Wiosna się rozpoczęła – zbudujmy domki dla owadów.
Serdecznie zapraszamy rodziny, a konkretnie dzieci w wieku szkolnym (powyżej 7 lat) wraz z opiekunami do siedziby Parku Krajobrazowego “Góra Św. Anny” na zajęcia edukacyjno-warsztatowe pt. “Nie bój się pszczoły” skierowane właśnie do młodszych uczestników wydarzeń organizowanych przez nasz Zespół.
Rozmawiać będziemy o pszczołach: zarówno o tej najbardziej pospolitej, czyli pszczole miodnej, ale i o dzikich pszczołach samotnych. Dowiemy się czym się różnią od siebie, a tych różnic jest sporo i są dosyć istotne w kontekście np. ochrony pszczół.
Na części teoretycznej zajęć poznamy jak toczy się życie pszczoły miodnej przez cały rok. Poznamy pożytki pszczele, i przyjrzymy się z bliska budowie ula (pustego, bez pszczół). Dowiemy się też jak wygląda cykl życia pszczół dzikich, tzw. samotnych, poznamy miejsca najczęściej przez nie wybierane na gniazda. Porozmawiamy o tym co w dzisiejszym świecie może im zagrażać i jak możemy temu przeciwdziałać.
W części warsztatowej każda zgłoszona rodzina (dziecko lub dzieci + opiekun) wypełni samodzielnie domek dla owadów zapylających materiałem przygotowanym / przyniesionym przez siebie lub posłuży się materiałem już przygotowanym przez Organizatora.
Zachęcamy jednak do samodzielnego przygotowania materiału dla lepszego efektu edukacyjnego 🙂
Materiał, który można przynieść ze sobą:
glina, trochę piasku i kilka garści drobno posiekanej słomy lub siana (do wymieszania na zajęciach 😉
rurki, czyli łodygi roślin w środku puste, o przekroju wewnętrznym od 2 mm do maksymalnie 10 mm (np. trzcina, jeżyna, bambus, bez czarny), można przyciąć od razu do długości 15 cm, ale można też na zajęciach – ważne by po przycięciu na odpowiednią długość, kolanko (zgrubienie pędu / ścianka) nie znalazło się w środku, tylko na jednym lub drugim końcu pędu
kawałki drewna długości 15 cm i średnicy do 9 cm, z wydrążonymi otworami o średnicy od 2 do 10 mm
ewentualnie szyszki, siano
Mogą się przydać wiertarki z wiertłami od 2 do 8 mm, młoteczki, nożyczki, więc jeśli ktoś ma prosimy o ich zabranie.
Termin: 12 kwietnia godzina 9:00
Miejsce : Park Krajobrazowy ‘Góra św. Anny” – ul. Leśnicka 10
Na zajęcia obowiązują ZAPISY → prosimy zgłaszać się telefonicznie pod numerem 77 461 50 74, gdyż liczba miejsc jest ograniczona.