Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Aktualności - Park Krajobrazowy Góry Opawskie

Aktualności - Park Krajobrazowy Góry Opawskie

W dniu 19 maja 2022 r. w sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu odbył się finał wojewódzkiego konkursu "Poznajemy Opolskie Parki Krajobrazowe". Jest to konkurs, w którym daną szkołę reprezentuje trzyosobowa drużyna. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie z wyższych klas szkół podstawowych z gmin, na terenie których położony jest jeden z naszych trzech parków krajobrazowych, a w przypadku większej ilości wolnych miejsc - również inne szkoły z województwa opolskiego. Konkurs przebiegał w trzech etapach: szkolnym, parkowym i wojewódzkim. Zatem w finale (etapie wojewódzkim) znalazły się już po trzy najlepsze drużyny z każdego parku krajobrazowego.

Lista szkół i uczniów biorących udział w finale, wg danego parku krajobrazowego:

Park Krajobrazowy "Góry Opawskie"

1. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Prudniku. PSP nr 3 im. Powstańców Śląskich w Prudniku
Drużyna w składzie: Dorian Zdebski, Bartosz Berger i Grzegorz Pawlak. Nauczyciel prowadzący: Pani Krystyna Bajor

2. Szkoła Podstawowa Stowarzyszeniowa "Złoty Potok" w Łące Prudnickiej
Drużyna w składzie: Melania Lewkowicz, Julia Grzywacz i Julia Tomczyk. Nauczyciel prowadzący: Pan Bernard Franke

3. Zespół Szkół w Prudniku. PSP nr 4 w Prudniku
Drużyna w składzie: Klaudia ćwir, Weronika Ćwir i Emilia Romaniuk-Mięczakowska. Nauczyciel prowadzący: Pan Ireneusz Trochowski

Stobrawski Park Krajobrazowy

4. Publiczna Szkoła Podstawowa im. II Brygady Pancernej w Bogacicy
Drużyna w składzie: Alina Olejnik, Igor Janas i Monika Nowak. Nauczyciel prowadzący: Pan Piotr Noculak

5. Publiczna Szkoła Podstawowa im. UNICEF w Opolu
Drużyna w składzie: Malwina Makara, Hanna Brodziejewska i Wojciech Hume. Nauczyciel prowadzący: Pani Maria Goczoł-Gontarek

6. Publiczna Szkoła Podstawowa w Jełowej
Drużyna w składzie: Amelia Brandys, Wiktoria Suchanow i Magdalena Konik. Nauczyciel prowadzący: Pani Beata Tomaszek

Park Krajobrazowy "Góra Św. Anny"

7. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach
Drużyna w składzie: Krzysztof Kwoczała, Samuel Wojszczyk i Magdalena John. Nauczyciel prowadzący: Pan Wiesław Walendzik

8. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Artura Gadzińskiego w Zdzieszowicach
Drużyna w składzie: Edyta Broszczak, Tobiasz Porada i Michał Lis. Nauczyciel prowadzący: Pani Katarzyna Lipiec

9. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Obrońców Góry Chełmskiej w Leśnicy
Drużyna w składzie: Luiza Plachetka, Martyna Bochynek i Marta Szaradowska. Nauczyciel prowadzący: Pani Bogumiła Ptak

Świąteczne warsztaty to wyjątkowe spotkanie z mieszkańcami Opolszczyzny w okresie przygotowań do  celebracji Wielkiej Nocy. Podczas wykonywania wielkanocnych kompozycji bukietowych, mieliśmy okazję zaznajomienia mieszkańców Opolszczyzny z  bioróżnorodnością występującą w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie”. Na zajęciach omawiane były różne gatunki drzew i krzewów, wchodzące w skład rozległych ekosystemów leśnych, łąkowych i górskich naszego Parku. W stroikach wielkanocnych popularnością cieszyły się gałązki buka, leszczyny, brzozy i oczywiście najbardziej wierzby, jako najważniejszej z wielkanocnych roślin. Jej gałązki pokryte baziami lub inaczej kotkami, były mottem przewodnim świątecznych kompozycji.

Warto pamiętać, że to właśnie wierzba w naszej polskiej tradycji ma symbolizować umiłowanie życia. Udowodni, że i w trudnych warunkach odrodzi się na nowo. Wypuści korzenie i liście, kiedy jej suche gałęzie wsadzimy do ziemi. Z racji swych właściwości, wierzba na przestrzeni wieków miała zastosowanie w różnych gałęziach rzemiosła i przemysłu. W niektórych i dzisiaj przeżywa swój renesans m.in. w  przemyśle wikliniarskim czy zielarskim. Ma ważne zastosowania w zadrzewieniach ochronnych przy zabezpieczaniu wydm, nasypów, grobli, skarp, a także jako biologiczne oczyszczalnie ścieków i wody (m.in. pochłania metale ciężkie: ołów i kadm). Wspomnieć należy również, że w okresie wczesnego kwitnienia, jest to cenna roślina miododajna.

Coraz częściej różne gatunki wierzby wykorzystuje się w ogrodach i parkach jako drzewa i krzewy ozdobne, a jej walory dekoracyjne doceniane są we florystyce, czego dowodem są świąteczne wianki, stroiki i bukiety, samodzielnie zrobione przez uczestników warsztatów (efekt ich pracy na załączonych poniżej zdjęciach).

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas przy tworzeniu wiosennych kompozycji kwiatowych, inspirowanych naszym parkowym lasem.

piątek, 08 kwiecień 2022 10:13

Wielkanocne kompozycje pachnące lasem

 

Zapraszamy na warsztaty wielkanocne w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie”. Chcemy zachęcić Was do wykonania naturalnych dekoracji świątecznych z wiosennych kwiatów i pachnących lasem ozdób.

Na warsztatach wykorzystamy różne techniki i motywy robienia świątecznych wianków, stroików czy bukietów, które następnie upiększą Wasze domy i świąteczne stoły.

Z naszej strony zapewniamy wszystkie potrzebne materiały i sprzęt.

Warsztaty odbędą się w dniu 14 kwietnia 2022 r. w siedzibie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”; Pokrzywna 11. Spotkanie planujemy w godzinach od 15.00 do 17.00.

Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prosimy kierować do p. Anny Torbus pod nr tel. 77 439 75 48 lub mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 13.04.2022 r.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem warsztatów. 

 

 

 

Etap parkowy przeprowadzony został w dniu 17.03.2022 r. równocześnie na terenie trzech opolskich parków krajobrazowych. Dla uczniów z terenu Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” zorganizowano go w Szkole Podstawowej nr 3 w Głuchołazach. Do konkursu przystąpiło 13 drużyn z gmin Prudnik, Głuchołazy i Lubrza:

piątek, 18 marzec 2022 07:00

Pożegnanie zimy w Górach Opawskich

Już w najbliższą niedzielę tj. 20.03.2022 r. o godz. 12.00 zapraszamy do udziału w wydarzeniu „Pożegnanie zimy”. Już tradycją stała się organizowana przy schronisku „Pod Biskupią Kopą” inscenizacja symbolicznego pożegnania „królowej śniegu”, wystawiana przez żołnierzy grup rekonstrukcyjnych z Nysy i Zlatych Hor. I tym razem wojsko Legii Polsko-Włoskiej z Nysy oraz Gwardii Cesarskiej ze Zlatych Hor zmierzą się w walce z siłami  zimy. W programie przewidziano również wiele innych atrakcji m.in. występ muzyczny, pokazy musztry oraz strojów z minionych epok, a także smakowanie niezwykłego specjału Gór Opawskich.

Dla wszystkich spragnionych wiedzy o walorach przyrodniczo-krajobrazowych Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” przygotowaliśmy materiały informacyjne, a najmłodszych zapraszamy na przyrodnicze zabawy z nagrodami.

Zachęcamy do wspólnego spaceru w stronę schroniska „Pod Biskupią Kopą” w towarzystwie legionistów (zbiórka o godz. 10.00 na parkingu przy ośrodku Ziemowit w Jarnołtówku”). Dotrzeć do celu można również indywidualnie od strony doliny Bystrego Potoku z Pokrzywnej.

Organizatorami wydarzenia „Pożegnania zimy” są: oddział PTTK w Głuchołazach, Urząd Miejski w Głuchołazach, Górski Dom Turysty PTTK „Pod Kopą Biskupią”, grupy  rekonstrukcyjne z Nysy i ze Zlatych Hor oraz Park Krajobrazowy „Góry Opawskie”.

piątek, 18 luty 2022 09:14

Ferie z Parkami" w PK "Góry Opwaskie"

Witamy i zapraszamy do naszego Parku smile Przygotowane przez nas zadania w ramach "Ferii z Parkami" na pewno Was zaskoczą.

Dla przypomnienia... ogólne informacje na stronie głównej www.zopk.pl, a szczegóły w Regulaminie.

Akcja edukacyjna "Ferie z Parkami" składa się z dwóch części: filmowej (stacjonarnej - szczególnie dla tych, którzy z jakichś powodów wyjść z domu jednak nie mogą) i części terenowej. Możesz wziąć udział w obu (do czego zachęcamy) lub tylko w jednej z nich.
Na Uczestników czekają drobne upominki i gadżety, a dla najaktywniejszych nagrody rzeczowe.

Część filmowa, polega na:
- obejrzeniu filmu o Parku Krajobrazowym "Góry Opawskie" (film trwa ok. 30 minut)
- odpowiedzeniu na 5 pytań dotyczących filmu
Pytania do części filmowej: Część filmowa GO

Część terenowa:
- polega na wyjściu w teren do wybranego parku krajobrazowego, na przynajmniej jedną z trzech opisanych przez nas tras
- do każdej trasy przygotowano 5 pytań, poprzedzonych 5-cioma zadaniami do wykonania w konkretnych miejscach - nie uda Ci się odpowiedzieć na pytania, jeśli nie znajdziesz się dokładnie tam, gdzie opisujemy, odpowiedzi nie znajdziesz również w internecie :)
- odpowiedz najlepiej na wszystkie 15 pytań z 3 tras, a przynajmniej na 5 pytań z 1 trasy
Opisy terenu, zadań do wykonania i lista pytań do części terenowej: Część terenowa GO
W łatwiejszym odnalezieniu się w terenie może pomóc nasza aplikacja mobilna PK GO. Do bezpłatnego pobrania ze sklepu Google Play.

WYSYŁANIE ODPOWIEDZI

Odpowiedzi do części filmowej jak i terenowej należy wpisać w Załącznik nr 1 (dla dorosłych) lub Załącznik nr 1A (dla niepełnoletnich Uczestników) i wysłać na e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem FERIE Z PARKAMI GO lub pocztą tradycyjną na adres:
Park Krajobrazowy "Góry Opawskie"
Pokrzywna 11
48-267 Jarnołtówek

W załączniku znajdują się również: oświadczenie o zapoznaniu się z Regulaminem i jego akceptacja, zgoda na przetwarzanie danych osobowych na cele Akcji edukacyjnej "Ferie z Parkami" oraz zgoda na publikację przysłanych prac. Oświadczenia te i zgody są dobrowolne, jednakże niezbędne do wzięcia udziału w opisywanej Akcji.

Życzymy przyjemnych wędrówek podczas "odkrywania" odpowiedzi smile
Powodzenia !!!

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza do udziału w Sowiej Nocy. Wydarzenie odbędzie się w Parku Krajobrazowym "Góry Opawskie" 26 lutego 2022 r. (sobota) w godzinach od 17.00 do 21.30.

Sowia Noc ma na celu poznanie nocnego życia lasu i upowszechnienie wiedzy na temat sów Polski, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków występujących w Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie”. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkie osoby dorosłe i dzieci od 10 roku życia.


Szczegółowy program zamieszczony jest na plakacie. Regulamin wydarzenia dostępny po kliknięciu CZYTAJ DALEJ.

piątek, 21 styczeń 2022 10:27

KOWALIK "KOWALEM" SWOJEGO LOSU

Zima to również dobry czas na obserwację ptaków. Szczególnie tych, które w tym okresie przylatują z lasów bliżej ludzkich zabudowań. Kiedy odwiedzają nasze balkonowe karmniki lub zlatują do miejsc z zawieszoną karmą dla dzikich ptaków, mamy okazję przyjrzeć się im z bliska. Jeśli, mieszkamy w pobliżu lasu lub parku, możemy oczekiwać takich gości, których latem w gąszczu zielonych drzew trudno jest dostrzec. Jednym z nich może okazać się - kowalik zwyczajny (Sitta europaea).

Informujemy, że zmianie ulega przebieg naszej Ścieżki przyrodniczej przez Górę Chrobrego w Głuchołazach. Zmiana trasy podyktowana jest względami bezpieczeństwa i wynika z zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu z dnia 10 stycznia 2022 r. w sprawie udostępnienia dla ruchu pieszego szlaku w rezerwacie przyrody „Nad Białką”.

Aktualny przebieg wszystkich naszych ścieżek przyrodniczych na terenie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” można znaleźć w naszej aplikacji:

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.wm.goryopawskie&hl=pl&gl=US

Gorąco zachęcamy do jej pobrania, zainstalowania i użytkowania podczas górskich wycieczek po naszym parku.

 

poniedziałek, 17 styczeń 2022 08:41

"Ferie z Parkami" w PK "Góry Opawskie"

Witamy i zapraszamy do naszego Parku smile Przygotowane przez nas zadania w ramach "Ferii z Parkami" na pewno Was zaskoczą.

Dla przypomnienia... ogólne informacje na stronie głównej www.zopk.pl, a szczegóły w Regulaminie.

Akcja edukacyjna "Ferie z Parkami" składa się z dwóch części: filmowej (stacjonarnej - szczególnie dla tych, którzy z jakichś powodów wyjść z domu jednak nie mogą) i części terenowej. Możesz wziąć udział w obu (do czego zachęcamy) lub tylko w jednej z nich.
Na Uczestników czekają drobne upominki i gadżety, a dla najaktywniejszych nagrody rzeczowe.

Część filmowa, polega na:
- obejrzeniu filmu o Parku Krajobrazowym "Góry Opawskie" (film trwa ok. 30 minut)
- odpowiedzeniu na 5 pytań dotyczących filmu
Pytania do części filmowej: Część filmowa GO

Część terenowa:
- polega na wyjściu w teren do wybranego parku krajobrazowego, na przynajmniej jedną z trzech opisanych przez nas tras
- do każdej trasy przygotowano 5 pytań, poprzedzonych 5-cioma zadaniami do wykonania w konkretnych miejscach - nie uda Ci się odpowiedzieć na pytania, jeśli nie znajdziesz się dokładnie tam, gdzie opisujemy, odpowiedzi nie znajdziesz również w internecie :)
- odpowiedz najlepiej na wszystkie 15 pytań z 3 tras, a przynajmniej na 5 pytań z 1 trasy
Opisy terenu, zadań do wykonania i lista pytań do części terenowej: Część terenowa GO
W łatwiejszym odnalezieniu się w terenie może pomóc nasza aplikacja mobilna PK GO. Do bezpłatnego pobrania ze sklepu Google Play.

WYSYŁANIE ODPOWIEDZI

Odpowiedzi do części filmowej jak i terenowej należy wpisać w Załącznik nr 1 (dla dorosłych) lub Załącznik nr 1A (dla niepełnoletnich Uczestników) i wysłać na e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem FERIE Z PARKAMI GO lub pocztą tradycyjną na adres:
Park Krajobrazowy "Góry Opawskie"
Pokrzywna 11
48-267 Jarnołtówek

W załączniku znajdują się również: oświadczenie o zapoznaniu się z Regulaminem i jego akceptacja, zgoda na przetwarzanie danych osobowych na cele Akcji edukacyjnej "Ferie z Parkami" oraz zgoda na publikację przysłanych prac. Oświadczenia te i zgody są dobrowolne, jednakże niezbędne do wzięcia udziału w opisywanej Akcji.

Życzymy przyjemnych wędrówek podczas "odkrywania" odpowiedzi smile
Powodzenia !!!

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by