Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

poniedziałek, 14 wrzesień 2020 07:34

Życie Pszczół - relacja

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Życie Pszczół - wykłady połączone z warsztatami dla dzieci i dorosłych w Parku Krajobrazowym "Góra Św. Anny" już za nami. I chociaż były to najmniej liczne zajęcia w historii naszej edukacji, gdyż z powodu nałożonych obostrzeń na naszą salę edukacyjną mogliśmy przyjąć jedynie 15 osób, to były one bardzo udane.

Zaczęliśmy od wykładów na temat owadów zapylających, ich znaczenia w przyrodzie oraz zagrożeń na jakie są narażone. Mówiliśmy m.in.: o murarce ogrodowej i o tym, że nigdy nie pozna swego potomstwa, o zapylaniu, różnych rodzajach pyłku, wszechobecnej chemizacji w rolnictwie, a także o miejscach, gdzie nie ma już pszczół a rolę zapylania przejmuje sam człowiek! Następnie przeszliśmy do warsztatów. Każdy uczestnik mógł samodzielnie wykonać dla siebie dwie świece z węzy pszczelej - co jak się wszyscy przekonali nie było niczym trudnym. Dodatkowo w ramach powtórnego wykorzystania domowych słoiczków po dżemach czy musztardzie, każdy udekorował je sobie wg włsnego pomysłu - powstały w ten sposób świeczniki na tea lighty z naturalnego wosku pszczelego.

Po krótkiej przerwie mieliśmy drugi blok tematyczny. Dotyczył on pszczoły miodnej, a konkretnie był to opis jednego roku życia rodziny pszczelej w ulu. Omawiane były takie zagadnienia jak: oblot wiosenny, rójka, wypacanie wosku przez pszczoły, długość życia matki, robotnicy i trutnia, zdetronizowaliśmy także nieco samą matkę pszczelą wykazując, że choć jest ona traktowana jak królowa, to nie dzierży, nie posiada sama z siebie pełni władzy.
Podczas drugiej części warsztatów mieliśmy okazję pokosztować różnych rodzjów miodów i poznać lepiej pozostałe produkty pszczele, szczególnie pyłek, pierzga i kit pszczeli czyli propolis. Wykonaliśmy również gadżet - pszczołę z pomponów na klamerce drewnianej. Poznaliśmy budowę ula od wewnątrz i dowiedzieliśmy się czym jest ramka pszczela wielkopolska, jak wygląda poławiacz pyłku i do czego służy przegonka.

Dziękujemy za udział w naszym sobotnim spotkaniu. Z uwagi na fakt, że chętnych było więcej niż wolnych miejsc, rozważamy możliwość zorganizowania go po raz drugi jeszcze w tym roku. Zainteresowanych zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej i facebooka. Tymczasem zapraszamy na kolejne spotkania. Następne już w ten weekend. Temat: "Sobota w annogórskim parku pielgrzymkowym" wycieczka tematyczna.

 

Czytany 55 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 wrzesień 2020 07:57

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by