Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

wtorek, 20 październik 2020 11:14

Dzień Krajobrazu 2020 Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jednym z głównych założeń funkcjonowania naszych parków jest  ochrona walorów krajobrazowych ich obszarów. Góry, wzniesienia, doliny rzeczne, lasy, łąki, czy stawy stanowią o charakterze danego miejsca będąc równocześnie środowiskiem życia roślin i zwierząt. Także my  sami wybierając rejony, w których chcemy spędzić czas kierujemy się głównie ich walorami krajobrazowymi. Dopiero później, przy bliższym poznaniu, zaczynamy odkrywać bogactwo i różnorodność przyrodniczą tych miejsc.

Dziś już po raz piąty obchodzimy Dzień Krajobrazu, który w tym roku szczególną uwagę kieruje na drzewa. Skupione w grupach lub rosnące pojedynczo okazy często decydują o obliczu i charakterze krajobrazu. Drzewa pełnią w krajobrazach bardzo zróżnicowane funkcję: począwszy od soliterów, które dominują w przestrzeni, przez grupy lub szpalery drzew wyznaczające granicę kolejnych widoków, aż po rozległe skupienia stanowiące tło dla innych obiektów lub krajobrazów. Ze względu na swoją biologiczną różnorodność drzewa są obecne w większości typów krajobrazów, występują zarówno na terenie krajobrazów naturalnych, jak i kulturowych, zwiększając harmonijność i ład przestrzenny. Drzewa pełnią w krajobrazie nie tylko funkcje przyrodnicze, czy klimatyczne, lecz zyskują także znaczeń kulturowych, urastając nierzadko do rangi symbolu. Potężne drzewa przez wieki inspirowały poetów i malarzy, przez co ich reprezentacja w tekstach kultury jest bardzo znacząca.

Więcej informacji o tegorocznym Dniu Krajobrazu TUTAJ

Czytany 273 razy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by