Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

poniedziałek, 28 październik 2019 11:03

Fakty i mity Góry Św. Anny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z mitami dotyczącymi najwyższego wzniesienia w środkowej Opolszczyźnie rozprawił się dr hab. Adam Bodzioch, profesor Uniwersytetu Opolskiego, który wskazał na błędne  traktowanie wzgórza klasztornego jako stożka wulkanicznego.  Z dawnego wulkanu nie pozostało nic. Obecnie mamy jedynie dowody na jego istnienie w postaci odkrytego fragmentu  przewodu kominowego oraz jego ostańcowego charakteru w postaci wzniesienia, na którym posadowiony jest klasztor.

Profesor pokazał uczestnikom położenie geograficzne Opolszczyzny w różnych okresach geologicznych oraz przedstawił zmiany jakie zachodziły na tym terenie. Niezwykle ciekawie, przy pomocy rycin krajobrazów z poszczególnych epok, pokazał najważniejszych przedstawicieli fauny i flory mijających okresów. Opowiedział również o najnowszych odkryciach opolskich paleontologów m. in. o praprzodkach rekinów, które pływały na tym terenie.

Uczestnicy arcyciekawego wykładu dowiedzieli się gdzie przed milionami lat leżała Opolszczyzna i na jakiej głębokości falującego ówcześnie morza. Że tylko przypadek sprawił, że nie oderwała się od dzisiejszego obszaru Polski i nie zawędrowała do dzisiejszej Ameryki Południowej. A w okresie powstawania powszechnie występującego w naszej okolicy wapienia, leżała na rafie koralowej oddzielonej od dzisiejszej Nysy tonią, na dnie której leżały obecne Krapkowice.

W kolejnej prezentacji wyjaśnił jak i dlaczego powstał na tym terenie wulkan oraz co najważniejsze, w jaki sposób został zniszczony przez upływających czas i związane z tym przemiany geologiczne. Trzeba mieć świadomość, że 27 milionów lat temu miejsce, w którym obecnie leży Góra Św. Anny było niziną z 300 metrową warstwą osadów kredowych. I to na tej właśnie warstwie powstał stożek wulkaniczny. A ten nie dość, że się zapadł tworząc kalderę wulkaniczną to sprasował go lodowiec, który nadciągnął do nas z epoką lodowcową.

Po wykładzie uczestnicy mogli na własne oczy zobaczyć jakie historie kryją się za dziwnymi znakami zapisanymi w powszechnie występujących tu kamieniach, usypanych górkach czy w czeluści nieczynnego kamieniołomu. Na zakończenie osoby, które przyniosły ze sobą swoje geologiczne skarby mogły zweryfikować swoją wiedze pod okiem naukowca.

I właśnie zgromadzenie w jednym miejscu śladów historii Ziemi czyni Górę Św. Anny nie tylko opolską ale i ogólnopolską perełkę, którą zawsze warto odwiedzić.

 

 

Czytany 537 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 październik 2019 12:11

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by