Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

poniedziałek, 12 październik 2009 08:52

Terenowy Turniej Ekologiczny

Oceń ten artykuł
(1 głos)

29 września został rozstrzygnięty finał Terenowego Turnieju Ekologicznego. Tytuł "Annogórski Ekolog 2009" i puchar Burmistrza Leśnicy otrzymała Publiczna Szkoła Podstawowa im. Władysława Sikorskiego nr 3 w Zdzieszowicach (69,0 pkt). Zwycięską szkołę reprezentowali: Anna Szwinge, Magdalena Filusz i Arkadiusz Olszewski. Przygotowała ich pani Joanna Jabłońska, a opiekunem była pani Krystyna Glabas. Drużyna Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Rosponda w Żyrowej w składzie: Klaudia Grabisch, Mateusz Leżoch i Mariusz Jedliński (opiekun: Joanna Jabłońska) przegrała zaledwie o 0,5 pkt. w walce o pierwsze miejsce. III miejsce zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa im. Artura Gadzińskiego nr 2 w Zdzieszowicach (67,5 pkt.) w składzie: Paulina Oleśniewicz, Kinga Kossakowska i Marek Lebok a przygotowała ich pani Katarzyna Lipiec.

 

Od połowy września na Opolszczyźnie panowała ładna, ciepła i słoneczna pogoda, w sam raz na popołudniowe spacery i piesze wędrówki. Niestety na wyznaczony dzień Terenowego Turnieju Ekologicznego czyli wtorek 29 września b.r. prognozy nie brzmiały już tak korzystnie, a w górach podobno spaść miał pierwszy śnieg... W Górze św. Anny natomiast jeszcze przed rozpoczęciem turnieju zaczął padać delikatny deszcz, nie poddaliśmy się jednak tej mżawce w nadziei, że popada i przejdzie - postanowiliśmy nie przekładać terminu Turnieju.
Tegoroczny Terenowy Turniej Ekologiczny odbył się prawie miesiąc wcześniej niż poprzedniego roku. Pomimo tak niekorzystnego dla wielu nauczycieli wrześniowego terminu, zmobilizowali siebie i swych najgorliwszych uczniów i przybyli na kolejną IV już edycję Turnieju.
Do siedziby Parku Krajobrazowego w Górze św. Anny zjechało 11 trzyosobowych drużyn wraz z opiekunami, ze szkół podstawowych leżących na terenie i w pobliżu Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny":

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Franciszka Myśliwca w Izbicku, reprezentowana przez uczniów w składzie: Małgorzata Kapica, Fabian Morawiec i Oliver Czech. Pod opieką pani Małgorzaty Lipok
PSP w Kalinowicach:
Dominika Messeli, Żaneta Sawczuk i Łukasz Niepala. Pod opieką pani Anny Stasińskiej
PSP im. Powstańców śląskich w Lesnicy:
Adam Kolender, Marcel Socha i Przemysław Szymczak. Pod opieką pani Hanny Kruczek
PSP im. Tadeusza Kościuszki w Olszowej:
Karolina Fogel, Paweł Matuszek i Mateusz Wilczek. Pod opieką pana Grzegorza Matuszka
SP w Raszowej:
Piotr Paczkowski, Szymon Biliński i Bartłomiej Zieliński. Pod opieką pana Karola Wołyńskiego
PSP im. Kazimierza Malczewskiego nr 2 w Strzelcach Opolskich:
Maciej Bania, Damian Czempiel i Paweł Stachurski. Pod opieką pani Małgorzaty Tułodzieckiej
PSP im. Józefa Wilkowskiego w Zalesiu Śląskim:
Nikol Bryłka, Natalia Hadrian i Jessica Baran. Pod opieką pani Marii Pientki
PSP im. Janusza Korczaka nr 1 w Zdzieszowicach:
Maciej Babkin, Michał Gasz i Paweł Wrotny. Pod opieką pana Wiesława Walendzika
PSP im. Artura Gadzińskiego nr 2 w Zdzieszowicach:
Marek Lebok, Paulina Oleśniewicz i Kinga Kossakowska. Pod opieką pani Katarzyny Lipiec
PSP im. Władysława Sikorskiego nr 3 w Zdzieszowicach:
Anna Szwinge, Magdalena Filusz i Arkadiusz Olszewski. Pod opieką pani Krystyny Glabas
PSP im. Stanisława Rosponda w Żyrowej:
Klaudia Grabisch, Mateusz Leżoch i Mariusz Jedliński. Pod opieką pani Joanny Jabłońskiej
Organizatorami turnieju tak jak w ubiegłym roku byli:
- Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych - oddział w Górze św. Anny
- Urząd Miejski w Leśnicy
- Nadleśnictwo Strzelce Opolskie
- Muzeum Śląska Opolskiego (Dział Przyrody, Muzeum Czynu Powstańczego)

Impreza rozpoczęła się w siedzibie Parku Krajobrazowego "Góra św. Anny" o godzinie 9.00. Pani Beata Wielgosik - główny specjalista d.s. ochrony przyrody w parku krajobrazowym - w kilku ciepłych słowach przywitała wszystkich przybyłych, uczestników i nauczycieli, przedstawiła osoby stojące na poszczególnych przystankach. Po krótkim, ale skutecznie rozładowującym napięcie wprowadzeniu pani Beaty głos przejęła pani Elżbieta Ozimowska, która omówiła sprawy związane z przebiegiem samego turnieju. Po czym każda trzyosobowa drużyna drogą losowania otrzymała opiekuna i numer oznaczający kolejność wyjścia w teren.

Trasa wiodła od siedziby Parku Krajobrazowego, najpierw wybrukowaną drogą i lasem, następnie obok Pomnika Czynu Powstańczego, przez annogórską buczynę i rezerwat geologiczny, częściowo także wzdłuż 300-letniej kalwarii, aż do Muzeum Czynu Powstańczego. Na wyznaczonym szlaku porozrzucanych było 8 przystanków, na których sprawdzano wiedzę i umiejętności każdej z drużyn. Tematyka zadań była podobna jak w ubiegłym roku i opierała się na znajomości roślin runa leśnego, drzew i zwierząt łownych, ptaków i bezkręgowców, oceniano także umiejętność posługiwania się mapą i znajomość pierwszej pomocy.

Osobami, które stały na poszczególnych przystankach i oceniały zawodników byli:

pani pielęgniarka szkolna - Anna Gurgul-Zamszyn
pan Ireneusz Hebda - Dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych
pan Dariusz Krzysztofowicz - Nadleśnictwo Strzelce Opolskie
pan Lothar Mróz - Nadleśnictwo Strzelce Opolskie
pani Elżbieta Ozimowska - specjalista d.s. edukacji w Parku Krajobrazowym "Góra Św. Anny"
pani Agnieszka Wojewódzka - studentka III roku ochrony środowiska na Uniwersytecie Opolskim oraz stażystka w Parku Krajobrazowym "Góra Św. Anny"
pan Michał Wolny - pracownik Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego
pan Piotr Zabłocki - kierownik Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego
Zakończenie turnieju miało miejsce w Muzeum Czynu Powstańczego około godziny 13.30. Po przeliczeniu wszystkich punktów okazało się, że różnice w punktacji były niewielkie i już zaledwie jeden punkt mógł przesądzić o zajętym miejscu. Uroczystego odczytania wyników dokonał Dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych - pan Ireneusz Hebda i pani Elżbieta Ozimowska z Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny".

OTO NASI ZWYCIĘZCY:

I miejsce i zaszczytny tytuł: "Annogórski Ekolog 2009" otrzymała drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Sikorskiego nr 3 w Zdzieszowicach, którą reprezentowali: Anna Szwinge, Magdalena Filusz i Arkadiusz Olszewski
II miejsce zdobyli: Klaudia Grabisch, Mateusz Leżoch i Mariusz Jedliński - uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Rosponda w Żyrowej
III miejsce przypadło zespołowi z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Artura Gadzińskiego nr. 2 w Zdzieszowicach w składzie: Paulina Oleśniewicz, Kinga Kossakowska i Marek Lebok
Nagrody wręczali główni ich sponsorzy, a mianowicie: pani Anna Wyschka - Burmistrz Leśnicy (Osoba Pełniąca funkcję Burmistrza), pan Ryszard Miler - Nadleśniczy Nadleśnictwa Strzelce Opolskie, a także pani Grażyna Przyłucka z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.
Nagrodami głównymi były: lornetki, busole i kubki termiczne oraz dla zwycięskiej drużyny puchar "Annogórskiego Ekologa 2009". Pozostali uczestnicy otrzymali zestawy Domino-Mikaido, przewodniki po opolskich parkach krajobrazowych i książeczki z serii Mój pierwszy przewodnik: "Jaki to kwiat?", "Jakie to drzewo?" lub "Jakie to zwierzę?"
Upominki otrzymali także nauczyciele-opiekunowie wszystkich walczących drużyn.

Z powodu pogody niemożliwe było rozpalenie kończącego cały Turniej ogniska, dlatego po wręczeniu nagród na uczestników czekały już gotowe, gorące kiełbaski prosto z kuchni Domu Pielgrzyma, gdzie zostały smakowicie upieczone. Wszyscy nasycili się po wysiłku zarówno umysłowym jak i fizycznym, szczególnie, że Turniej przebiegał w niesprzyjającej pogodzie, i powoli rozjechali się do swoich szkół i domów.

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych pragnie podziękować wszystkim nauczycielom, którzy z roku na rok przygotowują uczniów i biorą udział w Turnieju. Szczególnie podziękowania składamy też sponsorom nagród, współorganizatorom oraz wszystkim innym osobom zaangażowanym w sprawny przebieg finału tegorocznego Terenowego Turnieju Ekologicznego.
Pogoda w tym roku co prawda nie dopisała, ale wszyscy dzielnie walczyli z zadaniami i nie straszny był naszym zawodnikom lejący się z nieba deszcz. Życzmy jednak sobie w przyszłym roku bezchmurnego nieba i jeszcze lepszej zabawy!!!

Czytany 2709 razy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by