Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Aktualności - Stobrawski Park Krajobrazowy

Aktualności - Stobrawski Park Krajobrazowy

wtorek, 15 wrzesień 2020 10:10

Wilcza Buda

Poniżej przedstawiamy informację REGIONALNEJ DYREKCJI LASÓW PAŃSTWOWYCH W KATOWICACH dotyczącą rozebrania oraz planowanej odbudowy „Wilczej Budy”:

„Wilcza Buda to miejsce, które przywołuje wiele wspomnień, nie dziwi więc, że jej rozbiórka wzbudziła sporo emocji. Lasy Państwowe starają się przywracać tego typu obiekty do użytku, jednak nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza jeśli nie są to budynki związane choćby pośrednio z gospodarką leśną. Nadleśnictwo Kup od wielu lat prowadziło starania mające na celu rewitalizację wielu obiektów na swoim terenie. W roku 2015 przeprowadzono konsultację z ekspertami zajmującymi się budownictwem drewnianym, którzy już wtedy stwierdzili że remont Wilczej Budy  wiązałby się z jej całkowitą odbudową tj. postawieniem nowego obiektu. Dokładnie takie samo stanowisko zostało podtrzymane po przeprowadzonym w 2017r. przeglądzie budowlanym 5-cio letnim oraz po dokonanej w 2020r. ekspertyzie technicznej. Stan Wilczej Budy, po intensywnych opadach deszczu w maju i czerwcu tego roku znacząco się pogorszył. Nasiąknięcie wodą drewnianego pokrycia dachowego, przyczyniło się do zarwania osłabionej i przeciążonej konstrukcji. Stan Wilczej Budy zagrażał bezpośrednio zdrowiu i życiu osób, które w niej by przebywały, a zakazy wstępu były notorycznie omijane przez użytkowników lasów. W związku z powyższym Nadleśnictwo Kup, było zmuszone do natychmiastowej rozbiórki. Po części wszyscy jesteśmy winni temu, że musiała zostać rozebrana. Przez wiele lat korzystaliśmy z niej pomimo faktu, iż z roku na rok stanowiła coraz większe zagrożenie, a nieubłagany upływ czasu spowodował, że naprawa stała się niemożliwa. Nadleśnictwo Kup już w czerwcu tego roku informowało nas o konieczności pilnej rozbiórki oraz o planowanym wybudowaniu w tym miejscu obiektu o podobnej konstrukcji, nawiązującego do historycznego pierwowzoru oraz do istniejącej kapliczki Św. Jadwigi. Dzięki zaproszeniu przez Nadleśnictwo Kup, Dyrektora Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, na spotkanie informacyjne oraz do współpracy przy opracowaniu projektu Nowej Wilczej Budy, liczymy, że będziemy mogli wspomóc odtworzenie w tym miejscu obiektu dla turystów, a w przyszłym roku spotkamy się na jej otwarciu. Co równie istotne, dzięki zapobiegliwości Nadleśniczego Nadleśnictwa Kup – w nowy obiekt mają zostać wkomponowane elementy historycznej Wilczej Budy, dzięki czemu podtrzymana zostanie ciągłość historyczna. Będziemy informować na bieżąco o postępie prac.”

Marek Mróz

Rzecznik Prasowy

RDLP w Katowicach

wtorek, 08 wrzesień 2020 12:33

Serdecznie zapraszamy do Karłowic

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią i przyrodą do Karłowic. W najbliższą niedzielę 13 września o godzinie 13 będzie można zwiedzić tu wyjątkowy zamek i poznać jego bogatą historię. Nie jest to obiekt otwarty na co dzień, tym bardziej warto skorzystać z tej niepowtarzalnej okazji. Następnie uczestnicy wydarzenia będą mogli wyruszyć na historyczno-przyrodniczy spacer malowniczymi ścieżkami w dolinie Stobrawy. Poznamy tu zarówno postać związanego z Karłowicami ks. Jana Dzierżona jak i ciekawostki przyrodnicze na nowo wytyczonym szlaku. Serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji o zwiedzaniu zamku TUTAJ, a o spacerze TUTAJ.

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Nowe Siołkowice 5 września 2020r. realizuje wydarzenie w ramach zadania pn.”W cieniu drzew – ochrona bioróżnorodności otuliny Stobrawskiego Parku Krajobrazowego”.
Wszystkich zainteresowanych wydarzeniem zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu. Będziemy tam z naszym namiotem, grami i zabawami oraz materiałami informacyjnymi.
Szczegóły znajdują się na plakacie informującym o wydarzeniu. 

22 sierpnia spotkaliśmy się w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego na warsztatach pszczelarskich pt.” Opowieści o pszczołach”. Podczas spotkania można było dowiedzieć się  jakie owady przyczyniają się do zapylania roślin, jak żyją pszczoły miodne i dzikie, co im zagraża i jak  możemy im pomóc.

Wraz z Instytutem Biologii UO prowadzimy w ostatnim czasie badania mające na celu rozpoznanie rozmieszczenia ssaków pilchowatych na terenie naszego parku. Zgodnie z przewidywaniami okazało się, że stobrawskie lasy zamieszkuje dość licznie największy z pilchów czyli popielica szara. Gatunek ten występuje w starszych lasach liściastych i mieszanych, gdzie bardzo ważne jest pełne zwarcie koron drzew. Najczęściej spotykana jest w drzewostanach bukowych lub z domieszką starych buków, grądowych oraz w lasach mieszanych. Popielice szare dzień przesypiają w kryjówkach, natomiast aktywne są nocą. Poruszają się praktycznie jedynie w koronach drzew (stąd tak ważne dla tego gatunku jest ich zwarcie), zwinnie przebiegając nawet po cienkich gałęziach i przeskakując między nimi. Poza poszukiwaniem miejsca na sen zimowy sporadycznie schodzą na ziemię.

Serdecznie zapraszamy na „Warsztaty pszczelarskie - pt. Opowieści o pszczołach”, które odbędą się 22 sierpnia 2020 r. o godz. 10:00 w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy. Więcej informacji na plakacie.

Dokumenty do pobrania:

Regulamin

Karta zgłoszeniowa

środa, 15 lipiec 2020 07:58

WAKACYJNY KONKURS FOTOGRAFICZNY

 

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych zaprasza wszystkich zainteresowanych zarówno fotografią jak i turystyką, zabytkami i przyrodą do udziału w konkursie fotograficznym pn.: "Fotograficzne wakacje z aplikacją w tle".

Celem Konkursu jest pokazanie w fotografii wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych oraz walorów krajobrazowych opolskich parków krajobrazowych (Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny”, Park Krajobrazowy „Góry Opawskie” oraz Stobrawski Park Krajobrazowy) oraz zachęcenie do aktywnego wypoczynku na terenie naszych Parków i poszerzenie wiedzy uczestników na ich temat, dzięki wykorzystaniu informacji zawartych w aplikacjach mobilnych ZOPK.

Celem pośrednim konkursu jest również wzbogacenie posiadanej bazy fotograficznej ZOPK w zdjęcia obrazujące walory opolskich parków krajobrazowych, a szczególnie w zdjęcia z udziałem osób aktywnie  z tych walorów korzystających.

 

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE:

Należy pobrać aplikację ze Sklepu Play dot. parku krajobrazowego, na terenie którego będziecie robić zdjęcia: PK GÓRA SW. ANNY, PK GÓRY OPAWSKIE lub STOBRAWSKI PK. Wybrać jakiś obiekt / obiekty lub miejsce / miejsca znajdujące się w aplikacji, udać się w teren i zrobić mu ciekawe zdjęcie.

Ilość zdjęć: max 5. Mogą to być zdjęcia tego samego lub różnych obiektów / miejsc.
Format zdjęć: jpg. o wymiarach min. 1200x1600 pikseli, max 5 MB

Zdjęcia (prace) wraz z załącznikami !  prosimy przesyłać na pocztę e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w tytule wpisując: KONKURS FOTOGRAFICZNY
Załączniki do pobrania tutaj lub po kliknięciu CZYTAJ DALEJ:
Zał. 1 Karta zgłoszenia do konkursu + oświadczenie (zgoda na przetwarzanie danych osobowych) - kartę zgłoszenia (dla każdego zdjęcia osobno lub tak wypełnić było wiadomo o które zdjęcia chodzi) i oświadczenie (druga strona) prosimy wydrukować, własnoręcznie podpisać i odesłać jako skan lub zdjęcie.
Zał. 2 Zezwolenie na publikację wizerunku - wydrukować, podpisać odesłać skan lub zdjęcie.
Regulamin konkursu

Termin nadsyłania prac: do 21 września 2020 r.

Prawa autorskie (majątkowe) wybranych prac nagrodzonych przekazane zostaną Organizatorowi konkursu.

Przewidujemy nagrody książkowe oraz inne nagrody rzeczowe dla laureatów pierwszych trzech miejsc i osób wyróżnionych. Na nagrody przeznaczona jest łączna kwota w wysokości ok. 1000 zł.

 

poniedziałek, 24 luty 2020 19:04

Stobrawskie ferie z przyrodą

     Wraz z końcem ferii zimowym przyszedł czas na podsumowanie „Stobrawskich ferii z przyrodą”. W tym roku odbyła się ich druga edycja, składająca się z czterech tematycznych zajęć dedykowanych zarówno dzieciom jak i dorosłym. Każde zajęcia rozpoczynały się wstępem teoretycznym, po którym następowała część praktyczna – zazwyczaj terenowa (oprócz pierwszych zajęć, kiedy wyjście do lasu uniemożliwił silny wiatr).

   Święta tuż, tuż, a za nami kolejne bożonarodzeniowe warsztaty florystyczne. W piątek 13 grudnia w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy uczestnicy własnoręcznie tworzyli stroiki na wigilijny stół oraz pakowali prezenty. W zajęciach wykorzystano naturalne materiały takie jak: kora kilku gatunków drzew, szyszki, żołędzie, bukiew, liście i gałązki m.in. głogu czy dzikiej róży. Różnorodność ta w połączeniu z wysoką kreatywnością uczestników doprowadziła do powstania wielu pięknych prac, które można oglądać w galerii poniżej. Zachęcamy do wnikliwego obserwowania zmieniającej się przyrody i poszukiwania w niej twórczych inspiracji.  
   Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w zajęciach i zapraszamy na kolejne, które odbędą się już za rok.

   W dniach 10 -11 grudnia 2019 r. odbyły się w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy warsztaty poświęcone biologii i ekologii wilka. Prelegentami byli jedni z największych autorytetów jeżeli chodzi o ten gatunek - dr hab. Sabina Nowak oraz dr hab. Robert Mysłajek ze Stowarzyszenia Dla Natury „Wilk”. W pierwszym dniu, oprócz pracowników Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, w warsztatach udział wzięli przedstawiciele Gmin, Powiatów, Uniwersytetu Opolskiego,  Nadleśnictw, Państwowej Straży Łowieckiej, Polskiego Związku Łowieckiego, Policji, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu, lekarze weterynarii oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. W trakcie prawie czterogodzinnych wykładów przedstawione zostały najnowsze wyniki badań z zakresu ekologii tego gatunku.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by