Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

Aktualności - Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

Aktualności - Park Krajobrazowy Góra Św. Anny

środa, 05 luty 2020 07:59

Odwołujemy spacer

Z uwagi na złe warunki atmosferyczne oraz w trosce o bezpieczeństwo uczestników, zgodnie z pkt 6 ust 4 regulaminu spaceru edukacyjnego "Las nocą - nie taki straszny" jesteśmy zmuszeni odwołać nocny spacer edukacyjny, który miał się odbyć w najbliższy piątek, 7 lutego.

czwartek, 30 styczeń 2020 13:48

Zmarł prof. dr hab. Joachim Szulc

Ze smutkiem informujemy,  że w dniu 29.01.2019 r. nagle zmarł prof. dr hab. Joachim Szulc  wspaniały człowiek, wybitny geolog, badacz skał węglanowych, jeden z twórców Geoparku Krajowego, współautor opracowania „Geopark Góra świętej Anny - udokumentowanie i propozycja jego ochrony”, organizator  wielu konferencji, sympozjów geologicznych,  niezawodny opiekun Koła Geologów UJ na imprezach „ Spotkanie na Wulkanie” na Górze Św. Anny.

Urodził się w Żędowicach k. Zawadzkiego i chociaż jego losy połączyły go z Krakowem , to nigdy nie zapomniał o swoich śląskich korzeniach.  Prof. dr hab. Joachim Szulc był pracownikiem Instytutu Nauk Geologicznych UJ (dyrektor Instytutu w latach 2008-2016), członek Senatu UJ, Rady Naukowej ING PAN (2011–2014), przewodniczący Rady Naukowej PIG-PIB, Sekcji Speleologicznej Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika, redaktor Geological Quarterly, członek International Association of Sedimentologists.  Aktywny członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Geologicznego i przewodniczący Rady Redakcyjnej Annales Societatis Geologorum Poloniae. Jeden z inicjatorów i przewodniczący Rady Naukowej I Polskiego Kongresu Geologicznego. W latach 2011 i 2018 został wyróżniony Nagrodami Ministra Środowiska.

środa, 22 styczeń 2020 10:06

Las nocą - nie taki straszny

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza na nocny spacer edukacyjny zorganizowany przez Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny”.

Spacer odbędzie się na trasie Pomnik Czynu Powstańczego – czarny szlak – Żyrowa (spotkanie przy ognisku) – czerwony szlak – Lesisko- czerwony szlak - Góra Św. Anny.

Podczas spaceru uczestnicy będą mieli niecodzienną okazję usłyszeć nocnych mieszkańców lasu, zmierzyć się z 10 kilometrową trasą, samodzielnie upiec przyniesiony posiłek (zapewniamy patyki), spotkać duchy właścicieli majątku.

 

Zbiórka pod Pomnikiem Czynu Powstańczego o godzinie 18:00. Powrót w to samo miejsce w okolicy godziny 22:00. Trasa biegnie leśnymi drogami. Z uwagi na niskie temperatury zaleca się dostosowany do pogody ubiór.

Planowany przebieg spaceru:

18.00 – Zbiórka uczestników przy Pomniku Czynu Powstańczego;

- przywitanie, omówienie przebiegu trasy, przypomnienie regulaminu wycieczki oraz zasad zachowania w lesie;

- krótkie omówienie gatunków zwierząt prowadzących nocny tryb życia oraz zasad monitoringu sów leśnych

Ok.18.20 – wyjście na spacer czarnym szlakiem w kierunku Żyrowej

Ok. 19.30 – 20.00 – ognisko z pieczeniem kiełbasek

Ok. 19.50 – przybliżenie postaci  Ferdynanda Szalonego

Ok. 20.00 – kontynuacja spaceru szlakiem czerwonym w kierunku Lesiska i Góry Św. Anny

Ok. 21.30 - 22.00 zakończenie wydarzenia.

 

 

Do pobrania:

Regulamin

Mapa z trasą

Plakat

 

wtorek, 03 grudzień 2019 08:18

Inspirująca przyroda

Za nami bożonarodzeniowe warsztaty florystyczne. Po raz drugi odbyły się one w siedzibie Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” ściągając uczestników zainteresowanych własnoręcznym tworzeniem ozdób świątecznych.

Wychodząc naprzeciw modnemu ostatnio stylowi życia pod hasłem „zero waste”, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska, w warsztatach wykorzystano dary lasu.

Kora, liście i owoce drzew i krzewów posłużyły do wykonania choinek, kalendarzy adwentowych oraz świątecznych lampionów. Odmienna faktura, kształt, kolor i bogactwo form wpłynęły na różnorodność wykonanych prac. Jak się okazuje przy odpowiednim nastawieniu mogły się zmienić w rzemieślnicze arcydzieła.

Celem spotkania, poza zwróceniem uwagi na walory dekoracyjne roślin występujących w naszych lasach, było wyjaśnienie legalnego sposobu ich pozyskiwania ze szczególnie uwrażliwieniem na zakaz pozyskiwania materiałów z terenów chronionych.

środa, 20 listopad 2019 08:23

Mieszkańcy nocnego nieba

W ostatni weekend w Górze Św. Anny odbyła się XXVIII Ogólnopolska Konferencja Chiropterologiczna.

Konferencję zorganizowało wspólnie Fundacja Silesia, Instytut Biologii Uniwersytetu Opolskiego, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy oraz Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych. W obradach wzięło udział ponad 120 uczestników z całej Polski.

Zaprezentowano 24 referaty podczas pięciu sesji. W czasie wykładów można było usłyszeć między innymi o tegorocznej ogólnopolskiej histerii związanej ze wścieklizną u nietoperzy, która zakończyła się - jak oceniają naukowcy - zabiciem przez ludzi kilku tysięcy tych ssaków. Uczestnicy zapoznali się z wynikami badań genetycznych bakterii występujących u nietoperzy. Światowych trendów związanych z badaniami długowieczności nietoperzy, ich współpracy z mikroorganizmami i możliwościami wykorzystania tej wiedzy w tzw. zdrowym starzeniu się ludzi.

Przedstawiono wyniki prowadzonych badań między innymi nad zmianami liczebności nietoperzy w dotychczas obserwowanych siedliskach związanych ze zmianami klimatycznymi. Utrwalanymi mitami związanymi ze starymi badaniami literaturowymi oraz ich analizą i weryfikacją. Powiązaniem nietoperzy z dobową aktywnością owadów. Ale również wpływem coraz częstszego problemu zanieczyszczenia światłem na zachowaniami drapieżników, dla których nietoperze są pokarmem,

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z radiotelemetrycznymi badaniami nad „śpiewem godowym” nietoperzy i ich zmiennością. Nie obyło się również bez dyskusji o zagrożeniach jakie czyhają na te chronione ssaki podczas remontów prowadzonych w budynkach, ze strony pociągów oraz jak się okazuje… pułapek klejowych na owady.

Jak zwykle, odbyły się konkursy rozpoznawania nietoperzy oraz konkurs na najlepszy poster. Można było wziąć udział w warsztatach detektorowe firmy Wildlife Acoustics, która przekazała jeden z detektorów na poczet szczęśliwca, który go wylosował. Natomiast spragnieni zagranicznych wojaży mogli uczestniczyć w pokazie zdjęć z kolumbijskiej dżungli i tajlandzkich jaskiń.

Czas konferencji był też miejscem spotkań członków Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy.

Zdecydowana większość uczestników konferencji była po raz pierwszy na Górze św. Anny i z myślą o nich została zorganizowana piesza wycieczka po największych atrakcjach Pomnika Historii i Geoparku Krajowego.

Słowa uznania należą się Państwu Jabłońskim, za sprawą których konferencja odbyła się w naszym Parku. Przez trzy dni Góra św . Anny była najważniejszym chiropterologicznym ośrodkiem w Polsce.

Sponsorami wydarzenia byli: nadleśnictwa: Strzelce Opolskie, Kędzierzyn, Katowice, firmy: Chespa sp. z o.o., Ecotone Goc, Iliszko, Meisner sp.j. , Transannaberg Wiesiollek JM sp.j., oraz Powiat Strzelecki.

 

 

Boże Narodzenie to jedne z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych świąt. Wszyscy przygotowujemy się na radosne spotkanie z najbliższymi, przyozdabiamy domy i stwarzamy świąteczny nastrój. Niestety święta szybko mijają, a nasze ozdoby zazwyczaj trafiają do koszy na śmieci. W przypadku ozdób wykonanych z tworzyw sztucznych przyczyniamy się do generowania bardzo długo rozkładających się śmieci.

Ozdoby świąteczne dostępne w marketach handlowych można z powodzeniem zastąpić własnoręcznie wykonanymi dekoracjami z materiału roślinnego. Są równie piękne a przy tym pięknie pachną. Kilka świeżych gałązek jodły, świerka czy sosny sprawia, że dom pachnie świętami. Dodatkowo samodzielne wykonanie ozdób świątecznych daje radość i satysfakcję z tworzenie rzeczy pięknych oraz mile spędzony czas.

Na warsztaty zapraszamy w piątkowe popołudnie: 29 listopada do siedziby Parku Krajobrazowego „Góra św. Anny”.

Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem oraz załącznikiem „Przygotuj się do zajęć” – co znacznie usprawni pracę.

 

 

 

 

 

Do pobrania:

Regulamin i klauzula informacyjna

Przygotuj się do warsztatów

Plakat

 

 

 

poniedziałek, 28 październik 2019 11:03

Fakty i mity Góry Św. Anny

Z mitami dotyczącymi najwyższego wzniesienia w środkowej Opolszczyźnie rozprawił się dr hab. Adam Bodzioch, profesor Uniwersytetu Opolskiego, który wskazał na błędne  traktowanie wzgórza klasztornego jako stożka wulkanicznego.  Z dawnego wulkanu nie pozostało nic. Obecnie mamy jedynie dowody na jego istnienie w postaci odkrytego fragmentu  przewodu kominowego oraz jego ostańcowego charakteru w postaci wzniesienia, na którym posadowiony jest klasztor.

Profesor pokazał uczestnikom położenie geograficzne Opolszczyzny w różnych okresach geologicznych oraz przedstawił zmiany jakie zachodziły na tym terenie. Niezwykle ciekawie, przy pomocy rycin krajobrazów z poszczególnych epok, pokazał najważniejszych przedstawicieli fauny i flory mijających okresów. Opowiedział również o najnowszych odkryciach opolskich paleontologów m. in. o praprzodkach rekinów, które pływały na tym terenie.

Uczestnicy arcyciekawego wykładu dowiedzieli się gdzie przed milionami lat leżała Opolszczyzna i na jakiej głębokości falującego ówcześnie morza. Że tylko przypadek sprawił, że nie oderwała się od dzisiejszego obszaru Polski i nie zawędrowała do dzisiejszej Ameryki Południowej. A w okresie powstawania powszechnie występującego w naszej okolicy wapienia, leżała na rafie koralowej oddzielonej od dzisiejszej Nysy tonią, na dnie której leżały obecne Krapkowice.

W kolejnej prezentacji wyjaśnił jak i dlaczego powstał na tym terenie wulkan oraz co najważniejsze, w jaki sposób został zniszczony przez upływających czas i związane z tym przemiany geologiczne. Trzeba mieć świadomość, że 27 milionów lat temu miejsce, w którym obecnie leży Góra Św. Anny było niziną z 300 metrową warstwą osadów kredowych. I to na tej właśnie warstwie powstał stożek wulkaniczny. A ten nie dość, że się zapadł tworząc kalderę wulkaniczną to sprasował go lodowiec, który nadciągnął do nas z epoką lodowcową.

Po wykładzie uczestnicy mogli na własne oczy zobaczyć jakie historie kryją się za dziwnymi znakami zapisanymi w powszechnie występujących tu kamieniach, usypanych górkach czy w czeluści nieczynnego kamieniołomu. Na zakończenie osoby, które przyniosły ze sobą swoje geologiczne skarby mogły zweryfikować swoją wiedze pod okiem naukowca.

I właśnie zgromadzenie w jednym miejscu śladów historii Ziemi czyni Górę Św. Anny nie tylko opolską ale i ogólnopolską perełkę, którą zawsze warto odwiedzić.

 

 

poniedziałek, 14 październik 2019 10:04

Leśne stwory z szyszek

W piątek, w ramach obchodów Dnia Drzewa, spotkaliśmy się w siedzibie oddziału w Górze Św. Anny na spotkaniu edukacyjnym połączonym z warsztatami florystycznymi.

Po prezentacji na temat znaczenia drzewa jako siedliska zwierząt i grzybów, którą poprzedziło odczytanie lokalnych legend i pamiętników związanych z drzewami, przystąpiono do części warsztatowej.

Na niej, ze zgromadzonych i przygotowanych przez pracowników oddziału materiałów, zaczęły powstawać leśne cuda. Liście, szyszki, kasztany wraz z niewielką ilością kleju zaczęły mienić się kolorami i ożywać.

 

 

piątek, 11 październik 2019 10:36

Annogórski ekolog przyznany po raz 14

Terenowy Turniej Ekologiczny w Parku Krajobrazowym „Góra Św. Anny” to już wydarzenie z tradycją . Zadaniem uczestników – drużyn reprezentujących szkoły – jest pokonanie trasy turnieju i wykonanie zadań na poszczególnych przystankach kontrolnych.

Tegoroczny Turniej zaplanowano na 10 października. Był to dzień pełen niespodzianek. Wszystkie aplikacje pogodowe  wskazywały na piękny słoneczny dzień. Tymczasem za oknami lało. Uczniowie, nauczyciele i organizatorzy z coraz większym niepokojem spoglądali na powiększające się kałuże. Kiedy już zdawało się, że deszczowe chmury zawisły na dobre nad Górą Św. Anny, niespodziewanie deszcz przestał padać i z za chmur wyszło słońce.

Uczestnicy z opóźnieniem i radością wyruszyli na nieco zmienioną i skróconą trasę.

Zwycięzcami  Terenowego Turnieju Ekologicznego 2019 została drużyna  PSP w Januszkowicach, drugie miejsce zajęli reprezentanci PSP nr 1 w Zdzieszowicach, trzecie – PSP nr 2 w Zdzieszowicach.

Serdecznie gratulujemy

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, nauczycielom za przygotowanie uczniów do turnieju, „przystankowym” – za przygotowanie punktów kontrolnych, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Strzelce Opolskie za objęcie Turnieju Honorowym Patronatem i ufundowanie poczęstunku, Burmistrzowi Gminy Leśnica za dofinansowanie poczęstunku oraz WFOŚiGW w Opolu za sfinansowanie nagród dla uczestników.

środa, 02 październik 2019 11:30

Co z tym wulkanem?

Bardzo często w wielu przewodnikach opisujących nasz Park pisze się o tym, że Góra św. Anny jest położona na stożku wulkanicznym. Patrząc na Górę z różnych stron można faktycznie uznać jej stożkowaty kształt za wygasły wulkan. Jest to jednak oczywisty błąd, albo co najmniej niedopowiedzenie. Faktycznie ok. 27 mln lat temu miała tu miejsce potężna erupcja wulkanu zaliczanego do stratowulkanu, lecz o stożku nie może być mowy, ponieważ po opróżnieniu komory magmowej stożek zapadł się, a potem jego krawędzie zostały zniszczone przez nasuwające się tu lodowce. Obecnie możemy jedynie mówić o pozostałościach dawnego komina wulkanicznego oraz o produktach tej erupcji.

W takim razie dlaczego akurat tutaj wybuchł wulkan, skąd wiemy jaki charakter miała wydobywająca się lawa, jak wyglądały erupcje. Na te pytania i wiele innych uzyskacie Państwo odpowiedź na naszym sobotnim spotkaniu, na które serdecznie zapraszamy.

Pan dr hab. Adam Bodzioch opowie i wyjaśni wszystkim zainteresowanym skomplikowaną budowę Góry Św. Anny, pomoże w określeniu skamieniałości, które przyniesiecie ze sobą i zabierze Was na wycieczkę po wybranych geostanowiskach. Dowiecie się Państwo również wiele ciekawych informacji o opolskim triasie.

 

 

 

 

 

Pamiętajcie jednak o przeczytaniu regulaminu, gdyż tam znajdują się najważniejsze informacje dla uczestników

 

Regulamin i klauzula informacyjna

Plakat

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by