Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

poniedziałek, 21 czerwiec 2010 17:46

Rajd Przedszkolaka

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Po udanej, pierwszej edycji rajdu w zeszłym roku, dnia 16 czerwca b.r. odbył się drugi Rajd Przedszkolaka, zorganizowany przez Dyrekcję Publicznego Przedszkola w Zalesiu Śląskim – Panią Barbarę Strużynę, przy współudziale Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych Oddziału w Górze św. Anny – Pani Beaty Wielgosik i Elżbiety Ozimowskiej.
W rajdzie podobnie jak w zeszłym roku wzięły udział maluchy z przedszkoli gminy Leśnica:
- Publiczne Przedszkole w Leśnicy wraz ze swoimi oddziałami w Kadłubcu i Dolnej
- Publiczne Przedszkole w Raszowej i jego oddział w Łąkach Kozielskich
- Publiczne Przedszkole w Zalesiu Śląskim z Oddziałem w Lichyni
W sumie w rajdzie udział wzięło około 60 dzieci.
Rozpoczęcie odbyło się na łące w Porębie, przy wejściu na kalwarię. Swoja obecnością zaszczycił nas Burmistrz Leśnicy – Łukasz Jastrzembski, który aby dzieci nie opadły z sił w czasie wędrówki, przygotował dla nich drobne słodkości i kilka ciepłych słów na rozgrzanie atmosfery.

Przedszkolaki zostały podzielone na trzy grupy i rajd ruszył. Po drodze przewidzianych było kilka przystanków:
Pierwszy z nich prowadziła Pani Beata Wielgosik, opowiadając w ciekawy, acz prosty sposób małym urwisom jak to Antoni Gaszyna na swoim rumaku wpadł do pałacu na uroczystość urodzinową swego ojca, robiąc przy tym dużo zamieszania i wzbudzając ogólne przerażenie wśród gości, oraz o innych ciekawych historiach związanych z rodem Gaszynów i kalwarią na Górze Św. Anny.
Na drugim przystanku dzieci mogły nieco odpocząć intelektualnie. Była tam przygotowana zabawa z chustą animacyjną, która polegała na tym, że dzieci trzymając za krawędzie okrągłej chusty (o średnicy ok. 3 m), pośrodku której znajdował się mały otwór, musiały tak nią manewrować w dół i w górę, aby wrzucona na chustę piłka trafiła do dziury. Ileż było zaangażowania i walki zanim piłka znalazła się we właściwym miejscu, i ile radości, gdy już cel został osiągnięty… Po wykonanym zadaniu Pani Ela na zakończenie opowiedziała legendę o małych stworzeniach - karłach, które niegdyś zamieszkiwały tereny nad Odrą, ale gdy pojawili się tam ludzie, przeprowadziły się w okolice Góry Św. Anny i jak wieść niesie, czasami pokazują się dzieciom o czystych sercach, które nigdy nie skrzywdziły żadnego zwierzęcia, i nie zniszczyły żadnej rośliny.
Dalsza trasa wiodła na plac rajski i do bazyliki św. Anny, gdzie pracownice parku krajobrazowego zapoznały maluchów z kultem i figurką św. Anny Samotrzeciej, z ciekawszymi fragmentami z historii kościoła i przybycia franciszkanów na Górę na podstawie zdobiącej ołtarz nastawy odlanej z brązu, w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej.
Przedszkolaki zwiedziły także wystawę misyjną zorganizowaną przez franciszkanów.

Po zaliczeniu wszystkich punktów programu przewidzianych na ten dzień, dzieci wraz z opiekunami udały się pod Dom Pielgrzyma, gdzie zostały ugoszczone napojami i frytkami. Na zakończenie rozdane zostały dyplomy i drobne upominki dla dzieci oraz statuetki dla przedszkoli z podziękowaniami za udział w rajdzie i jego współorganizacji.
Rajd rozpoczął się, trwał i zakończył przy miłej i ciepłej atmosferze, w czym pomagało także przyświecające bardzo ładnie słoneczko. Takiej pogody i humorów życzymy sobie i wszystkim uczestnikom na przyszłorocznym rajdzie, na który zapraszamy już dziś.

Czytany 2201 razy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by