Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Aktualności - Stobrawski Park Krajobrazowy

Aktualności - Stobrawski Park Krajobrazowy

środa, 19 styczeń 2022 13:14

Borsuk i jego zwyczaje

Serdecznie zapraszamy w sobotę 29 stycznia 2022 r.  do siedziby  Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy na rodzinne spotkanie edukacyjne pt. „Borsuk i jego zwyczaje”. Podczas zajęć przyjrzymy się temu gatunkowi bliżej. Dowiemy się czym się żywi i gdzie mieszka, co lubi i co mu zagraża.

W trakcie spotkania każdy z uczestników przygotuje sobie własnoręcznie wykonany odcisk borsuczego tropu, który zabierze ze sobą do domu.  Uczestnicy będą mieli również okazję sprawdzić swoją wiedzę podczas  zabawnego quizu. Gwarantujemy solidną dawkę wiedzy oraz dobrą zabawę.  

Zapraszamy do wysyłania zgłoszeń na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz telefonicznie na numer telefonu : 77 469 35 50. Ilość miejsc ograniczona!

Karta zgłoszenia

Regulamin 

poniedziałek, 17 styczeń 2022 08:58

"Ferie z Parkami" w Stobrawskim PK

Skoro wszedłeś na Aktualności naszego Parku to pewnie chcesz wziąć udział Akcji edukacyjnej "Ferie z Parkami" prowadzonej właśnie u nas... smile

Dla przypomnienia... ogólne informacje na stronie głównej www.zopk.pl, a szczegóły w Regulaminie.
Akcja edukacyjna "Ferie z Parkami" składa się z dwóch części: filmowej (stacjonarnej - szczególnie dla tych, którzy z jakichś powodów wyjść z domu jednak nie mogą) i części terenowej. Możesz wziąć udział w obu (do czego zachęcamy) lub tylko w jednej z nich.
Na Uczestników czekają drobne upominki i gadżety, a dla najaktywniejszych nagrody rzeczowe.

Część filmowa, polega na:
- obejrzeniu filmu o Stobrawskim Parku Krajobrazowym (film trwa ok. 30 minut)
- odpowiedzeniu na 5 pytań dotyczących filmu
Pytania do części filmowej znajduję się w Załączniku 1 / 1A

Część terenowa:
- polega na wyjściu w teren do wybranego parku krajobrazowego, na przynajmniej jedną z trzech opisanych przez nas tras
- do każdej trasy przygotowano 5 pytań, poprzedzonych 5-cioma zadaniami do wykonania w konkretnych miejscach - nie uda Ci się odpowiedzieć na pytania, jeśli nie znajdziesz się dokładnie tam, gdzie opisujemy, odpowiedzi nie znajdziesz również w internecie :)
- odpowiedz najlepiej na wszystkie 15 pytań z 3 tras, a przynajmniej na 5 pytań z 1 trasy
Opisy terenu, zadań do wykonania i lista pytań do części terenowej: Trasa I - Dąbrówka Łubniańska, Trasa II - Murów-Zagwiździe, Trasa III- Pokój

W łatwiejszym odnalezieniu się w terenie może pomóc nasza aplikacja mobilna SPK. Do bezpłatnego pobrania ze sklepu Google Play.

WYSYŁANIE ODPOWIEDZI

Odpowiedzi do części filmowej jak i terenowej należy wpisać w Załącznik nr 1 (dla dorosłych) lub Załącznik nr 1A (dla niepełnoletnich Uczestników) i wysłać na e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem FERIE Z PARKAMI SPK lub pocztą tradycyjną na adres:
Stobrawski Park Krajobrazowy
Ładza, ul. Reymonta 3
46-034 Pokój

W załączniku znajdują się również: oświadczenie o zapoznaniu się z Regulaminem i jego akceptacja, zgoda na przetwarzanie danych osobowych na cele Akcji edukacyjnej "Ferie z Parkami" oraz zgoda na publikację przysłanych prac. Oświadczenia te i zgody są dobrowolne, jednakże niezbędne do wzięcia udziału w opisywanej Akcji edukacyjnej. W przypadku osób niepełnoletnich zgody te podpisuje rodzic lub opiekun prawny.

Czekamy z niecierpliwością na pierwsze odpowiedzi!
Powodzenia !!!

środa, 29 grudzień 2021 11:11

Popielica - leśny śpioch

Zaglądając do lasu o tej porze roku z pewnością zauważamy zimowe wyciszenie  przyrody. Głucha cisza panująca w lesie, brak ptasiego gwaru, stonowane kolory  pozbawionych soczystej zieleni roślin przykrytych warstwą śniegu. W bezlistnych koronach buków czy grabów niewiele się dzieje.  Rośliny zatrzymały się a wraz z nimi zwierzęta, które próbują przetrwać ten niekorzystny dla nich czas.  

środa, 15 grudzień 2021 11:24

Warsztaty kreatywności z natury

Bożonarodzeniowe warsztaty florystyczne "Białe święta" i tym razem ściągnęły do siedziby Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy grupę "florystycznych zapaleńców". Podziwiać można było ogromne zaangażowanie i pomysłowość wszystkich osób biorących udział w warsztatach. Dzięki radom i wskazówkom prowadzącej zajęcia Pani Elżbiety Witoszy - która przyjechała do nas z Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny - każdy wrócił do domu z niezwykłymi dekoracjami świątecznymi. Podczas spotkania wykonywane były wianki bożonarodzeniowe, stroiki, ozdobne gałązki do powieszenia pod sufitem i wiele innych ozdób. Do ich wykonania służyły głównie materiały naturalne jak np.: kora i gałązki drzew, pobielone suszki roślin zielnych, białe elementy z glinki samoutwardzalnej, żołędzie, szyszki i wiele, wiele innych... Kolejny raz przekonaliśmy się jak duże pokłady kreatywności drzemią w każdym z nas czego efektem są wszystkie dzieła  wykonane w tym dniu.

Dziękujemy Pani Eli Witoszy za tak wspaniale poprowadzone warsztaty a wszystkim uczestnikom za wspaniałą obecność. 

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania!

Bożonarodzeniowe warsztaty florystyczne stały się już tradycją. Co roku zachęcamy Was do samodzielnego wykonania świątecznych stroików i ozdób z naturalnych materiałów.

W tym roku w naszych kompozycjach zastosujemy zaschnięte kwiatostany, liście i pędy roślin zielnych.

Obielone fragmenty roślin wyglądają jak pokryte szronem. Zabieg ten dodatkowo podkreśla i wydobywa ich niezwykłe kształty.

Zapraszamy do zapisów

Uczestników prosimy o przyniesienie swoich sekatorów, pistoletów do kleju na gorąco, rękawic ochronnych i wałka do ciasta. Ze względu na użycie kleju na gorąco i materiału roślinnego zawierającego żywicę zaleca się stosowanie odzieży ochronnej.

Karta zgłoszenia

Regulamin warsztatów florystycznych

poniedziałek, 22 listopad 2021 13:09

Szyszkowe kwiaty na jesienne szarugi

W zeszły piątek 19 listopada spotkaliśmy się w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy na warsztatach florystycznych "Szyszkowe bukiety".

Uczestnicy zajęć wykazali się niezwykłą kreatywnością tworząc obrazy z wykorzystaniem szyszkowych kwiatów. Materiałem do tworzenia tych kwiatów były szyszki różnych gatunków drzew iglastych takich jak: sosna, daglezja, świerk, modrzew czy sosna wejmutka. Wykorzystano także inne dostępne w terenie  materiały florystyczne. Owoce dzikiej róży, trawki, zielone liście thui czy też gałązki bluszczu. Zadziwiające jest to jak różnie każdy z uczestników warsztatów interpretuje ten sam temat, wykorzystując inne kolory, faktury czy po prostu inny sposób kompozycji. Dzięki takiej twórczej kreatywności mogły powstać niezwykłe obrazy rozświetlające barwami długie jesienne wieczory. 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zapraszamy na następne warsztaty.

Stobrawski Park Krajobrazowy zaprasza wszystkie osoby zainteresowane tworzeniem dekoracji na warsztaty florystyczne, podczas których będzie można samodzielnie wykonać obrazy z kwiatów szyszkowych. W czasie trwania warsztatów będzie można poznać ciekawe techniki wykonywania kwiatów z szyszek różnych gatunków drzew iglastych, nauczyć się podstawowych zasad kompozycji oraz wykonać dekoracje z użyciem materiałów naturalnych. Warsztaty odbędą się 19 listopada (piątek) w godzinach 17-20 w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy, ul. Reymonta 3. 

Na warsztaty prosimy przynieść  w miarę możliwości kombinerki lub cążki lub mały sekator oraz pistolet na klej na gorąco. 

Zgłoszenia proszę kierować do p. Żanety Cieślak Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 77 469 35 50

Regulamin warsztatów florystycznych

Karta zgłoszenia 

Przygotowanie do warsztatów

wtorek, 26 październik 2021 11:55

XI Terenowy Turniej Ekologiczny - podsumowanie

Za nami kolejna edycja Terenowego Turnieju Ekologicznego „Tropami mieszkańców lasu”. W tym roku turniej odbył się w Zabytkowej Hucie Żelaza w Zagwiździu, gdzie gościł nas kustosz tego obiektu Pan Andrzej Puławski. W konkursie wzięło udział 10 szkół z terenu Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Każdą szkołę reprezentowały zespoły trzyosobowe. Drużyny wraz ze swoim opiekunem podążały trasą wokół Zagwiździa, odnajdując zlokalizowane na niej stanowiska z zadaniami do wykonania. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt związanych z lasem oraz wiedzą przyrodniczą. Często wykraczała ona poza podstawę programową klas V i VI, ale nie jest to niczym szczególnym dla młodych pasjonatów-przyrodników, biorących udział w konkursie.

poniedziałek, 18 październik 2021 12:32

Szklane pułapki

W ostatnim czasie na szklanych powierzchniach naszej siedziby w Ładzy pojawiły się małe, białe kropki. Dla nie wtajemniczonych ta ozdoba może się wydawać dziwnym kaprysem natomiast jej uzasadnienie jest bardzo ważne. Zacznijmy od tego, że miliardy  ptaków  giną  każdego  roku  w  wyniku  kolizji  z  transparentnymi  powierzchniami i jest to drugi,  po utracie siedlisk, czynnik ograniczającym ich liczebność.  A dzisiaj praktycznie nie projektuje się nowoczesnego  budynku  bez  powierzchni  oszklonych. Są one niebezpieczne dla ptaków z dwóch powodów. Po pierwsze to przeźroczyste bariery, których ptaki po prostu nie widzą. Może być też tak, że tworzą  one  fałszywą rzeczywistość, ponieważ ptaki widzą w  szybie  lustrzane  odbicie  elementów  środowiska  znajdujących  się  naprzeciw  szyby.  Próbując  się  do nich przedostać  ulegają niebezpiecznym kolizjom.

Stobrawski Park Krajobrazowy organizuje po raz jedenasty Terenowy Turniej Ekologiczny. Tegoroczna edycja nosi nazwę „Tropami mieszkańców lasu”.  Jest on przeznaczony dla uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych z terenu parku oraz jego najbliższych okolic. Celem Turnieju jest promowanie walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych Stobrawskiego PK, poszerzanie praktycznej wiedzy z zakresu ochrony przyrody i środowiska, jak również rozbudzanie zamiłowania oraz szacunku do przyrody. Młodzież biorąca w nim udział, ma wspaniałą sposobność wykorzystania wiedzy teoretycznej nabytej w szkole, podczas wykonywania zadań praktycznych w terenie.

Finał konkursu zaplanowany jest na 21 października 2021 r. w  Zabytkowej Hucie Żelaza w Zagwiździu.  Rozpoczęcie turnieju  planowane jest na godzinę 9.00, natomiast zakończenie                                                                                           z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród na godzinę 13.45. 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by