Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Aktualności - Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

Aktualności - Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

 

Wyprawa do wnętrza wulkanu

Data: 18.09.2021 r. (sobota), godz. 10.00 - 12.30
Start: Siedziba Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" ul. Leśnicka 10, Góra św. Anny

Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny" jest doskonałym miejscem na rodzinne, krótkie wypady za miasto. Zapraszamy do udziału w wycieczce przeznaczonej dla dorosłych jak i starszych dzieci. Udział w niej pozwoli na poznanie najważniejszego z punktu geologicznego geostanowiska "Kamieniołom nefelinitu" w Geoparku Krajowym.

W celu uatrakcyjnienia tej wycieczki, obejmującej najciekawsze miejsca pod względem geologicznym (geostanowisko "Kamieniołom nefelinitu", geologiczny rezerwat przyrody „Góra Św. Anny", największy amfiteatr skalny w Polsce - proponujemy zwiedzanie ich z pracownikiem Parku. Dla rodzin ze starszymi pociechami przygotowaliśmy też Quest „Wyprawa do wnętrza wulkanu po geoskarb", który będziemy wspólnie rozwiązywać.

Młodsi uczestnicy zobaczą w terenie skamieniałości, rozszyfrują skład mineralny nefelinitu, wejdą do wnętrza komina wulkanicznego, zgłębią zagadnienia wulkanizmu.

Zachęcamy gorąco wszystkich, którzy pragną rozwijać pasje poznawcze swoich pociech.

ZAPISY pod numerem telefonu: 77 461 50 74 do piątku do godz. 15.00.

         

 

Duża część roślin stosowanych w ogrodnictwie nie należy do naszych gatunków rodzimych, często pochodzą one nawet z poza kontynentu europejskiego i zostały sprowadzone przez człowieka głównie w celach dekoracyjnych, rzadziej pokarmowych. Rośliny te niewątpliwie posiadają walory dekoracyjne i użytkowe (np. dla pszczelarstwa), jednak niektóre mogą stanowić zagrożenie dla rodzimych zasobów przyrodniczych. Zagrożenie to pojawia się w momencie gdy roślina „wyjdzie” z naszego ogrodu i zaczyna „zdobywać” nowe tereny. Oczywiście nie wszystkie obce geograficznie rośliny ogrodowe pozostawione same sobie dają radę przeżyć i namnażać się w naszym środowisku naturalnym. Są jednak wśród nich takie, które doskonale się odnajdują i wypierają nasze rodzime gatunki. Takie gatunki zwykło się nazywać inwazyjnymi. W Polsce występuje niespełna 4000 gatunków roślin naczyniowych, z czego rośliny obcego pochodzenia stanowią około jedną trzecią tej liczby!

czwartek, 26 sierpień 2021 12:33

Kompostownik czyli coś z niczego

Utrzymanie pięknego ogrodu, wyhodowanie własnych owoców , warzyw, ziół to nieustanna praca, ale praca wyjątkowa. Udowodniono bowiem, że wyrywanie chwastów, koszenie trawników, przycinanie żywopłotów... to czynności które dają satysfakcję i odprężenie, poprawiają nastrój i zwiększają poczucie własnej wartości a właściciel ogrodu czuje się zrelaksowany i wolny od stresu. Pod warunkiem, że posiada własny kompostownik, na którym będzie składował odpady. Bowiem ilość wytwarzanej przez naturę i niewykorzystywanej przez człowieka biomasy jest ogromna.

Kompostując odpady z ogrodu eliminujemy to co niepotrzebne i zbędne a uzyskujemy coś wartościowego - niezwykle bogaty w składniki odżywcze nawóz.

Nie bez powodu kompostowanie jest nazywane organicznym recyklingiem albo biologiczną metodą utylizacji odpadów.

Kompost powstaje w procesie rozkładu materii organicznej przy udziale tlenu. W procesie tym biorą  udział bakterie, pleśnie, promieniowce i dżdżownice.

W kompostowniku można układać resztki roślinne: pozostałości po cięciu, pieleniu, koszeniu trawnika i oczyszczeniu terenu. Może więc to być trawa, zdrewniałe fragmenty roślin, warzywa, zioła, owoce, chwasty, korzenie i przyschnięte kwiaty. Z odpadów domowych nadają się: skorupki jaj, fusy z kawy i herbaty, papier (niezadrukowany), słoma, popiół drzewny, resztki owoców  i warzyw. Ważne jest aby do kompostowania nie dodawać resztek roślinnych porażonych przez choroby i szkodniki, mogą one być źródłem zakażenia w kolejnych latach.

Kompostownik najlepiej założyć gdzieś na uboczu, w zacienionym miejscu.

Na ogół żaden kompostownik nie wygląda zbyt efektownie, więc warto wybrać takie miejsce w ogrodzie, gdzie pryzma nie będzie rzucała się w oczy. W pobliżu kompostownika warto posadzić rośliny, które go zamaskują.

Jeżeli posiadamy dużą działkę można wykonać tradycyjną pryzmę.

W niewielkim ogrodzie przydomowym można wykonać drewnianą obudowę lub postawić zakupiony gotowy pojemnik do kompostowania.

Kompostownik zakładamy przy dodatnich temperaturach, między wiosną a jesienią. Materiał układamy warstwami. Każda warstwa powinna mieć około 20 cm. Dolną warstwę kompostu powinny stanowić grubsze, połamane gałęzie, które ułatwią cyrkulację powietrza. Kolejną warstwę tworzymy    z ziemi ogrodowej, torfu lub starego kompostu. Potem naprzemiennie układamy warstwy odpadów z gospodarstwa domowego i resztek roślinnych (około 20 centymetrów) oraz 5-centymetrowe warstwy ziemi. Wysokość pryzmy nie powinna przekroczyć 1,5 m. Na koniec pryzmę należy okryć. Używamy do tego celu dużych liści, świerkowych gałązek, worków jutowych lub kartonów. Warstwa okrywająca ma zapewnić ochronę kompostu przed bakteriami gnilnymi i grzybami.  

Należy pamiętać aby pryzmę przemieszać co 2 miesiące. Powinna też ona być stale wilgotna, dlatego przy dłużej utrzymujących się wysokich temperaturach należałoby ją podlać.

Aby przyspieszyć procesy rozkładowe możemy także nasączyć pryzmę roztworem dojrzałego kompostu (rozprowadzonego w wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości nawozu azotowego) albo polewać pryzmę  wywarami, naparami czy wyciągami sporządzonymi z ziół (krwawnika, rumianku, pokrzywy, mniszka, kozłka lekarskiego), można dodać liści żywokostu lekarskiego lub po prostu wrzucać do pryzmy dżdżownice zebrane na działce.

Po ok. 10-12 miesiącach powstanie kompost, który wykorzystamy jako naturalny nawóz.

Kompost stosuje się do nawożenia roślin ogrodowych zarówno warzyw, drzew i krzewów owocowych, jak i roślin ozdobnych, a także do ściółkowania. Może też być stosowany jako składnik podłoża dla upraw warzyw oraz kwiatów rabatowych i doniczkowych.

Przydatne informacje:

. Liście orzecha włoskiego zawierają juglon, związek o działaniu alleopatycznym, który hamuje wzrost niektórych gatunków roślin. Dlatego liście orzecha włoskiego należy kompostować w oddzielnym miejscu, a otrzymaną z nich ziemię liściową stosować tylko do ściółkowania roślin niewrażliwych na juglon (np. tuje, porzeczka czerwona)

. Żywotniki (Thuja) nie powinny być kompostowane. Części tych roślin zawierają żywice i tujon, który znacznie spowolni rozkład biomasy (hamuje rozwój mikroorganizmów odpowiedzialnych za rozkład materii organicznej).

. Dodawanie związków wapnia wprawdzie przyspiesza rozkład substancji organicznej, ale niestety również pozbawia kompost bardzo potrzebnego azotu.

. Umieszczanie kompostu w dołach lub zbiornikach betonowych jest niewskazane ze względu na ograniczenie dostępu powietrza.

. Do kompostownika nigdy nie wrzucamy odpadków pochodzenia zwierzęcego ze względu na nieprzyjemny zapach i rozwój drobnoustrojów. Mogą one też przyciągać szczury.

. Nie kompostuje się części roślin skażonych środkami chemicznymi, metalami ciężkimi, porażonych patogenami.

. Nie kompostuje się chwastów z nasionami. Chwasty z rozłogami tj. perz, pokrzywa, podagrycznik powinno się najpierw wysuszyć.

 

 

poniedziałek, 23 sierpień 2021 05:12

Zapraszamy na spacer po czarnocińskim lesie

Zapraszamy wszystkich na ostatnie już Piątkowe Spotkanie Wakacyjne w Parku Krajobrazowym „Góra Św. Anny”. Tym razem wybierzemy się na spacer przyrodniczy po lesie w pobliżu rezerwatu przyrody „Boże Oko” w Czarnocinie.

Data: 27 sierpnia (piątek), godz. 10:00

Miejsce spotkania: Czarnocin parking przy wejściu do rezerwatu przyrody „Boże Oko” (50.447214, 18.244136).

W trakcie spaceru dowiesz się:

- gdzie leży górnośląska „Szwajcaria”?
- dlaczego w  PK „Góra Św. Anny” jest tyle buków?
- jakie rodzaje lasów bukowych możemy spotkać w Polsce i w PK „Góra Św. Anny”?
- jakie zwierzęta zamieszkują buczyny?
- czym jest rezerwat przyrody i dlaczego ochrona rezerwatowa jest tak ważna?
- co to jest martwe drewno i jakie ma znaczenie dla lasu?

Prosimy zaopatrzyć się w strój adekwatny do pogody oraz buty trekkingowe.

Serdecznie zapraszamy!!!

Udział w spacerze jest BEZPŁATNY.

Zapraszamy serdecznie na nasze przedostatnie już Piątkowe Spotkanie Wakacyjne. Tym razem kierujemy je do rodzin z dziećmi powyżej 6 r.ż. - liczymy również na Ojców :). Zapraszamy także młodzież oraz dorosłych chcących się nieco odstresować na łonie natury :) Przygotowaliśmy dla Was kilka fajnych zabaw, które pozwolą nam poznać las z nieco innej strony. Zobaczymy go nie tylko oczami, ale "posmakujemy" także dotykiem, słuchem i węchem. Myślę, że będzie ciekawie!

Miejsce spotkania: przy wiacie na punkcie widokowym w Górze św. Anny (nieopodal Zajazdu Góra Św. Anny - na rozjeździe dróg do Zdzieszowic i Leśnicy)
Data: 20 sierpnia (piątek)
Godzina: 10:00
Ubiór: stosowny do sytuacji :) czyli pełne buty, długie spodnie (najlepiej lekko znoszone :)
Zabawy potrwają około 2-3 godzin w zależności od ilości uczestników i entuzjazmu!

W związku z koniecznością przygotowa materiałów na nasze spotkanie prosimy o zapisy pod nr telefonu 77 461-50-74 - żeby dla wszystkich wystarczyło :)
Jeśli ktoś nie zdąży się zapisać lub zdecyduje w ostatnim momencie, to  również możne przybyć, ale prosimy wówczas o wyrozumiałość, gdyż możemy nie mieć dla tych osób przygotowanych imagineskopów i innych eksponatów pomocnych w naszych zajęciach :)

Zapraszamy! Oby nam pogoda dopisała. Jeśli będzie padał deszcz, spotkanie najpewniej zostanie odwołane lub przeniesione na inny termin. Prosimy śledzić nas na fb lub na naszej stronie: www.zopk.pl.

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami zapraszamy  serdecznie w najbliższy piątek na warsztaty do siedziby Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny”. Tym razem będziemy wspólnie wykonywać bukiety kwiatowe.  Z uwagi na pozyskanie przez nas roślin oraz ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejsze zgłaszanie się telefoniczne. O udziale w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń. Bardzo prosimy, aby decyzja o uczestnictwie była przemyślana, tak by nie było absencji. Warsztaty są oczywiście bezpłatne.  Na warsztatach poznacie Państwo:

- dziko rosnące rośliny obrzędowe
- legendę o święcie Matki Boskiej Zielnej
- tradycję święcenia bukietów

oraz samodzielnie wykonacie własne bukiety z roślin. Mile widziane Wasze ulubione  kwiaty i zioła z własnego ogródka  (patrz poniżej). Powiemy o tradycji, ale od Państwa zależeć będzie ostatecznie wygląd  bukietu.

Okazją do tego spotkania jest Święto Matki Boskiej Wniebowziętej, zwanej popularnie świętej Matki Boskiej Zielnej. Zarówno w kościele katolickim  (15 sierpnia) jak prawosławnym i unickim  (28.08) przynoszone są w tych dniach  i do świątyni piękne, barwne bukiety, różniące się składem w zależności od regionu. Kompozycje bukietów były bardzo różne, wynikały z bogactwa świata roślin jak i przekazywanej przez przodków tradycji i wiedzy zielarskiej. Niestety obecnie przynoszone bukiety, choć piękne to niestety niewiele mają wspólnego z tradycją. Wierni całkowicie zatracili symbolikę zielnych bukietów, na które składały się przecież nie tylko zioła z pól i ogrodów (mięty, przytulie, wrotycz, ruta, dziewanny, lebiodki, krwawniki, rozmaryn), kłosy zbóż, makówki, owoce nabijane na patyczki oraz ogródkowe kwiaty: dalie, mieczyki, malwy, słoneczniki, a także gałązki: jarzębiny, leszczyny i pędy bluszczu pospolitego.

Skład florystyczny przynoszonych bukietów różnił się w poszczególnych regionach naszego kraju. Na wschodzie dawnej Rzeczpospolitej, dla przykładu w kompozycjach zielnych nie mogło zabraknąć owoców kaliny koralowej i ziela ruty. Oba te gatunki stanowiły najważniejsze rośliny obrzędowe. Ich moc tak jak innych ziół obrzędowych polegała na zabezpieczeniu domowników przeciw urokom i czarom. Na Górnym Śląsku święcono bukiety, w których musiały być: bylice, dziewanny, krwawniki, wrotycz, dziurawiec, starce, rumianek, mięty i macierzanka.

Regulamin do pobrania po kliknięciu CZYTAJ DALEJ

Warzywnik, co oczywiste to miejsce, gdzie uprawia się różnorodne warzywa dla własnych celów. Ostatnio bardzo modne jest uprawianie warzyw na zagonach podwyższonych, obramowanych drewnem, plecionką czy betonowymi krawężnikami. Niektórzy z ogrodników śledzą nowe trendy w uprawach warzyw np.: uprawy permakulturowe, czy no dig (uprawy bez przekopywania). Coraz więcej pojawia się ciekawych filmików na youtube propagujących te nowości. Te metody polecane są wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze zbyt ubogą, piaszczysta glebą.

 Pytanie zasadnicze, po co w obecnych czasach samemu uprawiać warzywa, kiedy w każdym sklepie spożywczym podstawowe warzywa są do kupienia. Ale czy wiemy, jak zostały wyprodukowane, czym były nawożone i opryskiwane, co zwierają? Z potrzebą posiadania zdrowych warzyw spotykamy się zazwyczaj wtedy kiedy wychowujemy dzieci, albo dotykają nas problemy zdrowotne. Chcemy mieć całkowitą pewność, że to co podajemy dziecku jest zdrowe, nie jest zanieczyszczone pestycydami. Zazwyczaj ceny artykułów spożywczych wyprodukowanych „ekologicznie” są wielokrotnie wyższe niż te pochodzące z plantacji wielkotowarowych.

Wcale nie musimy sami uprawiać tych roślin, ale jeżeli lubimy prace w ogrodzie to możemy połączyć przyjemne, z pożytecznym. Od czegoś trzeba zacząć. Bez celu i planu realizacja będzie trudna, podobnie jak bez kawałka gruntu, ale jak mówi stare polskie przysłowie: „dla chcącego, nic trudnego”.

Droga do hobbystycznej produkcji własnych warzyw wymaga podstawowej wiedzy, którą zawrzemy tu w kilku kluczowych punktach.

W lipcu przeprowadziliśmy pięć różnych pod względem tematycznym spotkań, z czego jedno z uwagi na ulewny deszcz odbyło się częściowo. W pierwszej kolejności chcieliśmy serdecznie podziękować wszystkim naszym uczestnikom za czynny udział w spotkaniach. Bardzo cieszy nas fakt, że niektórzy z Państwa stali się naszymi stałymi bywalcami.

Idea piątkowych spotkań narodziła się spontanicznie wśród pracowników Parku Krajobrazowego, którzy chcieli pokazać piękno naszego Parku i jego wszechstronne walory. Nie prowadziliśmy żadnych zapisów, ani rezerwacji. Osoby, które pojawiły się na miejscach rozpoczęcia kolejnego wydarzenia po załatwieniu niezbędnych formalności byli naszymi gośćmi. Dla nas jako organizatora był to zawsze element zaskoczenia ponieważ nigdy nie wiedzieliśmy z jaką publicznością będziemy mieć do czynienia, czy będą przeważać dzieci, czy dorośli i jak dostosować tematykę do tak różnej grupy wiekowej.

W lipcowym cyklu zostały przeprowadzone następujące spotkania:

piątek, 30 lipiec 2021 12:28

"Poznaj Ankę" - zapraszamy!

Zapraszamy turystów, mieszkańców Opolszczyzny na kolejne Piątkowe Spotkanie Wakacyjne pod tytułem: "Poznaj Ankę" - spacer kulturowo-krajoznawczy po Górze św. Anny.
Udział w wycieczce jest BEZPŁATNY.

Data: 6 sierpnia (piątek), godz.:10:00-13:00.
Zwyczajowo spotykamy się przy ławeczkach pod siedzibą Parku Krajobrazowego "Góra św. Anny" (ul. Leśnicka 10).

W trakcie spaceru poznacie Państwo:
- historię kultu św. Anny
- dzieje opiekunów annogórskiego Sanktuarium
- anegdoty i ciekawostki dotyczące rodu Gaszynów
- geologię Góry św. Anny
- kulisy powstania dwóch różnych pomników (niemieckie, nazistowskie Górnornośląskie Miejsce Pamięci Narodowej i socrealistyczny Pomnik Czynu Powstańczego)

 

piątek, 30 lipiec 2021 11:05

Św. Anna z Góry Chełmskiej

Św. Anna - matka Maryi i babcia Jezusa jest patronką m.in. małżeństw, matek i wdów. Czczą ją rodziny, młode panny, kobiety brzemienne, matki, babcie, wdowy i bezdzietne małżeństwa. Jej postać symbolizuje więzi rodzinne. Św. Anna jest też nazywana łączniczką pokoleń.

Według starego podania św. Anna urodziła się w Judei. Mieszkała w Betlejem z rodzicami  Natanem i Marią. Byli oni potomkami królewskiego rodu Dawida. Żyli skromnie. Anna otrzymała od swoich rodziców staranne wychowanie. Swojego męża Joachima poślubiła gdy miała 24 lata. Joachim także pochodził z pokolenia Dawidowego. Byli małżonkami szczęśliwymi, ale przez dwadzieścia lat związku nie doczekali się potomstwa. W kulturze żydowskiej brak dziecka był uważany za hańbę i karę Bożą. Pewnego dnia Anna udała się do ogrodu na modlitwę, by tam opłakiwać swoje zmartwienie. Wtedy ukazał się Anioł, który zapowiedział narodzenie dziecka.  W  wieku 45 lat Anna urodziła dziewczynkę - Maryję. Maryja w czternastym roku życia została poślubiona Józefowi. Według niektórych przekazów, krótko potem zmarł Joachim. Anna zaś żyła z Maryją i Józefem w Nazarecie i dożyła 80 lat.