Wydrukuj tę stronę
czwartek, 14 październik 2021 07:06

Zielony Rajd w Czereśniowej Krainie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zielonym Rajdem w Czereśniowej Krainie rozpoczęliśmy szerszą kampanię „Ratujemy Aleje Czereśniowe”. O kampanii można poczytać na naszej stronie oraz stronach partnerów.

Zielony Rajd w Czereśniowej Krainie został zorganizowany w celu czynnego obchodzenia Międzynarodowego Dnia Drzewa, obchodzonego w naszym kraju 10 października. Organizatorem wiodącym był Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych, natomiast współorganizatorami były następujące instytucje: Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji w Leśnicy, Szkoła Podstawowa im. Obrońców Góry Chełmskiej w Leśnicy, a także Związek Międzygminny Czysty Region. Honorowy Patronat nad Rajdem sprawował Burmistrz Leśnicy Łukasz Jastrzembski, który jest także liderem kampanii „Ratujemy Aleje Czereśniowe”.

Zgodnie z intencją tego święta, polegającego na sadzeniu drzew uczniowie i ich rodzice, a potem mieszkańcy Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” mieli możliwość nasadzenia 300 drzewek czereśniowych w swoim najbliższym otoczeniu. Uczestnicy rajdu poprzez czynny udział zdobyli i pogłębili wiedzę o naszych alejach czereśniowych, poszerzyli praktyczną wiedzę z zakresu biologii czereśni oraz poprzez uwrażliwienie na rolę jaką spełniają drzewa w przyrodzie przyczynią się w przyszłości się do ochrony drzew. Ważnym punktem Rajdu była wcześniejsza zbiórka zbiórkę makulatury przez uczniów poszczególnych klas.

Rajd składał się z trzech części: uczniowie poznawali walory przyrodnicze poprzez przejście i zaliczenie pytań kontrolnych w czterech miejscach, na dwóch trasach. Ta część Rajdu rozpoczęła się wcześnie, bo już o godz. 8.30. Uczestnicy zostali zapoznani z organizacją i przebiegiem Rajdu. Przedstawiono pracowników Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, którzy poprowadzili poszczególne spotkania dla kolejno przychodzących grup. Przedstawiono kolejność wyjścia na poszczególne trasy Uczniowie 11 klas Szkoły Podstawowej w Leśnicy wędrowali po naszym Parku poznając jego walory. Trasa dla młodszych klas wiodła przez geostanowisko nefelinitu, Dół Petroneli do Kapliczki Trzech Braci, następnie drogą polną do Leśnicy. Trasa druga była znacznie dłuższa, prowadziła z Góry św. Anny przez annogórską kalwarię do Poręby i dalej Drogą Starostrzelecką do Leśnicy. Uczniowie rozpoznawali drzewa, poznawali historię miejsc wyjątkowych na tej trasie (Ołtarz Papieski, Kalwarię, Dom Opieki Edmunda Bojanowskiego, cmentarz żydowski).Przy tej okazji niektóre klasy zbierały również pozostawione śmieci.

Po przejściu tras, kolejne grupy uczniów gromadziły w Parku Leśnickim, gdzie czekał na nich poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców oraz kolejne zadanie – przygotowanie plakatu promującego drzewo lub aleję czereśniowa. Mimo krótkiego czasu poziom prac był zaskakująco wysoki.

Na podsumowanie Rajdu i jednocześnie publiczne rozpoczęcie kampanii Ratujemy Aleje Czereśniowe” zostali zaproszeni przez Burmistrza Leśnicy, lidera kampanii ‘Ratujemy aleje czereśniowe” goście. Swoją obecnością zaszczycili uczestników starosta Waldemar Gaida, radni: sejmiku Województwa Opolskiego Pan Robert Węgrzyn i Edyta Gola, powiatu strzeleckiego: Gizela Szendzielorz, gminy Leśnica: Maria Reinert oraz prezes Stowarzyszenia Kraina św. Anny Ewa Maria Piłat, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej Teresa Ciecior , Dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych Ireneusz Hebda oraz zaangażowani w kampanię pracownicy Urzędu Miejskiego w Leśnicy. Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny, odtworzono filmik promujący kampanię. Następnie Burmistrz przywitał wszystkich gości oraz przedstawił partnerów kampanii. Następnie Beata Wielgosik w krótkiej prezentacji przedstawiła „bohaterkę”, czyli drzewo czereśniowe, jako wyjątkowy wyróżnik naszego Parku. Po tej ogólnej prezentacji został przedstawiony szczegółowo projekt Kampanii.

Takim zwieńczeniem Święta Drzewa było poinformowanie Burmistrza Leśnicy Łukasza Jastrzemskiego o powołaniu nowego pomnika przyrody – tulipanowca amerykańskiego w Gminie Leśnica, w miejscowości Czarnocin. W tym miejscu chcemy szczególnie podziękować Nadleśnictwu Strzelce Opolskie, Radnym Gminy Leśnica oraz właścicielowi sąsiedniej nieruchomości za życzliwe przychylenie się do Wniosku Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych w sprawie powołania pomnika przyrody.

W trakcie całej imprezy w Stodole i po jej zakończeniu mieszkańcy Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” mogli za darmo odebrać zakupione przez ZOPK sadzonki tradycyjnych i bardzo wartościowych odmian czereśni. Warunkiem otrzymania czereśni było dostarczenie ok. 2 kg makulatury oraz udział w Quizie przyrodniczym. Warto dodać, że rodzice uczniów Szkoły Podstawowej zadeklarowali chęć zasadzenia 120 drzewek , a uczniowie zebrali aż 830 kg makulatury. W sumie pracownicy Parku rozprowadzili 300 drzewek, które w przyszłości miejmy nadzieję wzbogaconą krajobrazowo nasz Park.

Naszym partnerem był Związek Międzygminny Czysty Region, który nie tylko, że podjął się odbioru makulatury, ale również zorganizował stoisko edukacyjne, gdzie edukował i animował zgromadzonych uczniów.

Stoisko edukacyjne zorganizowali pracownicy Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych. Nasze edukatorki, z trzech parków krajobrazowych propagowały piękno opolskiej przyrody.

Dziękujemy Burmistrzowi, zaproszonym gościom, dyrektorom i pracownikom instytucji zaangażowanych za wsparcie, ogromne zaangażowanie i wysiłek włożony w organizację tego przedsięwzięcia.

Dziękujemy mediom, uczestniczącym w tym wydarzeniu.

 

Czytany 442 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 14 październik 2021 07:38