Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Aktualności - Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

Aktualności - Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

poniedziałek, 09 maj 2022 12:26

Pielgrzymka rowerzystów

W sobotę, 7 maja 2022 roku odbyła się kolejna pielgrzymka rowerzystów na Górę św. Anny. Większość z nich przybyła z różnych stron Opolszczyzny, ale byli i tacy którzy przyjechali z dalszych rejonów. O godzinie 13.00 w Grocie Lurdzkiej, odbyła się Msza święta w ich intencji. Po jej zakończeniu można było udać się na obiad i odpoczynek z atrakcjami zorganizowany przy domu pielgrzyma. Czekało tam na rowerzystów również stoisko Nadleśnictwa Strzelce Opolskie, które w tym roku patronowało temu wydarzeniu i było głównym sponsorem; oraz stanowisko Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny". Mieliśmy dla naszych "gości" bezpłatne foldery, przewodniki i mapy, a dla młodszych uczestników również frisbee, kolorowanki i przewodniki z opowiadaniami i naklejkami.... jednak nie za darmo :). Trzeba było wykazać się wiedzą z koła wiedzy, ułożyć wybrane puzzle lub dobrze przyporządkować nazwę zwierząt i roślin do ich wizerunku. Do naszych zabaw dołączyły się również dzieci z trzech parafii z okolic Kolonowskiego, które akurat w tym dniu odbywały również pielgrzymkę na Górę św. Anny jako dzieci pierwszokomunijne.

Poniżej fotorelacja z wydarzenia:

 

poniedziałek, 25 kwiecień 2022 07:39

Warsztaty pokrzywowe - relacja.

W piątek w siedzibie Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” odbyły się warsztaty, w trakcie których uczestnicy poznawali m.in. walory kulinarne pokrzywy zwyczajnej.

Dowiedzieli się co łączy pokrzywę i mrówki. Otóż, za nieprzyjemne doznania związane z bliskim kontaktem z tymi osobnikami odpowiedzialny jest kwas mrówkowy wstrzyknięty w skórę.

Wspólnie przygotowaliśmy pokrzywowe kluski śląskie, pokrzywowy makaron, dip na bazie awokado i  pokrzywy, pesto pokrzywowe z dodatkiem sera i prażonych nasion słonecznika oraz zaparzyliśmy pokrzywową herbatę.

Były też kruche ciasteczka oraz drożdżowe paluchy z dodatkiem nasion pokrzywy.

Na koniec odbyła się degustacja przygotowanych dań.

 

wtorek, 12 kwiecień 2022 06:29

"Wierzba" z cyklu Rok Botaniki

Wierzba pilnie poszukiwana

Wiosną tuż przed Niedzielą Palmową rozpoczynają się poszukiwania wierzby. Wszystko za sprawą puszystych kwiatostanów nazywanych baziami albo kotkami. Z pędów tych krzewów robimy palmy – niewielkie bukiety, które przynosimy w niedzielę palmową do kościoła na poświęcenie. Na Śląsku praktykuje się układanie palm z bazi z dodatkiem bukszpanu, symbolu nadziei. Czasami dodaje się forsycję. Świeżo rozkwitłe gałązki mają symbolizować odrodzenie. Poświęcone palmy dawniej wkładano za obrazy świętych albo na strychu między krokiew a dachówki - miały chronić dom i domowników od nieszczęść. W niektórych regionach do dziś praktykuje się wtykanie w ziemię na polach krzyżyków wykonanych z poświęconych gałązek wierzbowych. Czynność tą wykonuje się w Wielki Piątek rano dla zapewnienia dobrego plonu i ochrony upraw przed zniszczeniem. Zaś popiołem ze spalonych gałązek palmowych zostaną posypane nasze głowy w Środę Popielcową przyszłego roku.

W palmach wykorzystuje się gałązki gatunków kwitnących przed rozwojem liści. Najczęściej zaopatrujemy się w pędy wierzby iwy lub wierzby purpurowej. Jak je rozpoznać? Wystarczy przełamać jednoroczną gałązkę. Jednoroczne gałązki wierzby purpurowej posiadają cytrynowożółtą miazgę pod korą. Można też posmakować – młoda kora i liście tego gatunku są bardzo gorzkie. Wierzba iwa posiada bardzo liczne kotki. Jej kora  wyróżnia się charakterystycznymi rąbowatymi spękaniami w ciemnym kolorze, zaś młode pędy są oliwkowe, początkowo delikatnie biało omszone. Obydwa gatunki wierzby wykorzystywane są w wikliniarstwie.

poniedziałek, 11 kwiecień 2022 12:41

Dzikie owady zapylające - relacja

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział 8 kwietnia b.r. w organizowanych przez nas warsztatach "Dzikie owady zapylające". Spotkanie było przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Wzięło w nim udział 15 osób. Rozmawialiśmy o owadach, głównie o pszczołach w szerokim rozumieniu oraz o ich niebagatelnym znaczeniu w procesie zapylania roślin, zarówno tych "dzikich" jak i uprawianych przez człowieka.
Głównymi celami spotkania było między innymi:
- pokazanie uczestnikom jak wielką rolę odgrywają w zapylaniu wielu roślin i upraw owady, głównie dzikie pszczoły a w szczególności te tzw. samotne
- poznanie różnych sposobów tworzenia gniazd na przykładzie kilku wybranych gatunków pszczół samotnych (pszczolinki, murarki, sieciarki)
- wskazanie zagrożeń na jakie owady są narażone (najważniejsze to degradacja siedlisk i stosowanie pestycydów)
- odpowiedź na pytanie jak możemy im pomóc
- oraz radość z tworzenia takiej małej "pomocy" jakim jest domek dla owadów

Poniżej zamieszczamy zdjęcia z warsztatów.

piątek, 08 kwiecień 2022 06:57

Warsztaty pokrzywowe

 

Pokrzywa zwyczajna jest rośliną powszechnie znaną. Rośnie w lasach, ogrodach, w zaroślach - wszędzie tam, gdzie znajdzie żyzną, wilgotną glebę, bogatą w azot i próchnicę.

To pospolity chwast o niezwykłych właściwościach m.in. zdrowotnych i odżywczych. W jej liściach znajdziemy wyjątkowo dużą zawartość chlorofilu, wapnia, magnezu, żelaza, fosforu, potasu, witaminy C, K oraz A. Warto uwzględnić ją w  wiosennym menu.

Zapraszamy serdecznie na pokrzywowe warsztaty!

Aby powiększyć plakat kliknij w niego 2 razy. Przed wysłaniem zgłoszenia koniecznie zapoznajcie się z regulaminem - TUTAJ.

 

 

Aby wziąć udział w warsztatach należy zapoznać się z Regulaminem, zaakceptować go i złożyć stosowne oświadczenia dot. przetwarzania danych osobowych. Udział dzieci i młodzieży niepełnoletniej możliwy jest pod opieką osoby dorosłej oraz za pisemną zgodą rodzica (prawnego opiekuna). Ze względu na tematykę i formę warsztatu, nie przyjmujemy dzieci w wieku poniżej 9 lat.

Na warsztaty prosimy zabrać ze sobą: młotki (małe, do przybijania siatki pinezkami), i ewentualnie jakieś swoje materiały do wypełnienia domku, typu: szyszki, słoma. Domki są niewielkie: 9 cm głęb x 34 cm wys. x 19 cm szer., więc dużo nie potrzeba. Wymiary jednej "półki" to 9 x 5 x 15 cm.
Materiały takie jak: kawałki drewna z otworami, trzcina i inne "rurki", glina - zapewnia Organizator.

Dziś odbył się II etap wojewódzkiego konkursu przyrodniczego "Poznajemy Opolskie Parki Krajobrazowe". Znamy już zwycięzców, którzy przejdą do finału i razem z drużynami ze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego i PK "Góry Opawskie" zmierzą się w walce o podium.

Etap parkowy w Parku Krajobrazowym "Góra św. Anny" odbył się w Domu Pielgrzyma w Górze św. Anny - dzięki uprzejmości dyrektora DP o. Sławomira Klima, za co serdecznie dziękujemy. Po napisaniu testów uczniowie wraz z nauczycielami wyruszyli na wycieczkę po Górze św. Anny, którą poprowadziła Pani Beata Wielgosik (kierownik PK GSA). Pozostali pracownicy Parku zabrali się do sprawdzania testów. Około godz. 11:30 w siedzibie PK GSA nastąpiło ogłoszenie wyników, rozdanie dyplomów i nagród. Trzy najlepsze drużyny zakwalifikowały się do finału konkursu, który odbędzie się w maju.

poniedziałek, 14 marzec 2022 08:49

Dzika wiosenna stołówka

Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Nieśmiało wychylają się spod ziemi pierwsze geofity i pękają pierwsze pąki liściowe drzew – niegdyś wyczekiwane przez mieszkańców wsi źródło świeżych witamin i mikroelementów.

Wiedza na temat sposobów przygotowania pożywienia z dzikich roślin była w przeszłości powszechna. Ludzie odżywiali się wyłącznie dzikimi roślinami i mięsem upolowanych zwierząt. Wraz z rozwojem rolnictwa i cywilizacji, wiedza ta zanikała. O dzikich roślinach jadalnych przypominano sobie jedynie w okresach niedostatku. Tak było na przednówku, kiedy to kończyły się zapasy żywności z poprzedniego roku. W tym okresie na stołach dominowały kasze, bryje, polewki i kluski. Wraz z pojawieniem się pierwszych roślin gospodynie wychodziły na łąki, miedze i do lasu na zbiory wartościowych ziół. Potrawy z dodatkiem chwastów urozmaicały jadłospis i przede wszystkim zaspokajały zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Zbierano młode pokrzywy, krwawnik, szczaw, podagrycznik, lebiodę, mniszek lekarski, podbiał, babkę. Chwasty ceniono za walory smakowe i zapachowe. Gospodyniom znane były właściwości lecznicze zbieranych roślin. Wiedziały, które zioła przyśpieszają trawienie a które pomogą w zwalczeniu infekcji czy przeziębienia.

piątek, 18 luty 2022 09:09

"Ferie z Parkami" w PK "Góra Św. Anny"

Jesteś! Witamy w PK "Góra Św. Anny" i zapraszamy do wspólnego odkrywania...

Dla przypomnienia... (ogólne informacje na stronie głównej www.zopk.pl, a szczegóły w Regulaminie)
Akcja edukacyjna "Ferie z Parkami" składa się z dwóch części: filmowej (stacjonarnej - szczególnie dla tych, którzy z jakichś powodów wyjść z domu jednak nie mogą) i części terenowej. Możesz wziąć udział w obu (do czego zachęcamy) lub tylko w jednej z nich.
Na Uczestników czekają drobne upominki i gadżety, a dla najaktywniejszych nagrody rzeczowe.

Część filmowa, polega na:

- obejrzeniu filmu o Parku Krajobrazowym "Góra Św. Anny" (film trwa ok. 30 minut)
- odpowiedzeniu na 5 pytań dotyczących filmu. Pytania do filmu.

Część terenowa:
- polega na wyjściu w teren do wybranego parku krajobrazowego, na przynajmniej jedną z trzech opisanych przez nas tras
- do każdej trasy przygotowano 5 pytań, poprzedzonych 5-cioma zadaniami do wykonania w konkretnych miejscach - nie uda Ci się odpowiedzieć na pytania, jeśli nie znajdziesz się dokładnie tam, gdzie opisujemy, odpowiedzi nie znajdziesz również w internecie :)
- odpowiedz najlepiej na wszystkie 15 pytań z 3 tras, a przynajmniej na 5 pytań z 1 trasy
Opisy terenu, zadań do wykonania i lista pytań do części terenowej: Trasy i zadania

W łatwiejszym odnalezieniu się w terenie może pomóc nasza aplikacja mobilna SPK. Do bezpłatnego pobrania ze sklepu Google Play.

WYSYŁANIE ODPOWIEDZI

Odpowiedzi do części filmowej jak i terenowej należy wpisać w Załącznik nr 1 (dla dorosłych) lub Załącznik nr 1A (dla niepełnoletnich Uczestników) i wysłać na e-mail na adres:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem FERIE Z PARKAMI GSA lub pocztą tradycyjną na podany w załączniku adres:
Park Krajobrazowy "Góra Św. Anny"
ul. Leśnicka 10
47-150 Góra św. Anny

W załączniku znajdują się również: oświadczenie o zapoznaniu się z Regulaminem i jego akceptacja, zgoda na przetwarzanie danych osobowych na cele Akcji edukacyjnej "Ferie z Parkami" oraz zgoda na publikację przysłanych prac. Oświadczenia te i zgody są dobrowolne, jednakże niezbędne do wzięcia udziału w opisywanej Akcji edukacyjnej. W przypadku osób niepełnoletnich zgody te podpisuje rodzic lub opiekun prawny.

Czekamy z niecierpliwością na pierwsze odpowiedzi!
Powodzenia !!!

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by