, stwarzając im podobne warunki do życia.

W miesiącach wakacyjnych nie dostrzegamy tej ferii barw różnych roślin kwiatowych co wiosną. Widzimy srebrno - popielate pnie drzew, w podszycie dominujące młode buki, a runo zwykle jest mało ciekawe pod względem występujących tam roślin kwiatowych. Dlaczego tak się dzieje? Otóż wszystkie lasy bukowe niezależnie od typu mają tę właściwość, że w okresie pełnego ulistnienia w runie panuje mrok, a to z kolei sprawia, że w takich warunkach nie mogą rozwijać się prawie żadne rośliny. Oczywiście, wyjątkiem jest młode pokolenie buka i cienioznośne gatunki roślin zielnych, które w takim ocienieniu doskonale sobie radzą. Jedyną szansą dla żyjących w buczynach roślin jest wykorzystanie krótkiego czasu kiedy do runa docierają promienie słoneczne. Taką cechę posiadają tak zwane geofity wiosenne – rośliny, które zimują w postaci kłączy, bulw lub cebul. Dzięki zgromadzonym tam zapasom na wiosnę mogą bardzo szybko się rozwinąć i zakwitnąć, tak aby zdążyć przed rozwojem liści na drzewach.

Zawsze w lasach bukowych gatunkiem panującym w drzewostanie jest buk zwyczajny i dlatego tego typu lasy nazywa się buczynami. Buki dorastają do 30 m (rzadziej 50 m) wysokości i mogą osiągać wiek 350 lat (rzadziej 500 lat). Buk ma duże wymagania siedliskowe, dlatego preferuje gleby żyzne i świeże, gliniaste lub gliniasto-piaszczyste, bardzo chętnie rośnie na podłożu wapiennym. Jest to gatunek cienioznośny, rosnący na początku bardzo powoli.

 

Kapliczka Trzech Braci stoi przy drodze z Góry Św. Anny do Zdzieszowic. Wewnątrz znajduje się malowidło przedstawiające trzech mężczyzn- żołnierzy modlących się przed obrazem Świętej Rodziny uciekającej z Egiptu. Legenda mówi, że to trzej bracia idąc na wojnę, modlą się o szczęśliwy powrót do domu. W tle widoczny jest kościół  na wzniesieniu Góry Chełmskiej, zaś obraz Św. Rodziny zawieszony jest na potężnym drzewie.

Inna wersja legendy mówi, że to ojciec i dwaj synowie proszą o Bożą opiekę.  I ta opowieść wydaje się być bardziej wiarygodna, mimo że nazwa kaplicy jest zupełnie inna. Pod sceną bowiem zamieszczony jest napis:

„ Za łaska Bożą wróciliśmy – ja wasz ojciec, i wy , moi synowie, - z wojny.

 Poznawszy jej okropność, Błagajmy Królowę Pokoju i Św. Annę,

Patronkę naszą, by więcej nie spotkało to nieszczęście ojczyzny naszej”

Jeszcze inną historię opisał Emanuel Tieschbirek (1861- 1927) pochodzący z Zalesia Śląskiego nauczyciel, historyk, krajoznawca i etnograf.

czwartek, 23 kwiecień 2020 10:05

Zioła - zwiastuny wiosny

Od kilku lat nie obserwujemy już topnienia pokrywy lodowej, wielkich zwisających sopli lodu. Zima łagodnie przechodzi w wiosnę. A tak właściwie skąd wiemy, że właśnie się rozpoczęła? Pierwszym zauważalnym znakiem jest dłuższy dzień i ożywienie wśród zwierząt, zwłaszcza ptaków. Drugim to rozpoczęcie okresu wegetacji, zaczynają kwitnąć pierwsze rośliny tj. leszczyna, topola osika, a za chwilę zakwitnie podbiał. I tak się składa, że wszystkie te rośliny mają właściwości lecznicze. Definicja ziół mówi o tym, że są to rośliny, które zawierają substancje wpływające na metabolizm człowieka. 

czwartek, 02 kwiecień 2020 08:07

Zioła, ach te cudowne rośliny...

W naszej przestrzeni kulturowej uważa się, że zioła są wyłącznie roślinami leczniczymi. Warto zdać sobie jednak sprawę, że stanowią one podzbiór znacznie większej grupy. Ze względu na ich właściwości i zawartość substancji czynnych zioła odgrywały istotną rolę w całej historii ludzkości. Oprócz dominującej funkcji leczniczej używane były i są jako przyprawy w kuchni. Dawniej również wykorzystywano je do pozyskania naturalnych barwników służących do farbowania wełny, czy lnu. Z liści bzu czarnego przy użyciu siarczanu miedzi i octu otrzymywano kolor zółtozielony, z pokrzywy przy użyciu zaprawy ałunowej na wełnie otrzymywano kolor ciemnoszarozielony, natomiast na jedwabiu kolor śmietankowy. Odwar z kwiatów rumianku z dodatkiem ałunu i kwasu winowego dawał przepiękny kolor złocistożółty. Zioła wykorzystywano do odstraszania insektów i niepożądanych gości. W okresie letnim problemem była duża ilość much. Odstraszać je miały bukiety z bzu czarnego, lawendy, mięty, ruty i bylicy piołun. Do odstraszania komarów używano pelargonii, mięty pieprzowej, czy werbeny. W celu pozbycia się mrówek używano mięty polnej, wrotyczu lub ruty. Myszy natomiast nie zamieszkały w domu, w którym  rozsypano świeże ziele mięty i wrotyczu. W gospodarstwie domowym zioła wykorzystywano do dezynfekcji, mycia i utrzymania przyjemnego zapachu. Powszechnie używano skrzypu do czyszczenia garnków, natomiast do dezynfekcji podłogi używano ruty zwyczajnej i tymianku. Właściwości kosmetyczne ziół były znane od dawna i w zasadzie jeśli chodzi o tą funkcję to niewiele się zmieniło. Rośliny tj. pokrzywa, szałwia, rumianek, brzoza pomagały w pielęgnacji włosów. Do kąpieli odprężających nadal używa się szyszek chmielu, kwiatów lipy i rumianku. Naparu z krwawnika, nagietka, przywrotnika, czy żywokostu stosuje się w kąpielach wspomagających gojenie ran. Natomiast pobudzające działanie mają kąpiele z użyciem sosny, szałwii, tymianku, czy lawendy.

środa, 11 marzec 2020 09:35

Annogórska moc ziół

Stowarzyszenie Kraina św. Anny

wraz z partnerami
czeskim: MAS Opavsko z.s.

polskimi: Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych Oddział Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny  i Gminą Leśnica,

rozpoczyna realizację projektu
„Annogórska moc ziół”

 

 

Celem projektu jest:

zainicjowanie integracji mieszkańców terenów przygranicznych, współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi i instytucjami publicznymi, z jednoczesnym ukazaniem  i promocją walorów przyrodniczych i krajobrazowych pogranicza.

Chcemy pokazać zarówno mieszkańcom, turystom jak i lokalnym samorządom, że pomimo tego, iż mieszkamy w innych krajach, to posiadamy wspólne dobro, jakimi są zioła, którym możemy się wspólnie cieszyć i promować.  

Przez cały okres trwania projektu prowadzona będzie dwujęzyczna kampania edukacyjna, która ma na celu promocję ziół i roślin naturalnie występujących na naszych obszarach, a także metod ich zbioru, ochrony oraz domowych sposobów ich wykorzystania. W ramach akcji zostanie wydanych 8 artykułów – zioło na każdy miesiąc, na bazie których powstanie publikacja. W kwietniu ogłoszony zostanie konkurs fotograficzny, mający na celu ukazanie piękna obszaru przygranicznego. Czerwiec natomiast będzie miesiącem, w czasie którym odbędzie się dwudniowa wizyta studyjna partnera czeskiego w Górze Świętej Anny. Wówczas uczestnicy wezmą udział w cyklu spotkań tematycznych i warsztatów: mydlarskich, herbacianych, kosmetycznych, ziołowych, dendrologicznych i pszczelarskich. Cały projekt będzie szeroko promowany w internecie oraz poprzez dystrybucję materiałów wydanych w ramach projektu tj. herbatki, kosmetyki, kartki pocztowe, publikacja.

To tylko zarys tego co nas czeka w trakcie realizacji projektu.
Serdecznie zachęcamy do czynnego udziału

       Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

 

Całkowity budżet zatwierdzonych wydatków kwalifikowalnych mikroprojektu to 23 414,12 EUR,
w tym dofinansowanie z EFRR 19 902,00 EUR, dofinansowanie z Budżetu Państwa wyniesie 1 170,71 EUR,
a pozostała kwota stanowi wkład własny Stowarzyszenia Kraina św. Anny.

Więcej informacji na stronie: annaland.pl

wtorek, 10 marzec 2020 07:55

Geologiczny konkurs plastyczny

Rusza XXI edycja ogólnopolskiego konkursu geologiczno – środowiskowego "Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro". W tym roku odbywa się pod hasłem:
(R)EWOLUCJE ZIEMI.

Konkurs prowadzony jest w dwóch kategoriach tematycznych: plastycznym i wiedzy geologicznej

W konkursie plastycznym mogą wziąć udział uczniowie klas IV, V i VI szkół podstawowych.

Natomiast w konkursie wiedzy ogólnej mogą wziąć udział uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Więcej szczegółów w poniższych komunikatach.

Zapraszamy.

Komunikat PLASTYCZNY

Komunikat OGÓLNY

czwartek, 27 luty 2020 11:24

Zimowy rajd pieszy za nami

11 lutego 2020r.  w Zespole Placówek Oświatowych w Kalinowicach odbył się XXIV Zimowy Rajd Pieszy w którym uczestniczyło sześć okolicznych szkół.

W tym roku uczestniczyły w nim reprezentacje Zespołu Placówek Oświatowych w Dziewkowicach, Rozmierce, Kadłubie , Suchej, Kalinowic oraz przedstawiciele przy PSP nr 2 w Strzelcach Opolskich.

Dla zawodników organizatorzy przygotowali konkurs wiedzy o regionie strzeleckim, zawody w strzelaniu z broni pneumatycznej, sprawdzenie wiadomości teoretycznych oraz umiejętności praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy, konkurs piosenki i konkurs sprawnościowy. Osobne konkurencje rajdowe przeprowadzili przedstawiciele: Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny", Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich oraz strażacy z OSP w Kalinowicach. Pracownicy Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych sprawdzili uczniów w zakresie wiedzy o wybranych drzewach rosnących na terenie parku krajobrazowego.

 

Najlepsze wyniki uzyskały:

I miejsce zajęła drużyna ZPO Kalinowice,

II miejsce zajęli uczniowie ZPO Kadłub ,

III miejsce otrzymali przedstawiciele ZPO Rozmierka

środa, 05 luty 2020 07:59

Odwołujemy spacer

Z uwagi na złe warunki atmosferyczne oraz w trosce o bezpieczeństwo uczestników, zgodnie z pkt 6 ust 4 regulaminu spaceru edukacyjnego "Las nocą - nie taki straszny" jesteśmy zmuszeni odwołać nocny spacer edukacyjny, który miał się odbyć w najbliższy piątek, 7 lutego.

czwartek, 30 styczeń 2020 13:48

Zmarł prof. dr hab. Joachim Szulc

Ze smutkiem informujemy,  że w dniu 29.01.2019 r. nagle zmarł prof. dr hab. Joachim Szulc  wspaniały człowiek, wybitny geolog, badacz skał węglanowych, jeden z twórców Geoparku Krajowego, współautor opracowania „Geopark Góra świętej Anny - udokumentowanie i propozycja jego ochrony”, organizator  wielu konferencji, sympozjów geologicznych,  niezawodny opiekun Koła Geologów UJ na imprezach „ Spotkanie na Wulkanie” na Górze Św. Anny.

Urodził się w Żędowicach k. Zawadzkiego i chociaż jego losy połączyły go z Krakowem , to nigdy nie zapomniał o swoich śląskich korzeniach.  Prof. dr hab. Joachim Szulc był pracownikiem Instytutu Nauk Geologicznych UJ (dyrektor Instytutu w latach 2008-2016), członek Senatu UJ, Rady Naukowej ING PAN (2011–2014), przewodniczący Rady Naukowej PIG-PIB, Sekcji Speleologicznej Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika, redaktor Geological Quarterly, członek International Association of Sedimentologists.  Aktywny członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Geologicznego i przewodniczący Rady Redakcyjnej Annales Societatis Geologorum Poloniae. Jeden z inicjatorów i przewodniczący Rady Naukowej I Polskiego Kongresu Geologicznego. W latach 2011 i 2018 został wyróżniony Nagrodami Ministra Środowiska.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by