Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

środa, 06 październik 2021 10:18

I Ogólnopolska konferencja pn. „Inwentaryzacje i monitoring przyrodniczy w parkach krajobrazowych” zakończona.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dnia 30 września oraz 1 października na Zamku w Bożejowie odbywa się I Ogólnopolska konferencja pn. „Inwentaryzacje i monitoring przyrodniczy w parkach krajobrazowych”. Organizatorem i pomysłodawcą tego wydarzenia jest Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych. Wydarzenie to otworzył Członek Zarządu Województwa Opolskiego Antoni Konopka.

Jednym z podstawowych zadań dla których utworzone zostały parki krajobrazowe jest ochrona zasobów przyrodniczych przed ich zniszczeniem bądź niewłaściwym użytkowaniem. Dlatego też zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody do zadań Służby Parku Krajobrazowego należy min.:

- inwentaryzacja siedlisk przyrodniczych, stanowisk roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową oraz ich siedlisk, a także zasługujących na ochronę tworów i składników przyrody nieożywionej;

- gromadzenie dokumentacji dotyczącej przyrody oraz wartości historycznych, kulturowych i etnograficznych.

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych dostrzegając ważność tego zagadnienia oraz niedostateczne możliwości wymiany wiedzy i doświadczenia w zakresie badań przyrodniczych prowadzonych na terenach parków krajobrazowych zorganizował I Ogólnopolską konferencję pn. „Inwentaryzacje i monitoring przyrodniczy w parkach krajobrazowych”. Konferencja ta, która mamy nadzieję, wejdzie na stałe do kalendarza wydarzeń organizowanych przez parki krajobrazowe w Polsce ma być miejsce spotkań specjalistów / przyrodników którzy będą dzielić się swoimi sukcesami w badaniach nad zasobami przyrodniczymi swoich terenów. Ma to być czas inspirujących prezentacji, ciekawych rozmów oraz odpowiedzi na pytania, które często nurtują pracowników zajmujących się ochroną przyrody. I taka też była pierwsza odsłona tego wydarzenia. Pracownicy parków krajobrazowych z całej Polski prezentowali swoje działania zmierzające do lepszego poznania walorów parków oraz ich ochrony. Wystąpienia dotyczyły badań zarówno fauny jak i flory oraz ich siedlisk (m.in. porostów, storczyków, mikołajka nadmorskiego, raka szlachetnego, owadów, ryb dwuśrodowiskowych, popielicowatych czy wilka) . Tematem były też walory kulturowe oraz oczywiście kwestie związane ze skutecznym wykorzystaniem gromadzonych danych. Wystąpienia często kończyły się ciekawą i owocną dyskusją, co tym bardziej nas cieszy. Drugi dzień konferencji to współczesne systemy monitoringu i inwentaryzacji oparte o technologię GIS i możliwości z tym związane na przykładzie systemu funkcjonującego w Zespole Opolskich Parków Krajobrazowych.

Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej konferencji oraz gościom, którzy w bardzo ciekawy sposób podzielili się swoimi doświadczeniami. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach będziemy spotykać się ponownie bo każdy kolejny rok przynosi nowe wyzwania i działania, którymi warto się dzielić dla lepszej ochrony walorów naszych parków.

 

Czytany 357 razy Ostatnio zmieniany środa, 06 październik 2021 10:23

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by