Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Aktualności - Stobrawski Park Krajobrazowy

Aktualności - Stobrawski Park Krajobrazowy

W dniu 11 maja w naszej siedzibie w Ładzy zorganizowano w ramach ogólnopolskich obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich wydarzenie pn. Zostań tropicielem w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Uczestnicy w pierwszej kolejności podczas prezentacji zapoznali się z walorami parku oraz projektami ze środków UE realizowanymi przez ZOPK. Następnie mogli osobiście zobaczyć efekty wykorzystania funduszy unijnych podczas zwiedzania wyremontowanego budynku w tym sal audiowizualnych, sali warsztatowej i ekspozycji stałej. W dalszej części spotkania przeprowadzono warsztaty dotyczące śladów pozostawionych przez zwierzęta oraz sposobów ich odnajdywania, rozpoznawania i rejestracji.  Można było poznać takie narzędzia pracy przyrodnika jak lornetka, luneta, mikroskop stereoskopowy, fotopułapka, czy aparat fotograficzny. Wyjaśniono też rolę kluczy do oznaczania gatunków, przewodników oraz map. Na koniec  chętni wzięli udział we wspólnej  zabawie na znajdującej się przy siedzibie ścieżce questingowej. Osoby, które rozwiązały zadania i odpowiedziały na pytania otrzymały pamiątkowe dyplomy i plakietki z logo parku. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i wspólnie spędzony czas oraz zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez Stobrawski Park Krajobrazowy.

W ramach obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich zapraszamy wszystkich chętnych w dniu 11 maja br. na prezentację multimedialną walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Po prezentacji przewidziane jest zwiedzanie siedziby parku ze szczególnym uwzględnieniem elementów związanych z edukacją przyrodniczą (tablice gatunkowe, dźwiękowe, modele, tropy). Następnie chętnych zapraszamy do wspólnej zabawy na ścieżce qestingowej przy siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Ścieżka qestingowa to połączenie szlaku tematycznego z podchodami, forma turystyki rekreacyjno–edukacyjnej.  Uczestnicy zabawy otrzymają specjalne ulotki, które będą mogli wypełnić poszukując informacji zawartych na ścieżce. Poszerzą w ten sposób swoją wiedzę z zakresu rozpoznawania gatunków drzew, ptaków, płazów i gadów oraz form ochrony przyrody. Nagrodą za wypełnienie ulotki będzie pamiątkowy dyplom oraz przypinka z logo parku.

Przy siedzibie parku znajduje się również plac zabaw dla dzieci.

Zbieramy się przy siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy przy ul. Reymonta 3 w dwóch turach – na godz. 10.00 lub 13.00 (do wyboru), wstęp bezpłatny.

piątek, 12 kwiecień 2019 10:58

Warsztaty z budowania budek lęgowych

Kolejne warsztaty z budowania budek lęgowych dla ptaków za nami. Tym razem wspólnie z portalem informacyjnym opowiecie.info odwiedziliśmy Zespół Niepublicznych Szkół w Kup. Dzieciom zajęcia sprawił niezwykle dużo radości, dzięki ich pracy i zaangażowaniu powstały kolejne budki w których wkrótce zalęgną się ptaki. Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również portalowi opowiecie.info za zaangażowanie się w pomoc naszym skrzydlatym przyjaciołom. Więcej informacji o tym wydarzeniu na stronie http://opowiecie.info/

poniedziałek, 08 kwiecień 2019 07:39

Dzień Bobrów w Stobrawskim Parku Krajobrazowym

W piątek 5 kwietnia 2019 r. po raz pierwszy obchodziliśmy w Stobrawskim Parku Krajobrazowym Dzień Bobrów. Według kalendarza, Międzynarodowy Dzień Bobrów obchodzony jest w dniu 7 kwietnia. Wydarzenie to ma celu poszerzenie wiedzy na temat tych ciekawych zwierząt, zwrócenie uwagi na ich rolę w przyrodzie i potrzebę ochrony. Bobry i ich działalność są nieodłącznym elementem dolin rzecznych i stawów hodowlanych na terenie naszego parku.

wtorek, 19 marzec 2019 12:33

Warsztaty "Pomagamy zwierzętom"

W dniu 16 marca 2019 r. w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy odbyły się warsztaty pt.: „Pomagamy zwierzętom”. Podczas prezentacji uczestnicy dowiedzieli się jakie zwierzęta żyją w otoczeniu człowieka i w jaki sposób można im pomóc. Jednym ze sposobów jest tworzenie dla nich schronień np.: budek lęgowych. Uczestnicy podczas zajęć poznali zasady prawidłowej konstrukcji budek i ich wieszania. Dowiedzieli się jak wyglądają budki dla różnych gatunków ptaków oraz mogli zajrzeć do ich wnętrza. Zwieńczeniem zajęć było własnoręczne wykonanie budki lęgowej przez najmłodszych przy wsparciu rodziców. Przygotowane budki uczestnicy zabrali ze sobą do domów, aby korzystając ze zdobytej wiedzy powiesić je w sposób jak najbardziej odpowiadający naszym skrzydlatym sąsiadom. Życzymy wszystkim udanych zasiedleń!
Dziękujemy wszystkim biorącym udział w zajęciach  i zapraszamy na kolejne wydarzenia edukacyjne organizowane przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych.

czwartek, 07 marzec 2019 08:21

Noc Sów w Stobrawskim Parku Krajobrazowym

Stowarzyszenie Ptaki Polskie oraz Stobrawski Park Krajobrazowy zapraszają do udziału w Nocy Sów 2019. Wydarzenie to odbędzie się 23 marca w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy, ul. Reymonta 3, w godzinach od 18.00 do 22.00.

Noc Sów ma na celu poznanie tych ciekawych ptaków. Podczas spotkania uczestnicy będą mogli zapoznać się z biologią, znaczeniem, pięknem oraz potrzebą ochrony sów występujących w Polsce.

Do udział w wydarzeniu zapraszamy nauczycieli, uczniów, leśników, przyrodników oraz wszystkie inne osoby zainteresowane poznaniem sów.

Zgłoszenia przyjmujemy w godzinach pracy od 7.00 do 15.00 telefonicznie pod numerem 77 469 35 50 lub mailowo pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Liczba miejsc ograniczona - Liczy się kolejność zgłoszeń !

W dalszej części artykułu przedstawiamy program wydarzenia.

wtorek, 05 marzec 2019 13:05

Warsztaty "Pomagamy zwierzętom"

Serdecznie zapraszamy na warsztaty pt.: "Pomagamy zwierzętom", które odbędą się 16 marca 2019 r. o godz. 10:00 w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy. Więcej informacji na plakacie.

Dokumenty do pobrania:

Regulamin

Karta zgłoszeniowa

środa, 20 luty 2019 13:07

Stobrawskie ferie z przyrodą

W dniach 6 i 8 lutego 2019 r. w Stobrawskim Parku Krajobrazowym odbyły się zajęcia edukacyjne w ramach ferii zimowych pn: „Stobrawskie ferie z przyrodą”. Podczas zajęć w siedzibie Parku uczestnicy poszerzali swoją wiedzę z zakresu rozpoznawania głosów i  sylwetek ptaków, tropów zwierząt oraz gatunków drzew. W ramach warsztatów plastycznych uczestnicy wykonali model płomykówki 3D oraz lisa metodą origami. Podczas wycieczki do pobliskiego lasu mieliśmy okazję wykorzystać zabrane ze sobą lornetki do obserwacji ornitologicznych. Widzieliśmy modraszki, bogatki, kowaliki, dzięcioła dużego oraz sójkę, a także szybującego nad lasem bielika. Na śniegu z łatwością znaleźliśmy tropy pozostawione przez sarny oraz dziki.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć za udział i zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych.

środa, 30 styczeń 2019 09:03

Ferie w Stobrawskim Parku Krajobrazowym

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież na zajęcia edukacyjne organizowane przez Stobrawski Park Krajobrazowy w ramach ferii zimowych. Zajęcia odbędą się w siedzibie Parku w Ładzy, przy ul. Reymonta 3, w dniach 6 oraz 8 lutego 2019 r. w godz. 10:00-13:00. W programie przewidujemy projekcję filmu oraz warsztaty przyrodnicze. Więcej informacji na plakacie.

Wielkimi krokami zbliżają się jedne z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych świąt. Wszyscy przygotowujemy się  na radosne spotkania z najbliższymi. Przyozdabiamy domy i stwarzamy świąteczny nastrój. Kilka świeżych gałązek jodły, świerka czy sosny sprawia, że dom pachnie świętami.

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza na warsztaty florystyczne, w trakcie których każdy uczestnik będzie miał okazję samodzielnie wykonać proste i piękne z natury – bo wykonane tylko z materiału roślinnego - ozdoby świąteczne. Na spotkaniu dowiedzą się Państwo, gdzie można zaopatrzyć się w naturalny materiał florystyczny np.: szyszki, gałęzie i korę.

Na warsztaty zapraszamy w piątkowe popołudnia: 30 listopada do Parku Krajobrazowego „Góra św. Anny” oraz 7 grudnia do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

Zapewniamy radość i satysfakcję z tworzenia rzeczy pięknych oraz mile spędzony czas.

Liczba miejsc ograniczona, przed zgłoszeniem udziału prosimy o zapoznanie się z Regulaminem.

 

 

 

 

 

 

 

Do pobrania:

Regulamin warsztatów

Karta zgłoszenia dziecka - wersja edytowalna

Karta zgłoszenia dziecka w pdf

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by