Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

piątek, 14 styczeń 2022 08:15

Rok 2022 - Rokiem Botaniki

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jesteśmy całkowicie zależni od roślin!

Przede wszystkim dzięki procesowi fotosyntezy zachodzącej w zielonych liściach roślin z udziałem światła słonecznego powstaje tlen - niezbędny do życia wszystkich mieszkańców powierzchni ziemi.

Warto przez chwilę zastanowić się jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają rośliny.

Budzimy się rano w domu, do którego wybudowania potrzebne było drewno (chociażby więźba). Dom wyposażony jest w meble wykonane z drewna. Zakładamy koszulkę i dżinsy uszyte z bawełnianej tkaniny. Zaparzamy kawę lub herbatę, zjadamy kanapkę lub owsiankę i wyjeżdżamy do pracy. Jedziemy samochodem, którego opony wykonano min. z kauczuku naturalnego pozyskiwanego z figowców lub kauczukowców. Samochód napędzany jest paliwem powstałym w wyniku biochemicznych oraz termicznych przeobrażeń materii organicznej, m.in. szczątków roślinnych. Na ból głowy zażywamy aspirynę czyli kwas acetylosalicylowy – wyizolowany z kory wierzby. Co ciekawe, środek ten stosowano już ok. 1500 lat przed naszą erą. Przez setki lat dla zbicia gorączki wykorzystywano korę wierzby.  W XIX wieku wyizolowano substancję czynną - kwas salicylowy i rozpoczęto produkcję specyfiku pod nazwą aspiryna.

Rośliny dostarczają nam tlen i pożywienie. Są szeroko stosowane w przemyśle, budownictwie i rolnictwie. Dzięki nim mamy lekarstwa, włókna, drewno, papier, paliwa, barwniki, żywice, olejki eteryczne, kauczuk. Rośliny wpływają na nasze środowisko życia, na warunki klimatyczne, zmniejszają zanieczyszczenie powietrza i hałas. Kształtują walory estetyczne i krajobrazowe.

Gdyby w przyrodzie nie było roślin, nie byłoby zwierząt ani samego człowieka. Większość roślin, które obecnie dostarczają żywności, pochodzi od dzikich roślin. To właśnie one – rośliny dziko rosnące - są  najcenniejsze.

W dobie szybko zmieniających się warunków klimatycznych może się okazać, że rośliny obecnie uprawiane nie są dość odporne aby przetrwać i wydawać zadawalający plon. Potrzebne będą nowe odmiany radzące sobie w trudnych warunkach.

Obecnie dzikie gatunki pokrewne roślinom jadalnym są uznawane jako rezerwa genowa dla wyhodowania nowych odpornych odmian.

„Dzisiaj wiedza o środowisku naturalnym, świecie roślin, jego zmianach i wpływie na naszą przyszłość nabiera fundamentalnego znaczenia” – czytamy w uchwale ustanawiającej rok 2022 Rokiem Botaniki.

Rok Botaniki został ustanowiony przez Senat w 100-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Botanicznego.

Czytany 342 razy Ostatnio zmieniany piątek, 14 styczeń 2022 08:29

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by