Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Aktualności - Stobrawski Park Krajobrazowy

Aktualności - Stobrawski Park Krajobrazowy

piątek, 10 czerwiec 2022 13:16

I Mały Terenowy Turniej Przyrodniczy

8 czerwca w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Ładzy spotkało się osiem drużyn ze szkół podstawowych z terenu Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Były to szkoły z Dobrzenia Wielkiego, Dobrzynia, Karłowic, Kup,  Łubnian, Świerczowa i Zagwiździa.  W skład drużyn wchodzili uczniowie klas 1-3, bo to do nich adresowany była pierwsza edycja  Małego Terenowego Turnieju Przyrodniczego. 

Wszystkie drużyny i ich opiekunów przywitał w swoim imieniu i w imieniu Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buła oraz wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcy - dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych - Pan Ireneusz Hebda.

Największą wiedzą praktyczną z zakresu przyrody wykazała się drużyna pierwszoklasistów reprezentująca Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kup w składzie: Damian Kachel, Hanna Hołota i Blanka Nalewaja pod opieką pani Alicji Stefan.

Tuż za nimi, drugie miejsce, zajęła drużyna w składzie Julia Krawczyk, Oliwier Ogrodnik i Bartosz Ungert również z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kup, tym razem pod opieką pani Iwony Jankowskiej. 

Trzecie miejsce przypadło w udziale zespołowi z Publicznej szkoły Podstawowej w Łubnianach w składzie: Dominika Kaczor, Yana Kuzyk i Paulina Panicz. Do konkursu przygotowywała uczniów pani Bożena Morawska-Jednoróg.

Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy  ogromnej wiedzy przyrodniczej i mamy nadzieję, że z młodszymi uczestnikami spotkamy się na kolejnej jego edycji w przyszłym roku a ze starszymi na Małym Terenowym Turnieju Ekologicznym już jesienią.  

Piątego czerwca w  niedzielne popołudnie spotkaliśmy się w Stobrawskim Parku Krajobrazowym w kobiecym gronie na warsztatach układania bukietów i tworzenia kosmetyków z roślin zielarskich. Jak powszechnie wiadomo kobietom zawsze do twarzy z kwiatami i dlatego ich układanie mają niejako wpisane w swoją naturę. Można się było o tym przekonać podczas warsztatów florystycznych prowadzonych przez panią Elżbietę Witoszę z Parku Krajobrazowego "Góra św. Anny". Piękne bukiety jakie powstały można podziwiać na załączonych zdjęciach.

Druga część spotkania była z kolei rajem dla zmysłu powonienia, bowiem kosmetyki, które powstawały pod okiem Pani Beaty Wielgosik także z Parku Krajobrazowego "Góra św. Anny", zachwycały cudownymi woniami ziołowych olejków zapachowych. Podczas warsztatów powstały ziołowe mydełka, sól do kąpieli, tonik i krem do twarzy. Wszystkie uczestniczki dowiedziały się mnóstwo na temat kosmetycznych i zdrowotnych właściwości pospolitych ziół oraz możliwości ich wykorzystania w kosmetykach.

Dziękujemy Pani Beacie Wielgosik i Elżbiecie Witoszy za wspaniałe warsztaty a przybyłym uczestniczkom za tak duże zaangażowanie podczas zajęć. 

 

 

 

 

 

Zapraszamy wszystkie chętne dzieci w wieku 7-12 lat na przygodę wakacyjną w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Już po raz drugi w dniach od 11 do 15 lipca oraz od 8 do 12 sierpnia organizujemy przyrodnicze zajęcia wakacyjne w naszym Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Ładzy.  W ciągu pięciu dni będzie można dowiedzieć się wiele o zwierzętach występujących na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, wykonać ich podobizny podczas zajęć plastycznych oraz  pobawić się podczas leśnych wędrówek.  

Zapisy na wakacje prosimy dokonywać drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Osoby do kontaktu  Agata Frankiewicz, Żaneta Cieślak  tel. 77 469 35 50

 

Dokumenty niezbędne do zgłoszenia dziecka na "Wakacje w Stobrawskim Parku Krajobrazowym":

Regulamin "Wakacji w Stobrawskim Parku Krajobrazowym"

Karta zgłoszenia uczestnika

 

poniedziałek, 30 maj 2022 12:25

I Mały Turniej Terenowy

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych zaprasza wszystkie szkoły z gmin położonych na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego do wzięcia udziału w I Małym Turnieju Terenowym skierowanym do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Konkurs odbędzie się 8 czerwca 2022 r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Ładzy.  Ma on na celu promowanie wśród dzieci zainteresowania przyrodą a w szczególności jej stroną praktyczną.  Mamy nadzieję, że udział w konkursie zachęci uczestników do jeszcze dokładniejszego przyglądania się przyrodzie wokół i pogłębianiu wiedzy w tym zakresie.


 

Serdecznie zapraszamy wszystkich entuzjastów dzikiej flory na warsztaty "Kobieca niedziela". Warsztaty odbędą się 5 czerwca 2022 r. w godz. 14.00 - 20.00 w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy.

Podczas warsztatów florystycznych będzie można zapoznać się z technikami układania bukietów z "kwiatów komercyjnych" i "dzikusów" ;) Przy okazji nauczymy się co zrobić, żeby nasze bukiety zachowały długo świeżość i byśmy mogli się nimi jak najdłużej cieszyć. 

Druga część warsztatów poświęcona będzie wybranym dziko rosnącym roślinom o właściwościach kosmetycznych. Każdy będzie mógł samodzielnie wykonać krem z użyciem wcześniej przygotowanych maceratów, hydrolatów i różnych składników ziołowych.

Zapraszamy do zapisywania się na warsztaty, które poprowadzą:

florystyczne - Elżbieta Witosza

zielarsko-kosmetyczne - Beata Wielgosik

Zapisy drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. dokonujemy na kartach zgłoszeniowych po zapoznaniu się z regulaminem. 

Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Karta zgłoszenia na warsztaty

Regulamin warsztatów

W dniu 19 maja 2022 r. w sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu odbył się finał wojewódzkiego konkursu "Poznajemy Opolskie Parki Krajobrazowe". Jest to konkurs, w którym daną szkołę reprezentuje trzyosobowa drużyna. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie z wyższych klas szkół podstawowych z gmin, na terenie których położony jest jeden z naszych trzech parków krajobrazowych, a w przypadku większej ilości wolnych miejsc - również inne szkoły z województwa opolskiego. Konkurs przebiegał w trzech etapach: szkolnym, parkowym i wojewódzkim. Zatem w finale (etapie wojewódzkim) znalazły się już po trzy najlepsze drużyny z każdego parku krajobrazowego.

Lista szkół i uczniów biorących udział w finale, wg danego parku krajobrazowego:

Park Krajobrazowy "Góry Opawskie"

1. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Prudniku. PSP nr 3 im. Powstańców Śląskich w Prudniku
Drużyna w składzie: Dorian Zdebski, Bartosz Berger i Grzegorz Pawlak. Nauczyciel prowadzący: Pani Krystyna Bajor

2. Szkoła Podstawowa Stowarzyszeniowa "Złoty Potok" w Łące Prudnickiej
Drużyna w składzie: Melania Lewkowicz, Julia Grzywacz i Julia Tomczyk. Nauczyciel prowadzący: Pan Bernard Franke

3. Zespół Szkół w Prudniku. PSP nr 4 w Prudniku
Drużyna w składzie: Klaudia ćwir, Weronika Ćwir i Emilia Romaniuk-Mięczakowska. Nauczyciel prowadzący: Pan Ireneusz Trochowski

Stobrawski Park Krajobrazowy

4. Publiczna Szkoła Podstawowa im. II Brygady Pancernej w Bogacicy
Drużyna w składzie: Alina Olejnik, Igor Janas i Monika Nowak. Nauczyciel prowadzący: Pan Piotr Noculak

5. Publiczna Szkoła Podstawowa im. UNICEF w Opolu
Drużyna w składzie: Malwina Makara, Hanna Brodziejewska i Wojciech Hume. Nauczyciel prowadzący: Pani Maria Goczoł-Gontarek

6. Publiczna Szkoła Podstawowa w Jełowej
Drużyna w składzie: Amelia Brandys, Wiktoria Suchanow i Magdalena Konik. Nauczyciel prowadzący: Pani Beata Tomaszek

Park Krajobrazowy "Góra Św. Anny"

7. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach
Drużyna w składzie: Krzysztof Kwoczała, Samuel Wojszczyk i Magdalena John. Nauczyciel prowadzący: Pan Wiesław Walendzik

8. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Artura Gadzińskiego w Zdzieszowicach
Drużyna w składzie: Edyta Broszczak, Tobiasz Porada i Michał Lis. Nauczyciel prowadzący: Pani Katarzyna Lipiec

9. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Obrońców Góry Chełmskiej w Leśnicy
Drużyna w składzie: Luiza Plachetka, Martyna Bochynek i Marta Szaradowska. Nauczyciel prowadzący: Pani Bogumiła Ptak

poniedziałek, 28 marzec 2022 12:05

Noc sów w Stobrawskim Parku Krajobrazowym

W piątkowy wieczór 25 marca w oddziale Stobrawskiego Parku Krajobrazowego odbyło się spotkanie edukacyjne „Noc Sów”.  Chętnych do pogłębiania swojej wiedzy o tych pięknych ptakach nie brakuje, o czym się przekonujemy co roku organizując te wydarzenia. Tradycyjnie uczestnicy wysłuchali prezentacji, którą poprowadziła pani Żaneta Cieślak, pracownik Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.  Gościem specjalnym tegorocznego spotkania była pani Marta Węgrzyn założycielka  Fundacji Opolskie Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Avi”, która przyjechała do nas z  puszczykiem o imieniu Zjawa.

Najciekawszym elementem  każdego tego typu wydarzenia jest nocny spacer, którego również i tym razem nie mogło zabraknąć. Wyposażeni w latarki ruszyliśmy do lasu, zatrzymując się raz na jakiś czas, gasząc światło i w zupełnej ciszy nasłuchując odgłosów lasu. Mieliśmy szczęście, gdyż w oddali dotarł do nas tajemniczy głos odzywającego się samca i samicy puszczyka. Ostatnim punktem programu było wspólne ognisko kończące nasze spotkanie z sowami.