Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Aktualności - Stobrawski Park Krajobrazowy

Aktualności - Stobrawski Park Krajobrazowy

środa, 15 lipiec 2020 07:58

WAKACYJNY KONKURS FOTOGRAFICZNY

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych zaprasza wszystkich zainteresowanych zarówno fotografią jak i turystyką, zabytkami i przyrodą do udziału w konkursie fotograficznym pn.: "Fotograficzne wakacje z aplikacją w tle".

Celem Konkursu jest pokazanie w fotografii wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych oraz walorów krajobrazowych opolskich parków krajobrazowych (Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny”, Park Krajobrazowy „Góry Opawskie” oraz Stobrawski Park Krajobrazowy) oraz zachęcenie do aktywnego wypoczynku na terenie naszych Parków i poszerzenie wiedzy uczestników na ich temat, dzięki wykorzystaniu informacji zawartych w aplikacjach mobilnych ZOPK.

Celem pośrednim konkursu jest również wzbogacenie posiadanej bazy fotograficznej ZOPK w zdjęcia obrazujące walory opolskich parków krajobrazowych, a szczególnie w zdjęcia z udziałem osób aktywnie  z tych walorów korzystających.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE:

Czas trwania konkursu: 15 lipca - 18 września 2020 r.
Termin nadsyłania prac: do 21 września 2020 r.
Prace wraz z załącznikami prosimy przesyłać na pocztę e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w tytule wpisując: KONKURS FOTOGRAFICZNY

Przewidujemy nagrody książkowe oraz inne nagrody rzeczowe dla laureatów pierwszych trzech miejsc i osób wyróżnionych. Na nagrody przeznaczona jest łączna kwota w wysokości ok. 1000 zł.

Szczegóły konkursu do pobrania po kliknięciu ikony CZYTAJ DALEJ

poniedziałek, 24 luty 2020 19:04

Stobrawskie ferie z przyrodą

     Wraz z końcem ferii zimowym przyszedł czas na podsumowanie „Stobrawskich ferii z przyrodą”. W tym roku odbyła się ich druga edycja, składająca się z czterech tematycznych zajęć dedykowanych zarówno dzieciom jak i dorosłym. Każde zajęcia rozpoczynały się wstępem teoretycznym, po którym następowała część praktyczna – zazwyczaj terenowa (oprócz pierwszych zajęć, kiedy wyjście do lasu uniemożliwił silny wiatr).

   Święta tuż, tuż, a za nami kolejne bożonarodzeniowe warsztaty florystyczne. W piątek 13 grudnia w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy uczestnicy własnoręcznie tworzyli stroiki na wigilijny stół oraz pakowali prezenty. W zajęciach wykorzystano naturalne materiały takie jak: kora kilku gatunków drzew, szyszki, żołędzie, bukiew, liście i gałązki m.in. głogu czy dzikiej róży. Różnorodność ta w połączeniu z wysoką kreatywnością uczestników doprowadziła do powstania wielu pięknych prac, które można oglądać w galerii poniżej. Zachęcamy do wnikliwego obserwowania zmieniającej się przyrody i poszukiwania w niej twórczych inspiracji.  
   Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w zajęciach i zapraszamy na kolejne, które odbędą się już za rok.

   W dniach 10 -11 grudnia 2019 r. odbyły się w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy warsztaty poświęcone biologii i ekologii wilka. Prelegentami byli jedni z największych autorytetów jeżeli chodzi o ten gatunek - dr hab. Sabina Nowak oraz dr hab. Robert Mysłajek ze Stowarzyszenia Dla Natury „Wilk”. W pierwszym dniu, oprócz pracowników Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, w warsztatach udział wzięli przedstawiciele Gmin, Powiatów, Uniwersytetu Opolskiego,  Nadleśnictw, Państwowej Straży Łowieckiej, Polskiego Związku Łowieckiego, Policji, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu, lekarze weterynarii oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. W trakcie prawie czterogodzinnych wykładów przedstawione zostały najnowsze wyniki badań z zakresu ekologii tego gatunku.

     Wielkimi krokami zbliżają się jedne z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych świąt. Wszyscy przygotowujemy się  na radosne spotkania z najbliższymi. Przyozdabiamy domy i stwarzamy świąteczny nastrój. Kilka świeżych gałązek jodły, świerka czy sosny sprawia, że dom pachnie świętami.

     Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza na warsztaty florystyczne, w trakcie których każdy uczestnik będzie miał okazję poznać zasady dekorowania świątecznych stołów, samodzielnie wykonać stroik świąteczny, poznać techniki pakowania różnych prezentów oraz zapakować świąteczne podarunki dla najbliższych. Zapewniamy radość i satysfakcję z tworzenia rzeczy pięknych oraz mile spędzony czas.

     Na warsztaty zapraszamy w piątkowe popołudnie 13 grudnia 2019 r. w godzinach 17:00-20:00 do siedziby Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, przy ul. Reymonta 3 w Ładzy.


Liczba miejsc ograniczona, przed zgłoszeniem udziału prosimy o zapoznanie się z Regulaminem.

Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie: 77 469 35 50 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Regulamin

Przygotuj się do warsztatów

poniedziałek, 18 listopad 2019 13:42

Mini Olimpiada Wiedzy Przyrodniczej

14  listopada br. w siedzibie parku w Ładzy odbył się finał Mini Olimpiady Wiedzy Przyrodniczej „Przyjaciel Przyrody 2019”.  Była to już dziewiąta edycja tego konkursu. Temat tegorocznej edycji brzmiał: „Zwierzęta Stobrawskiego Parku Krajobrazowego". W ten dzień przyjechało do nas 30 uczniów reprezentujących 10 szkół wraz ze swoimi opiekunami. Byli to uczniowie klas III i IV z: Karłowic, Czarnowąs, Starych Siołkowic, Domaradza, Łubnianach, Starych Budkowicach, Kup, Bąkowicach, Bogacicy oraz Dobrzenia Wielkiego. Celem konkursu jest m.in. pogłębianie wiedzy na temat parków krajobrazowych oraz poszerzanie wiadomości z zakresu przyrody.

czwartek, 24 październik 2019 13:17

X Terenowy Turniej Ekologiczny

W dniu 23 października 2019 r. odbyła się jubileuszowa X edycja Terenowego Turnieju Ekologicznego, tym razem pod hasłem „Wśród łąk i pól”. Tegoroczny turniej odbył się ponownie w Ładzy, jednak tym razem trasę wytyczyliśmy wśród malowniczych, otwartych terenów pomiędzy Ładzą, a Krzywą Górą. Uczestnicy wędrowali w jesiennej scenerii którą spowiła mgła, co nadało tegorocznej edycji wyjątkowego charakteru. Turniej został zorganizowany przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych.  W organizacji pomogło nam również Nadleśnictwo Kup.  Celem turnieju jest promowanie walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, poszerzenie praktycznej wiedzy z zakresu ochrony przyrody i środowiska, jak również rozbudzanie zamiłowania oraz szacunku do przyrody.

czwartek, 17 październik 2019 10:11

Rajd "Święto pieczonego ziemniaka"

W ubiegłym tygodniu byliśmy gospodarzami Rajdu "Święto pieczonego ziemniaka" organizowanego przez PSP nr 11 im. Orląt Lwowskich w Opolu. Jest to impreza, która ma już wieloletnią tradycję, a odbywa się w najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych miejscach naszego województwa. W tym roku dwie trasy dla młodszych i starszych uczestników Rajdu zostały poprowadzone po terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w okolicy Pokoju, Krzywej Góry i Ładzy. Wędrowaliśmy po lasach, łąkach i polach przekraczając rzeki, rowy i rozlewiska, a wszystko to w otoczeniu przepięknej jesiennej aury. Zwieńczeniem wędrówki był czas spędzony na ternie otaczającym naszą siedzibę w Ładzy, gdzie na zmęczonych lecz szczęśliwych uczestników czekały pieczone ziemniaki, kiełbaski oraz czas spędzony na grach, zabawach i wspomnieniach z trasy. Serdecznie zapraszamy do GALERII gdzie można zobaczyć zdjęcia z tego wydarzenia.

wtorek, 01 październik 2019 11:49

Terenowy Turniej Ekologiczny 2019

Stobrawski Park Krajobrazowy zaprasza na organizowany po raz dziesiąty Terenowy Turniej Ekologiczny. Tegoroczna edycja nosi nazwę „Wśród łąk i pól”.  Jest on przeznaczony dla uczniów V i VI klas szkół podstawowych z terenu parku oraz jego najbliższych okolic. Celem Turnieju jest promowanie walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych Stobrawskiego PK, poszerzenie praktycznej wiedzy z zakresu ochrony przyrody i środowiska, jak również rozbudzanie zamiłowania oraz szacunku do przyrody. Młodzież biorąca w nim udział, będzie miała wspaniałą sposobność wykorzystania wiedzy teoretycznej nabytej w szkole, podczas wykonywania zadań praktycznych w terenie. Bardzo serdecznie zapraszamy szkoły do wzięcia w nim udziału.

Finał odbędzie się 23 października 2019 r., rozpoczęcie planowane jest na godzinę 9.00, natomiast zakończenie z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród na godzinę 14.00. Rozpoczęcie i zakończenie odbędzie się Siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy.

Szkoły chcące wziąć udział w turnieju zobowiązane są do wysłania pisemnego zgłoszenia (wzór formularza zgłoszeniowego w załączeniu): na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podając DRUKOWANYMI LITERAMI imiona i nazwiska uczniów reprezentujących szkołę oraz imię i nazwisko opiekuna w nieprzekraczalnym terminie – do 14 października 2019 r.

Ze względów organizacyjnych liczba drużyn mogących wziąć udział w turnieju jest ograniczona, z tego względu o udziale w turnieju decyduje kolejność zgłoszeń.

Zachęcamy do udziału w naszym Terenowym Turnieju Ekologicznym, jest on bowiem swoistą przygodą i zabawą, ale co najważniejsze przybliża świat przyrody w najlepszy z możliwych sposobów, bo przez bezpośredni z nią kontakt. Rozwija umiejętności współzawodnictwa i pracy w grupie oraz pomaga zrozumieć pojęcie grupowej odpowiedzialności.

Poniżej do pobrania: regulamin, karta zgłoszeniowa oraz oświadczenia.

 

Regulamin

Karta zgłoszeniowa

Oświadczenie opiekuna

Oświadczenie nauczyciela

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by