Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Aktualności - Stobrawski Park Krajobrazowy

Aktualności - Stobrawski Park Krajobrazowy

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką rzek na organizowane przez Stobrawski Park Krajobrazowy wydarzenie edukacyjne
pn.: „Międzynarodowy Dzień Rzek”.
Podczas zajęć poznamy gatunki roślin i zwierząt związanych z ekosystemami rzecznymi oraz sposoby badań środowiska rzecznego. Dowiemy się także jak wielkie jest znaczenie rzek dla funkcjonowania układów przyrodniczych.
Zajęcia będą składały się z części kameralnej (prezentacji i warsztatów) oraz terenowej, podczas której przeprowadzone zostaną badania ichtiofauny metodą elektropołowów na rzece Budkowiczance. Zajęcia terenowe są skierowane dla osób dorosłych oraz studentów zainteresowanych sposobami monitoringu ekosystemów rzecznych, natomiast dla dzieci w tym samym czasie odbędą się warsztaty plastyczne w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Nad rzekę udamy się pieszo (ok. 3 km), możliwy jest również dojazd samochodem od strony miejscowości Krzywa Góra. Na zakończenie planowane jest ognisko integracyjne przy siedzibie SPK w Ładzy.
Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem, a następnie zgłoszenie drogą telefoniczną pod nr 77 469 35 50. Osoba do kontaktu: Agnieszka Mulawa.
Zapraszamy!

środa, 21 sierpień 2019 09:36

Zaproszenie na warsztaty entomologiczne

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy 7 września br. o godz. 15.00  na warsztaty entomologiczne organizowane przez Stobrawski Park Krajobrazowy.
Zajęcia rozpoczną się prezentacją multimedialną dotyczącą różnorodności świata owadów Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, podczas której można będzie poszerzyć swoją wiedzę na temat tej interesującej grupy zwierząt. W części praktycznej uczestnicy zostaną zapoznani z warsztatem pracy entomologa tj.: sposobami odłowu owadów,  kluczami i przewodnikami do ich oznaczania, organizacją zbiorów, czy wykorzystaniem binokularu. Po części kameralnej, która odbędzie się w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, zabierzemy uczestników w teren. Tam, na  pobliskiej łące, będzie można własnoręcznie, przy użyciu czerpaka entomologicznego, łapać owady i oglądać je pod lupą zapoznając się z ich różnorodnością.  Na koniec zajęć planowane jest ognisko integracyjne przy wiacie na terenie siedziby Parku.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc zgłoszenia prosimy kierować telefonicznie pod nr 77 469 35 50. Osobę zgłaszającą prosimy o podanie imienia, ilości zgłaszanych osób i informacji, czy są to dzieci, czy dorośli.
Uczestników prosimy o odpowiedni ubiór terenowy oraz zabranie ze sobą prowiantu na ognisko. Serdecznie zapraszamy!

W dniu 10 sierpnia w Stobrawskim Parku Krajobrazowym obchodziliśmy Dzień Pszczół. Z tej okazji w naszej siedzibie odbyły się warsztaty edukacyjne składające się z kilku części. Zajęcia rozpoczęliśmy prezentacją multimedialną pt.: „Fascynujący świat owadów zapylających”. Dowiedzieliśmy się m.in.: czy wszystkie owady zapylają rośliny, jak wygląda „czarna” pszczoła, jak żyją dzikie pszczoły, a jak te mieszkające w ulu, uzupełniając krzyżówkę poznaliśmy owoce i warzywa, które zawdzięczamy pracy owadów zapylających. Poszerzyliśmy wiedzę dotyczącą zagrożeń, które czyhają na te niezwykle ciekawe zwierzęta oraz sposoby, którymi możemy im pomóc przetrwać w otaczającym je świecie.

wtorek, 30 lipiec 2019 10:31

Wakacje w Stobrawskim Parku Krajobrazowym

W dniu wczorajszym gościliśmy uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Starych Siołkowic, którzy wysłuchali prezentacji o walorach Parku, a następnie wykonywali budki lęgowe dla ptaków oraz karmniki. Nagrodą za włożone siły i zaangażowanie było wspólne ognisko. Spotkaniem tym zakończyliśmy wakacyjny cykl zajęć edukacyjnych. W tym roku realizowaliśmy je w Zagwiździu, Rybnej, Popielowie, Lubieni, Kaniowie, Karłowicach oraz w Ładzy, a wzięło w nich udział niemal 180 osób.

W dniu wczorajszym warsztatami entomologicznymi w Zagwiździu rozpoczęliśmy cykl wakacyjnych zajęć w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Jak zwykle dopisały nam humory, szczęście i owady. Spotkaliśmy przedstawicieli m.in.: chrząszczy, pluskwiaków, muchówek, błonkówek, motyli, prostoskrzydłych i siatkoskrzydłych. Były też drapieżne mrówkolwy, trzyszcze i modliszki, które wzbudziły szczególne zainteresowanie uczestników.  Spotkaliśmy również charakterystyczną, podobną do dużej pszczoły wardzankę, która karmiła złowionymi muchówkami swoje potomstwo ukryte w norce wykopanej w piasku. Oczywiście wszystkie złowione owady po obejrzeniu przez uczestników warsztatów odzyskały wolność.

W dniu wczorajszym w Stobrawskim Parku Krajobrazowym odbyły się warsztaty entomologiczne. Zajęcia rozpoczęły się w siedzibie parku  w Ładzy prezentacją o różnorodności świata owadów. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o biologii i zachowaniach tej grupy zwierząt oraz poznaliśmy bliżej charakterystykę niektórych gatunków, oraz ich znaczenie dla nas ludzi.  Doświadczyliśmy na czym polega praca entomologa poprzez obserwację owadów pod binokularem, oglądanie zbiorów w gablocie entomologicznej, przeglądanie przewodników i kluczy do ich oznaczania.

Serdecznie zapraszamy na XVI Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera w Pokoju, który odbędzie się w dniach 20 - 22 czerwca 2019 r. Więcej informacji na stronie Gminy Pokój.

piątek, 07 czerwiec 2019 12:00

Warsztaty łąkarskie

W piątek 31 maja w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego odbyły się warsztaty edukacyjne przybliżające uczestnikom rolę i znaczenie łąk, połączone z samodzielnym wysianiem łąki kwietnej. Uczestnikami zajęć byli uczniowie trzeciej klasy Publicznego Gimnazjum w Zagwiździu.

wtorek, 04 czerwiec 2019 06:34

II Piknik Ekologiczny w Dobrzeniu Wielkim

W sobotę 1 czerwca braliśmy udział w II Pikniku Ekologicznym w Dobrzeniu Wielkim. W naszym namiocie można było wziąć udział w konkursach i zabawach przyrodniczych oraz zapoznać się walorami Stobrawskiego PK. Chętni rozpoznawali głosy dzikich zwierząt, grali w przyrodnicze koło fortuny, rozpoznawali tropy odbite w piasku kinetycznym oraz własnoręcznie składali  budki lęgowe dla ptaków, których zakup sfinansował organizator pikniku, czyli portal Opowiecie.info.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by