Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności - Park Krajobrazowy Góry Opawskie

Aktualności - Park Krajobrazowy Góry Opawskie

czwartek, 15 grudzień 2022 13:54

Warsztaty świąteczne - relacja

Fantastyczna atmosfera, pozytywna energia i twórcze pomysły towarzyszyły uczestnikom warsztatów świątecznych, które odbyły się w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie” podczas tworzenia leśnych skrzatów i choinek.

Spotkanie było również okazją do rozmów na temat walorów przyrodniczo - turystycznych naszego Parku. Dzieliliśmy się swoimi wrażeniami ze spacerów po parkowych ścieżkach.

Wykonywanie dekoracji świątecznych z zielonych gałązek to również sposobność do przypomnienia sobie z jakich różnych gatunków drzew one pochodzą. A można to było sprawdzić różnymi zmysłami. Królową zapachów okazała się daglezja zielona, zwana także jedlicą Douglasa. To zimozielone drzewo szpilkowe z rodziny szyszkowatych zachwyciło cytrynowym aromatem. Dzieciom kojarzyło się ewidentnie z pomarańczami.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za przybycie, dobrą zabawę i mamy nadzieję, że wszystkie własnoręcznie wykonane dzieła wprowadzą do domów naszych uczestników radość i miłe wspomnienia z warsztatów.

„Zaproś leśnego skrzata do swojego domu na święta” to nowa propozycja warsztatów świątecznych organizowanych jak co roku w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie”.

W dniu 9 grudnia 2022 r. zapraszamy na warsztaty świąteczne, które odbędą się w siedzibie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”. Podobno skrzaty w Boże Narodzenie wychodzą z lasów, aby jako pomocnicy świętego Mikołaja, dostarczyć prezenty pod choinkę a wieczorem kiedy nikt nie widzi  pomagać ludziom w gospodarstwach. Może warto sprawić sobie takiego skrzata?

Z naszej strony przygotujemy wszystkie potrzebne materiały i sprzęt do jego wykonania. Zadbamy również o to, aby nasz „leśny przyjaciel” czuł się w naszych domach jak u siebie w lesie. Dlatego sprawimy mu wyjątkowe drzewko, wykonane w świątecznym klimacie.

Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 12-tego roku życia. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmujemy telefonicznie pod nr tel.: 77 439 75 48 lub  mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 7.12.2022 r. Warsztaty są bezpłatne.

Zaczynamy od godz. 16.30.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem podanym na końcu artykułu /kliknij: czytaj dalej.../. 

środa, 23 listopad 2022 08:34

Warsztaty mineralogiczne- relacja

Interesowanie się minerałami, wpływa nie tylko na pogłębienie naszej wiedzy geologicznej ale przede wszystkim łączy ludzi bez względu na wykonywany zawód, wiek czy płeć z ich wspólną pasją do odkrywania piękna ukrytego w skałach. Warsztaty, które odbyły się w siedzibie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”,  były tego dowodem.

Na zajęciach zdobywaliśmy umiejętność rozpoznawania skał i określenia ich cech fizycznych jak barwy, połysku, twardości, łupliwości aby w przyszłości samodzielne prowadzić poszukiwania w terenie. Pan Wojciech Torbus, prowadzący spotkanie, podzielił się swoimi doświadczeniami w tworzeniu kolekcji minerałów.  Mieliśmy też okazję przyjrzeć się dokładniej pod mikroskopem ziarnkom piasku. Naszym oczom odsłoniła się cała gama różnorodnych minerałów, na podstawie których mogliśmy zidentyfikować rodzaje skał występujących na naszym terenie.

Oczywistym jest, że minerały występują właściwie wszędzie, dlatego  możemy odkryć je w różnych miejscach zarówno w lesie jak i na łące, w dolinach albo w górach, w rzekach, polach a nawet w przydomowym ogródku. Pamiętajmy jednak, aby żadne z tych stanowisk nie doświadczyło z naszej strony dewastacji. Magia i potęga skał niech przemawia w ich naturalnym środowisku, a urobek kolekcjonerski czerpmy z miejsc, z dala od cennych ekosystemów m.in. tj. rezerwaty przyrody.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w warsztatach a Panu Wojtkowi za podzielenie się swoją wiedzą i udostępnienie własnej kolekcji minerałów.

piątek, 04 listopad 2022 12:10

Warsztaty mineralogiczne- zapraszamy!

Zapraszamy w dniu 18.11.2022 r. do siedziby Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” na warsztaty mineralogiczne pn. „Minerały - wyjątkowe okazy ukryte w skałach”. Do wzięcia udziału zachęcamy zarówno początkujących zbieraczy, jak i pasjonatów z doświadczeniem kolekcjonerskim.

Warsztaty pozwolą Państwu w sposób aktywny zdobyć umiejętność rozpoznawania skał i określenia ich cech fizycznych jak barwy, połysku, twardości, łupliwości, a także poznać metody przeprowadzania poszukiwań  oraz zasady tworzenia i eksponowania swoich okazów. Ucząc się korzystania z prezentowanych technik i przyrządów badawczych każdy z uczestników otrzyma minerały do rozpoznania oraz będzie miał możliwość obejrzeć je pod mikroskopem stereoskopowym.

Na zajęciach zaprezentujemy minerały z Sudetów, a zwłaszcza pokażemy te z terenu Gór Opawskich. Przybliżymy historię tego miejsca związaną z wydobyciem złota i cennych minerałów.

Aby poczuć trud górniczy i zaspokoić głód kolekcjonera, każdy z uczestników spróbuje swoich sił w pozyskiwaniu kamieni szlachetnych, które to po samodzielnym wydobyciu staną się jego własnością. Zachęcamy również do wypróbowania dawnych technik płukania złota na specjalnie przygotowanej płuczni.

Warsztaty organizowane będą  na terenie siedziby Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” (Pokrzywna 11) w sali edukacyjnej oraz na skwerze za budynkiem siedziby. Zajęcia adresujemy dla osób dorosłych, ale zapraszamy także rodziny z dziećmi (od 11 lat). Czas przewidziany na zajęcia to ok. 2 - 3 godz.

Spotkanie rozpoczynamy o godz. 15.30.

Warsztaty są bezpłatne ale liczba miejsc jest ograniczona. Przy zapisach decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem. Osobą do kontaktu jest p. Anna Torbus (tel.: 77 439 75 48/ mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Mamy nadzieję, że wyposażymy Państwa w wiedzę, która pomoże początkującym kolekcjonerom uporać się z trudnościami rozpoznawania skał i minerałów, co pozwoli na samodzielne prowadzenie  poszukiwań w terenie.

Zapraszamy!

W dniu 19 października 2022 r. w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie” odbyła się II edycja Terenowego Turnieju Ekologicznego dla uczniów klas IV-VI.  Do walki o zwycięstwo przystąpili reprezentanci szkół czyli „najlepsi z najlepszych” Były to trzy osobowe drużyny z 12 szkół podstawowych. W dolinie Bystrego Potoku uczestnicy zmierzyli się z zadaniami przyrodniczymi, w których musieli wykazać się m.in. wiedzą o Parku, znajomością gatunków drzew, zwierząt, grzybów oraz znajomością mapy i topografii terenu. Podczas prac jury, dzieci uczestniczyły w zabawach i konkursach sprawnościowych, którym towarzyszyły równie duże emocje, jak na turnieju przyrodniczym. Oczywiście nie zabrakło ciepłego posiłku i słodkiego poczęstunku.

W tym roku zwycięzcami konkursu została drużyna z PSPSE „Przyjazna Szkoła” w Gierałcicach w składzie: Hubert Wyka, Szymon Makowiecki i Yann Yourdain, przygotowywana do konkursu przez p. Krystynę Rybotycką. Pozostali uczestnicy spisali się również na medal i w uznaniu otrzymali dyplomy oraz nagrody.

Dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa Prudnik oraz naszym kolegom i koleżankom z ZOPK, zaangażowanym w przygotowanie konkursu, którzy wsparli nas podczas jego organizacji. Mamy nadzieje, że spotkajmy się za rok!

 

Poniżej (kliknij: Czytaj dalej...) podajemy wyniki z II edycji Terenowego Turnieju Ekologicznego:

 

 

W dniu 29 września 2022 r. odbył się finał Małego Drużynowego Turnieju Terenowego w PK „Góry Opawskie”. Na leśnej polanie w Dolinie Bystrego Potoku w Pokrzywnej  stawiło się 10 drużyn z klas I-III szkół podstawowych z terenu Parku i jego okolic (gmin: Prudnik, Głuchołazy, Lubrza). 

Na wyznaczonych stanowiskach uczestnicy zmierzyli się z różnego rodzaju zadaniami wykazując się praktyczną wiedzą z zakresu ochrony przyrody i środowiska. Za pomocą zmysłów: dotyku, smaku, węchu, wzroku i słuchu, reprezentanci szkół rozpoznawali z jakimi gatunkami roślin i zwierząt mają do czynienia. Zadania, które przygotowaliśmy dla dzieci miały formę zabaw, stąd też żadna z drużyn nie miała kłopotu z ich zaliczeniem. Wszystkim uczestnikom Turnieju zasłużenie przyznano nagrody i dyplomy.

Do Małego Drużynowego Turnieju Terenowego w PK „Góry Opawskie” zakwalifikowały się szkoły w składzie:

Park Krajobrazowy „Góry Opawskie” oraz Nadleśnictwo Prudnik zapraszają uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, położonych na terenie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” i jego okolic do wzięcia udziału w dniu 19 października 2022 r. w II edycji Terenowego Turnieju Ekologicznego w Pokrzywnej.

Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o lesie, jego mieszkańcach i chronionych siedliskach a także promowanie walorów przyrodniczo-kulturowo-historycznych Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” oraz rozwijanie wrażliwości na piękno przyrody i potrzebę jej ochrony.

Aby wziąć udział w Turnieju prosimy o wyznaczenie trzech osób z kl. IV-VI, które będą reprezentowały szkołę. Wytypowanie ich odbywa się we wstępnych eliminacjach wewnątrzszkolnych w w/w klasach, przeprowadzonych we własnym zakresie przez szkołę. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc przy rejestracji, decyduje kolejność zgłoszeń. Do Turnieju może zakwalifikować się max. 12 drużyn po jednej z każdej szkoły.

W celu przystąpienia do konkursu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (załącznik nr 1)  i przesłać pocztą elektroniczną (skan zgłoszenia) na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Po zakwalifikowaniu się do turnieju co będzie potwierdzone mailem przez edukatora PKGO, prosimy przesłać Protokół (załącznik nr 2) w nieprzekraczalnym terminie do 7 października 2022 r. również skanem na adres mailowy : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Uwaga: Prosimy o zapoznanie się z REGULAMINEM w którym podane są szczegółowe informacje dotyczące organizacji i przebiegu turnieju.

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych zaprasza szkoły z gmin położonych na terenie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” do wzięcia udziału w turnieju przyrodniczym, skierowanym do uczniów SP z klas 1-3.  Turniej pn. „Mały Drużynowy Turniej Terenowy” odbędzie się 29 września 2022 r. w Pokrzywnej na leśnej polanie w Dolinie Bystrego Potoku.

Turniej adresowany do najmłodszych przeprowadzony będzie w formie zabawy. Zadania, które przygotowaliśmy, to nie tylko sprawdzian wiedzy przyrodniczej ale przede wszystkim radość obcowania z przyrodą, wykorzystywanie zmysłów oraz spostrzegawczości w kontakcie z naturą. Mamy nadzieję, że poprzez zabawę rozbudzimy zamiłowanie do przyrody. Dla wszystkich uczestników przewidujemy upominki i dyplomy.

Aby wziąć udział w Turnieju prosimy o wyznaczenie czterech osób, które jako drużyna będą reprezentowały szkołę. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc przy rejestracji, decyduje kolejność zgłoszeń. Do Turnieju może zakwalifikować się max. 10 drużyn po jednej z każdej szkoły.

 

W celu przystąpienia do konkursu należy zapoznać się z REGULAMINEM i wypełnić wymagane dokumenty, które znajdują się poniżej.

W ramach wakacyjnych spotkań z przyrodą, organizowanych na leśnej polanie w Pokrzywnej, odbyły się warsztaty p.n. Poznajemy Park Krajobrazowy „Góry Opawskie”.

Uczestników przybyłych do Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” na imprezę plenerową nie odstraszyła nawet deszczowa aura. Warsztaty prowadzone były głównie dla najmłodszych i młodzieży, ale z oferty skorzystali również dorośli. W Parku gościliśmy przyjezdnych turystów, rodziny z dziećmi oraz zorganizowane grupy kolonijne. Dla wszystkich przybyłych przygotowaliśmy wiele atrakcji, gwarantujących doskonałą zabawę z przyrodą. Były quizy, zabawy sensoryczne, plastyczne, ruchowe, poznawanie skał i minerałów, a także porcja ciekawostek o świecie przyrodniczym, wyjątkowych mieszkańcach lasu i cennych ekosystemach.

Podczas tegorocznych wakacji, na leśnej polanie w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie, odbyły się warsztaty p.n. „Płukanie złota i cennych minerałów”.

Zaprezentowaliśmy kolekcję minerałów oraz kamieni szlachetnych z naszego Parku. Są to prawdziwe skarby i duma naszego regionu. Wśród wielu prezentowanych okazów znalazły się prawdziwe „perełki”: granaty, turmaliny, staurolity, agaty, jaspisy i in. Zdradziliśmy sekrety mineralogii, przybliżyliśmy historię tego terenu związanego z wydobyciem złota i minerałów oraz powody, dla których warto wzbogacać wiedzę na ich temat. Oprócz cennej wiedzy Nasi goście zabrali ze sobą pamiątki, własnoręcznie wykonane z łupka fyllitowego. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz płukania złota. Uczestnicy próbowali także swoich sił przy wydobyciu ukrytych w blokach gipsowych minerałów, a nagrodą stał się własnoręcznie pozyskany cenny urobek. 

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas.

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by