Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

poniedziałek, 18 październik 2021 12:32

Szklane pułapki

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ostatnim czasie na szklanych powierzchniach naszej siedziby w Ładzy pojawiły się małe, białe kropki. Dla nie wtajemniczonych ta ozdoba może się wydawać dziwnym kaprysem natomiast jej uzasadnienie jest bardzo ważne. Zacznijmy od tego, że miliardy  ptaków  giną  każdego  roku  w  wyniku  kolizji  z  transparentnymi  powierzchniami i jest to drugi,  po utracie siedlisk, czynnik ograniczającym ich liczebność.  A dzisiaj praktycznie nie projektuje się nowoczesnego  budynku  bez  powierzchni  oszklonych. Są one niebezpieczne dla ptaków z dwóch powodów. Po pierwsze to przeźroczyste bariery, których ptaki po prostu nie widzą. Może być też tak, że tworzą  one  fałszywą rzeczywistość, ponieważ ptaki widzą w  szybie  lustrzane  odbicie  elementów  środowiska  znajdujących  się  naprzeciw  szyby.  Próbując  się  do nich przedostać  ulegają niebezpiecznym kolizjom.

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk na Dolnym Śląsku przez cały rok co 10 dni kontrolowali 81 przystanków. Szukali dowodów na zderzenie ptaków z przezroczystymi wiatami  i odnotowali 155 kolizji. Liczba incydentów może być jednak większa, bo nie zawsze da się odnaleźć ślady wskazujące na zderzenie, a martwe ptaki szybko padają łupem wron czy kotów. Przenosząc te wyniki na cały nasz kraj oszacowano, że rocznie w wyniku kolizji ze szklanymi wiatami przystanków może ginąć około miliona ptaków. Okazało się również, że wiaty, które były pokryte brudem lub graffiti, powodowały znacznie mniej kolizji – ptaki je widziały. Wnioski nasuwają się same: należy rezygnować z przezroczystych  materiałów lub odpowiednio je oznakowywać. Naklejanie pojedynczych sylwetek ptaków drapieżnych nie zdaje egzaminu, gdyż znaczniki muszą być umieszczone odpowiednio gęsto stąd zastosowany u nas równomierny wzór z kropek. Można też zawiesić w oknach firanki, zasłonki, moskitiery lub rolety. Wszystko po to, aby te przezroczyste elementy w krajobrazie stały się dla ptaków widoczne. Mamy nadzieję, że zastosowane w Ładzy rozwiązanie zda egzamin. Na razie jesteśmy dobrej myśli, ponieważ od oklejenia budynku nie stwierdziliśmy jeszcze żadnego ptaka, który uległ kolizji, a wcześniej czasem takie sytuacje miały miejsce.

Czytany 258 razy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by