Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Aktualności - Stobrawski Park Krajobrazowy

Aktualności - Stobrawski Park Krajobrazowy

poniedziałek, 16 listopad 2020 12:28

Jesienne buczyny

Na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego największą powierzchnię zajmują lasy. Dominują bory sosnowe, ale zobaczyć możemy tutaj również grądy, łęgi czy olsy. Jednym z bardziej charakterystycznych typów drzewostanów liściastych jest buczyna. Spotkać możemy ją m.in. w okolicy Lubszy, czy Ostrowa Narockiego. Buczyna to las wyjątkowy o każdej porze roku. Wiosną delikatna zieleń młodych liści współgra z jasnym odcieniem kory, następnie przechodzi w ciemną, soczystą barwę, aby jesienią zachwycić głębią odcieni brązu i pomarańczowego. Do tego sama forma drzew, które są proste, majestatyczne, czasem sięgające nawet 40 – 50 metrów wysokości, a jednocześnie pokryte jasną korą nadającej im lekkości. Buczyny to zwykle drzewostany jednogatunkowe ze względu na duże zacienie dna lasu, gdzie zwykle wyrastać mogą jedynie przystosowane do takich warunków młode buki. Z roślin runa najczęściej występują kwitnące wczesną wiosną, przed rozwojem liści, geofity, a czasem roślin runa brak zupełnie i mówimy wtedy o tzw. buczynach nagich. 

środa, 21 październik 2020 13:03

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym konkursie fotograficznym pod nazwą "Fotograficzne wakacje z aplikacją w tle". Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu.

 

I miejsce

Dariusz Pawłowski za zdjęcie p.t.: "Mglisty poranek"

 

II miejsce

Dawid Przyszlak za zdjęcie "Schronisko pod Biskupią Kopą w kwiatach naparstnicy"

 

III miejsce

Anna Chmielewska za zdjęcie "Kalwaria Głuchołaska"

 

Wyróżnienia dla sześciu osób:

Alicja Alf za zdjęcie "Muskany promieniami słońca"

 

Emilia Mandok za zdjęcie "Słoneczny dzień"

 

Agnieszka Spyra za zdjęcie "Pomnik Czynu Powstańczego i Amfiteatr w Górze św. Anny"

 

Natalia Wawrzeniuk za zdjęcie "Witraż"

 

Mateusz Wawrzeniuk za zdjęcie "Dróżka kalwaryjska"

 

Beata Rokita-Wronowska za zdjęcie "Huta Zagwiździe"

 

Do osób wyróżnionych zostaną wysłane nagrody książkowe pocztą tradycyjną. Prosimy oczekiwać przesyłki :)

Osoby, które uzyskały pierwsze, drugie lub trzecie miejsce prosimy o kontakt telefoniczny do najbliższego oddziału, w celu ustalenia dnia i sposobu odbioru nagród rzeczowych.

 

wtorek, 06 październik 2020 09:28

Minął wrzesień

Słoneczne wrześniowe dni minęły w Stobrawskim Parku Krajobrazowym bardzo intensywnie. Gościliśmy wiele wspaniałych grup, które postanowiły w gronie swoich klas spędzić aktywnie czas na powietrzu poznając przyrodę. Chętni korzystali z warsztatów przygotowanych przez pracowników Stobrawskiego PK, spacerowali po leśnych ścieżkach, zwiedzali hutę w Zagwiździu, wydmy i grodzisko. Uczestniczyli w grach, zabawach i warsztatach edukacyjnych wokół siedziby Stobrawskiego PK w Ładzy. Mamy nadzieję, że wszystkie formy edukacji pozostawiły na długo wśród uczestników uśmiech na twarzy i miłe wspomnienia.
Zachęcamy do odwiedzenia Stobrawskiego PK, do aktywnego poznawania i doświadczania przyrody w plenerze poprzez zabawy i gry terenowe.

wtorek, 15 wrzesień 2020 10:10

Wilcza Buda

Poniżej przedstawiamy informację REGIONALNEJ DYREKCJI LASÓW PAŃSTWOWYCH W KATOWICACH dotyczącą rozebrania oraz planowanej odbudowy „Wilczej Budy”:

„Wilcza Buda to miejsce, które przywołuje wiele wspomnień, nie dziwi więc, że jej rozbiórka wzbudziła sporo emocji. Lasy Państwowe starają się przywracać tego typu obiekty do użytku, jednak nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza jeśli nie są to budynki związane choćby pośrednio z gospodarką leśną. Nadleśnictwo Kup od wielu lat prowadziło starania mające na celu rewitalizację wielu obiektów na swoim terenie. W roku 2015 przeprowadzono konsultację z ekspertami zajmującymi się budownictwem drewnianym, którzy już wtedy stwierdzili że remont Wilczej Budy  wiązałby się z jej całkowitą odbudową tj. postawieniem nowego obiektu. Dokładnie takie samo stanowisko zostało podtrzymane po przeprowadzonym w 2017r. przeglądzie budowlanym 5-cio letnim oraz po dokonanej w 2020r. ekspertyzie technicznej. Stan Wilczej Budy, po intensywnych opadach deszczu w maju i czerwcu tego roku znacząco się pogorszył. Nasiąknięcie wodą drewnianego pokrycia dachowego, przyczyniło się do zarwania osłabionej i przeciążonej konstrukcji. Stan Wilczej Budy zagrażał bezpośrednio zdrowiu i życiu osób, które w niej by przebywały, a zakazy wstępu były notorycznie omijane przez użytkowników lasów. W związku z powyższym Nadleśnictwo Kup, było zmuszone do natychmiastowej rozbiórki. Po części wszyscy jesteśmy winni temu, że musiała zostać rozebrana. Przez wiele lat korzystaliśmy z niej pomimo faktu, iż z roku na rok stanowiła coraz większe zagrożenie, a nieubłagany upływ czasu spowodował, że naprawa stała się niemożliwa. Nadleśnictwo Kup już w czerwcu tego roku informowało nas o konieczności pilnej rozbiórki oraz o planowanym wybudowaniu w tym miejscu obiektu o podobnej konstrukcji, nawiązującego do historycznego pierwowzoru oraz do istniejącej kapliczki Św. Jadwigi. Dzięki zaproszeniu przez Nadleśnictwo Kup, Dyrektora Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, na spotkanie informacyjne oraz do współpracy przy opracowaniu projektu Nowej Wilczej Budy, liczymy, że będziemy mogli wspomóc odtworzenie w tym miejscu obiektu dla turystów, a w przyszłym roku spotkamy się na jej otwarciu. Co równie istotne, dzięki zapobiegliwości Nadleśniczego Nadleśnictwa Kup – w nowy obiekt mają zostać wkomponowane elementy historycznej Wilczej Budy, dzięki czemu podtrzymana zostanie ciągłość historyczna. Będziemy informować na bieżąco o postępie prac.”

Marek Mróz

Rzecznik Prasowy

RDLP w Katowicach

wtorek, 08 wrzesień 2020 12:33

Serdecznie zapraszamy do Karłowic

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią i przyrodą do Karłowic. W najbliższą niedzielę 13 września o godzinie 13 będzie można zwiedzić tu wyjątkowy zamek i poznać jego bogatą historię. Nie jest to obiekt otwarty na co dzień, tym bardziej warto skorzystać z tej niepowtarzalnej okazji. Następnie uczestnicy wydarzenia będą mogli wyruszyć na historyczno-przyrodniczy spacer malowniczymi ścieżkami w dolinie Stobrawy. Poznamy tu zarówno postać związanego z Karłowicami ks. Jana Dzierżona jak i ciekawostki przyrodnicze na nowo wytyczonym szlaku. Serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji o zwiedzaniu zamku TUTAJ, a o spacerze TUTAJ.

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Nowe Siołkowice 5 września 2020r. realizuje wydarzenie w ramach zadania pn.”W cieniu drzew – ochrona bioróżnorodności otuliny Stobrawskiego Parku Krajobrazowego”.
Wszystkich zainteresowanych wydarzeniem zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu. Będziemy tam z naszym namiotem, grami i zabawami oraz materiałami informacyjnymi.
Szczegóły znajdują się na plakacie informującym o wydarzeniu. 

22 sierpnia spotkaliśmy się w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego na warsztatach pszczelarskich pt.” Opowieści o pszczołach”. Podczas spotkania można było dowiedzieć się  jakie owady przyczyniają się do zapylania roślin, jak żyją pszczoły miodne i dzikie, co im zagraża i jak  możemy im pomóc.

Wraz z Instytutem Biologii UO prowadzimy w ostatnim czasie badania mające na celu rozpoznanie rozmieszczenia ssaków pilchowatych na terenie naszego parku. Zgodnie z przewidywaniami okazało się, że stobrawskie lasy zamieszkuje dość licznie największy z pilchów czyli popielica szara. Gatunek ten występuje w starszych lasach liściastych i mieszanych, gdzie bardzo ważne jest pełne zwarcie koron drzew. Najczęściej spotykana jest w drzewostanach bukowych lub z domieszką starych buków, grądowych oraz w lasach mieszanych. Popielice szare dzień przesypiają w kryjówkach, natomiast aktywne są nocą. Poruszają się praktycznie jedynie w koronach drzew (stąd tak ważne dla tego gatunku jest ich zwarcie), zwinnie przebiegając nawet po cienkich gałęziach i przeskakując między nimi. Poza poszukiwaniem miejsca na sen zimowy sporadycznie schodzą na ziemię.

Serdecznie zapraszamy na „Warsztaty pszczelarskie - pt. Opowieści o pszczołach”, które odbędą się 22 sierpnia 2020 r. o godz. 10:00 w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy. Więcej informacji na plakacie.

Dokumenty do pobrania:

Regulamin

Karta zgłoszeniowa

środa, 15 lipiec 2020 07:58

WAKACYJNY KONKURS FOTOGRAFICZNY

 

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych zaprasza wszystkich zainteresowanych zarówno fotografią jak i turystyką, zabytkami i przyrodą do udziału w konkursie fotograficznym pn.: "Fotograficzne wakacje z aplikacją w tle".

Celem Konkursu jest pokazanie w fotografii wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych oraz walorów krajobrazowych opolskich parków krajobrazowych (Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny”, Park Krajobrazowy „Góry Opawskie” oraz Stobrawski Park Krajobrazowy) oraz zachęcenie do aktywnego wypoczynku na terenie naszych Parków i poszerzenie wiedzy uczestników na ich temat, dzięki wykorzystaniu informacji zawartych w aplikacjach mobilnych ZOPK.

Celem pośrednim konkursu jest również wzbogacenie posiadanej bazy fotograficznej ZOPK w zdjęcia obrazujące walory opolskich parków krajobrazowych, a szczególnie w zdjęcia z udziałem osób aktywnie  z tych walorów korzystających.

 

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE:

Należy pobrać aplikację ze Sklepu Play dot. parku krajobrazowego, na terenie którego będziecie robić zdjęcia: PK GÓRA SW. ANNY, PK GÓRY OPAWSKIE lub STOBRAWSKI PK. Wybrać jakiś obiekt / obiekty lub miejsce / miejsca znajdujące się w aplikacji, udać się w teren i zrobić mu ciekawe zdjęcie.

Ilość zdjęć: max 5. Mogą to być zdjęcia tego samego lub różnych obiektów / miejsc.
Format zdjęć: jpg. o wymiarach min. 1200x1600 pikseli, max 5 MB

Zdjęcia (prace) wraz z załącznikami !  prosimy przesyłać na pocztę e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w tytule wpisując: KONKURS FOTOGRAFICZNY
Załączniki do pobrania tutaj lub po kliknięciu CZYTAJ DALEJ:
Zał. 1 Karta zgłoszenia do konkursu + oświadczenie (zgoda na przetwarzanie danych osobowych) - kartę zgłoszenia (dla każdego zdjęcia osobno lub tak wypełnić było wiadomo o które zdjęcia chodzi) i oświadczenie (druga strona) prosimy wydrukować, własnoręcznie podpisać i odesłać jako skan lub zdjęcie.
Zał. 2 Zezwolenie na publikację wizerunku - wydrukować, podpisać odesłać skan lub zdjęcie.
Regulamin konkursu

Termin nadsyłania prac: do 21 września 2020 r.

Prawa autorskie (majątkowe) wybranych prac nagrodzonych przekazane zostaną Organizatorowi konkursu.

Przewidujemy nagrody książkowe oraz inne nagrody rzeczowe dla laureatów pierwszych trzech miejsc i osób wyróżnionych. Na nagrody przeznaczona jest łączna kwota w wysokości ok. 1000 zł.

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by