Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

wtorek, 14 wrzesień 2010 17:52

"Annogórski Ekolog 2010"

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jak w ubiegłych latach tak i w tym roku na terenie Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” został rozegrany, już po raz piąty Terenowy Turniej Ekologiczny „Annogórski Ekolog”. Jest to wyjątkowa impreza, podczas której uczniowie tworząc trzyosobowe drużyny uczą się współdziałania w grupie i odpowiedzialności, a zdobyte umiejętności w szkole przenoszą na naturalny grunt. Niejako na żywo muszą zmierzyć się z wieloma zadaniami, niejednokrotnie opartymi nie tylko o zdobytą wiedzę ale i logiczne myślenie oraz kojarzenie faktów. Dodatkowo poprzez przejście wyznaczoną trasą uczestnicy poznają najpiękniejsze zakątki Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" i uczą się czerpać przyjemność z aktywnego spędzania czasu na łonie natury.

W Turnieju wzięło udział 30-cioro uczniów z klas V i VI szkół podstawowych:
PSP w Kalinowicach: Beata Adamska, Dominik Nieszwiec i Patryk Niepala, opiekun: P. Jarosław Kałuski, osoba przygotowująca uczniów do konkursu: P. Anna Stasińska
PSP w Leśnicy: Hanna Plachetka, Dominik Charczenko, Miłosz Browarski; opiekun i jednocześnie osoba przygotowująca do turnieju: P. Beata Lissok
PSP w Olszowej: Mateusz Lechowicz, Damian Ogaza i Łukasz Michalski wraz z P. Julita Olbrych
PSP w Raszowej: Szymon Biliński, Piotr Paczkowski, Bartłomiej Zieliński; opiekun: P. Monika Tomanek-Paczkowska, osoby przygotowujące uczniów: P. Iwona Pawlus i P. Karol Wołyński
PSP nr 2 w Strzelcach Opolskich: Damian Czempiel, Paweł Stachurski, Jakub Kwaśniak oraz P. Małgorzata Tułodziecka
PSP w Zalesiu Śląskim: Łukasz Kocur, Łukasz Skoroszewski, Patryk Korczyński wraz z P. Tatianą Florek

PSP nr 1 w Zdzieszowicach: Maciej Babkin, Grzegorz Kielesiński, Kacper Cop oraz P. Wiesław Walendzik
PSP nr 2 w Zdzieszowicach: Paulina Oleśniewicz, Szymon Gasz i Paweł Bielka z P. Katarzyną Lipiec
PSP nr 3 w Zdzieszowicach: Magdalena Łania, Magdalena Filusz i Natalia Dylewska wraz z P. Joanną Jabłońską
PSP w Żyrowej: Katarzyna Kuhnert, Marcin Kazik i Jan Michalik, opiekun: P. Krystyna Glabas, osoba przygotowująca uczniów: P. Joanna Jabłońska
Dzień był ciepły i słoneczny. Trasa rajdu wiodła przez malownicze tereny okolic Czarnocina. Przemierzając ten obszar można było zachwycić się krajobrazem pofałdowanych pól i łąk, a także pięknem tamtejszych lasów. Widoki wąwozów krasowych oraz przejście przez rezerwat „Boże Oko” dodatkowo ubogacały uczestnikom wędrówkę.
W czasie trwania rajdu uczniowie mieli za zadanie nie tylko trzymać się wyznaczonej trasy, ale też zdobyć jak największą ilość punktów na siedmiu wyznaczonych wzdłuż trasy przystankach. Odpowiadali oni na pytania i rozwiązywali zadania z zakresu ochrony przyrody, znajomości roślin runa leśnego, leśnych gatunków drzew i krzewów, a także zwierząt łownych, ptaków i owadów. Oprócz przyrody ożywionej były też pytania z geologii, sprawdzana była również umiejętność posługiwania się mapą i kompasem. A uczniów „maglowały” z tej wiedzy następujące osoby: P. Beata Wielgosik i P. Elżbieta Ozimowska z Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny”, P. Agata Wójcik, P. Dariusz Krzysztofowicz i P. Lothar Mróz z Nadleśnictwa Strzelce Opolskie, P. Grzegorz Racheniuk i P. Michał Stelmaszyk ze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, P. Ryszard Mydło i P. Janusz Husak z Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” oraz Panowie: Piotr Zabłocki i Michał Wolny z Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego.

Po ukończonym rajdzie na wszystkich uczestników i gości czekały ciepłe kiełbaski z ogniska, kawa i herbata. Zakończenie finału odbyło się w gospodarstwie agroturystycznym „Na Granicy” Państwa Krystyny i Janusza Wnuk.
W końcu nadeszła długo oczekiwania chwila ogłoszenia wyników i wręczenia nagród, które ufundowane zostały przez Burmistrza Leśnicy P. Łukasza Jastrzembskiego oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Strzelce Opolskie P. Ryszarda Milera. Nikt nie wyszedł bez nagrody, jednakże zaszczytny tytuł „Annogórskiego Ekologa 2010” mogła otrzymać tylko jedna z drużyn.

Oto wyniki:
I miejsce zdobyła i tytuł „Annogórskiego Ekologa” otrzymała:
PSP nr 3 w Zdzieszowicach reprezentowana przez Magdalenę Łanię, Magdalenę Filusz i Natalię Dylewską
II miejsce:
PSP nr 2 w Zdzieszowicach w składzie: Paulina Oleśniewicz, Szymon Gasz i Paweł Bielka

III miejsce:
PSP nr 1 w Zdzieszowicach zjednoczonymi siłami Macieja Babkina, Grzegorza Kielesińskiego i Kacpra Cop
Można powiedzieć, że tegoroczny turniej został zdominowany przez silną ekipę zdzieszowiczan. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Wszystkich zapraszamy do ponownego wzięcia udziału w Terenowym Turnieju Ekologicznym w przyszłym roku.

Czytany 2493 razy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by