Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

poniedziałek, 04 październik 2021 12:12

ratujemy aleje czereśniowe !

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rusza projekt rewitalizacji Alei Czereśniowych w Parku Krajobrazowym „Góra Św. Anny”. Inicjatywa skupia wiele osób i instytucju, chcących uratować ten piękny element krajobrazu i uczynić z niego jeszcze większą atrakcję turystyczną.

Przepiękne Aleje Czereśniowe wokół Góry Świętej Anny powstały prawdopodobnie znacznie wcześniej, niż obecnie rosnące tam ponad 90-letnie drzewa. Pierwotnie sadzono je, aby móc korzystać z ich owoców. Obecnie dostrzegamy głównie ich walory przyrodnicze i turystyczne. Od lat, na przełomie kwietnia i maja, ściągają rzesze spragnionych pięknego widoku i uwodzicielskiego zapachu turystów oraz fotografów. Przywołują wspomnienia u starszych i uczą wrażliwości na piękno przyrody tych młodszych.

Projekt ma na celu uratowanie Alei Czereśniowych przed degradacją. Ważne dla nas jest także upowszechnienie wiedzy historycznej, kulturowej, ekologicznej związanej z Alejami Czereśniowymi i wreszcie przedstawienie oraz upamiętnienie postaci prof. Eberharda Makosza.  To jeden z najwybitniejszych polskich sadowników pochodzący z Lichyni w gminie Leśnica.

Inicjatorem projektu jest Gmina Leśnica. Uczestniczą w nim m.in.: Powiat Strzelecki, Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych, portal popularyzujący obszar Góry św. Anny - goraswanny.pl, Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji w Leśnicy, rolnicy i lokalni przedsiębiorcy.

Od obchodów Międzynarodowego Dnia Drzewa w leśnickim parku miejskim 12 października rozpoczynamy szereg działań. Będziemy się dzielić informacjami historycznymi, botanicznymi a nawet kulinarnymi, związanymi z czereśniami. Finał pierwszej edycji akcji przewidujemy na czas kwitnienia drzew czereśniowych na przełomie kwietnia i maja 2022 roku.

Najważniejszym elementem, a zarazem mającym największe znaczenie dla projektu #ratujemyalejeczereśniowe jest akcja sadzenia drzew w historycznych Alejach Czereśniowych na terenie Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny. W pierwszej kolejności, już w październiku tego roku,  przeprowadzimy nasadzenia niemal stu drzew starych odmian.

Ty też możesz pomóc Uratować Aleje Czereśniowe! Wystarczy że zostaniesz fundatorem nasadzenia choć jednego drzewa. Każdemu z posadzonych drzew będzie można nadać indywidualny charakter poprzez spersonalizowaną tabliczkę. Takie „adoptowane drzewo” będzie otoczone opieką sadowniczą przez 5 lat. Rozwiązanie to sprawdziło się już w Parku Miejskim w Strzelcach Opolskich i bardzo dobrze przyjęło się w świadomości obecnych i byłych mieszkańców regionu.

  • Gmina Leśnica wraz z partnerami projektu zajęła się logistyką nasadzeń.
  • Powiat Strzelecki jako właściciel terenu określił zasady nasadzeń w pasie drogowym.
  • Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych czuwa nad właściwym doborem drzew i przeprowadzeniem nasadzeń oraz prowadzi działania popularyzatorsko-edukacyjne.
  • Uzgodniono z rolnikami szczególną dbałość o nowe drzewa.
  • We współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami popularyzujemy Aleje Czereśniowe jako część oferty turystycznej.
  • Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji w Leśnicy jest realizatorem konkursów i działań upowszechniających świadomość krajobrazową i ekologiczną.
  • Portal - Góra św. Anny upowszechnia w tę inicjatywę w mediach społecznościowych.

Zależy nam aby ALEJE CZEREŚNIOWE nie tylko zostały uratowane, lecz również aby świadomość tego bogactwa krajobrazowego na trwałe dumnie wpisała się w serca społeczności Opolszczyzny i turystów odwiedzających obszar Góry św. Anny.

Więcej informacji i aktualne treści dotyczące akcji ukażą się niebawem na stronie internetowej przygotowanej w ramach akcji:  czeresnie.lesnica.pl.

 

W razie potrzeby prosimy o kontakt:

Aurelia Apostel
Stanowisko Pracy ds. Kultury
Urząd Miejski w Leśnicy
tel. 77 4639858

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Czytany 538 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 04 październik 2021 12:16

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by