Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności - Park Krajobrazowy Góry Opawskie

Aktualności - Park Krajobrazowy Góry Opawskie

poniedziałek, 01 luty 2021 10:11

Zakończenie akcji "Ferie z parkami"

Akcja „Ferie z parkami” cieszyła się dużym zainteresowaniem. Z satysfakcją odnotowaliśmy, że wzięło w niej udział ponad 50 osób. Głównym celem akcji było zaznajomienie mieszkańców woj. opolskiego z rozmaitością form życia występujących na terenie Opolszczyzny oraz zachęcenie do aktywnego wypoczynku na łonie natury trzech opolskich parków krajobrazowych: PK „Góra Św. Anny”, PK „Góry Opawskie” i Stobrawskiego PK.

poniedziałek, 11 styczeń 2021 13:06

W pigułce o Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie"

Chcąc w pełni skorzystać z uroków tego wyjątkowego miejsca, warto poznać kilka ciekawych informacji, zanim zaplanujemy piesze wędrówki po Górach Opawskich i okolicach Parku.

Poniżej, w telegraficznym skrócie, podane są najważniejsze informacje o Parku.

wtorek, 22 grudzień 2020 12:05

"FERIE Z PARKAMI" W PK "GÓRY OPAWSKIE"

Witamy i zapraszamy do naszego Parku smile Przygotowane przez nas zadania w ramach "Ferii z Parkami" na pewno Was zaskoczą.

Dla przypomnienia... (więcej szczegółów na stronie głównej www.zopk.pl i w Regulaminie)
Akcja edukacyjna "Ferie z Parkami" składa się z dwóch części: filmowej (stacjonarnej - szczególnie dla tych, którzy z jakichś powodów wyjść z domu jednak nie mogą) i części terenowej. Możesz wziąć udział w obu (do czego zachęcamy) lub tylko w jednej z nich.
Na Uczestników czekają upominki i nagrody, a dla najaktywniejszych nagrody specjalne laughing

Część filmowa, polega na:
- obejrzeniu filmu o Parku Krajobrazowym "Góry Opawskie" (film trwa ok. 30 minut)
- odpowiedzeniu na 5 pytań dotyczących filmu
- namalowaniu rysunku (technika dowolna) do wybranej sceny z filmu i
- napisaniu krótkiego wiersza, rymowanki lub hasła związanego z obejrzanym filmem i promującego dany park krajobrazowy
Pytania i zadania do części filmowej: Część filmowa GO

Część terenowa:
- polega na wyjściu w teren do wybranego parku krajobrazowego, na przynajmniej jedną z trzech opisanych przez nas tras
- do każdej trasy przygotowano 5 pytań, poprzedzonych 5-cioma zadaniami do wykonania w konkretnych miejscach - nie uda Ci się odpowiedzieć na pytania, jeśli nie znajdziesz się dokładnie tam, gdzie opisujemy, odpowiedzi nie znajdziesz również w internecie :)
- odpowiedz najlepiej na wszystkie 15 pytań z 3 tras, a przynajmniej na 5 pytań z 1 trasy
Opisy terenu, zadań do wykonania i lista pytań do części terenowej: Część terenowa GO
W łatwiejszym odnalezieniu się w terenie może pomóc nasza aplikacja mobilna PK GO. Do bezpłatnego pobrania ze sklepu Google Play.

WYSYŁANIE ODPOWIEDZI

Odpowiedzi do części filmowej jak i terenowej należy wpisać w Załącznik nr 1 (dla dorosłych) lub Załącznik nr 1A (dla niepełnoletnich Uczestników) i wysłać na e-mail lub pocztą tradycyjną na podany w załączniku adres.
Jeśli zdecydujesz się na e-mail, to Załącznik jak i rysunek z części filmowej należy sfotografować lub zeskanować i dołączyć jako załącznik do maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem FERIE Z PARKAMI GO
Jeśli będziesz wysyłać Załącznik pocztą tradycyjną to włóż wszystko kopertę, również wykonany rysunek i wyślij na adres:
Park Krajobrazowy "Góry Opawskie"
Pokrzywna 11, 48-267 Jarnołtówek

W załączniku znajdują się również: oświadczenie o zapoznaniu się z Regulaminem i jego akceptacja, zgoda na przetwarzanie danych osobowych na cele Akcji edukacyjnej "Ferie z Parkami" oraz zgoda na publikację przysłanych prac. Oświadczenia te i zgody są dobrowolne, jednakże niezbędne do wzięcia udziału w opisywanej Akcji


Życzymy przyjemnych wędrówek podczas "odkrywania" odpowiedzi smile
Powodzenia !!!


Projekt „Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej
i na terenie Śląska Opolskiego”
  w ramach RPO WO na lata 2014 –2020, Oś priorytetowa V,
Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, działanie 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej.

    

 

Jesień w Górach Opawskich mieni się tęczą barw subtelnie zmieniającą się z dnia na dzień. Ruszając na piesze wędrówki po leśnych ścieżkach i zagłębiając się w malownicze miejsca górskich potoków, wypatrzeć możemy niejednego mieszkańca. Wystarczy zwolnić tempo marszu, przykucnąć przy szemrzącym potoku i wsłuchać się w jego melodyjne takty.

W pierwszej chwili mamy wrażenie jakby świat się zatrzymał. Tak tu spokojnie, cicho, jakbyśmy byli jedynymi istotami na Ziemi. Nic podobnego. Kiedy po chwili nasze zmysły obudzą się z krótkiej drzemki, nagle z ogromną siła docierają do nas wszelkie możliwe bodźce ze świata zewnętrznego. Prawdziwa symfonia barw, dźwięków, zapachów ... I oto wzrok przykuwa wylegująca się na płaskim potokowym otoczaku,  czarna jak węgiel,  z żółtymi plamami, salamandra plamista.

Jest naprawdę wyjątkowa. Jej majestatyczny wygląd wprawia w osłupienie. Zwierzę ani drgnie, dzięki czemu można się dokładnie przyjrzeć.

środa, 21 październik 2020 13:02

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym konkursie fotograficznym pod nazwą "Fotograficzne wakacje z aplikacją w tle". Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu.

 

I miejsce

Dariusz Pawłowski za zdjęcie p.t.: "Mglisty poranek"

 

II miejsce

Dawid Przyszlak za zdjęcie "Schronisko pod Biskupią Kopą w kwiatach naparstnicy"

 

III miejsce

Anna Chmielewska za zdjęcie "Kalwaria Głuchołaska"

 

Wyróżnienia dla sześciu osób:

Alicja Alf za zdjęcie "Muskany promieniami słońca"

 

Emilia Mandok za zdjęcie "Słoneczny dzień"

 

Agnieszka Spyra za zdjęcie "Pomnik Czynu Powstańczego i Amfiteatr w Górze św. Anny"

 

Natalia Wawrzeniuk za zdjęcie "Witraż"

 

Mateusz Wawrzeniuk za zdjęcie "Dróżka kalwaryjska"

 

Beata Rokita-Wronowska za zdjęcie "Huta Zagwiździe"

 

Do osób wyróżnionych zostaną wysłane nagrody książkowe pocztą tradycyjną. Prosimy oczekiwać przesyłki :)

Osoby, które uzyskały pierwsze, drugie lub trzecie miejsce prosimy o kontakt telefoniczny do najbliższego oddziału, w celu ustalenia dnia i sposobu odbioru nagród rzeczowych.

 

Z dumą informujemy, że zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu internetowego Parki Krajobrazowe Polski, którego organizatorem był Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego we współpracy z Porozumieniem Parków Krajobrazowych Polski została Ola Jarzyna z województwa opolskiego. Laureatka wraz z 798 uczestnikami konkursu przez cały miesiąc, każdego dnia zmagała się z pytaniami z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska.

Ciesząc się sukcesem Oli, mieliśmy okazję wręczyć jej zasłużone nagrody oraz ugościć zwyciężczynię konkursu i jej najbliższych członków rodziny – mamę, tatę i uroczego braciszka Maciusia w oddziale Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” w Pokrzywnej. Dla podniesienia rangi zasłużonej nagrody, pracownicy Parku zabrali całą rodzinkę na przejażdżkę terenowym samochodem po urokliwych i osobliwych miejscach Gór Opawskich.

Jeszcze raz gratulujemy Oli zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów!
Jednocześnie zapraszamy wszystkie chętne dzieci i starszą młodzież do brania udziału w konkursach przyrodniczych organizowanych przez Parki Krajobrazowe. Szukajcie informacji na Facebooku i śledźcie nasze strony internetowe.

środa, 05 sierpień 2020 12:05

Warsztaty na leśnej polanie w Jarnołtówku

Zapraszamy do wspólnej zabawy wszystkich chętnych, zainteresowanych walorami przyrodniczymi Gór Opawskich w najbliższą sobotę tj. w dniu 8 sierpnia 2020 r., gdzie na leśnej polanie (powyżej ośrodka „Ziemowit” w Jarnołtówku) odbędą się warsztaty pn. Poznajemy Park Krajobrazowy „Góry Opawskie”.

Ruszamy z zabawą od 10.00.

Do zobaczenia!

środa, 15 lipiec 2020 08:00

WAKACYJNY KONKURS FOTOGRAFICZNY

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych zaprasza wszystkich zainteresowanych zarówno fotografią jak i turystyką, zabytkami i przyrodą do udziału w konkursie fotograficznym pn.: "Fotograficzne wakacje z aplikacją w tle".

Celem Konkursu jest pokazanie w fotografii wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych oraz walorów krajobrazowych opolskich parków krajobrazowych (Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny”, Park Krajobrazowy „Góry Opawskie” oraz Stobrawski Park Krajobrazowy) oraz zachęcenie do aktywnego wypoczynku na terenie naszych Parków i poszerzenie wiedzy uczestników na ich temat, dzięki wykorzystaniu informacji zawartych w aplikacjach mobilnych ZOPK.

Celem pośrednim konkursu jest również wzbogacenie posiadanej bazy fotograficznej ZOPK w zdjęcia obrazujące walory opolskich parków krajobrazowych, a szczególnie w zdjęcia z udziałem osób aktywnie  z tych walorów korzystających.

 

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE:

Należy pobrać aplikację ze Sklepu Play dot. parku krajobrazowego, na terenie którego będziecie robić zdjęcia: PK GÓRA SW. ANNYPK GÓRY OPAWSKIE lub STOBRAWSKI PK. Wybrać jakiś obiekt / obiekty lub miejsce / miejsca znajdujące się w aplikacji, udać się w teren i zrobić mu ciekawe zdjęcie.

Zdjęcia (prace) wraz z załącznikami !  prosimy przesyłać na pocztę e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w tytule wpisując: KONKURS FOTOGRAFICZNY
Załączniki do pobrania tutaj lub po kliknięciu CZYTAJ DALEJ:

Zał. 1 Karta zgłoszenia do konkursu + oświadczenie (zgoda na przetwarzanie danych osobowych) - kartę zgłoszenia (dla każdego zdjęcia osobno lub tak wypełnić było wiadomo o które zdjęcia chodzi) i oświadczenie (druga strona) prosimy wydrukować, własnoręcznie podpisać i odesłać jako skan lub zdjęcie.
Zał. 2 Zezwolenie na publikację wizerunku - wydrukować, podpisać odesłać skan lub zdjęcie.
Regulamin konkursu

Termin nadsyłania prac: do 21 września 2020 r.

Prawa autorskie (majątkowe) wybranych prac nagrodzonych przekazane zostaną Organizatorowi konkursu.

Przewidujemy nagrody książkowe oraz inne nagrody rzeczowe dla laureatów pierwszych trzech miejsc i osób wyróżnionych. Na nagrody przeznaczona jest łączna kwota w wysokości ok. 1000 zł.

czwartek, 12 marzec 2020 09:53

Noc Sów 2020 ODWOŁANA

W związku z zagrożeniem koronawirusem jesteśmy zmuszeni odwołać tegoroczną Noc Sów w Parku Krajobrazowym "Góry Opawskie.

środa, 18 grudzień 2019 13:34

Rajd Mikołajkowy w Górach Opawskich

  Impreza zorganizowana została przez Oddz. PTTK Sudetów Wschodnich w Prudniku w sobotę 7 grudnia, w ramach zadania „Wędruj z nami opolskimi szlakami” dofinansowanego przez Samorząd Województwa Opolskiego. Przed wyruszeniem na szczyt Biskupiej Kopy i spotkaniem ze Św. Mikołaje w Górskim Domu Turysty uczestnicy rajdu, którymi byli głównie członkowie Szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych z opiekunami, odwiedzili Siedzibę Oddz. Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” w Pokrzywnej. Podczas spotkania młodzi turyści poznali ekspozycję przyrodniczą nowo zaaranżowanej sali edukacyjnej oraz zapoznani zostali z walorami kulturowo-przyrodniczymi i turystycznymi Gór Opawskich. Poczęstowani zostali „krówkami” i obdarowani kolorowankami – Zwierzęta Opolskich Parków Krajobrazowych. Po projekcji filmu przyrodniczego rajdowicze ruszyli na dalszą wędrówkę. Uczestnicy i humory dopisały jedynie pogoda była mało zimowa. Do zobaczenia za rok.
           

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by