Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Stobrawski PK - Turystyka kajakowa

Propozycje aktywnego wypoczynku na rzekach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego:

BUDKOWICZANKA

Rzeka o długość 60 km mająca źródła k. Olesna, uchodząca do Stobrawy w Starych Kolniach, szer. ok. 4 m. Z powodu swej wielkości dostępna głównie wiosną lub po większych opadach. Szlak ze względu na  mocno zarośnięte koryto, średni prąd, dużą ilość zakrętów oraz zatory z drzew dość uciążliwy i przeznaczony dla wytrwałych kajakarzy.  Trudy spływu wynagrodzą  jednak piękne widoki na malownicze łąki i lasy oraz czysta woda.

Spływ można zacząć z: Murowa - 25 km, Zagwiździa - 29 km, Starych Budkowic - 32 km i przy odpowiednim poziomie rzeki zakończyć na ujściu Budkowiczanki do Stobrawy we wsi Stare Kolnie. Dogodne miejsce do startu znajduje się np. w miejscu przecięcia nieczynnej linii kolejowej Jełowa - Namysłów z drogą Murów – Okoły.

BRYNICA

Rzeka o długość 30 km, niezbyt głęboka, szerokość ok. 4 m, spławna wiosną przy wyższym stanie wody. Spływ można rozpocząć w okolicy Popielowa (most na drodze nr 457 Popielów-Dobrzeń Wielki) i zakończyć na ujściu Brynicy do Stobrawy (łączna długość ok. 8 km). Po drodze warto odwiedzić gospodarstwo agroturystyczne „Lewandówka”, gdzie znajduje się m.in. skansen maszyn rolniczych. Przy niższym stanie wody, tam też można zakończyć spływ ze względu na zamulenie koryta w końcowym odcinku rzeki.

NYSA KŁODZKA

Rzeka o długość 195 km mająca swe źródła na Trójmorskim Wierchu w Sudetach Wschodnich, uchodząca do Odry na 560,0 km (na wysokości dawnej wsi Zawadno).   Początkowo posiada charakter górski, poniżej miasta Nysa jest już nieco spokojniejsza, lecz wciąż w nurcie występują bystrza. Przez teren Stobrawskiego PK płynie od miejscowości Skorogoszcz. Spływ Nysą Kłodzką posiada dwa warianty:

Wariant I:  2-dniowy spływ z noclegiem w namiotach. Trasa o długośći  62,5 km z Nysy do wsi Kopanie nad Odrą. Na trasie Nysa-Skorogoszcz napotkamy 4 przenioski: 3 jazy  (Lasocice, Więcmierzyce, Michałów) oraz 1 wodospad w Lewinie Brzeskim.

Wariant II: 1-dniowy – jest to trasa corocznego Brzeskiego spływu kajakowego organizowanego od 2006 roku, która od Michałowa (start zaraz za jazem, na lewym brzegu rzeki) liczy 20,5 km. Urozmaiceniem trasy jest wodospad w Lewinie Brzeskim (przenioska prawym brzegiem) oraz mosty: drogowe na trasie Lewin Brzeski-Niemodlin i Brzeg-Opole  oraz  kolejowy na linii Opole-Wrocław. W ich okolicach ze względu na bystrza oraz podwodne przeszkody należy zachować ostrożność. Najbardziej malowniczy odcinek spływu rozpoczyna się przed Skorogoszczą, a następnie za tą miejscowością, już w Stobrawskim PK. Nysa Kłodzka tworzy tu wiele zakrętów, płynąc na przemian przez tereny otwarte oraz lasy liściaste. Szczególnie ciekawy jest odcinek na wysokości Wronowa gdzie płynąc przez łąki rzeka wyrzeźbiła strome, urwiste brzegi.   Po minięciu grodziska Zawadno datowanego na X-XII wiek dopływamy do śluzy „Ujście Nysy” gdzie można zakończyć spływ.

ODRA

Na terenie Stobrawskiego PK znajduje się nieżeglowny fragment koryta Odry, który jest dogodnym szlakiem kajakowym. Jego początek znajduje się na jazie, na wysokości miejscowości Stobrawa. Spływ można zakończyć na przedmieściach Brzegu, na lewym brzegu rzeki. Długość trasy to ok. 12 km. Uwaga! Na końcowym odcinku spływu (ok. 1,5 km) po połączeniu się Odry z Kanałem Odry możemy napotkać już barki. Trasa może być odmianą po spływach mniejszymi i krętami rzeczkami. Szczególnie atrakcyjna staje się latem, gdy rzeka wypłyca się i w nurcie pojawiają się piaszczyste i żwirowe łachy. Podczas spływu możemy obserwować liczne w dolinie Odry ptaki, przy odrobinie szczęścia na niebie wypatrzymy m.in. bielika, czy kanię rudą – symbol Stobrawskiego PK.

SMORTAWA

Rzeka o długość 40 km, szerokość ok. 2-6 metrów, posiadająca źródła w okolicy Świerczowa, przecinająca lasy Pradoliny Wrocławskiej. Wiosną spływ możliwy jest od Barucic (wodowanie poniżej mostu na drodze Rogalice-Barucice, za starym młynem). Pierwszy odcinek o dł. 8 km, na którym napotkamy liczne przeszkody z powalonych konarów, prowadzi przez las Barucicki do wsi Dobrzyń. Drugi odcinek spływu o dł. 14 km rozpoczyna się w miejscowości Dobrzyń, a kończy w Jelczu-Laskowicach. Jeżeli chcemy rozpocząć spływ w tym miejscu, dogodny punkt do startu znajduje się przy moście na drodze Dobrzyń-Wójcice. Początkowo rzeka jest dość wąska, co utrudnia spływ lecz już na wysokość miejscowości Leśna Woda (tu wypływamy ze Stobrawskiego PK) rozpoczyna się zupełnie odmienny fragment Smortawy. Koryto rzeki na dł. 3 km ma szerokość ok. 25 metrów i tworzy tu malowniczy zalew. Towarzyszą nam grążele i grzybie, a w nadbrzeżnych szuwarach dostrzeżemy często wędkarzy. Na wysokości wsi Bystrzyca Oławska znajduje się jaz, plaża, bar oraz domki kampingowe. Jest to dogodne miejsce do zaplanowania postoju, przy okazji którego możemy zwiedzić kościół NMP Anielskiej z XVIII wieku, w Bystrzycy znajduje się również  siedziba Nadleśnictwa Oława. Na kolejnym odcinku rzeka ponownie staje się węższa, a szczególną ostrożność ze względu na znajdujące się w wodzie kołki i kamienie musimy zachować pod mostami. Przy wyższym stanie wody czasami na mostach konieczne są przenioski. Za miejscowością Janików wpływamy ponownie na tereny leśne. Tu napotkamy na jaz gdzie kajaki trzeba przenieść ok. 20 m, lewym brzegiem rzeki. Meta spływu w Jelczu-Laskowicach na prawym brzegu rzeki.

STOBRAWA

Rzeka o długości 78 km z czego spławne jest 62 km choć początkowy odcinek jest dość trudny. Spływ można rozpocząć już na moście pomiędzy miejscowościami Bielice i Siedlice. Dogodniejszy dojazd i miejsce startu znajduje się w Karłowicach przy moście na drodze Popielów-Karłowice w pobliżu gotyckiego zamku myśliwskiego Piastów Brzeskich z XIV w. W Karłowicach możemy również zobaczyć kościół św. Michała Archanioła, dom z tablicą pamiątkową ks. Jana Dzierżona oraz figurę św. Jana Nepomucena.  Spływ można zakończyć przy moście na wysokości miejscowości Stobrawa (9 km) lub kontynuować do ujścia Stobrawy do Odry i dalej rzeką Odrą do Brzegu (21 km).

Na wysokości osady Wapienniki warto wyjść na lewy brzeg rzeki i po ok. 10 minut spaceru lasem w kierunku wschodnim dotrzeć do śródlądowych piaszczystych wydm. Po ok. 300 m dopływamy do bystrza, gdzie należy zachować ostrożność. Po dotarciu do mostu w Starych Kolniach na drodze Popielów-Brzeg można udać się ok. 900 m drogą w kierunku Popielowa  do gospodarstwa agroturystycznego „Lewandówka”. Za Starymi Kolniami Stobrawa płynie przez otwarte tereny pól i łąk, po czym wpływa do lasu grądowego gdzie znajduje się jaz i konieczna jest przenoska. Na tym odcinku mogą nam towarzyszyć licznie czaple siwe, ze względu na znajdującą się w pobliżu kolonię tych ptaków. Spływ kończymy na moście drogowym w pobliżu miejscowości Stobrawa, lub płyniemy Odrą do Brzegu (patrz opis rzeki Odry).

 Image

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by