Kto chociaż raz wędrował górskimi szlakami, wśród malowniczych pejzaży okolicznych wzniesień i w niemałym trudzie zdobył upatrzony górski szczyt, ten wie jak czuje się prawdziwy zwycięzca. Ileż sił witalnych w osobie naznaczonej mianem „zdobywcy”, co niejedną górę mogłaby przenieść. Ileż szczęścia i radości przynosi dojście do celu, gdzie nagrodą jest zapierający dech w piersiach widok rozpościerający się ze szczytu góry. Każdy „zdobywca góry” wie, jak schodzi się z koroną na głowie.
Okazją do takich wrażeń jest sięgnięcie po odznakę pn. Korona Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” ustanowioną przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych, organizatora tej akcji.
W dniu 2 marca 2021 r. w Zespole Opolskich Parków Krajobrazowych odbył się II etap konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Tegorocznym hasłem przewodnim konkursu jest: „Zbiorowiska leśne parków krajobrazowych Polski”. Celem konkursu jest m.in. zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej parków krajobrazowych Polski, poszerzanie wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska oraz zrozumienie zależności zachodzących pomiędzy organizmami w ekosystemach.
Na tym etapie rywalizowały ze sobą drużyny reprezentujące szkoły podstawowe z terenu gmin wchodzących w skład Parków Krajobrazowych „Góra Św. Anny”, „Góry Opawskie” oraz Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie rozwiązywali test sprawdzający wiedzę przyrodniczo – geograficzną, a także wiedzę o parku krajobrazowym na terenie, którego położna jest ich szkoła. Najlepsze drużyny z etapu parkowego, będą reprezentowały poszczególne parki podczas finału wojewódzkiego XX edycji konkursu PPKP.
Tegoroczni laureaci z Parku Krajobrazowego "Góry Opawskie" to:
I miejsce
Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Rozwoju Wsi w Jarnołtówku
II miejsce
Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 Zespołu Szkół w Prudniku
III miejsce
Drużyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Prudniku
Tegoroczni laureaci z Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" to:
I miejsce
Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Artura Gadzińskiego w Zdzieszowicach
II miejsce
Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Obrońców Góry Chełmskiej w Leśnicy
III miejsce
Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej w Suchej oraz
Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach
Tegoroczni laureaci ze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego to:
I miejsce
Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów II Brygady Pancernej w Bogacicy
II miejsce
Drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 31 im. UNICEF w Opolu
III miejsce
Drużyna ze Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym im. Jakuba Kani w Domaradzu
Gratulujemy laureatom konkursu! Dziękujemy nauczycielom za przygotowanie uczniów, a uczniom za aktywny w nim udział.
Składamy gorące podziękowanie dyrektorom szkół, którzy umożliwili przeprowadzenie tegorocznej edycji konkursu w ich placówkach. Dziękujemy Dyrekcji Szkoły im. Stanisława Moniuszki w Bąkowicach, Dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Łubnianach, Dyrekcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Prudniku, Dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Zdzieszowicach oraz z Dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej w Leśnicy.
Akcja „Ferie z parkami” cieszyła się dużym zainteresowaniem. Z satysfakcją odnotowaliśmy, że wzięło w niej udział ponad 50 osób. Głównym celem akcji było zaznajomienie mieszkańców woj. opolskiego z rozmaitością form życia występujących na terenie Opolszczyzny oraz zachęcenie do aktywnego wypoczynku na łonie natury trzech opolskich parków krajobrazowych: PK „Góra Św. Anny”, PK „Góry Opawskie” i Stobrawskiego PK.
Chcąc w pełni skorzystać z uroków tego wyjątkowego miejsca, warto poznać kilka ciekawych informacji, zanim zaplanujemy piesze wędrówki po Górach Opawskich i okolicach Parku.
Poniżej, w telegraficznym skrócie, podane są najważniejsze informacje o Parku.
Witaj! Jesteś uczniem zmęczonym już ciągłym siedzeniem na nauce zdalnej? Jesteś rodzicem, który szuka ciekawych zajęć dla swoich dzieci i siebie na ferie zimowe? Jesteś już nie dzieckiem, ale jeszcze nie dorosłym i też chcesz "coś porobić", a nie tylko siedzieć przed komputerem? A może po prostu "jesteś" i jesteś zainteresowany przyrodą i naszymi parkami krajobrazowymi? Przygotowaliśmy coś właśnie dla Ciebie!
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w pewnej przygodzie..., która wymaga jednaki troszkę wysiłku z Waszej strony, ale zapewniamy, że będzie ciekawie.
"Ferie z Parkami" to akcja edukacyjna z upominkami i nagrodami, a dla najbardziej zaangażowanego Uczestnika znajdzie się także coś specjalnego Toczy się ona w trzech parkach krajobrazowych Opolszczyzny równocześnie, chociaż zupełnie oddzielnie w każdym z nich: w PK "Góra Św. Anny", w PK "Góry Opawskie" i w Stobrawskim PK.
Przygoda składa się z dwóch części: filmowej (stacjonarnej - szczególnie dla tych, którzy z jakichś powodów wyjść z domu jednak nie mogą) i części terenowej. Możesz wziąć udział w obu (do czego zachęcamy) lub tylko w jednej z nich, ale pamiętaj: im więcej wykonasz zadań tym lepszą dostaniesz nagrodę, oby tylko nie okazała się ona jedyną motywacją...
Część filmowa, polega na:
- obejrzeniu filmu o wybranym parku krajobrazowym (każdy film trwa ok. 30 minut)
- odpowiedzeniu na 5 pytań dotyczących filmu
- namalowaniu rysunku (technika dowolna) do wybranej sceny z filmu i
- napisaniu krótkiego wiersza, rymowanki lub hasła związanego z obejrzanym filmem i promującego dany park krajobrazowy
Część terenowa:
- polega na wybraniu się w teren do danego parku krajobrazowego, na przynajmniej jedną z trzech opisanych przez nas tras
- do każdej trasy przygotowano 5 pytań, poprzedzonych 5-cioma zadaniami do wykonania w konkretnych miejscach - nie uda Ci się odpowiedzieć na pytania, jeśli nie znajdziesz się dokładnie tam, gdzie opisujemy, odpowiedzi nie znajdziesz również w internecie :)
- odpowiedz najlepiej na wszystkie 15 pytań z 3 tras, a przynajmniej na 5 pytań z 1 trasy
Odpowiedzi do części filmowej jak i terenowej należy wpisać w Załącznik nr 1 (dla dorosłych) lub Załącznik nr 1A (dla niepełnoletnich Uczestników) i wysłać na e-mail lub pocztą tradycyjną na podany w załączniku adres.
Jeśli zdecydujesz się na e-mail, to rysunek z części filmowej należy sfotografować lub zeskanować i wysłać jako załącznik do wiadomości e-mail.
Jeśli będziesz wysyłać Załącznik pocztą tradycyjną to włóż w kopertę również wykonany rysunek (nie musisz go wówczas skanować czy fotografować).
Jeśli nasza akcja edukacyjna Cię zainteresowała i chcesz wziąć w niej udział - wybierz "swój" park krajobrazowy i wejdź na jego zakładkę Aktualności - tam znajdziesz zadania do wykonania i pytania oraz wspomniany załącznik.
Albo kliknij na wybrany Park poniżej:
PK "Góra Św. Anny" PK "Góry Opawskie" Stobrawski PK
Przypominamy, że nie musisz ograniczać się do jednego parku, możesz "oblecieć" wszystkie trzy - jak zdążysz.... bo termin upływa z końcem ferii zimowych, czyli 17 stycznia 2021 r. (chociaż na odpowiedzi wysłane pocztą tradycyjną poczekamy nieco dłużej: do 22 stycznia).
Powodzenia i do dzieła!
REGULAMIN akcji edukacyjnej "Ferie z Parkami" - kliknij aby pobrać.
Projekt „Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej
i na terenie Śląska Opolskiego” w ramach RPO WO na lata 2014 –2020, Oś priorytetowa V,
Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, działanie 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.
Jednym z atrybutów Świąt Bożego Narodzenia jest anioł. Można go wykonać w prosty sposób.
Przygotujcie:
- pieniek,
- skrzydła – te wykonane wcześniej z gliny (część 1 warsztatów). Można też wyciąć skrzydła z tektury;
- kulę – bombkę lub kulę wiklinową w białym, srebrnym lub złotym kolorze,
oraz sznurek, drut ozdobny, pistolet do kleju na gorąco, nożyczki, papier ścierny.
Może się przydać serce z gliny lub metalowa podstawka pod świecę i świeczka podgrzewacz, farby.
Do wykonania naszych dekoracji będziemy potrzebowali kilku zielonych gałązek świerka, sosny, jodły lub żywotnika. Możecie kupić je w kwiaciarni. Przed wyjściem na zakupy zerknijcie jednak do ogrodu, może któreś drzewo lub krzew wymaga przycięcia.
Zbierzcie kilka szyszek, kawałki kory, łupiny buka, żołędzie i wysuszcie je.
Serdecznie zapraszamy do udziału w XX edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Jest on skierowany do uczniów klas VI, VII i VIII szkół podstawowych znajdujących się na terenie gmin wchodzących w skład parków krajobrazowych Opolszczyzny. Jego celem jest m. in. pogłębianie wiedzy na temat parków krajobrazowych oraz poszerzanie wiadomości z zakresu ekologii, geografii, ochrony przyrody i ochrony środowiska.
Szkoły chętne do przystąpienia do konkursu prosimy o kontakt z oddziałem Parku Krajobrazowego na terenie, którego znajduje się szkoła. Regulamin konkursu do pobrania poniżej.
Zapraszam na pierwszą część bożonarodzeniowych warsztatów florystycznych, które odbędą się w Waszych domach :)
Do wykonania ozdób – zawieszek oraz skrzydeł dla anioła wykorzystamy glinę samoutwardzalną. Masa jest plastyczna, łatwo nadać jej kształt i nie wymaga zapiekania w piecu.
Do wykonania dekoracji potrzebujemy:
* glinę samoutwardzalną – najlepiej białą, można ją kupić w sklepach z artykułami szkolnymi,Serdecznie zapraszam do udziału w bożonarodzeniowych warsztatach florystycznych w nieco innej formie niż zazwyczaj.
Ponieważ nie możemy się spotkać przygotowałam dla Was garść cennych informacji, opisów ze zdjęciami oraz krótkich filmików tak, abyście samodzielnie mogli wykonać prace w domu.
Celem warsztatów jest zachęcenie Was do własnoręcznego wykonania dekoracji świątecznych z naturalnych materiałów. Ozdoby zakupione w marketach najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych, a po świętach zazwyczaj lądują w koszu na śmieci.
Samodzielne wykonanie ozdób da ogromną satysfakcję i pozwoli mile spędzić czas z najbliższymi, bowiem dekoracje można tworzyć wspólnie z dziećmi. Będą one wyjątkowe i niepowtarzalne. Zaś zapach świeżych gałązek świerka czy sosny wprowadzi w domu świąteczną atmosferę.
Bożonarodzeniowe warsztaty florystyczne odbędą się w trzech etapach. Na początek z gliny samoutwardzalnej wykonamy elementy, które wykorzystamy w późniejszych pracach. Musimy zrobić skrzydła dla anioła oraz ozdoby – zawieszki: gwiazdki, serduszka, choinki, renifery – wszystko zależy od Waszej pomysłowości.
Następnie wykonamy świąteczną kompozycję na pieńku. Wykorzystamy tu materiał roślinny taki jak gałęzie, szyszki, korę oraz wykonane wcześniej ozdoby z gliny.
Na koniec pokażę jeszcze jak zwykły pieniek zamienić w świątecznego anioła.
Elżbieta Witosza
Jesień w Górach Opawskich mieni się tęczą barw subtelnie zmieniającą się z dnia na dzień. Ruszając na piesze wędrówki po leśnych ścieżkach i zagłębiając się w malownicze miejsca górskich potoków, wypatrzeć możemy niejednego mieszkańca. Wystarczy zwolnić tempo marszu, przykucnąć przy szemrzącym potoku i wsłuchać się w jego melodyjne takty.
W pierwszej chwili mamy wrażenie jakby świat się zatrzymał. Tak tu spokojnie, cicho, jakbyśmy byli jedynymi istotami na Ziemi. Nic podobnego. Kiedy po chwili nasze zmysły obudzą się z krótkiej drzemki, nagle z ogromną siła docierają do nas wszelkie możliwe bodźce ze świata zewnętrznego. Prawdziwa symfonia barw, dźwięków, zapachów ... I oto wzrok przykuwa wylegująca się na płaskim potokowym otoczaku, czarna jak węgiel, z żółtymi plamami, salamandra plamista.
Jest naprawdę wyjątkowa. Jej majestatyczny wygląd wprawia w osłupienie. Zwierzę ani drgnie, dzięki czemu można się dokładnie przyjrzeć.
Na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego największą powierzchnię zajmują lasy. Dominują bory sosnowe, ale zobaczyć możemy tutaj również grądy, łęgi czy olsy. Jednym z bardziej charakterystycznych typów drzewostanów liściastych jest buczyna. Spotkać możemy ją m.in. w okolicy Lubszy, czy Ostrowa Narockiego. Buczyna to las wyjątkowy o każdej porze roku. Wiosną delikatna zieleń młodych liści współgra z jasnym odcieniem kory, następnie przechodzi w ciemną, soczystą barwę, aby jesienią zachwycić głębią odcieni brązu i pomarańczowego. Do tego sama forma drzew, które są proste, majestatyczne, czasem sięgające nawet 40 – 50 metrów wysokości, a jednocześnie pokryte jasną korą nadającej im lekkości. Buczyny to zwykle drzewostany jednogatunkowe ze względu na duże zacienie dna lasu, gdzie zwykle wyrastać mogą jedynie przystosowane do takich warunków młode buki. Z roślin runa najczęściej występują kwitnące wczesną wiosną, przed rozwojem liści, geofity, a czasem roślin runa brak zupełnie i mówimy wtedy o tzw. buczynach nagich.
Zasady obowiązujące na terenie siedzib Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych w celu ograniczenia ryzyka zarażenia koronawirusem SARS-COV-2
Życie jest zbyt krótkie, by budzić się z żalem.
Kochaj ludzi, którzy dobrze Cię traktują
i współczuj tym, którzy nie potrafią.
Anna Przybylska
Emerytura najlepsza życia pora…
…szkoda tylko, że ostatnia. Jestem szczęśliwy, że doczekałem tej chwili, co wcale nie było takie oczywiste… Przez 44 lata pracy zawodowej, w tym 30 lat w służbie Opolskich Parków Krajobrazowych, dostałem więcej niż mogłem sobie wymarzyć, dając z siebie tyle, ile tylko potrafiłem. Z całego serca dziękuję tym, z którymi pracowałem i którzy nigdy nie zawiedli. Panu Bogusławowi Gębali, który przyjął mnie do zespołu, umożliwiając realizację moich zainteresowań oraz Beacie Wielgosik i Ryszardowi Mydło – długoletnim, prawdziwym przyjaciołom. W sposób szczególny dziękuję uczestnikom wycieczek i spotkań edukacyjnych za motywację, siłę i poczucie, że moja praca ma sens. Myślę, że wiek emerytalny został dany po to, aby móc zrealizować niespełnione plany z czego pragnę skorzystać.
Janusz Husak
Tematem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu jest Drzewo w krajobrazie. Choć są z nami wszędzie – w miastach, parkach, na łąkach, polach, nad wodami i oczywiście w lasach, czasem chyba nawet ich nie zauważamy. A już na pewno nie często zastanawiamy się co obecności drzew zawdzięczamy.
Wśród wielu funkcji jakie pełnią zadrzewienia chyba najbardziej dostrzegalną jest funkcja estetyczna. Zieleń będąca ważnym elementem układów przestrzennych miast i wsi stanowi o ich atrakcyjności. Ze względu na rozmiary, drzewa kształtują lokalny krajobraz i tworzą unikalny charakter danego miejsca.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym konkursie fotograficznym pod nazwą "Fotograficzne wakacje z aplikacją w tle". Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu.
I miejsce
Dariusz Pawłowski za zdjęcie p.t.: "Mglisty poranek"
II miejsce
Dawid Przyszlak za zdjęcie "Schronisko pod Biskupią Kopą w kwiatach naparstnicy"
III miejsce
Anna Chmielewska za zdjęcie "Kalwaria Głuchołaska"
Wyróżnienia dla sześciu osób:
Alicja Alf za zdjęcie "Muskany promieniami słońca"
Emilia Mandok za zdjęcie "Słoneczny dzień"
Agnieszka Spyra za zdjęcie "Pomnik Czynu Powstańczego i Amfiteatr w Górze św. Anny"
Natalia Wawrzeniuk za zdjęcie "Witraż"
Mateusz Wawrzeniuk za zdjęcie "Dróżka kalwaryjska"
Beata Rokita-Wronowska za zdjęcie "Huta Zagwiździe"
Do osób wyróżnionych zostaną wysłane nagrody książkowe pocztą tradycyjną. Prosimy oczekiwać przesyłki :)
Osoby, które uzyskały pierwsze, drugie lub trzecie miejsce prosimy o kontakt telefoniczny do najbliższego oddziału, w celu ustalenia dnia i sposobu odbioru nagród rzeczowych.
Jednym z głównych założeń funkcjonowania naszych parków jest ochrona walorów krajobrazowych ich obszarów. Góry, wzniesienia, doliny rzeczne, lasy, łąki, czy stawy stanowią o charakterze danego miejsca będąc równocześnie środowiskiem życia roślin i zwierząt. Także my sami wybierając rejony, w których chcemy spędzić czas kierujemy się głównie ich walorami krajobrazowymi. Dopiero później, przy bliższym poznaniu, zaczynamy odkrywać bogactwo i różnorodność przyrodniczą tych miejsc.
Dziś już po raz piąty obchodzimy Dzień Krajobrazu, który w tym roku szczególną uwagę kieruje na drzewa. Skupione w grupach lub rosnące pojedynczo okazy często decydują o obliczu i charakterze krajobrazu. Drzewa pełnią w krajobrazach bardzo zróżnicowane funkcję: począwszy od soliterów, które dominują w przestrzeni, przez grupy lub szpalery drzew wyznaczające granicę kolejnych widoków, aż po rozległe skupienia stanowiące tło dla innych obiektów lub krajobrazów. Ze względu na swoją biologiczną różnorodność drzewa są obecne w większości typów krajobrazów, występują zarówno na terenie krajobrazów naturalnych, jak i kulturowych, zwiększając harmonijność i ład przestrzenny. Drzewa pełnią w krajobrazie nie tylko funkcje przyrodnicze, czy klimatyczne, lecz zyskują także znaczeń kulturowych, urastając nierzadko do rangi symbolu. Potężne drzewa przez wieki inspirowały poetów i malarzy, przez co ich reprezentacja w tekstach kultury jest bardzo znacząca.
Więcej informacji o tegorocznym Dniu Krajobrazu TUTAJ
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK