Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności - Park Krajobrazowy Góry Opawskie

Aktualności - Park Krajobrazowy Góry Opawskie

Park Krajobrazowy „Góry Opawskie” oraz Nadleśnictwo Prudnik zapraszają uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, położonych na terenie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” i jego okolic do wzięcia udziału w dniu 19 października 2022 r. w II edycji Terenowego Turnieju Ekologicznego w Pokrzywnej.

Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o lesie, jego mieszkańcach i chronionych siedliskach a także promowanie walorów przyrodniczo-kulturowo-historycznych Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” oraz rozwijanie wrażliwości na piękno przyrody i potrzebę jej ochrony.

Aby wziąć udział w Turnieju prosimy o wyznaczenie trzech osób z kl. IV-VI, które będą reprezentowały szkołę. Wytypowanie ich odbywa się we wstępnych eliminacjach wewnątrzszkolnych w w/w klasach, przeprowadzonych we własnym zakresie przez szkołę. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc przy rejestracji, decyduje kolejność zgłoszeń. Do Turnieju może zakwalifikować się max. 12 drużyn po jednej z każdej szkoły.

W celu przystąpienia do konkursu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (załącznik nr 1)  i przesłać pocztą elektroniczną (skan zgłoszenia) na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Po zakwalifikowaniu się do turnieju co będzie potwierdzone mailem przez edukatora PKGO, prosimy przesłać Protokół (załącznik nr 2) w nieprzekraczalnym terminie do 7 października 2022 r. również skanem na adres mailowy : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Uwaga: Prosimy o zapoznanie się z REGULAMINEM w którym podane są szczegółowe informacje dotyczące organizacji i przebiegu turnieju.

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych zaprasza szkoły z gmin położonych na terenie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” do wzięcia udziału w turnieju przyrodniczym, skierowanym do uczniów SP z klas 1-3.  Turniej pn. „Mały Drużynowy Turniej Terenowy” odbędzie się 29 września 2022 r. w Pokrzywnej na leśnej polanie w Dolinie Bystrego Potoku.

Turniej adresowany do najmłodszych przeprowadzony będzie w formie zabawy. Zadania, które przygotowaliśmy, to nie tylko sprawdzian wiedzy przyrodniczej ale przede wszystkim radość obcowania z przyrodą, wykorzystywanie zmysłów oraz spostrzegawczości w kontakcie z naturą. Mamy nadzieję, że poprzez zabawę rozbudzimy zamiłowanie do przyrody. Dla wszystkich uczestników przewidujemy upominki i dyplomy.

Aby wziąć udział w Turnieju prosimy o wyznaczenie czterech osób, które jako drużyna będą reprezentowały szkołę. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc przy rejestracji, decyduje kolejność zgłoszeń. Do Turnieju może zakwalifikować się max. 10 drużyn po jednej z każdej szkoły.

 

W celu przystąpienia do konkursu należy zapoznać się z REGULAMINEM i wypełnić wymagane dokumenty, które znajdują się poniżej.

W ramach wakacyjnych spotkań z przyrodą, organizowanych na leśnej polanie w Pokrzywnej, odbyły się warsztaty p.n. Poznajemy Park Krajobrazowy „Góry Opawskie”.

Uczestników przybyłych do Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” na imprezę plenerową nie odstraszyła nawet deszczowa aura. Warsztaty prowadzone były głównie dla najmłodszych i młodzieży, ale z oferty skorzystali również dorośli. W Parku gościliśmy przyjezdnych turystów, rodziny z dziećmi oraz zorganizowane grupy kolonijne. Dla wszystkich przybyłych przygotowaliśmy wiele atrakcji, gwarantujących doskonałą zabawę z przyrodą. Były quizy, zabawy sensoryczne, plastyczne, ruchowe, poznawanie skał i minerałów, a także porcja ciekawostek o świecie przyrodniczym, wyjątkowych mieszkańcach lasu i cennych ekosystemach.

Podczas tegorocznych wakacji, na leśnej polanie w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie, odbyły się warsztaty p.n. „Płukanie złota i cennych minerałów”.

Zaprezentowaliśmy kolekcję minerałów oraz kamieni szlachetnych z naszego Parku. Są to prawdziwe skarby i duma naszego regionu. Wśród wielu prezentowanych okazów znalazły się prawdziwe „perełki”: granaty, turmaliny, staurolity, agaty, jaspisy i in. Zdradziliśmy sekrety mineralogii, przybliżyliśmy historię tego terenu związanego z wydobyciem złota i minerałów oraz powody, dla których warto wzbogacać wiedzę na ich temat. Oprócz cennej wiedzy Nasi goście zabrali ze sobą pamiątki, własnoręcznie wykonane z łupka fyllitowego. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz płukania złota. Uczestnicy próbowali także swoich sił przy wydobyciu ukrytych w blokach gipsowych minerałów, a nagrodą stał się własnoręcznie pozyskany cenny urobek. 

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas.

 

Zapraszamy wszystkich chętnych, zainteresowanych walorami przyrodniczymi Gór Opawskich, do wspólnej zabawy. Już w najbliższy piątek 29 lipca na leśnej polanie w Dolinie Bystrego Potoku (za parkingiem w Pokrzywnej, przy siedzibie ZOPK) odbędzie się impreza plenerowa pn. Poznajemy Park Krajobrazowy „Góry Opawskie”. Dla dzieci przygotowaliśmy gry, zabawy i quizy przyrodnicze z nagrodami. Ponadto odbędą się warsztaty w płukaniu cennych minerałów szlachetnych, a samodzielnie pozyskany urobek stanie się własnością każdego  z uczestników.

Czekamy na Was w godzinach od 10.00 do 14.00.

Udział w warsztatach jest bezpłatny; uczestnictwo nie wymaga wstępnej rezerwacji miejsc.

 

 

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w warsztatach plenerowych pn. „Płukanie złota i cennych minerałów”, które odbędą się w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie” w dniu 20.07.2022 r. na leśnej polanie w Dolinie Bystrego Potoku (za parkingiem w Pokrzywnej, przy siedzibie ZOPK). Czekamy na uczestników od godz. 10.00 do 14.00.

W trakcie warsztatów zapoznamy słuchaczy z historią górnictwa, związanego z wydobywaniem złota. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach i za pomocą profesjonalnego sprzętu, każdy z uczestników będzie miał możliwość samodzielnego wypłukania minerałów, a pozyskany urobek stanie się jego własnością. Na naszych gości czekają również inne atrakcje, które umilą spędzanie czasu wolnego na leśnej polanie, bądź będą urozmaiconym przystankiem na trasie wędrówek po Górach Opawskich.

Pamiętając przede wszystkim o najmłodszych, zaplanowaliśmy dla nich zabawy przyrodnicze i słodki poczęstunek. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Więcej informacji znajduje się na plakacie.

 

Do zobaczenia !

W dniu 19 maja 2022 r. w sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu odbył się finał wojewódzkiego konkursu "Poznajemy Opolskie Parki Krajobrazowe". Jest to konkurs, w którym daną szkołę reprezentuje trzyosobowa drużyna. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie z wyższych klas szkół podstawowych z gmin, na terenie których położony jest jeden z naszych trzech parków krajobrazowych, a w przypadku większej ilości wolnych miejsc - również inne szkoły z województwa opolskiego. Konkurs przebiegał w trzech etapach: szkolnym, parkowym i wojewódzkim. Zatem w finale (etapie wojewódzkim) znalazły się już po trzy najlepsze drużyny z każdego parku krajobrazowego.

Lista szkół i uczniów biorących udział w finale, wg danego parku krajobrazowego:

Park Krajobrazowy "Góry Opawskie"

1. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Prudniku. PSP nr 3 im. Powstańców Śląskich w Prudniku
Drużyna w składzie: Dorian Zdebski, Bartosz Berger i Grzegorz Pawlak. Nauczyciel prowadzący: Pani Krystyna Bajor

2. Szkoła Podstawowa Stowarzyszeniowa "Złoty Potok" w Łące Prudnickiej
Drużyna w składzie: Melania Lewkowicz, Julia Grzywacz i Julia Tomczyk. Nauczyciel prowadzący: Pan Bernard Franke

3. Zespół Szkół w Prudniku. PSP nr 4 w Prudniku
Drużyna w składzie: Klaudia ćwir, Weronika Ćwir i Emilia Romaniuk-Mięczakowska. Nauczyciel prowadzący: Pan Ireneusz Trochowski

Stobrawski Park Krajobrazowy

4. Publiczna Szkoła Podstawowa im. II Brygady Pancernej w Bogacicy
Drużyna w składzie: Alina Olejnik, Igor Janas i Monika Nowak. Nauczyciel prowadzący: Pan Piotr Noculak

5. Publiczna Szkoła Podstawowa im. UNICEF w Opolu
Drużyna w składzie: Malwina Makara, Hanna Brodziejewska i Wojciech Hume. Nauczyciel prowadzący: Pani Maria Goczoł-Gontarek

6. Publiczna Szkoła Podstawowa w Jełowej
Drużyna w składzie: Amelia Brandys, Wiktoria Suchanow i Magdalena Konik. Nauczyciel prowadzący: Pani Beata Tomaszek

Park Krajobrazowy "Góra Św. Anny"

7. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach
Drużyna w składzie: Krzysztof Kwoczała, Samuel Wojszczyk i Magdalena John. Nauczyciel prowadzący: Pan Wiesław Walendzik

8. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Artura Gadzińskiego w Zdzieszowicach
Drużyna w składzie: Edyta Broszczak, Tobiasz Porada i Michał Lis. Nauczyciel prowadzący: Pani Katarzyna Lipiec

9. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Obrońców Góry Chełmskiej w Leśnicy
Drużyna w składzie: Luiza Plachetka, Martyna Bochynek i Marta Szaradowska. Nauczyciel prowadzący: Pani Bogumiła Ptak

Świąteczne warsztaty to wyjątkowe spotkanie z mieszkańcami Opolszczyzny w okresie przygotowań do  celebracji Wielkiej Nocy. Podczas wykonywania wielkanocnych kompozycji bukietowych, mieliśmy okazję zaznajomienia mieszkańców Opolszczyzny z  bioróżnorodnością występującą w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie”. Na zajęciach omawiane były różne gatunki drzew i krzewów, wchodzące w skład rozległych ekosystemów leśnych, łąkowych i górskich naszego Parku. W stroikach wielkanocnych popularnością cieszyły się gałązki buka, leszczyny, brzozy i oczywiście najbardziej wierzby, jako najważniejszej z wielkanocnych roślin. Jej gałązki pokryte baziami lub inaczej kotkami, były mottem przewodnim świątecznych kompozycji.

Warto pamiętać, że to właśnie wierzba w naszej polskiej tradycji ma symbolizować umiłowanie życia. Udowodni, że i w trudnych warunkach odrodzi się na nowo. Wypuści korzenie i liście, kiedy jej suche gałęzie wsadzimy do ziemi. Z racji swych właściwości, wierzba na przestrzeni wieków miała zastosowanie w różnych gałęziach rzemiosła i przemysłu. W niektórych i dzisiaj przeżywa swój renesans m.in. w  przemyśle wikliniarskim czy zielarskim. Ma ważne zastosowania w zadrzewieniach ochronnych przy zabezpieczaniu wydm, nasypów, grobli, skarp, a także jako biologiczne oczyszczalnie ścieków i wody (m.in. pochłania metale ciężkie: ołów i kadm). Wspomnieć należy również, że w okresie wczesnego kwitnienia, jest to cenna roślina miododajna.

Coraz częściej różne gatunki wierzby wykorzystuje się w ogrodach i parkach jako drzewa i krzewy ozdobne, a jej walory dekoracyjne doceniane są we florystyce, czego dowodem są świąteczne wianki, stroiki i bukiety, samodzielnie zrobione przez uczestników warsztatów (efekt ich pracy na załączonych poniżej zdjęciach).

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas przy tworzeniu wiosennych kompozycji kwiatowych, inspirowanych naszym parkowym lasem.

piątek, 08 kwiecień 2022 10:13

Wielkanocne kompozycje pachnące lasem

 

Zapraszamy na warsztaty wielkanocne w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie”. Chcemy zachęcić Was do wykonania naturalnych dekoracji świątecznych z wiosennych kwiatów i pachnących lasem ozdób.

Na warsztatach wykorzystamy różne techniki i motywy robienia świątecznych wianków, stroików czy bukietów, które następnie upiększą Wasze domy i świąteczne stoły.

Z naszej strony zapewniamy wszystkie potrzebne materiały i sprzęt.

Warsztaty odbędą się w dniu 14 kwietnia 2022 r. w siedzibie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”; Pokrzywna 11. Spotkanie planujemy w godzinach od 15.00 do 17.00.

Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prosimy kierować do p. Anny Torbus pod nr tel. 77 439 75 48 lub mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 13.04.2022 r.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem warsztatów. 

 

 

 

Etap parkowy przeprowadzony został w dniu 17.03.2022 r. równocześnie na terenie trzech opolskich parków krajobrazowych. Dla uczniów z terenu Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” zorganizowano go w Szkole Podstawowej nr 3 w Głuchołazach. Do konkursu przystąpiło 13 drużyn z gmin Prudnik, Głuchołazy i Lubrza:

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by