Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

piątek, 30 styczeń 2009 19:06

Parkowcy z wizytą we Francji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych od kilku lat aktywnie współpracuje z Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Francuskiej przy organizacji na terenie Parku Krajobrazowego "Góry Opawskie" staży uczniów Liceum Zawodowego Rolniczego, Ogrodniczego i Leśnego z Beaune-la-Rolande we Francji. Współpraca zaowocowała w 2008 roku zaproszeniem pracowników ZOPK na 21-lecie obchodów Dni Ziemi w siedzibie szkoły we Francji.
Na początku grudnia 2008 r. trzy pracownice ZOPK: Elżbieta Pigulska, Małgorzata Gębala i Beata Wielgosik, pod matczyną opieką Magdy Śmieszek Wiceprezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Opolu, ruszyły „na podbój” Francji.
Paryż powitał nas dość chłodno …
9 grudnia po południu po dość męczącej i długiej podróży dotarłyśmy do celu - malowniczego miasteczka Beaune-la-Rolande, położonego w odległości ok. 100 km na południe od Paryża. Ma tu swoją siedzibę Liceum Zawodowe Rolnicze i Leśne, którego uczniowie od kilku lat w ramach staży zawodowych pracują na terenie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”, m.in. przy jego zagospodarowaniu turystycznym oraz realizując zadania z zakresu ochrony przyrody.

Szkoła od wielu lat organizuje bardzo uroczyste Dni Ziemi, w ramach których odbywają się dwudniowe targi, do uczestnictwa w których zapraszane są delegacje partnerów szkoły - z Polski, Czech, Słowacji i Mauretanii.
Pierwszego dnia pobytu zwiedzałyśmy goszczącą nas szkołę. W jej reprezentacyjnej części zobaczyłyśmy wiele regionalnych pamiątek, symboli krajów naszych delegacji oraz innych przykładów przyjaznych kontaktów.
Dyrektor szkoły Jean-Pierre Genet
Codziennie posiłki jadałyśmy w stołówce szkolnej, wspólnie z uczniami i nauczycielami.
Specyficzna francuska kuchnia dostarczyła nam bogatych i niezapomnianych wrażeń.
Drugiego dnia pobytu, w towarzystwie nauczycielek Christelle i Izabelle, wspólnie z Mauretańczykami zwiedzałyśmy prawdziwy zamek nad Loarą w Sully-sur-Loire.
Popołudniu pojechaliśmy zobaczyć francuską Wenecję czyli miasteczko Montargis.
Wieczorem wszystkie delegacje spotkały się w auli z uczniami ze szkoły. Miałyśmy wtedy możliwość oficjalnie podziękować za zaproszenie i przekazać na ręce Dyrektora materiały promujące naszą piękną Opolszczyznę
Największe zainteresowanie uczniów wzbudzała delegacja z egzotycznej Mauretanii: państwo Djibril Sow (urzędnicy z partnerskiego regionu Gorgol), Teyib Ould Soule (nauczyciel z Liceum w M’Bout), Tahirou Moussa Diallo (radny miasta M’Bout), Salamata Sy z synkiem (Stowarzyszenie Kobieta Głową Rodziny) oraz Belarou Ould Sidi (artysta ludowy)
W skład delegacji z Czech z partnerskiego Liceum Ogrodniczego z Litomyśla wchodzili: Ivo Jiranek (dyrektor szkoły) i Hana Knedlova (nauczyciel języka angielskiego) oraz troje uczniów: Mojmir, Lukaš i Irena.
Z Polski, oprócz przedstawicieli Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, zaproszeni zostali nauczyciele (Danuta Pawlak, Ewa Śniegocka) i uczeń (Dawid) z Liceum Gastronomicznego z Ostrzeszowa
oraz delegacja z XXX Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, pod kierunkiem pani Barbary Marczyk.
Kolejnego dnia, wspólnie z nauczycielką Sandrine, mieliśmy okazję zwiedzać Paryż.
Choć wróciłyśmy bardzo zmęczone, trzeba było jeszcze przygotować upominki oraz materiały do prezentacji. A dzięki życzliwości opolskich samorządowców miałyśmy co układać …
W piątek rozpoczęły się przygotowania do święta. Prawie przez cały dzień urządzałyśmy nasze stoisko …
Wbrew pozorom to był bardzo męczący dzień …
A wieczorem czekało nas jeszcze mnóstwo atrakcji. Najpierw Dyrektor szkoły Jean-Pierre Genet przekazał nam wykonane osobiście przez uczniów kompozycje storczykowe i francuskie książki kucharskie.
Potem wszyscy udaliśmy się do Merostwa w Beaune-la-Rolande na spotkanie z Merem miasta panem Claude Renucci i Radą Miejską.
Tu szczególne zainteresowanie wzbudzały nasze zielone mundury.
Panu Merowi również przekazałyśmy pakiet materiałów informacyjnych i promocyjnych, serdecznie zapraszając go do odwiedzenia Opolszczyzny.
W sobotę, 13 grudnia, nasze stoisko od rana było już gotowe i czekało na zwiedzających.
Pięknie prezentowała się część wystawy poświęcona Opolskim Parkom Krajobrazowym.
Na stole wyeksponowałyśmy opolskie produkty regionalne.
Uwagę zwiedzających przyciągały też kolorowe materiały promocyjne, m.in. Starostw Powiatowych w Nysie i w Prudniku, Urzędów Miejskich w Głuchołazach i w Prudniku oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego i oczywiście Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych. W związku z tym, że większość z nich nie była w języku francuskim, nasza tłumaczka Madzia dwoiła się i troiła. Francuzi chętnie pytali o nasz region i materiały informacyjne rozeszły się bardzo szybko. Niestety, niektórzy zastanawiali się, czy Polska leży w Afryce… (być może dlatego, że nasze stoisko znajdowało się bardzo blisko stoiska Mauretańczyków).
W niedzielę odbywał się drugi dzień targów. Zwiedzających było równie dużo.
Ponieważ Region Centre znany jest z szafranu, kwiatów, kapłonów oraz miodu na targach nie mogło zabraknąć stoisk z tym asortymentem.
A któż nie zna i nie poważa francuskich win i serów …
My jednak nieustająco zapraszałyśmy na nasze stoisko. W związku z kolorem naszych mundurów wielu Francuzów pytało, z jakiej jesteśmy formacji wojskowej.
Mauretańczycy podarowali nam ich specjalność - niesamowitą w smaku herbatkę oraz przepiękny strój ludowy, który nie omieszkałyśmy od razu przymierzyć.
Nadszedł w końcu poniedziałek: czas ostatnich zakupów i zwiedzania miasteczka.
Pożegnałyśmy Francję z uśmiechem. Na pewno kiedyś jeszcze tu wrócimy. Lecz tęsknota za Rodzinami i naszą Małą Ojczyzną była tak duża, że z radością, pełne wspomnień, wracałyśmy w końcu do domu.

Czytany 2145 razy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by