Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

piątek, 26 listopad 2021 12:20

Nowa ścieżka przyrodniczo-edukacyjna w Parku Krajobrazowym „Góra Św. Anny”.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dnia 24 listopada 2021 r. odbyło się oficjalne otwarcie nowej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej na terenie Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" o nazwie "Czarnocińskie buczyny". Nazwa wzięła się od porastających okoliczny teren lasów bukowch, bardzo cennych przyrodniczo siedlisk, oraz od nazwy miejscowości, wokół której ścieżka zatacza pętlę.

Otwarcia ścieżki dokonała Marszałek Województwa Opolskiego - Zuzanna Donath-Kasiura, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - Alicja Majewska, Z-ca Burmistrza Leśnicy - Andrzej Iwanowski , Dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych - Ireneusz Hebda, leśniczy leśnictwa Klucz Janina Radecka-Giemza, sołtys Czarnocina - Izabela Lizoń oraz Beata Wielgosik - kierownik Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny”. Po oficjalnym "przecięciu wstęgi" czyli przepiłowaniu symbolicznej, choć solidnej gałęzi bukowej, wszyscy zostali zaproszenie do przejścia 2-kilometrowym fragmentem ścieżki z Czarnocina do parkingu leśnego w Olszowej. Po drodze pracownicy Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny": Beata Wielgosik, Tomasz Biwo i Elżbieta Kuźnicka oraz leśniczy leśnictwa Klucz - Janina Radecka-Giemza, zatrzymując się przy tablicach edukacyjnych, opowiedzieli o historii kapliczki "Boże Oko", mniej znanych mieszkańcach i na co dzień niedostrzegalnych, a bardzo ważnych elementach przyrodniczych lasów, o samym buku jako gatunku - głównym bohaterze tematu przewodniego oraz o pracy przy bukowych odnowieniach naturalnych i "sztucznych". Część terenowa zakończyła się na parkingu leśnym w Olszowej.

W drugiej części spotkania, odbywającego się w Gospodzie "Pod Złotym Rogiem" Olszowej, nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursu „Magia kuchennych Ogrodów”. Pani Marszałek Zuzanna Donath - Kasiura i Członek Zarządu Antoni Konopka wręczyli dyplomy i nagrody, m.in. Pani Ewie Poślińskiej z Dobrzenia Wielkiego za pracę pn. „Ogród Malutki” oraz Pani Marii Grzegorzek z Jarnołtówka (III miejsce) za film „Ogród Opawski”.

W uroczystości wzięli udział liczni zaproszeni goście tj. pracownicy lokalnych samorządów, dyrektorzy i nauczyciele okolicznych szkół, pracownicy Nadleśnictwa Strzelce Opolskie, przyrodnicy z Muzeum Śląska Opolskiego i pracownicy Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych. Uczestnicy przeszli fragmentem ścieżki i zapoznali się z jej miejscowymi walorami.

Mamy nadzieję, że powstanie ścieżki edukacyjnej we wschodniej części Parku uatrakcyjni ten teren, uczyni go przyjaźniejszym dla turysty, ale przede wszystkim poszerzy wiedzę dotyczącą tutejszej przyrody, krajobrazu i historii oraz wzbudzi podziw nad cząstką tej "małej ojczyzny", w myśl powiedzenia: "cudze chwalicie, swego nie znacie", przybliżając wspomniane tematy poprzez ciekawą grafikę i teksty umieszczone na kilkunastu tablicach przystankowych ustawionych wzdłuż całego przebiegu ścieżki. Trasa została wytyczona w możliwie jak najkorzystniejszy sposób dla jego przyszłych użytkowników. Dużym atutem jest wspomniana już pętla. Wędrówkę można rozpocząć zarówno w oficjalnym miejscu jakim jest parking leśny w Olszowej jak i w Czarnocinie, przy wejściu do kapliczki Boże Oko. Długość ścieżki to ok. 10 km, ale można podzielić ją na dwie części. Kierując się od Czarnocina na wschód przejdziemy fragmentem związanym z rezerwatem "Boże Oko", idąc od wsi na zachód - z rezerwatem "Grafik". W obu przypadkach możliwy jest łatwy powrót do miejsca początkowego ulicą Wiejską w Czarnocinie.

Ścieżka znakowana jest w terenie białymi kwadratami o boku 10 cm z zieloną przekątną. Na ścieżce „Czarnocińskie buczyny” ustawiono 3 mapy i 13 tablic edukacyjnych, z czego 10 dotyczy aspektów przyrodniczych i krajobrazowych, pozostałe nawiązują do historii tego miejsca. Tablice powstały dzięki środkom własnym Województwa Opolskiego. Proponowana ścieżka zatacza pętlę, co dla wielu turystów, ale przede wszystkim dla większych grup zorganizowanych i rodzin z dziećmi ma duże znaczenie z uwagi na powrót do miejsca, gdzie pozostawiono środek transportu. Na ścieżce uzyskacie Państwo bogatą informację o buczynach, ich mieszkańcach, sposobach użytkowania lasu bukowego, a także poznacie dzieje rodziny Renardów i kapliczki „Boże Oko”. Zbaczając lekko z trasy, o czym informuje jedna z tablic dojść można do dawnego pałacyku myśliwskiego, w pobliżu którego rośnie pomnikowy tulipanowiec amerykański „Graf”.

Więcej informacji na temat nowej ścieżki i pozostałych ścieżek edukacyjnych PK GSA znajdą Państwo TUTAJ.
Aktualny przebieg wszystkich ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych Parku Krajobrazowego „Góra św. Anny” znaleźć można w naszej aplikacji mobilnej: Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny.

Relację z wydarzenia przedstawiło również Radio Doxa:
https://doxa.fm/…/otwarto-sciezke-spacerowa-w-miejscowosci…/#
oraz Radio Opole:
https://radio.opole.pl/102,510942,czarnocinskie-buczyny-gmi…

Na zakończenie chcielibyśmy dodać, że starając się o utworzenie w tym miejscu ścieżki mieliśmy cały czas na uwadze jak najlepsze połączenie (pogodzenie) przyświecających nam celów edukacyjnych z zachowaniem i poszanowaniem najcenniejszych siedlisk w rezerwatach przyrody "Boże Oko" i "Grafik". Pamiętać należy również, że w przeważającej większości ścieżka przebiega przez tereny należące do Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, gdzie prowadzi się zwykle różne czynności gospodarcze, dlatego zanim wybierzemy się w teren dobrze jest sprawdzić czy jakiś fragment ścieżki nie jest tymczasowo wyłączony z uwagi na prowadzone prace i bezpieczeństwo jej użytkowników. W tym miejscu również chcielibyśmy serdecznie podziękować za owocną współpracę i przychylność przy wszelkich uzgodnieniach dot. nowej ścieżki edukacyjnej, zarówno ze strony Nadleśnictwa Strzelce Opolskie jak i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu.

Czytany 687 razy Ostatnio zmieniany piątek, 26 listopad 2021 14:04

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by