Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

środa, 23 listopad 2022 08:34

Warsztaty mineralogiczne- relacja

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Interesowanie się minerałami, wpływa nie tylko na pogłębienie naszej wiedzy geologicznej ale przede wszystkim łączy ludzi bez względu na wykonywany zawód, wiek czy płeć z ich wspólną pasją do odkrywania piękna ukrytego w skałach. Warsztaty, które odbyły się w siedzibie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”,  były tego dowodem.

Na zajęciach zdobywaliśmy umiejętność rozpoznawania skał i określenia ich cech fizycznych jak barwy, połysku, twardości, łupliwości aby w przyszłości samodzielne prowadzić poszukiwania w terenie. Pan Wojciech Torbus, prowadzący spotkanie, podzielił się swoimi doświadczeniami w tworzeniu kolekcji minerałów.  Mieliśmy też okazję przyjrzeć się dokładniej pod mikroskopem ziarnkom piasku. Naszym oczom odsłoniła się cała gama różnorodnych minerałów, na podstawie których mogliśmy zidentyfikować rodzaje skał występujących na naszym terenie.

Oczywistym jest, że minerały występują właściwie wszędzie, dlatego  możemy odkryć je w różnych miejscach zarówno w lesie jak i na łące, w dolinach albo w górach, w rzekach, polach a nawet w przydomowym ogródku. Pamiętajmy jednak, aby żadne z tych stanowisk nie doświadczyło z naszej strony dewastacji. Magia i potęga skał niech przemawia w ich naturalnym środowisku, a urobek kolekcjonerski czerpmy z miejsc, z dala od cennych ekosystemów m.in. tj. rezerwaty przyrody.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w warsztatach a Panu Wojtkowi za podzielenie się swoją wiedzą i udostępnienie własnej kolekcji minerałów.

Czytany 56 razy Ostatnio zmieniany środa, 23 listopad 2022 09:15

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by