Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

czwartek, 05 sierpień 2021 11:43

ZAPRASZAMY - PIĄTKOWE WARSZTATY „BUKIETY NA ŚWIĘTO MATKI BOŻEJ ZIELNEJ”

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami zapraszamy  serdecznie w najbliższy piątek na warsztaty do siedziby Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny”. Tym razem będziemy wspólnie wykonywać bukiety kwiatowe.  Z uwagi na pozyskanie przez nas roślin oraz ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejsze zgłaszanie się telefoniczne. O udziale w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń. Bardzo prosimy, aby decyzja o uczestnictwie była przemyślana, tak by nie było absencji. Warsztaty są oczywiście bezpłatne.  Na warsztatach poznacie Państwo:

- dziko rosnące rośliny obrzędowe
- legendę o święcie Matki Boskiej Zielnej
- tradycję święcenia bukietów

oraz samodzielnie wykonacie własne bukiety z roślin. Mile widziane Wasze ulubione  kwiaty i zioła z własnego ogródka  (patrz poniżej). Powiemy o tradycji, ale od Państwa zależeć będzie ostatecznie wygląd  bukietu.

Okazją do tego spotkania jest Święto Matki Boskiej Wniebowziętej, zwanej popularnie świętej Matki Boskiej Zielnej. Zarówno w kościele katolickim  (15 sierpnia) jak prawosławnym i unickim  (28.08) przynoszone są w tych dniach  i do świątyni piękne, barwne bukiety, różniące się składem w zależności od regionu. Kompozycje bukietów były bardzo różne, wynikały z bogactwa świata roślin jak i przekazywanej przez przodków tradycji i wiedzy zielarskiej. Niestety obecnie przynoszone bukiety, choć piękne to niestety niewiele mają wspólnego z tradycją. Wierni całkowicie zatracili symbolikę zielnych bukietów, na które składały się przecież nie tylko zioła z pól i ogrodów (mięty, przytulie, wrotycz, ruta, dziewanny, lebiodki, krwawniki, rozmaryn), kłosy zbóż, makówki, owoce nabijane na patyczki oraz ogródkowe kwiaty: dalie, mieczyki, malwy, słoneczniki, a także gałązki: jarzębiny, leszczyny i pędy bluszczu pospolitego.

Skład florystyczny przynoszonych bukietów różnił się w poszczególnych regionach naszego kraju. Na wschodzie dawnej Rzeczpospolitej, dla przykładu w kompozycjach zielnych nie mogło zabraknąć owoców kaliny koralowej i ziela ruty. Oba te gatunki stanowiły najważniejsze rośliny obrzędowe. Ich moc tak jak innych ziół obrzędowych polegała na zabezpieczeniu domowników przeciw urokom i czarom. Na Górnym Śląsku święcono bukiety, w których musiały być: bylice, dziewanny, krwawniki, wrotycz, dziurawiec, starce, rumianek, mięty i macierzanka.

Regulamin do pobrania po kliknięciu CZYTAJ DALEJ

Czytany 227 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 10 sierpień 2021 11:56

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by