Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

wtorek, 03 czerwiec 2008 21:30

Ważna uroczystość w Oleszce

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W sobotę 7 czerwca b.r w Oleszce obok tamtejszej kaplicy, odbędzie się uroczyste nadanie proporca i imienia bohatera kadeta Karola Chodkiewicza, 7 Wołczyńskiej Drużynie Harcerzy „Flammae”. W czasie uroczystości zostanie odsłonięta tablica informacyjna, na której będą umieszczone informacje na temat bohaterskiej śmierci Karola Chodkiewicza, który zginął nieopodal Oleszki.

 

„Orle z hetmańskiego gniazda”

kadet. Karol Chodkiewicz

Przyszedł na świat 26.09.1904r w majątku rodzinnym Strzelczyńce, położonym niedaleko Niemirowa na Podolu. Pochodził ze szlacheckiego rodu Chodkiewiczów, był potomkiem słynnego hetmana Jana Karola Chodkiewicza (1560-1621), który rozgromił Szwedów 27 września 1605 pod Kircholmem. Młody Karol miał doskonały wzór do naśladowania. W jego żyłach płynęła bohaterska krew, która torowała mu drogę ku wielkiemu patriotyzmowi.

Żył w czasach, kiedy rodził się ruch harcerski, do którego lgnęło wielu młodych ludzi takich jak on, działał w drużynie harcerskiej w Żytomierzu.W wieku 13 lat wstępuje do gimnazjum w Żytomierzu, gdzie następnie kontynuuje naukę w Krakowskim Korpusie Kadetów, przeniesionego w 1921r, do Lwowa.Okres przemian związanych z odrodzeniem państwa polskiego, wzbudzał w społeczeństwie radośći patriotyczne nadzieje na lepsze jutro.W 1921r. jeszcze nie wszyscy mogli cieszyć się upragnioną wolnością. Na Śląsku trwały jeszcze powstania, w których to Polacy mieszkający na terenie Śląska zapragnęli by Górny Śląsk był w wolnej Polsce.
3 maja 1921r, wybucha III Powstanie Śląskie. Na wieść o nim w nocy z 9 na 10 maja 47-osobowa grupa kadetów 1 Kompanii 1 Korpusu wbrew rozkazom dowództwa, opuszcza Lwów, by wziąć udział w walkach III Powstania Śląskiego. Tylko 25 z nich zdołało dotrzeć na Górny Śląsk, resztę odstawiono do granicy Rzeczypospolitej Polskiej( łącznie podczas III Powstania Śląskiego walczyło ok. 118 kadetów- ochotników, którzy bohatersko walczyli w imię wolnej polski, większość z nich dotarła do granic Śląska po 9 maja).
Wśród niepokornych kadetów był również Karol Chodkiewicz, który służył w pułku pszczyńskim Franciszka Rataja, broniącego w dniu 21 maja 1921r grzbietu Masywu Chełmskiego na linii Ligota Dolna – Oleszka – Żyrowa. Był w nim zwiadowcą.
W czasie obrony wzgórza nieopodal Oleszki, w wieku 16 lat i 7 miesięcy, zostaje ugodzony kulą nieprzyjaciela, ranny zostaje przewieziony do szpitala w Gogolinie. Podczas podróży do szpitala kapral Chodkiewicz umiera, jego ciało zostaje przewiezione do kostnicy w Jesionej.Zostaje pochowany 25.05 1921. na cmentarzu parafialnym w Jesionej. Ówczesny proboszcz parafii ks. Bruno Wodarz w księdze zgonów zapisuje:

„Kadet Graf(hrabia) Carl Chodkiewicz

ur. 20.09.1904r. w miejscowości Kanawa na Podolu, pow. Bracław

zm. 21.05. 1921r. w Oleszce.”

5 lipca na polecenie matki Karola, zostaje przeprowadzona ekshumacja zwłok, które zostają przewiezione do Krakowa, gdzie na cmentarzu Rakowieckim zostaje pochowany w rodzinnym grobowcu przy udziale plutonu lwowskich kadetów i kompanii Wojska Polskiego.

Młody bohater, który zginął z dala od swego domu, walcząc i ginąc w imię polskości śląska zostaje pośmiertnie odznaczony Orderem Virtuti Militari klasy V oraz Śląską Wstęgą Waleczności i Zasługi klasy I.

Program uroczystości: Orle z hetmańskiego gniazda” – nadanie proporca i imienia bohatera kadeta Karola Chodkiewicza 7 WDH „FLAMMAE” – 7 czerwca 2008r. o godz. 16, przy kościele w Oleszce /gm.Zdzieszowice/

1.Powitanie zaproszonych gości.
2.Nabożeństwo w intencji Powstańców Śląskich poległych w walkach.
3.Odsłonięcie i poświęcenie tablicy informacyjnej, dotyczącej kadeta Karola Chodkiewicza, poległ w walkach III Powstania Śląskiego w dniu
21.05.1921 pod Oleszką.
4.Nadanie imienia i proporca 7 Wołczyńskiej Drużynie Harcerzy „Flammae”.
5.Wykład okolicznościowy prof. Franciszek Marek.
6.Przejście na miejsce tragicznej śmierci kadeta Karola Chodkiewicza.
7.Poświęcenie krzyża i kamienia w miejscu śmierci.
8.Apel poległych i zapalenie symbolicznego znicza.
9.Ognisko harcerskie połączone z gawędą historyczną

 

Czytany 2353 razy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by