DOSTĘPNOŚĆ SIEDZIB ZESPOŁU OPOLSKICH PARKÓW KRAJOBRAZOWYCH
ODDZIAŁ PARKU KRAJOBRAZOWEGO „GÓRY OPAWSKIE” W POKRZYWNEJ
Informacje o udogodnieniach i ofercie siedziby oddziału Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” w Pokrzywnej dla różnorodnej publiczności, w tym osób z niepełnosprawnościami.
DOJAZD DO SIEDZIBY PKGO W POKRZYWNEJ
Samochód
Siedziba Parku znajduje się w miejscowości Pokrzywna nr 11, w dolinie Złotego Potoku, u podnóża Biskupiej Kopy w Górach Opawskich, w odległości ok. 11 km od Prudnika a od strony Nysy ok. 30 km.
Komunikacja zbiorowa
Dojazd autobusem PKS do przystanku Pokrzywna II „CICHA DOLINA” na trasie: Prudnik – Łąka Prudnicka – Moszczanka – Pokrzywna – Jarnołtówek – Konradów – Głuchołazy lub Nysa-Głuchołazy- Pokrzywna – Prudnik.
Przystanek autobusowy Pokrzywna II znajduje się przy drodze, ok. 30 m od wejścia do siedziby. Od przystanku do siedziby nie ma chodnika. Należy zwiększyć ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnię. Budynek znajduje się za zakrętem. To powoduje utrudnioną widoczność na drodze dla nadjeżdżających pojazdów.
WARUNKI SENSORYCZNE
W siedzibie PKGO jest cicho. Od czasu do czasu można usłyszeć za oknem odgłosy przejeżdżających samochodów. Za budynkiem, poniżej południowej granicy Rezerwatu przyrody Olszak, od strony Jarnołtówka, płynie górska rzeka Złoty Potok. Stamtąd dochodzą dźwięki szumu wody i drzew oraz odgłosy ptaków.
DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA
MIEJSCA PARKINGOWE
Ogólnodostępny, bezpłatny
parking dla samochodów osobowych i autokarów znajduje się ok. 100 m,
od siedziby oddziału Parku, przy
ścieżce ciągnącej się w stronę Doliny Bystrego Potoku, wzdłuż potoku o nazwie
Bystry Potok.
OTOCZENIE PRZED BUDYNKIEM SIEDZIBY ODDZIAŁU PK „Góry Opawskie” w Pokrzywnej (WEJŚCIE)
Budynek siedziby usytuowany jest przy drodze asfaltowej (bez nazwy) na styku dwóch miejscowości: Pokrzywnej i Jarnołtówka. Przed samym wejściem do siedziby nie mam miejsca parkingowego. Nieznaczne utrudnienie może stanowić szorstka 2 metrowa nawierzchnia wykonana z tłucznia skalnego przed wejściem z ulicy na chodnik, prowadzącym do budynku.
Przed wejściem do budynku siedziby znajduje się stojak dla rowerów oraz stacja naprawy rowerów.
Od frontu budynku do głównych drzwi wejściowych prowadzą 6 stopniowe, betonowe schody z antypoślizgowymi nakładkami.
Osoby niepełnosprawne ruchowo mogą wejść lub dojechać wózkiem inwalidzkim z poziomu chodnika bezpośrednio do sali przyrodniczo – edukacyjnej. Drzwi otwierane są przez pracownika, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym bądź mailowym. W celu załatwienia sprawy urzędowej na miejscu w siedzibie, osobie niepełnosprawnej oferowana jest pomoc przez pracownika parku, również po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.
Na zewnętrznej ścianie budynku od strony głównego wejścia znajduje się mapa Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” oraz logo Parku.
WNĘTRZE BUDYNKU
Budynek podzielony jest na część ekspozycyjną znajdującą się na parterze i część administracyjną znajdującą się na I piętrze.
Wejście główne prowadzi do przedsionka korytarza, w którym po lewej stronie znajdują się drzwi wewnętrzne prowadzące do holu:
W holu od drzwi wewnętrznych:
- po lewej ich stronie stoi 1,5 metrowy, obrotowy totem z opisem wybranych gatunków zwierząt, rząd niskich ławeczek z wystawą budek lęgowych oraz 6 ściennych składanych wieszaków na ubrania;
- po prawej stronie znajdują się schody prowadzące na I piętro, toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową oraz schody prowadzące w dół do pomieszczenia gospodarczego (nie udostępnianego dla turystów). Na przeciwległej ścianie (od strony ulicy) znajduje się okno oraz dwie oszklone szafki z ekspozycją ptaków;
- obok toalety umieszczona jest szafa, a przy niej 2 stojaki obrotowe z karteczkami promocyjnymi i przeszklona gablota z ekspozycją grzybów;
- od drzwi z korytarza, na przeciwległej stronie, za przeszklonymi drzwiami mieści się sala edukacyjna.
Brak windy, pochylni, platform, informacji głosowych, oznaczeń w alfabecie Braille`a lub w druku powiększonym.
Wejście do biur na pierwszym piętrze poprzez schody. Siedziba nie posiada schodołazu.
ZWIEDZANIE EKSPOZYCJI PRZYRODNICZEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
Wstęp bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.
Pies przewodnik jest zawsze mile widziany w oddziale PKGO.
W razie potrzeby można poprosić pracownika parku o wodę dla psa.
EKSPOZYCJA PRZYRODNICZA W SALCE EDUKACYJNEJ
Ekspozycja stała
W siedzibie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” znajduje się sala edukacyjna mieszcząca ok. 40 osób, wyposażona w :
– sprzęt audio-wizualny,
– pomoce dydaktyczne;
– dioramy i gabloty przedstawiające przykładowe siedliska występujące na terenie Parku Krajobrazowego „Góry
Opawskie” wraz z charakterystycznymi dla nich gatunkami roślin i zwierząt;
– eksponaty wypreparowanych zwierząt różnych gatunków zamieszkujących PK GO.
Zwiedzającym ze szczególnymi potrzebami rekomendowana jest wizyta w towarzystwie asystenta.
OFERTA EDUKACYJNA DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
Na parterze budynku, w salce edukacyjnej, grupy liczące do 40 osób, wysłuchać mogą prelekcji na temat walorów Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” i obejrzeć filmy przyrodnicze. Można zobaczyć ekspozycje przyrodnicze wykonane w zamkniętych i otwartych dioramach. Pokazane są tam buczyny, grądy, łąki, grzyby, motyle na roślinach żywicielskich oraz fragment doliny Bystrego Potoku z różnymi gatunkami
płazów, gadów czy ptaków żyjących w Parku. O ekspozycji opowiada pracownik Parku.
Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie pod nr tel. 77 439 75 48 lub e-mail : a.torbus@zopk.pl z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. W okresach od maja do października rezerwacji należy dokonywać z wyprzedzeniem miesięcznym.
Rezerwacja musi być potwierdzona telefonem bądź mailem zwrotnym przez edukatora.
Zajęcia odbywają się w dni robocze (od poniedziałku do piątku), pomiędzy godzinami 9:00 – 14:00.
Długość zajęć uzależniona jest od wyboru oferty i możliwości psychoruchowych uczestników grupy.
Realizujemy także zajęcia i warsztaty przyrodnicze na terenie placówek przedszkolnych i szkolnych w najbliższej okolicy Parku.
Zajęcia i warsztaty są bezpłatne.
KONTAKT
W razie potrzeby możesz skontaktować się z nami przed wizytą:
Od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-15:00. Tel. (77) 439-75-48
Adres: Pokrzywna 11, 48-267 Jarnołtówek
KIEROWNIK
Elżbieta Pigulska – Kierownik oddziału PKGO; e-mail: e.pigulska@zopk.pl
EDUKACJA
Anna Torbus – Specjalista ds. edukacji; e-mail: a.torbus@zopk.pl
STRAŻ PARKU
Damian Rithaler – Starszy strażnik parku; e-mail: d.rithaler@zopk.pl
SEKCJA FINANSOWO – KSIĘGOWA
Anna Prychła – Główna księgowa; e-mail: a.prychla@zopk.pl
Agnieszka Kawalec – Starsza księgowa; e- mail: a.kawalec@zopk.pl
ODDZIAŁ: PARK KRAJOBRAZOWY „GÓRA ŚW. ANNY” W GÓRZE ŚW. ANNY
Osoby z niepełnosprawnościami przed wizytą w naszej siedzibie prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia się i zgłoszenia szczególnych potrzeb. Prosimy dzwonić pod numer telefonu 77 461 50 74. Można także kontaktować się mailowo: gsa@zopk.pl.
DOJAZD DO SIEDZIBY PKGSA W GÓRZE ŚW. ANNY
Samochód
Siedziba Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” (w skrócie PKGSA) znajduje się w województwie opolskim, gminie Leśnica, w miejscowości Góra św. Anny, przy ulicy Leśnickiej 10 (głównej drodze biegnącej przez wieś)., na pierwszym piętrze budynku. Najbliższe miasta to Leśnica, Zdzieszowice i Strzelce Opolskie.
Komunikacja zbiorowa
Dojazd autobusem PKS jest możliwy od strony Zdzieszowic, Leśnicy i Strzelec Opolskich. Większość autobusów kursuje w dni robocze, od poniedziałku do piątku, natomiast w soboty niedziele i święta, autobusy jeżdżą rzadko lub wcale. Przystanek autobusowy znajduje się w centrum wsi, przy drodze głównej. Aby dojść do siedziby Parku należy skierować się drogą główną (ul. Leśnicka) w kierunku Zdzieszowic/Leśnicy. Po przejściu 230 metrów, po prawej stronie znajduje się budynek siedziby Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny”. Ma on kraty w dolnych oknach.
WARUNKI SENSORYCZNE
W siedzibie PKGSA jest w miarę cicho. Od czasu do czasu można usłyszeć za oknem odgłosy przejeżdżających samochodów, które brzmią nieco inaczej, i głośniej, ponieważ ulica wyłożona jest kostką granitową, a nie prostym asfaltem. Dźwięk przejeżdżających samochodów, szczególnie tych cięższych można porównać do dudnienia i może to być połączone z wrażeniem trzęsienia się budynku. Od czasu do czasu może pojawić się dźwięk samochodów wyjeżdżających z parkingu za budynkiem pod górę, do ulicy. W samym budynku słychać odgłosy nabiegające z przylegających do biur – mieszkań innych lokatorów budynku. Mogą to być odgłosy takie jak: odgłosy chodzenia, płacz dziecka, pojedyncze stuknięcie czy stukanie (rozbijanie kotletów), szorowanie po podłodze, spływ wody w kanalizacji, i tym podobne domowe odgłosy, a także odgłosy z samych biur: dzwoniący telefon, rozmowy, praca drukarki czy ekspresu do kawy, szum pracujących urządzeń (wentylatorów).
DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA
MIEJSCA PARKINGOWE
Ogólnodostępny, bezpłatny parking dla samochodów osobowych znajduje się za budynkiem. Zjeżdża się do niego stromym zjazdem. Brak specjalnie wydzielonego miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.
Parking dla autobusów znajduje się przy drodze prowadzącej do Domu Pielgrzyma w Górze św. Anny, jest to Aleja Jana Pawła II.
OTOCZENIE PRZED BUDYNKIEM SIEDZIBY PARKU KRAJOBRAZOWEGO „GÓRA ŚW. ANNY” W GÓRZE ŚW. ANNY (WEJŚCIE)
Budynek usytuowany jest przy drodze brukowej w miejscowości Góra św. Anny, ulica Leśnicka 10. Podstawa budynku znajduje się nieco poniżej poziomu drogi.
Miejsce parkingowe dla samochodów osobowych znajduje się za budynkiem.
Aby dostać się do siedziby z parkingu należy podejść stromym podjazdem na przód budynku, skręcić w lewo i wejść do środka głównymi drzwiami. Przód budynku i drzwi główne znajduje się od strony drogi głównej.
Aby dostać się do siedziby z drogi głównej należy z chodnika zejść w dół po 11 nierównych, ale bardzo szerokich schodach. Po lewej i prawej stronie schodów jest ogrodzenie, którego można się przytrzymać, jednak nie są to typowe poręcze, dodatkowo, to po lewej stronie w połowie porośnięte jest roślinnością. Można też zjechać do drzwi głównych zjazdem dla samochodów, jest on jednak dość stromy.
Przed drzwiami siedziby znajdują się dwa okrągłe klomby na kwiaty, jeden z jednej, a drugi z drugiej strony drzwi.
Stojąc twarzą do budynku i drzwi głównych:
– po lewej stronie budynku znajduje się zjazd dla samochodów na parking za budynkiem
– po prawej stronie budynku znajduje się taras drewnianymi miejscami ławeczkami i stołami, a w jednym z kątów tarasu przy budynku znajduje się stacja naprawy rowerów
Idąc od drzwi głównym na taras musimy pokonać kilka schodów lub wjechać bardzo wąskim, stromym i mało funkcjonalnym podjazdem przy budynku, bez poręczy.
WNĘTRZE BUDYNKU
Budynek, w którym znajdują się biura PKGSA jest budynkiem w którym jednocześnie znajduje się: Punk Informacji Turystycznej Gminy Leśnica, biura Leśnictwa Krępna (drzwi na wprost, po prawej stronie korytarza, poziom 0) oraz kilka mieszkań (piętro 1 i 2).
Wchodząc czy wjeżdżając wózkiem przez drzwi należy spodziewać się progu w drzwiach wysokości ok. 1-1,5 cm. Drzwi są dwudzielne, standardowo otwierają się na szerokość 85 cm, a po rozłożeniu drugiej części szerokość wejścia wyniesie 125 cm. Aby otworzyć drzwi należy mocno pociągnąć za rączkę do siebie.
Wejście główne prowadzi do przedsionka (korytarza), w którym po lewej stronie znajdują się drzwi do sali edukacyjnej parku krajobrazowego.
Biura parku krajobrazowego znajdują się na 1 piętrze budynku, po lewej stronie. Z korytarza na poziomie 0, prowadzi do nich 17 schodów. Wejście na schody znajduje się na wprost, po lewej stronie korytarza. Poręcz znajduje się po prawej stronie schodów, a po lewej jest ściana. Brak dzwonka przy schodach na dole w korytarzu.
Brak windy, pochylni, platform, informacji głosowych, oznaczeń w alfabecie Braille`a lub w druku powiększonym. Siedziba nie posiada schodołazu.
Brak specjalnych toalet przystosowanych dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Toalety dla zwiedzających znajdują się na poziomie 0, i wchodzi się do nich na dwa sposoby:
§ przechodząc przez salę edukacyjną drzwiami po prawej stronie wchodzi się do holu i zaraz po lewej stronie znajdują się dwa wejścia: pierwsze do toalet dla mężczyzn, drugie dla kobiet
§ wchodząc z korytarza głównego przez drzwi na wprost po prawej stronie (do Punktu Informacji Turystycznej Gminy Leśnica i Leśnictwa Krępna) wchodzimy do holu; na wprost znajdują się dwa wejścia do toalet (po lewej dla mężczyzn, po prawej dla kobiet)
ZWIEDZANIE EKSPOZYCJI PRZYRODNICZEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
Wstęp bezpłatny dla wszystkich zwiedzających. Prosimy o wcześniejsze umówienie się telefoniczne 77 461 50 74.
Pies przewodnik jest zawsze mile widziany w PKGSA.
EKSPOZYCJA PRZYRODNICZA W SALI EDUKACYJNEJ
Ekspozycja stała
W siedzibie Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” znajduje się sala edukacyjna mieszcząca ok. 40 osób, wyposażona w:
§ stoły i krzesła
§ sprzęt audio-wizualny: laptop, głośniki, rzutnik
§ pomoce dydaktyczne (puzzle, tablice magnetyczne, koło wiedzy, etc.)
§ dioramę przedstawiająca siedlisko lasu bukowego z charakterystyczną dla niego roślinnością runa leśnego
§ gabloty przedstawiające triasowe Morze Germańskie z występującymi w nim organizmami morskimi
§ plansze edukacyjne przedstawiające historię dziejów Ziemi oraz proces powstawania skamieniałości
§ gablotę z wybranymi skałami, skamieniałościami i minerałami
§ planszę przedstawiającą 7 wybranych gatunków ptaków występujących na terenie Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny”
§ eksponaty kilku ptasich gniazd
§ planszę obrazującą różną wielkość ptasich jaj w zależności od gatunku
Na zewnątrz budynku, po jego prawej stronie, patrząc od strony drogi, na tarasie i w jego najbliższym otoczeniu znajduje się:
§ ekspozycja skały wapiennej z opisem
§ na ścianie budynku zawieszona jest mapa turystyczna PKGSA, oraz mapa geologiczna Garbu Chełmskiego
§ w części zielonej stoi ekspozycja kilkunastu budek lęgowych dla ptaków oraz domek dla owadów zapylających
Zwiedzającym ze szczególnymi potrzebami rekomendowana jest wizyta w towarzystwie asystenta.
OFERTA EDUKACYJNA DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
Na parterze budynku, w sali edukacyjnej, grupy liczące do 40 osób, wysłuchać mogą prelekcji na temat walorów Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” lub/i obejrzeć filmy przyrodnicze. Można zobaczyć ekspozycje przyrodnicze, które w głównej mierze obrazują charakter PKGSA. Można tu dowiedzieć się nieco więcej na temat lasów bukowych, historii geologicznej Garbu Chełmskiego, w tym pochodzenia tutejszych skał osadowych i wulkanicznych, ale przybliżamy także historię lokalną, zabytki i kulturę. O wszystkim opowiada pracownik Parku.
Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie pod numerem: 77 461 50 74, z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. W okresach od maja do października rezerwacji należy dokonywać z wyprzedzeniem co najmniej miesięcznym.
Rezerwacja musi być potwierdzona przez edukatora. Zajęcia odbywają się w dni robocze (od poniedziałku do piątku), pomiędzy godzinami 9:00 – 14:00.
Długość zajęć uzależniona jest od wyboru oferty i możliwości psychoruchowych uczestników grupy.
Realizujemy także zajęcia i warsztaty przyrodnicze na terenie specjalnych placówek przedszkolnych i szkolnych w najbliższej okolicy Parku.
Zajęcia i warsztaty są bezpłatne.
KONTAKT
W razie potrzeby możesz skontaktować się z nami przed wizytą:
Od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-15:00. Tel. 77 461 50 74
Adres: Góra św. Anny, ul. Leśnicka 10, 47-150 Leśnica
KIEROWNIK ODDZIAŁU – Beata Wielgosik, e-mail: b.wielgosik@zopk.pl
EDUKACJA
§ DZIECI / MŁODZIEŻ SZKOLNA – Elżbieta Kuźnicka – Starszy specjalista ds. edukacji; e-mail: e.kuznicka@zopk.pl
§ SENIORZY – Elżbieta Witosza – Starszy specjalista ds. ochrony przyrody; e-mail: e.witosza@zopk.pl
OCHRONA PRZYRODY
§ Tomasz Biwo – Główny specjalista ds. ochrony krajobrazu, wartości historycznych i kulturowych; e-mail: t.biwo@zopk.pl
§ Elżbieta Witosza – Starszy specjalista ds. ochrony przyrody; e-mail: e.witosza@zopk.pl
- ODDZIAŁ STOBRAWSKI PARK KRAJOBRAZOWY W ŁADZY
DOJAZD DO SIEDZIBY STOBRAWSKIEGO PK
Samochód
Siedziba Parku znajduje się w miejscowości Ładza, przy ulicy Reymonta 3, 46-034 Pokój. W odległości około 27 km od Opola, 10 km od Popielowa oraz 32 km od Namysłowa, 885 m od drogi wojewódzkiej nr 454 Namysłów-Opole oraz 115 m od ulicy Wolności.
Komunikacja zbiorowa
Dojazd autobusem PKS do przystanku autobusowego na trasie Opole-Ładza-Namysłów:
– Przystanek znajduje się przy drodze wojewódzkiej Namysłów-Opole, ok. 885 m od wejścia do siedziby. Gdy przyjeżdżamy od strony Opola należy uważać przy przechodzeniu przez pasy na drugą stronę, gdyż musimy przejść przez dość ruchliwą drogę wojewódzką. Przejście przez ulicę, ułatwiają pasy pośrodku których, zbudowana jest wysepka. Po przejściu przez jezdnię znajdziemy się na chodniku, prowadzącym do siedziby. Idąc ulicą Wolności przez około 770 m dojdziemy do ulicy Reymonta, w którą musimy skręcić w prawo. Stąd już tylko około 115 metrów do siedziby Stobrawskiego PK. W przypadku, gdy przyjeżdżamy autobusem od strony Namysłowa, musimy wejść na chodnik przechodząc na drugą stronę ulicy Wolności i dalej kierować się tak jak zostało to przedstawione powyżej.
WARUNKI SENSORYCZNE
W siedzibie Stobrawskiego PK jest zazwyczaj cicho, można usłyszeć odgłosy ptaków i szum drzew. Czasami słychać rozmowy pracowników oraz petentów, dzwonek telefonu, dźwięki drukarki, ekspresu do kawy. Od czasu do czasu można usłyszeć za oknem odgłosy związane z pracą w gospodarstwach wiejskich np. silnik kosiarki spalinowej do trawy, piły do cięcia drzewa, pracujący silnik ciągnika rolniczego albo odgłos przejeżdżającego ulicą auta.
DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA
MIEJSCA PARKINGOWE
Przy siedzibie Stobrawskiego PK nie ma parkingu, ale jest ogólnodostępne, bezpłatne miejsce postojowe dla samochodów osobowych i autokarów znajdujące się ok. 20 m od wejścia do siedziby. Znajduje się po prawej stronie budynku. Na miejscu postojowym nie ma wyznaczonych specjalnych miejsc dla osób z niepełnosprawnościami.
OTOCZENIE PRZED BUDYNKIEM SIEDZIBY ODDZIAŁU STOBRAWSKEIGO PK W ŁADZY (WEJŚCIE)
Budynek siedziby oddziału położony jest równolegle do ulicy Reymonta w miejscowości Ładza, pomiędzy ulicą, a budynkiem znajduje się pas zieleni złożony z drzew, krzewów i roślin zielnych. Z miejsca postojowego do głównego wejścia prowadzi chodnik o równej nawierzchni wykonany z kostki brukowej. Do głównego wejścia z poziomu chodnika prowadzą granitowe schody z metalową poręczą, złożone z 5 stopni. Nie ma tu podjazdu dla wózków, windy, ani schodołazów. Po otwarciu drzwi, które otwierają się od prawej do lewej strony, będziemy musieli pokonać jeszcze 3 stopnie żeby znaleźć się na parterze w holu budynku.
Przed głównym wejściem do budynku po prawej stronie znajduje się mapa Stobrawskiego PK, a po lewej stronie tuż przed schodami infokiosk, za pomocą którego w sposób graficzny przedstawione są informacje o walorach Stobrawskiego PK.
Winda znajduje się z tyłu budynku. Od miejsca postojowego do windy prowadzi utwardzona droga. Nawierzchnia drogi może stanowić niewielkie utrudnienie w poruszaniu się dla osób na wózkach, gdyż jest wykonana z ubitego kamienia. Przed drzwiami windy dostępnej z poziomu drogi, po prawej stronie znajduje się dzwonek oraz jest podany numer telefonu. Osoby chcące skorzystać z windy proszone są o skorzystanie z dzwonka. Drzwi windy otwierają się automatycznie, przesuwnie w stronę od lewej do prawej.
Po wcześniejszym kontakcie telefonicznym lub mailowym możliwa jest pomoc pracownika Stobrawskiego PK w dotarciu do budynku.
WNĘTRZE BUDYNKU
Budynek oddziału posiada 3 poziomy. Jest zaopatrzony w windę. Winda wyposażona jest w numery poziomów budynku wykonane alfabetem Braille`a, a także w komunikat głosowy informujący nas, na którym poziomie aktualnie się znajdujemy. Poza windą w budynku nie ma pochylni, platform, informacji głosowych, oznaczeń w alfabecie Braille`a lub w druku powiększonym.
Po wejściu do windy z poziomu 0 najpierw dostaniemy się na poziom parter, gdzie po wyjściu z windy będziemy znajdować się małym przedsionku z którego wyprowadzą nas drzwi po prawej stronie, po wejściu do holu znajdować się będą:
- po prawej stronie: schody na poziom I wyposażone w poręcz znajdującą się po lewej stronie schodów. Są to schody łamane trójbiegowe. Każdy bieg złożony jest kolejno z 8, 8 oraz 6 stopni, każdy też oznaczony jest taśmą kontrastową.
- na wprost od wyjścia z windy znajduje się pomieszczenie socjalne dla pracowników, a po lewej stronie od tego pomieszczenia: biuro Działu Edukacji oraz Punkt Informacji Turystycznej.
- po lewej stronie od wyjścia z windy znajduje się wejście do szatni. Prowadzą do niej drzwi, skrzydła drzwi otwierają się na zewnątrz, od prawej do lewej strony. Będąc w szatni, po lewej stronie przy ścianie znajduje się wolnostojący wieszak na kurtki, na końcu szatni po prawej stronie znajdują się drzwi do jadalni. Idąc prosto przez szatnię wejdziemy do małego przedsionka, w którym po lewej stronie będą znajdować się toalety. Toaleta z lewej strony to toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Toaleta nie jest dostosowana do potrzeb matki z małym dzieckiem. Na drzwiach toalety znajduje się piktogram. Naprzeciwko przedsionka znajdują się drzwi do sali konferencyjnej, tu należy zachować ostrożność, gdyż znajduje się tu próg o wysokości około 4 cm oznaczony taśmą kontrastową.
· Wejście do biur znajdujących się na pierwszym piętrze oraz sali ekspozycyjnej, warsztatowej i sali konferencyjnej jest możliwe poprzez schody oraz windę. W budynku oddziału nie ma schodołazów.
Po wjechaniu windą na poziom I znajdziemy się w części oddzielonej szklanymi drzwiami przeciwpożarowymi. Po wyjściu z windy na tym poziomie:
- naprzeciw nas znajduje się sala warsztatowa
- kierując się korytarzem na lewo, idąc parę kroków do przodu dojdziemy do toalet, które znajdują się po prawej stronie korytarza i nie są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
- na końcu korytarza, naprzeciw nas jest sala konferencyjna.
Po wyjściu z windy po prawej stronie za drzwiami przeciwpożarowymi, które otwierane są w naszą stronę od lewej do prawej, znajduje się klatka schodowa.
Będąc na klatce schodowej na poziomie I, po lewej stronie przy ścianie znajduje się infokiosk, a zaraz za nim znajduje się wejście do sali ekspozycyjnej. Drzwi do sali ekspozycyjnej otwierane są do środka. Po prawej stronie klatki schodowej znajdują się schody w górę na II piętro oraz w dół na parter. Schody w górę są łamane trójbiegowe złożone każda część z kolejno 7, 8 oraz 6 stopni, poszczególne biegi są oznaczone taśma kontrastową i prowadzą do pokoi noclegowych. Na wprost znajduje się część biurowa oddzielona drzwiami przeciwpożarowymi.
Windą również możemy dojechać do poziomu II, na którym znajdują się pokoje noclegowe
ZWIEDZANIE EKSPOZYCJI PRZYRODNICZEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
Wstęp bezpłatny dla wszystkich zwiedzających. Prosimy o wcześniejsze umówienie się telefoniczne 77 469 35 50.
Pies przewodnik jest zawsze mile widziany w oddziale Stobrawskiego PK.
EKSPOZYCJA PRZYRODNICZA W SALI EKSPOZYCYJNEJ
W siedzibie Stobrawskiego PK znajduje się sala ekspozycyjna wyposażona w:
– ściankę ze zdjęciami ptaków wraz z wbudowanym panelem dotykowym wyposażonym w aplikacje edukacyjne (głosy, informacje w formie tekstu, quizy, gry)
– 6 wizualizacji fotograficznych umieszczonych na ścianach, wybranych zbiorowisk roślinnych z obszaru Stobrawskiego PK, pod którymi umieszczone zostały gabloty przedstawiające dane siedlisko w formie przestrzennej, wraz z przykładowymi gatunkami roślin i zwierząt tu występujących
– makieta starorzecza wraz z charakterystycznymi dla tego typu środowiska gatunkami roślin i zwierząt
Zwiedzającym ze szczególnymi potrzebami rekomendowana jest wizyta w towarzystwie asystenta.
Sala warsztatowa
Sala mieszcząca 25 osób. Wyposażona w:
· stoły i ławy z nadrukami przedstawicieli różnych grup zwierząt (owady, płazy, gady, ptaki, ssaki, drzewa itp.)
· sprzęt audiowizualny (tablica interaktywna, rzutnik, głośnik)
· pomoce dydaktyczne (sylwetki ptaków, tropy zwierząt, piasek kinetyczny, tablice dźwiękowe, tablice edukacyjne typu obracane kostki, i.in.)
Sala konferencyjna (I p.)
Sala mieszcząca około 50 osób. Wyposażona w:
· sprzęt audiowizualny (rzutnik, ekran, laptop, system nagłaśniający)
· system automatycznych rolet wewnętrznych
· krzesła, stoły
· klimatyzacja, rekuperacja
Sala konferencyjna (parter)
Sala mieszcząca około 50 osób. Wyposażona w:
· sprzęt audiowizualny (rzutnik, ekran)
· krzesła, stoły
· rolety wewnętrzne manualne
· klimatyzacja, rekuperacja
OFERTA EDUKACYJNA DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
Na parterze oraz na I piętrze, w salach konferencyjnych, grupy liczące do 50 osób, mogą wysłuchać prelekcji na temat walorów Stobrawskiego PK oraz na inny dowolny temat wcześniej ustalony z pracownikiem lub obejrzeć filmy przyrodnicze.
W sali ekspozycyjnej można zobaczyć ekspozycje przyrodnicze wykonane w zamkniętych gablotach. Przedstawionych jest tu 6 najbardziej charakterystycznych i wyjątkowo cennych przyrodniczo zbiorowisk roślinnych, w tym 3 zbiorowiska łąkowe oraz 3 zbiorowiska leśne. Wśród zbiorowisk leśnych przedstawiony został las łęgowy, las grądowy oraz bór bagienny. Wśród zbiorowisk łąkowych przedstawione zostały: łąka kserotermiczna, łąka świeża oraz łąka wilgotna. Pośrodku sali ekspozycyjnej zainstalowano makietę przedstawiającą starorzecze. Wokół starorzecza zobaczyć możemy sylwetki wielu zwierząt, na co dzień trudnych do zauważenia. Zajrzeć możemy również pod lustro wody i zobaczyć żyjące tam traszki, ryby oraz raka szlachetnego. Znajduje się tu również specjalna ścianka multimedialna przedstawiająca 24 gatunki ptaków. Została tak zaprojektowana żeby można było uczyć się przy jej wykorzystaniu rozpoznawania najbardziej charakterystycznych dla obszaru Stobrawskiego PK gatunków ptaków.
Po ekspozycji oprowadza i opowiada pracownik Parku.
Zajęcia przyrodnicze organizowane są dla grup zorganizowanych (dorosłych, młodzieży, dzieci) w siedzibie i w terenie. Dla osób z niepełnosprawnością sensoryczną i ruchową zajęcia prowadzone są w dostępnych miejscach. Wszystkie zajęcia i warsztaty wymagają wcześniejszego zgłoszenia i uzgodnienia tematu.
Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie pod nr tel. 77 469 35 50 lub email: z.cieslak@zopk.pl oraz a.frankiewicz@zopk.pl z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. W okresach od maja do października rezerwacji prosimy dokonywać z wyprzedzeniem miesięcznym z powodu szybko kończących się terminów.
Rezerwacja musi być potwierdzona telefonem bądź mailem zwrotnym. Zajęcia odbywają się w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 9.00 do 14.00.
Długość zajęć uzależniona jest od wyboru oferty i możliwości psychoruchowych uczestników grupy.
Realizujemy także zajęcia i warsztaty przyrodnicze na terenie specjalnych placówek przedszkolnych i szkolnych w najbliższej okolicy Parku.
Zajęcia i warsztaty są bezpłatne.
TEREN REKREACYJNY WOKÓŁ SIEDZIBY STOBRAWSKIEGO PK
Przy siedzibie Stobrawskiego PK znajduje się:
Plac zabaw „Ogród doświadczania świata”, w którym istnieje możliwość spontanicznej zabawy w kuchni błotnej, skorzystania ze sceny i zainstalowanych tu instrumentów muzycznych, zabawy w piasku, chodzenie po leżących pniach itd.
Zadaszona wiata z miejscami do siedzenia i drewnianymi stołami
Miejsce na ognisko z zamontowaną płytą grillową i ławami do siedzenia wokół
Ścieżka edukacyjna wyposażona w tablice edukacyjne oraz różne typy budek lęgowych.
KONTAKT
W razie potrzeby możesz skontaktować się z nami przed wizytą:
Od poniedziałku do piątku w godz. 7:15 – 15:15 tel. 77 469 35 50, email: spk@zopk.pl
Adres: Ładza, ul. Reymonta 3, 46-034 Pokój
KIEROWNIK ODDZIAŁU STOBRAWSKIEGO PK:
Dominik Łęgowski, Główny specjalista ds. ochrony przyrody ,email: d.legowski@zopk.pl
EDUKACJA
Żaneta Cieślak, specjalista ds. edukacji, email: z.cieslak@zopk.pl
Agata Frankiewicz, starszy specjalista ds. edukacji, email: a.frankiewicz@zopk.pl