Fantastyczna atmosfera, pozytywna energia i twórcze pomysły towarzyszyły uczestnikom warsztatów świątecznych, które odbyły się w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie” podczas tworzenia leśnych skrzatów i choinek.
Spotkanie było również okazją do rozmów na temat walorów przyrodniczo - turystycznych naszego Parku. Dzieliliśmy się swoimi wrażeniami ze spacerów po parkowych ścieżkach.
Wykonywanie dekoracji świątecznych z zielonych gałązek to również sposobność do przypomnienia sobie z jakich różnych gatunków drzew one pochodzą. A można to było sprawdzić różnymi zmysłami. Królową zapachów okazała się daglezja zielona, zwana także jedlicą Douglasa. To zimozielone drzewo szpilkowe z rodziny szyszkowatych zachwyciło cytrynowym aromatem. Dzieciom kojarzyło się ewidentnie z pomarańczami.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za przybycie, dobrą zabawę i mamy nadzieję, że wszystkie własnoręcznie wykonane dzieła wprowadzą do domów naszych uczestników radość i miłe wspomnienia z warsztatów.
„Zaproś leśnego skrzata do swojego domu na święta” to nowa propozycja warsztatów świątecznych organizowanych jak co roku w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie”.
W dniu 9 grudnia 2022 r. zapraszamy na warsztaty świąteczne, które odbędą się w siedzibie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”. Podobno skrzaty w Boże Narodzenie wychodzą z lasów, aby jako pomocnicy świętego Mikołaja, dostarczyć prezenty pod choinkę a wieczorem kiedy nikt nie widzi pomagać ludziom w gospodarstwach. Może warto sprawić sobie takiego skrzata?
Z naszej strony przygotujemy wszystkie potrzebne materiały i sprzęt do jego wykonania. Zadbamy również o to, aby nasz „leśny przyjaciel” czuł się w naszych domach jak u siebie w lesie. Dlatego sprawimy mu wyjątkowe drzewko, wykonane w świątecznym klimacie.
Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 12-tego roku życia. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmujemy telefonicznie pod nr tel.: 77 439 75 48 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 7.12.2022 r. Warsztaty są bezpłatne.
Zaczynamy od godz. 16.30.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem podanym na końcu artykułu /kliknij: czytaj dalej.../.
Interesowanie się minerałami, wpływa nie tylko na pogłębienie naszej wiedzy geologicznej ale przede wszystkim łączy ludzi bez względu na wykonywany zawód, wiek czy płeć z ich wspólną pasją do odkrywania piękna ukrytego w skałach. Warsztaty, które odbyły się w siedzibie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”, były tego dowodem.
Na zajęciach zdobywaliśmy umiejętność rozpoznawania skał i określenia ich cech fizycznych jak barwy, połysku, twardości, łupliwości aby w przyszłości samodzielne prowadzić poszukiwania w terenie. Pan Wojciech Torbus, prowadzący spotkanie, podzielił się swoimi doświadczeniami w tworzeniu kolekcji minerałów. Mieliśmy też okazję przyjrzeć się dokładniej pod mikroskopem ziarnkom piasku. Naszym oczom odsłoniła się cała gama różnorodnych minerałów, na podstawie których mogliśmy zidentyfikować rodzaje skał występujących na naszym terenie.
Oczywistym jest, że minerały występują właściwie wszędzie, dlatego możemy odkryć je w różnych miejscach zarówno w lesie jak i na łące, w dolinach albo w górach, w rzekach, polach a nawet w przydomowym ogródku. Pamiętajmy jednak, aby żadne z tych stanowisk nie doświadczyło z naszej strony dewastacji. Magia i potęga skał niech przemawia w ich naturalnym środowisku, a urobek kolekcjonerski czerpmy z miejsc, z dala od cennych ekosystemów m.in. tj. rezerwaty przyrody.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w warsztatach a Panu Wojtkowi za podzielenie się swoją wiedzą i udostępnienie własnej kolekcji minerałów.
Zapraszamy w dniu 18.11.2022 r. do siedziby Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” na warsztaty mineralogiczne pn. „Minerały - wyjątkowe okazy ukryte w skałach”. Do wzięcia udziału zachęcamy zarówno początkujących zbieraczy, jak i pasjonatów z doświadczeniem kolekcjonerskim.
Warsztaty pozwolą Państwu w sposób aktywny zdobyć umiejętność rozpoznawania skał i określenia ich cech fizycznych jak barwy, połysku, twardości, łupliwości, a także poznać metody przeprowadzania poszukiwań oraz zasady tworzenia i eksponowania swoich okazów. Ucząc się korzystania z prezentowanych technik i przyrządów badawczych każdy z uczestników otrzyma minerały do rozpoznania oraz będzie miał możliwość obejrzeć je pod mikroskopem stereoskopowym.
Na zajęciach zaprezentujemy minerały z Sudetów, a zwłaszcza pokażemy te z terenu Gór Opawskich. Przybliżymy historię tego miejsca związaną z wydobyciem złota i cennych minerałów.
Aby poczuć trud górniczy i zaspokoić głód kolekcjonera, każdy z uczestników spróbuje swoich sił w pozyskiwaniu kamieni szlachetnych, które to po samodzielnym wydobyciu staną się jego własnością. Zachęcamy również do wypróbowania dawnych technik płukania złota na specjalnie przygotowanej płuczni.
Warsztaty organizowane będą na terenie siedziby Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” (Pokrzywna 11) w sali edukacyjnej oraz na skwerze za budynkiem siedziby. Zajęcia adresujemy dla osób dorosłych, ale zapraszamy także rodziny z dziećmi (od 11 lat). Czas przewidziany na zajęcia to ok. 2 - 3 godz.
Spotkanie rozpoczynamy o godz. 15.30.
Warsztaty są bezpłatne ale liczba miejsc jest ograniczona. Przy zapisach decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem. Osobą do kontaktu jest p. Anna Torbus (tel.: 77 439 75 48/ mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
Mamy nadzieję, że wyposażymy Państwa w wiedzę, która pomoże początkującym kolekcjonerom uporać się z trudnościami rozpoznawania skał i minerałów, co pozwoli na samodzielne prowadzenie poszukiwań w terenie.
Zapraszamy!
W dniu 19 października 2022 r. w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie” odbyła się II edycja Terenowego Turnieju Ekologicznego dla uczniów klas IV-VI. Do walki o zwycięstwo przystąpili reprezentanci szkół czyli „najlepsi z najlepszych” Były to trzy osobowe drużyny z 12 szkół podstawowych. W dolinie Bystrego Potoku uczestnicy zmierzyli się z zadaniami przyrodniczymi, w których musieli wykazać się m.in. wiedzą o Parku, znajomością gatunków drzew, zwierząt, grzybów oraz znajomością mapy i topografii terenu. Podczas prac jury, dzieci uczestniczyły w zabawach i konkursach sprawnościowych, którym towarzyszyły równie duże emocje, jak na turnieju przyrodniczym. Oczywiście nie zabrakło ciepłego posiłku i słodkiego poczęstunku.
W tym roku zwycięzcami konkursu została drużyna z PSPSE „Przyjazna Szkoła” w Gierałcicach w składzie: Hubert Wyka, Szymon Makowiecki i Yann Yourdain, przygotowywana do konkursu przez p. Krystynę Rybotycką. Pozostali uczestnicy spisali się również na medal i w uznaniu otrzymali dyplomy oraz nagrody.
Dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa Prudnik oraz naszym kolegom i koleżankom z ZOPK, zaangażowanym w przygotowanie konkursu, którzy wsparli nas podczas jego organizacji. Mamy nadzieje, że spotkajmy się za rok!
Poniżej (kliknij: Czytaj dalej...) podajemy wyniki z II edycji Terenowego Turnieju Ekologicznego:
W dniu 29 września 2022 r. odbył się finał Małego Drużynowego Turnieju Terenowego w PK „Góry Opawskie”. Na leśnej polanie w Dolinie Bystrego Potoku w Pokrzywnej stawiło się 10 drużyn z klas I-III szkół podstawowych z terenu Parku i jego okolic (gmin: Prudnik, Głuchołazy, Lubrza).
Na wyznaczonych stanowiskach uczestnicy zmierzyli się z różnego rodzaju zadaniami wykazując się praktyczną wiedzą z zakresu ochrony przyrody i środowiska. Za pomocą zmysłów: dotyku, smaku, węchu, wzroku i słuchu, reprezentanci szkół rozpoznawali z jakimi gatunkami roślin i zwierząt mają do czynienia. Zadania, które przygotowaliśmy dla dzieci miały formę zabaw, stąd też żadna z drużyn nie miała kłopotu z ich zaliczeniem. Wszystkim uczestnikom Turnieju zasłużenie przyznano nagrody i dyplomy.
Do Małego Drużynowego Turnieju Terenowego w PK „Góry Opawskie” zakwalifikowały się szkoły w składzie:
Park Krajobrazowy „Góry Opawskie” oraz Nadleśnictwo Prudnik zapraszają uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, położonych na terenie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” i jego okolic do wzięcia udziału w dniu 19 października 2022 r. w II edycji Terenowego Turnieju Ekologicznego w Pokrzywnej.
Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o lesie, jego mieszkańcach i chronionych siedliskach a także promowanie walorów przyrodniczo-kulturowo-historycznych Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” oraz rozwijanie wrażliwości na piękno przyrody i potrzebę jej ochrony.
Aby wziąć udział w Turnieju prosimy o wyznaczenie trzech osób z kl. IV-VI, które będą reprezentowały szkołę. Wytypowanie ich odbywa się we wstępnych eliminacjach wewnątrzszkolnych w w/w klasach, przeprowadzonych we własnym zakresie przez szkołę. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc przy rejestracji, decyduje kolejność zgłoszeń. Do Turnieju może zakwalifikować się max. 12 drużyn po jednej z każdej szkoły.
W celu przystąpienia do konkursu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (załącznik nr 1) i przesłać pocztą elektroniczną (skan zgłoszenia) na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Po zakwalifikowaniu się do turnieju co będzie potwierdzone mailem przez edukatora PKGO, prosimy przesłać Protokół (załącznik nr 2) w nieprzekraczalnym terminie do 7 października 2022 r. również skanem na adres mailowy : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Uwaga: Prosimy o zapoznanie się z REGULAMINEM w którym podane są szczegółowe informacje dotyczące organizacji i przebiegu turnieju.
Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych zaprasza szkoły z gmin położonych na terenie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” do wzięcia udziału w turnieju przyrodniczym, skierowanym do uczniów SP z klas 1-3. Turniej pn. „Mały Drużynowy Turniej Terenowy” odbędzie się 29 września 2022 r. w Pokrzywnej na leśnej polanie w Dolinie Bystrego Potoku.
Turniej adresowany do najmłodszych przeprowadzony będzie w formie zabawy. Zadania, które przygotowaliśmy, to nie tylko sprawdzian wiedzy przyrodniczej ale przede wszystkim radość obcowania z przyrodą, wykorzystywanie zmysłów oraz spostrzegawczości w kontakcie z naturą. Mamy nadzieję, że poprzez zabawę rozbudzimy zamiłowanie do przyrody. Dla wszystkich uczestników przewidujemy upominki i dyplomy.
Aby wziąć udział w Turnieju prosimy o wyznaczenie czterech osób, które jako drużyna będą reprezentowały szkołę. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc przy rejestracji, decyduje kolejność zgłoszeń. Do Turnieju może zakwalifikować się max. 10 drużyn po jednej z każdej szkoły.
W celu przystąpienia do konkursu należy zapoznać się z REGULAMINEM i wypełnić wymagane dokumenty, które znajdują się poniżej.
W ramach wakacyjnych spotkań z przyrodą, organizowanych na leśnej polanie w Pokrzywnej, odbyły się warsztaty p.n. Poznajemy Park Krajobrazowy „Góry Opawskie”.
Uczestników przybyłych do Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” na imprezę plenerową nie odstraszyła nawet deszczowa aura. Warsztaty prowadzone były głównie dla najmłodszych i młodzieży, ale z oferty skorzystali również dorośli. W Parku gościliśmy przyjezdnych turystów, rodziny z dziećmi oraz zorganizowane grupy kolonijne. Dla wszystkich przybyłych przygotowaliśmy wiele atrakcji, gwarantujących doskonałą zabawę z przyrodą. Były quizy, zabawy sensoryczne, plastyczne, ruchowe, poznawanie skał i minerałów, a także porcja ciekawostek o świecie przyrodniczym, wyjątkowych mieszkańcach lasu i cennych ekosystemach.
Podczas tegorocznych wakacji, na leśnej polanie w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie, odbyły się warsztaty p.n. „Płukanie złota i cennych minerałów”.
Zaprezentowaliśmy kolekcję minerałów oraz kamieni szlachetnych z naszego Parku. Są to prawdziwe skarby i duma naszego regionu. Wśród wielu prezentowanych okazów znalazły się prawdziwe „perełki”: granaty, turmaliny, staurolity, agaty, jaspisy i in. Zdradziliśmy sekrety mineralogii, przybliżyliśmy historię tego terenu związanego z wydobyciem złota i minerałów oraz powody, dla których warto wzbogacać wiedzę na ich temat. Oprócz cennej wiedzy Nasi goście zabrali ze sobą pamiątki, własnoręcznie wykonane z łupka fyllitowego. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz płukania złota. Uczestnicy próbowali także swoich sił przy wydobyciu ukrytych w blokach gipsowych minerałów, a nagrodą stał się własnoręcznie pozyskany cenny urobek.
Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas.
Zapraszamy wszystkich chętnych, zainteresowanych walorami przyrodniczymi Gór Opawskich, do wspólnej zabawy. Już w najbliższy piątek 29 lipca na leśnej polanie w Dolinie Bystrego Potoku (za parkingiem w Pokrzywnej, przy siedzibie ZOPK) odbędzie się impreza plenerowa pn. Poznajemy Park Krajobrazowy „Góry Opawskie”. Dla dzieci przygotowaliśmy gry, zabawy i quizy przyrodnicze z nagrodami. Ponadto odbędą się warsztaty w płukaniu cennych minerałów szlachetnych, a samodzielnie pozyskany urobek stanie się własnością każdego z uczestników.
Czekamy na Was w godzinach od 10.00 do 14.00.
Udział w warsztatach jest bezpłatny; uczestnictwo nie wymaga wstępnej rezerwacji miejsc.
Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w warsztatach plenerowych pn. „Płukanie złota i cennych minerałów”, które odbędą się w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie” w dniu 20.07.2022 r. na leśnej polanie w Dolinie Bystrego Potoku (za parkingiem w Pokrzywnej, przy siedzibie ZOPK). Czekamy na uczestników od godz. 10.00 do 14.00.
W trakcie warsztatów zapoznamy słuchaczy z historią górnictwa, związanego z wydobywaniem złota. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach i za pomocą profesjonalnego sprzętu, każdy z uczestników będzie miał możliwość samodzielnego wypłukania minerałów, a pozyskany urobek stanie się jego własnością. Na naszych gości czekają również inne atrakcje, które umilą spędzanie czasu wolnego na leśnej polanie, bądź będą urozmaiconym przystankiem na trasie wędrówek po Górach Opawskich.
Pamiętając przede wszystkim o najmłodszych, zaplanowaliśmy dla nich zabawy przyrodnicze i słodki poczęstunek. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Więcej informacji znajduje się na plakacie.
Do zobaczenia !
W dniu 19 maja 2022 r. w sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu odbył się finał wojewódzkiego konkursu "Poznajemy Opolskie Parki Krajobrazowe". Jest to konkurs, w którym daną szkołę reprezentuje trzyosobowa drużyna. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie z wyższych klas szkół podstawowych z gmin, na terenie których położony jest jeden z naszych trzech parków krajobrazowych, a w przypadku większej ilości wolnych miejsc - również inne szkoły z województwa opolskiego. Konkurs przebiegał w trzech etapach: szkolnym, parkowym i wojewódzkim. Zatem w finale (etapie wojewódzkim) znalazły się już po trzy najlepsze drużyny z każdego parku krajobrazowego.
Lista szkół i uczniów biorących udział w finale, wg danego parku krajobrazowego:
Park Krajobrazowy "Góry Opawskie"
1. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Prudniku. PSP nr 3 im. Powstańców Śląskich w Prudniku
Drużyna w składzie: Dorian Zdebski, Bartosz Berger i Grzegorz Pawlak. Nauczyciel prowadzący: Pani Krystyna Bajor
2. Szkoła Podstawowa Stowarzyszeniowa "Złoty Potok" w Łące Prudnickiej
Drużyna w składzie: Melania Lewkowicz, Julia Grzywacz i Julia Tomczyk. Nauczyciel prowadzący: Pan Bernard Franke
3. Zespół Szkół w Prudniku. PSP nr 4 w Prudniku
Drużyna w składzie: Klaudia ćwir, Weronika Ćwir i Emilia Romaniuk-Mięczakowska. Nauczyciel prowadzący: Pan Ireneusz Trochowski
Stobrawski Park Krajobrazowy
4. Publiczna Szkoła Podstawowa im. II Brygady Pancernej w Bogacicy
Drużyna w składzie: Alina Olejnik, Igor Janas i Monika Nowak. Nauczyciel prowadzący: Pan Piotr Noculak
5. Publiczna Szkoła Podstawowa im. UNICEF w Opolu
Drużyna w składzie: Malwina Makara, Hanna Brodziejewska i Wojciech Hume. Nauczyciel prowadzący: Pani Maria Goczoł-Gontarek
6. Publiczna Szkoła Podstawowa w Jełowej
Drużyna w składzie: Amelia Brandys, Wiktoria Suchanow i Magdalena Konik. Nauczyciel prowadzący: Pani Beata Tomaszek
Park Krajobrazowy "Góra Św. Anny"
7. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach
Drużyna w składzie: Krzysztof Kwoczała, Samuel Wojszczyk i Magdalena John. Nauczyciel prowadzący: Pan Wiesław Walendzik
8. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Artura Gadzińskiego w Zdzieszowicach
Drużyna w składzie: Edyta Broszczak, Tobiasz Porada i Michał Lis. Nauczyciel prowadzący: Pani Katarzyna Lipiec
9. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Obrońców Góry Chełmskiej w Leśnicy
Drużyna w składzie: Luiza Plachetka, Martyna Bochynek i Marta Szaradowska. Nauczyciel prowadzący: Pani Bogumiła Ptak
Świąteczne warsztaty to wyjątkowe spotkanie z mieszkańcami Opolszczyzny w okresie przygotowań do celebracji Wielkiej Nocy. Podczas wykonywania wielkanocnych kompozycji bukietowych, mieliśmy okazję zaznajomienia mieszkańców Opolszczyzny z bioróżnorodnością występującą w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie”. Na zajęciach omawiane były różne gatunki drzew i krzewów, wchodzące w skład rozległych ekosystemów leśnych, łąkowych i górskich naszego Parku. W stroikach wielkanocnych popularnością cieszyły się gałązki buka, leszczyny, brzozy i oczywiście najbardziej wierzby, jako najważniejszej z wielkanocnych roślin. Jej gałązki pokryte baziami lub inaczej kotkami, były mottem przewodnim świątecznych kompozycji.
Warto pamiętać, że to właśnie wierzba w naszej polskiej tradycji ma symbolizować umiłowanie życia. Udowodni, że i w trudnych warunkach odrodzi się na nowo. Wypuści korzenie i liście, kiedy jej suche gałęzie wsadzimy do ziemi. Z racji swych właściwości, wierzba na przestrzeni wieków miała zastosowanie w różnych gałęziach rzemiosła i przemysłu. W niektórych i dzisiaj przeżywa swój renesans m.in. w przemyśle wikliniarskim czy zielarskim. Ma ważne zastosowania w zadrzewieniach ochronnych przy zabezpieczaniu wydm, nasypów, grobli, skarp, a także jako biologiczne oczyszczalnie ścieków i wody (m.in. pochłania metale ciężkie: ołów i kadm). Wspomnieć należy również, że w okresie wczesnego kwitnienia, jest to cenna roślina miododajna.
Coraz częściej różne gatunki wierzby wykorzystuje się w ogrodach i parkach jako drzewa i krzewy ozdobne, a jej walory dekoracyjne doceniane są we florystyce, czego dowodem są świąteczne wianki, stroiki i bukiety, samodzielnie zrobione przez uczestników warsztatów (efekt ich pracy na załączonych poniżej zdjęciach).
Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas przy tworzeniu wiosennych kompozycji kwiatowych, inspirowanych naszym parkowym lasem.
Zapraszamy na warsztaty wielkanocne w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie”. Chcemy zachęcić Was do wykonania naturalnych dekoracji świątecznych z wiosennych kwiatów i pachnących lasem ozdób.
Na warsztatach wykorzystamy różne techniki i motywy robienia świątecznych wianków, stroików czy bukietów, które następnie upiększą Wasze domy i świąteczne stoły.
Z naszej strony zapewniamy wszystkie potrzebne materiały i sprzęt.
Warsztaty odbędą się w dniu 14 kwietnia 2022 r. w siedzibie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”; Pokrzywna 11. Spotkanie planujemy w godzinach od 15.00 do 17.00.
Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prosimy kierować do p. Anny Torbus pod nr tel. 77 439 75 48 lub mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 13.04.2022 r.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem warsztatów.
Etap parkowy przeprowadzony został w dniu 17.03.2022 r. równocześnie na terenie trzech opolskich parków krajobrazowych. Dla uczniów z terenu Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” zorganizowano go w Szkole Podstawowej nr 3 w Głuchołazach. Do konkursu przystąpiło 13 drużyn z gmin Prudnik, Głuchołazy i Lubrza:
Już w najbliższą niedzielę tj. 20.03.2022 r. o godz. 12.00 zapraszamy do udziału w wydarzeniu „Pożegnanie zimy”. Już tradycją stała się organizowana przy schronisku „Pod Biskupią Kopą” inscenizacja symbolicznego pożegnania „królowej śniegu”, wystawiana przez żołnierzy grup rekonstrukcyjnych z Nysy i Zlatych Hor. I tym razem wojsko Legii Polsko-Włoskiej z Nysy oraz Gwardii Cesarskiej ze Zlatych Hor zmierzą się w walce z siłami zimy. W programie przewidziano również wiele innych atrakcji m.in. występ muzyczny, pokazy musztry oraz strojów z minionych epok, a także smakowanie niezwykłego specjału Gór Opawskich.
Dla wszystkich spragnionych wiedzy o walorach przyrodniczo-krajobrazowych Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” przygotowaliśmy materiały informacyjne, a najmłodszych zapraszamy na przyrodnicze zabawy z nagrodami.
Zachęcamy do wspólnego spaceru w stronę schroniska „Pod Biskupią Kopą” w towarzystwie legionistów (zbiórka o godz. 10.00 na parkingu przy ośrodku Ziemowit w Jarnołtówku”). Dotrzeć do celu można również indywidualnie od strony doliny Bystrego Potoku z Pokrzywnej.
Organizatorami wydarzenia „Pożegnania zimy” są: oddział PTTK w Głuchołazach, Urząd Miejski w Głuchołazach, Górski Dom Turysty PTTK „Pod Kopą Biskupią”, grupy rekonstrukcyjne z Nysy i ze Zlatych Hor oraz Park Krajobrazowy „Góry Opawskie”.
Witamy i zapraszamy do naszego Parku Przygotowane przez nas zadania w ramach "Ferii z Parkami" na pewno Was zaskoczą.
Dla przypomnienia... ogólne informacje na stronie głównej www.zopk.pl, a szczegóły w Regulaminie.
Akcja edukacyjna "Ferie z Parkami" składa się z dwóch części: filmowej (stacjonarnej - szczególnie dla tych, którzy z jakichś powodów wyjść z domu jednak nie mogą) i części terenowej. Możesz wziąć udział w obu (do czego zachęcamy) lub tylko w jednej z nich.
Na Uczestników czekają drobne upominki i gadżety, a dla najaktywniejszych nagrody rzeczowe.
Część filmowa, polega na:
- obejrzeniu filmu o Parku Krajobrazowym "Góry Opawskie" (film trwa ok. 30 minut)
- odpowiedzeniu na 5 pytań dotyczących filmu
Pytania do części filmowej: Część filmowa GO
Część terenowa:
- polega na wyjściu w teren do wybranego parku krajobrazowego, na przynajmniej jedną z trzech opisanych przez nas tras
- do każdej trasy przygotowano 5 pytań, poprzedzonych 5-cioma zadaniami do wykonania w konkretnych miejscach - nie uda Ci się odpowiedzieć na pytania, jeśli nie znajdziesz się dokładnie tam, gdzie opisujemy, odpowiedzi nie znajdziesz również w internecie :)
- odpowiedz najlepiej na wszystkie 15 pytań z 3 tras, a przynajmniej na 5 pytań z 1 trasy
Opisy terenu, zadań do wykonania i lista pytań do części terenowej: Część terenowa GO
W łatwiejszym odnalezieniu się w terenie może pomóc nasza aplikacja mobilna PK GO. Do bezpłatnego pobrania ze sklepu Google Play.
WYSYŁANIE ODPOWIEDZI
Odpowiedzi do części filmowej jak i terenowej należy wpisać w Załącznik nr 1 (dla dorosłych) lub Załącznik nr 1A (dla niepełnoletnich Uczestników) i wysłać na e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem FERIE Z PARKAMI GO lub pocztą tradycyjną na adres:
Park Krajobrazowy "Góry Opawskie"
Pokrzywna 11
48-267 Jarnołtówek
W załączniku znajdują się również: oświadczenie o zapoznaniu się z Regulaminem i jego akceptacja, zgoda na przetwarzanie danych osobowych na cele Akcji edukacyjnej "Ferie z Parkami" oraz zgoda na publikację przysłanych prac. Oświadczenia te i zgody są dobrowolne, jednakże niezbędne do wzięcia udziału w opisywanej Akcji.
Życzymy przyjemnych wędrówek podczas "odkrywania" odpowiedzi
Powodzenia !!!
Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza do udziału w Sowiej Nocy. Wydarzenie odbędzie się w Parku Krajobrazowym "Góry Opawskie" 26 lutego 2022 r. (sobota) w godzinach od 17.00 do 21.30.
Sowia Noc ma na celu poznanie nocnego życia lasu i upowszechnienie wiedzy na temat sów Polski, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków występujących w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie”. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkie osoby dorosłe i dzieci od 10 roku życia.
Szczegółowy program zamieszczony jest na plakacie. Regulamin wydarzenia dostępny po kliknięciu CZYTAJ DALEJ.
Zima to również dobry czas na obserwację ptaków. Szczególnie tych, które w tym okresie przylatują z lasów bliżej ludzkich zabudowań. Kiedy odwiedzają nasze balkonowe karmniki lub zlatują do miejsc z zawieszoną karmą dla dzikich ptaków, mamy okazję przyjrzeć się im z bliska. Jeśli, mieszkamy w pobliżu lasu lub parku, możemy oczekiwać takich gości, których latem w gąszczu zielonych drzew trudno jest dostrzec. Jednym z nich może okazać się - kowalik zwyczajny (Sitta europaea).
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK