Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

wtorek, 21 grudzień 2021 13:20

Warsztaty Bożonarodzeniowe w Górze św. Anny - relacja

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ubiegłym tygodniu odbyły się bożonarodzeniowe warsztaty florystyczne w Parku Krajobrazowym „Góra Św. Anny”. Ze względu na duże zainteresowanie zajęcia odbyły się w dwóch terminach. W tym roku uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonali wianek z igliwia, a następnie przyozdobili je naturalnymi materiałami dekoracyjnymi.  Do tego celu wykorzystali wysuszone szyszki, gałęzie, owoce, nasiona, kwiatostany roślin i ozdoby z gliny.

Co roku zachęcamy do samodzielnego wykonania świątecznych stroików i ozdób z materiałów naturalnych. Uczestnicy warsztatów uczą się podstawowych technik tworzenia dekoracji florystycznych a przy okazji poznają rodzimą florę, bowiem materiałem do tworzenia dekoracji są fragmenty drzew i krzewów rosnących w naszym otoczeniu - gałęzie, owoce, kora. Uczymy jak pozyskiwać taki materiał bez szkody dla środowiska, nie łamiąc przepisów prawnych wynikających z ustawy o ochronie przyrody i ustawy o lasach.

Celem warsztatów jest również zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia środowiska plastikowymi śmieciami. Większość ozdób dostępnych w marketach handlowych wykonana jest z tworzyw sztucznych. Znaczna ich część po świętach trafia do kosza na śmieci. Decydując się na dekoracje wykonane z materiału roślinnego przyczyniamy się do poprawy stanu środowiska. Podstawowym materiałem do wykonania dekoracji świątecznych jest igliwie – gałązki świerka, sosny, jodły, które cenimy za wspaniały zapach.

Wianek można wykorzystać na wiele sposobów. Przyozdobiony wianek można zawiesić na drzwi albo wykorzystać jako ozdoba świątecznego stołu. Wianek z igliwia ma swoje znaczenie. Kształt wieńca, czyli krąg symbolizuje wieczność Boga, który nie ma początku ani końca. Zielone gałązki świerka, jodły, sosny stanowią symbol nieśmiertelności. Wianek zawieszony na drzwi ma oznaczać zaproszenie do środka. Zielony wianek stanowi też podstawę tradycyjnego wianka adwentowego. Zwyczaj ich robienia pochodzi z XIX wieku i przywędrowała do nas z Niemiec. Ciekawostką jest, że w tradycyjnie wykonanym wieńcu adwentowym podstawę kształtu stanowiły związane w koło pędy buczyny, na których opierano gałęzie drzew iglastych lub liściastych.

Warsztatom towarzyszyła szczególna atmosfera, radosny nastrój  i rozmowy o przygotowaniach do świąt. Wykonane prace uczestnicy zabrali do swoich domów.

Zdjęcia dostępne po kliknięciu CZYTAJ DALEJ...

Czytany 300 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 21 grudzień 2021 13:40

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by