Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Aktualności - Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

Aktualności - Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

piątek, 03 luty 2023 08:58

PPKP - etap parkowy

W dniu 2 luty 2023 odbył się jednocześnie we wszystkich trzech parkach krajobrazowych Opolszczyzny, parkowy etap XXII edycji ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski". W etapie tym w Parku Krajobrazowym "Góra Św. Anny" wzięło udział 39 uczniów z 13 szkół podstawowych.
Konkurs rozpoczął się o godz. 9:00 w Domu Pielgrzyma w Górze św. Anny.

Dziękujemy serdecznie dyrektorowi Domu Pielgrzyma - bratu Dominikowi Grochli, za użyczenie nam (już od wielu lat) pomieszczenia do przeprowadzenia części pisemnej tego konkursu. Po nim uczestnicy przemaszerowali do Muzeum Czynu Powstańczego na prelekcje i wystawę czasową Działu Przyrody poświęconą m.in. ptakom. W tym miejscu serdecznie dziękujemy Panu Piotrowi Zabłockiemu i Pani Agnieszce Mulawie za oprowadzenie i opowiedzenie o ptasim świecie. Po muzeum przyszła pora by z powrotem "wdrapać się" na Górę św. Anny... Uczestnicy przybyli do siedziby PK "Góra Św. Anny" więc nieco zmęczeni, ale zaraz ułaskawiliśmy ich ciepłą herbatą i drożdżówkami :) Następnie odbyło się ogłoszenie wyników i rozdanie nagród etapu parkowego. Trzy najlepsze drużyny awansowały do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 4 kwietnia 2023 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu.

I miejsce zdobyła drużyna w składzie: Edyta Broszczak, Wiktoria Jachowicz i Tomasz Porada z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Artura Gadzińskiego w Zdzieszowicach, uzyskując 49 pkt. Ich nauczycielem prowadzącym jest Pani Katarzyna Lipiec

II miejsce zajęła drużyna w składzie: Mateusz Grześkowicz, Karol Zarankiewicz i Marta Reimann z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach, uzyskując 46 pkt. Ich nauczycielem prowadzącym jest Pan Wiesław Walendzik.

III miejsce wywalczyła drużyna w składzie: Joanna Kosut, Julia Golec i Patrycja Operskalska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Strzelcach Opolskich, uzyskując 44 pkt. Drużynę tę prowadzą dwie nauczycielki: P. Małgorzata Tułodziecka i P. Sabina Knapik

Serdecznie gratulujemy i liczymy na Was w Opolu! :) A jest o co walczyć. Drużyna, która wygra etap wojewódzki pojedzie na 4 dni na piękną lubelszczyznę w Lasy Janowskie i oprócz zmagań finałowych, czekać na nią będzie również kilka atrakcji zorganizowanych przez koordynatora krajowego tej edycji konkursu - Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Pozostałym 30 uczestnikom z 10 szkół podstawowych dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do udziału w przyszłym roku - kolejna edycja odbywać się już będzie pod kierownictwem Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych :)

czwartek, 19 styczeń 2023 12:10

uwaga Konkurs!

Rok 2023 zapowiada się niezwykle ekscytująco… Obchodzimy bowiem 35-lecie powstania Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” i Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”. W ramach obchodów jubileuszu zaplanowaliśmy szereg wydarzeń i imprez.

O nadchodzących wydarzeniach będziemy informować na bieżąco, zaś już teraz ogłaszamy pierwszy konkurs skierowany do pasjonatów Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny”. Do wygrania limitowany kalendarz ze zdjęciami Błażeja Duka oraz koszulka. Chcemy wiedzieć co Waszym zdaniem świadczy o wyjątkowości tego miejsca.

Rozwińcie zdanie: Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny” dla mnie to…  Odpowiedzi przysyłajcie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 26 stycznia.

Nagrodzimy najciekawsze odpowiedzi.

wtorek, 03 styczeń 2023 10:39

I chwasty stworzył Bóg

Zimą lubimy wracać wspomnieniami do ciepłych, słonecznych dni minionego lata. Oczyma wyobraźni przenieśmy się zatem za wieś, za miasto na krętą drogę wijącą się w patchworkowym krajobrazie pozszywanym pasami wielobarwnych miedz i poboczy dróg.  Pięknie … - powie każdy za wyjątkiem strapionego rolnika.

Chwasty to syzyfowe utrapienie farmerów, ogrodników i działkowców.

Powszechnie wiadomo, ze chwasty to rośliny niepożądane konkurujące z roślinami uprawianymi o wodę, składniki mineralne, słońce i miejsce. Pomimo odwiecznej walki z tymi roślinami większość chwastów jest w stanie przetrwać. Wytwarzają ogromną ilość nasion. Na dodatek nasiona te zachowują zdolność kiełkowania przez wiele długich lat.

środa, 21 grudzień 2022 08:12

Życzenia

poniedziałek, 12 grudzień 2022 11:52

uwaga! ogólnopolski konkurs o parkach krajobrazowych

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w XXII edycji ogólnopolskiego konkursu:
"POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI" 2022/2023.
Temat tegorocznej edycji: "Ptaki w parkach krajobrazowych"

Nasze spotkanie warsztatowe pt. "Jak zwierzęta radzą sobie zimą?" już za nami. Podczas prelekcji można było dowiedzieć się jak zwierzęta przygotowują się zimy, jak ją spędzają, jak sobie radzą w trudnych warunkach, czy są aktywne całą zimę czy też ją "przesypiają", a może uciekają do cieplejszych miejsc?.  Ptakami zajęliśmy się oddzielnie, a to dlatego, że drugą częścią naszego spotkania był warsztat z montażu karmnika dla ptaków. Dowiedzieliśmy się zatem, które ptaki u nas zimują, a które odlatują i gdzie. Mówiliśmy również o tym czym należy dokarmiać ptaki, a czego unikać. Okazało się, ze chleb, którego z szacunku nie chcemy marnować, niekoniecznie nadaje się do dokarmiania ptaków. O wiele lepiej sprawdzają się nasiona, słonina, orzechy, owoce krzewów czy gotowane warzywa (głównie dla ptaków wodnych - niekoniecznie do karmnika).

Tym, którzy byli, dziękujemy, że tak licznie przybyliście na nasze spotkanie :) Były to ostatnie zajęcia dla dzieci w tym roku. Ale już na początku nowego planujemy 3 edycję Ferii z Parkami! Zapraszamy wszystkich - nie tylko dzieciaki!

 

środa, 16 listopad 2022 12:03

Warsztaty bożonarodzeniowe "idą święta"

Bożonarodzeniowe warsztaty florystyczne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, co nas niezwykle cieszy.
Lubicie je przede wszystkim za świąteczny nastrój. Mówicie, że to czas relaksu, twórczej pracy i napełniania serca świąteczną atmosferą.

Dziękujemy za miłe słowa i zapraszamy do zapisów.

REGULAMIN
PLAKAT

Dawno już minęły czasy kiedy jesienią przygotowywano zapasy w takiej ilości aby przeżyć zimę. Nawet gdy spiżarnie pękały od zapasów to i na przednówku zaczynało brakować dostatecznej ilości żywności. Ten stan, normalny na przednówku, pogłębiały jeszcze katastrofalne susze, powodzie, grabieże, wojny, epidemie. Jednak dzięki wiedzy przekazanej przez przodków ludzie w okresach głodu potrafili wykorzystywać te części roślin rosnących w naturze, które były jadane bądź też pozwalały na „zapchanie” żołądka. W menu naszych przodków gościły suszone i mielone kłącza perzu oraz suszone lub zielone części roślin tj.: szczaw zwyczajny, szczawik zajęczy, komosa biała – lebioda, gwiazdnica pospolita , babka zwyczajna , pokrzywa zwyczajna  czy podagrycznik pospolity. Całość jadłospisu uzupełniano przez żołędzie, które po zmieleniu dodawano do mąki z której wypiekano podpłomyki. W czasie głodu w XII i XIII wieku w Czechach spożywano miękkie szyszki świerka, pędy i kwiaty sosny, mchy, liście lipowe, korę sosnową i lipową

Ten sposób jedzenia można określić mianem tzw., potraw głodowych. Nie tylko diametralnie zmieniał się skład pożywienia, ale ograniczano wtedy zjadane posiłki do jednego dziennie, zmniejszano ilość „substancji suchej” w posiłkach a zwiększano ilość wody. Polewki królowały w okresie głodu i to coraz bardziej „rzadkie” lub wodniste. Zmniejszano ilość mąki zbożowej podczas wypiekania podpłomyków i mieszano ją ze zmieloną korą brzozową i dębową.

REGULAMIN
PLAKAT

środa, 09 listopad 2022 08:29

"Mister buk" z cyklu Rok Botaniki

Któż z nas nie lubi jesiennych spacerów wśród kolorowych liści złocących się w słońcu. Las staje się wtedy magiczny. Szczególnie zjawiskowo prezentują się buczyny. Gdyby ogłosić konkurs na najpiękniejsze drzewo sezonu, zwycięzcą z pewnością stałby się buk. Mister buk mieni się całą paletą ognistych barw.

poniedziałek, 07 listopad 2022 08:41

Jak zwierzęta radzą sobie zimą?

Zapraszamy na kolejne spotkanie edukacyjne połączone z warsztatem do siedziby Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" w dniu 19 listopada (sobota) 2022 r. na godzinę 9:00.

Prelekcję dotyczyć będzie sposobów jak zwierzęta przygotowują się do zimy i jak sobie w zimie radzą, natomiast podczas warsztatu każda rodzina zrobi własny domek dla ptaków, który będzie mogła zabrać ze sobą do domu. Na zajęcia zapraszamy dzieci w wieku szkolnym (7+) wraz z opiekunami (rodzicami), którzy będę pomagać w części warsztatowej.

Warsztaty są bezpłatne, jednakże obowiązuję wcześniejsze zgłoszenia, gdyż ilość miejsc jest ograniczona! Zgłoszenia prosimy kierować na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., podając w treści swoje imię i nazwisko oraz pozostałych zgłaszanych uczestników. O przyjęciu na zajęcia decyduje kolejność zgłoszeń. Przyjęcie potwierdzimy w mailu zwrotnym do nadawcy.

Na warsztaty prosimy o zabranie wkrętarek.

Do pobrania:
REGULAMIN

 

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by