Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Aktualności - Stobrawski Park Krajobrazowy

Aktualności - Stobrawski Park Krajobrazowy

poniedziałek, 28 listopad 2022 08:58

Szyszkowe wianki - relacja z warsztatów

Listopadowa pogoda nas nie rozpieszcza, słońce pokazuje się sporadycznie, słota za oknem nastraja melancholijnie. Długie wieczory wręcz zachęcają do wspólnego spotkania się na twórczej pracy w miłym towarzystwie. Żeby rozświetlić te listopadowe dni zorganizowaliśmy w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy warsztaty "Szyszkowe wianki".

Udało się nam zgromadzić całkiem sporą grupę osób, które z niezwykłą pasją tworzyły kolorowe szyszkowe kompozycje. Powstały wianki ozdobione szyszkowymi kwiatami, które teraz mogą zdobić nasze domy. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i mile spędzony czas. Na zdjęciach poniżej można zobaczyć jak powstawały szyszkowe ozdoby.

wtorek, 22 listopad 2022 10:50

Warsztaty florystyczne "Szyszkowe wianki"

Zapraszamy wszystkie osoby, które chciałyby piątkowe popołudnie 25 listopada 2022 r. spędzić bardzo kreatywnie i w miłej atmosferze na warsztaty florystyczne "Szyszkowe wianki".

Podczas ich trwania przekonać się można będzie jak wiele możliwości stwarza nam natura jeśli tylko chcemy sięgnąć po jej zasoby.

Tym razem bohaterami warsztatów będą szyszki.  Ich różnorodność pozwala na powstawanie przeróżnych ozdób, kwiatów, dekoracji. Na naszym spotkaniu poznamy kilka sposobów na wykonanie kwiatów z różnych szyszek, które potem posłużą do ozdobienia wianków. Wianki mogą stać się dekoracją naszych drzwi, stołów, ścian a także mogą być wspaniałym prezentem dla kogoś bliskiego.

Na warsztaty obowiązują zapisy: mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 605 570 027. Ilość miejsc jest ograniczona i  liczy się kolejność zgłoszeń. 

Warsztaty poprowadzi Żaneta Cieślak

REGULAMIN WARSZTATÓW

PLAKAT

PRZYGOTOWANIE DO WARSZTATÓW

piątek, 28 październik 2022 12:45

Kreatywne warsztaty stroikowe w duchu "zero waste"

 

Tegoroczne warsztaty "Stroikowe Zaduszki" zorganizowane zostały nie bez powodu. Co roku pierwszego listopada w dzień Wszystkich Świętych a także drugiego listopada w Dzień Zaduszny wybieramy się na groby naszych bliskich. Wspominamy ich zapalając znicze czy przyozdabiając groby stroikami, kwiatami, wieńcami.  Niestety potem wszystkie te nasze "wspomnienia" w postaci śmieci trafiają do koszy.

Warsztaty, które odbyły się w  Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Ładzy miały na celu pokazanie sposobów wykonania dekoracji na groby w duchu "zero waste" - czyli tak, aby nawet jeśli trafią do kosza będą w pełni biodegradowalne, bo wykonane z materiałów naturalnych.

O tym, że ozdoby wykonane z materiałów naturalnych są wyjątkowe, mogły się przekonać osoby, które brały udział w warsztatach florystycznych "Stroikowe Zaduszki". Podczas tego spotkania uczestnicy wykonali niesamowite stroiki i wianki ozdobione kwiatami z liści klonu, szyszkami, dziką różą, trawami i innymi materiałami łatwymi do odszukania w ogrodzie, lesie czy też na polu.

Cieszymy się, że praca nad samodzielnie wykonanymi ozdobami mogła sprawić tyle radości jej twórcom i sprawić by popatrzyli na  sztukę ozdabiania i dekoracji w nieco inny sposób.

środa, 26 październik 2022 08:36

Terenowy Turniej Ekologiczny "Stobrawski Ekolog"

Za nami XII edycja Terenowego Turnieju Ekologicznego, która w tym roku przebiegła pod hasłem „Wędrówka przez bory”. Tym razem Turniej odbył się przy siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy. Jak na XII edycję przystało w konkursie wzięło udział 12 szkół podstawowych z terenu Parku oraz jego najbliższych okolic. Każdą szkołę reprezentowały zespoły trzyosobowe. Przy pięknej pogodzie, drużyny wraz ze swoim opiekunem podążały trasą w pobliżu Ładzy, odnajdując zlokalizowane na niej stanowiska z zadaniami do wykonania. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt związanych z lasem. Wiedza którą sprawdzaliśmy często wykraczała ona poza podstawę programową klas V i VI, ale nie jest to niczym szczególnym dla młodych pasjonatów-przyrodników, biorących udział w konkursie.

piątek, 14 październik 2022 13:19

Warsztaty Stroikowe zaduszki

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby spędzić piątkowe popołudnie i wieczór na tworzeniu rzeczy pięknych. Stroiki i wianki, które podczas warsztatów powstaną mogą ozdobić groby bliskich nam osób. To że wykonamy te ozdoby samodzielnie stanowi o jeszcze większej ich wartości. 

Podczas warsztatów nauczymy się wykonywać kwiaty z liści klonu, które później wykorzystamy w naszych stroikach i wiankach. Poznamy podstawowe zasady kompozycji, dzięki którym uda nam się stworzyć stroik czy też wianek, będące ozdobą grobów w czasie święta Wszystkich Świętych. Wszystkie nasze prace będziemy wykonywać z materiałów naturalnych, pamiętając żeby tworząc przedmioty nie tworzyć później śmieci. 

Mamy nadzieję, że odnajdziecie Państwo podczas naszych zajęć chwilkę wytchnienia i dużo radości z pracy twórczej.

Początek warsztatów o godzinie 16.30, 21 października 2022 r. w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, Ładza, ul. Reymonta 3.

W warsztatach mogą brać udział osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 12-tego roku życia. Zgłoszenia na warsztaty przyjmujemy telefonicznie oraz mailowo. Każde uczestnictwo musi zostać potwierdzone przez pracownika Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Zgłoszenia pod numerem telefonu 77 469 35 50 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Uwaga! Warsztaty są bezpłatne a ilość miejsc ograniczona.

 

 

 

Regulamin warsztatów

Formularz zgłoszeniowy

środa, 21 wrzesień 2022 13:20

Warsztaty "Grzyby znane i mniej znane"

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza na zajęcia prelekcyjno - warsztatowe "Grzyby znane i mniej znane", zajęcia poprowadzi dr Maciej Kozak - botanik i mykolog, absolwent i wieloletni pracownik Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkanie odbędzie się 8 października br. od godz. 8.30 w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy, ul. Reymonta 3. Wykład połączony będzie z wystawą grzybów oraz z wyjściem terenowym.
W celu udziału w imprezie należy zgłosić uczestnictwo w terminie do 30 września 2022 r. poprzez kartę zgłoszenia udziału. Kartę można przesłać w formie skanu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. a oryginał dostarczyć w dniu zajęć.

wtorek, 20 wrzesień 2022 11:42

XII Terenowy Turniej Ekologiczny

Szanowni Państwo,

Stobrawski Park Krajobrazowy zaprasza na organizowany po raz dwunasty  Terenowy Turniej Ekologiczny „Wędrówka przez bory”.  W tym roku zmianą w regulaminie jest możliwość uczestniczenia w turnieju również klas IV. Konkurs jest przeznaczony  dla uczniów klas IV - VI szkół podstawowych położonych na terenie parku oraz jego najbliższych okolic. Celem Turnieju jest promowanie walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych Stobrawskiego PK, poszerzenie praktycznej wiedzy z zakresu ochrony przyrody i środowiska, jak również rozbudzanie zamiłowania oraz szacunku do przyrody. Młodzież biorąca w nim udział, będzie miała wspaniałą sposobność wykorzystania wiedzy teoretycznej nabytej w szkole, podczas wykonywania zadań praktycznych w terenie.

Finał odbędzie się 20 października 2022 r. (czwartek). Rozpoczęcie planowane jest na godzinę 9.00, natomiast zakończenie z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród na godzinę 14.00. Rozpoczęcie i zakończenie odbędzie się w  siedzibie Stobrawskiego PK w Ładzy, ul. Reymonta 3,46-034 Pokój.

Szkoły chcące wziąć udział w turnieju zobowiązane są do wysłania pisemnego zgłoszenia (wzór formularza zgłoszeniowego w załączeniu): na adres mailowy:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podając DRUKOWANYMI LITERAMI imiona i nazwiska uczniów reprezentujących szkołę oraz imię i nazwisko opiekuna.

Termin nadsyłania zgłoszeń w nieprzekraczalnym terminie do 12 października 2022 r. (środa).

Ze względów organizacyjnych liczba drużyn mogących wziąć udział w turnieju jest ograniczona (maksymalnie 10 szkół), z tego względu o udziale w turnieju decyduje kolejność zgłoszeń.

Uwaga: Potwierdzeniem zakwalifikowania się drużyny do turnieju jest otrzymanie maila zwrotnego od organizatora z potwierdzeniem otrzymania zgłoszenia.

 

 

 

 

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Nowe Siołkowice otrzymało dofinansowanie na realizację projektu pn. „Przyroda Wokół NAS” w ramach otwartego konkursu ofert ogłoszonego przez Samorząd Województwa Opolskiego. W ramach działania w okresie wakacyjnym odbyły się warsztaty przyrodnicze dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy projektu wzięli udział m.in.: w warsztacie pt. „Ptaki Stobrawskiego Parku Krajobrazowego” w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy. W trakcie zajęć dzieci uczyły się podstawowych gatunków ptaków występujących na terenie SPK oraz poznały charakterystyczne cechy, które ułatwiają rozpoznawanie danego gatunku.
Całość zadania zostało sfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego.

 

     

 

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Nowe Siołkowice otrzymało dofinansowanie na realizację projektu pn. „Przyroda Wokół NAS” w ramach otwartego konkursu ofert ogłoszonego przez Samorząd Województwa Opolskiego. W ramach działania w okresie wakacyjnym odbyły się warsztaty przyrodnicze dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy projektu wzięli udział m.in.: w warsztacie pt. „Ptaki Stobrawskiego Parku Krajobrazowego” w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy. W trakcie zajęć dzieci uczyły się podstawowych gatunków ptaków występujących na terenie SPK oraz poznały charakterystyczne cechy, które ułatwiają rozpoznawanie danego gatunku.
Całość zadania zostało sfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego.

piątek, 10 czerwiec 2022 13:16

I Mały Terenowy Turniej Przyrodniczy

8 czerwca w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Ładzy spotkało się osiem drużyn ze szkół podstawowych z terenu Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Były to szkoły z Dobrzenia Wielkiego, Dobrzynia, Karłowic, Kup,  Łubnian, Świerczowa i Zagwiździa.  W skład drużyn wchodzili uczniowie klas 1-3, bo to do nich adresowany była pierwsza edycja  Małego Terenowego Turnieju Przyrodniczego. 

Wszystkie drużyny i ich opiekunów przywitał w swoim imieniu i w imieniu Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buła oraz wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcy - dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych - Pan Ireneusz Hebda.

Największą wiedzą praktyczną z zakresu przyrody wykazała się drużyna pierwszoklasistów reprezentująca Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kup w składzie: Damian Kachel, Hanna Hołota i Blanka Nalewaja pod opieką pani Alicji Stefan.

Tuż za nimi, drugie miejsce, zajęła drużyna w składzie Julia Krawczyk, Oliwier Ogrodnik i Bartosz Ungert również z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kup, tym razem pod opieką pani Iwony Jankowskiej. 

Trzecie miejsce przypadło w udziale zespołowi z Publicznej szkoły Podstawowej w Łubnianach w składzie: Dominika Kaczor, Yana Kuzyk i Paulina Panicz. Do konkursu przygotowywała uczniów pani Bożena Morawska-Jednoróg.

Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy  ogromnej wiedzy przyrodniczej i mamy nadzieję, że z młodszymi uczestnikami spotkamy się na kolejnej jego edycji w przyszłym roku a ze starszymi na Małym Terenowym Turnieju Ekologicznym już jesienią.