Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

poniedziałek, 28 kwiecień 2014 19:04

"Drzewa otwartego krajobrazu - ich rola w przyrodzie i znaczenie dla innych organizmów"

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

"Drzewa otwartego krajobrazu - ich rola w przyrodzie i znaczenie dla innych organizmów" - tak brzmiał temat V już edycji Mini Olimpiady Wiedzy Przyrodniczej "Przyjaciel Przyrody" - wojewódzkiego konkursu organizowanego co roku w naszych trzech parkach krajobrazowych: Stobrawskim Parku Krajobrazowym, Parku Krajobrazowym "Góry Opawskie" i najbliższym nam - Parku Krajobrazowym "Góra Św. Anny".
Celem Mini Olimpiady jest zachęcenie dzieci do poznawania przyrody, nie patrzenia na jej ochronę tylko przez pryzmat ochrony środowiska i segregacji odpadów, ale zauważenia licznych współzależności w otaczającym nas świecie, wpływu jednych organizmów na drugie. Innym celem jest nauka dostrzegania i rozpoznawania gatunków występujących w Polsce, w danych ekosystemach np. ekosystemie lasu, pól i łąk itp. Natura jest cicha, nie krzyczy, nie świeci - jest pokornie oddana człowiekowi. Próbujemy przez nasze konkursy zachęcić do jej poznania i umiłowania. Naszym celem jest wykształcenie postaw szacunku popartych wiedzą na temat pięknego świata natury.
Konkurs ten skierowany jest do uczniów klas III i IV szkół podstawowych z terenów gmin, na których leżą wymienione parki krajobrazowe. Z każdej szkoły do konkursu mogło zgłosić się maksymalnie troje uczniów. Walczyli oni indywidualnie, mając za zadanie rozpoznanie wybranych gatunków i rozwiązanie testu dotyczącego drzew otwartego krajobrazu.
W tegorocznej Mini Olimpiadzie Wiedzy Przyrodniczej, która odbyła się 24 kwietnia 2014 r. wzięło udział w sumie 114 uczestników z 38 szkół podstawowych: 14 szkół i 42 uczniów w P.K. "Góry Opawskie", 13 szkół i 39 uczniów w Stobrawskim P.K. i 11 szkół i 33 uczestników w P.K. "Góra Św. Anny". Warto jednak wspomnieć, że liczba uczniów starających się o wejście do finału była znacznie większa: 567 uczniów - tyle osób wzięło udział w eliminacjach szkolnych (244 w Stobrawskim P.K., 174 w P.K. "Góra Św. Anny" i 149 w P.K. "Góry Opwaskie").
Konkurs rozpoczął się jednocześnie w tych trzech parkach o godzinie 9.00.
Przebieg finału w Parku Krajobrazowym "Góra św. Anny"
Już od godziny 8.30 zaczęliśmy gromadzić się w holu Domu Pielgrzyma. Uczestnicy skupieni, nieco zdenerwowani, milczący... - stres. Gdy wszyscy już dojechali można było oficjalnie rozpocząć finał Mini Olimpiady w naszym parku. Uczestnicy przez godzinę zmagali się ze swoją pamięcią, by wydobyć z niej jak najwięcej informacji, które przez ostatni miesiąc starali się posiąść pod kierownictwem swych nauczycieli. Test składał się z pytań zarówno zamkniętych jak i otwartych, była do rozwiązania krzyżówka, pojawiły się pytania na zasadzie przyporządkowania. Oprócz testu uczestnicy musieli rozpoznać wybrane gatunki. Tematyka i pytania konkursowe w tym roku były wyjątkowo trudne. Dlatego wszystkim uczestnikom gratuluję opanowania materiału, a nauczycielom dziękuję za wytrwałość i cierpliwość w nauce tak trunych zagadnień.
Po części pisemnej uczestnicy, a wcześniej również nauczyciele, mogli posilić się ufundowanym dzięki życzliwości Pana Ryszarda Milera - Nadleśniczego Nadleśnictwa Strzelce Opolskie, poczęstunkiem. Następnie dzięki uprzejmości dyrektora Domu Pielgrzyma - ojca Ignacego Wojciecha Szczytowskiego, zostali zaproszeni przez brata Dominika (Damiana Grochlę) na film opowiadający o stworzeniu świata. W tym czasie komisja (m.in.: Pani Agata Wójcik i Pan Dariusz Krzystofowicz z Nadlesnictwa Strzelce Opolskie) zajmowała się sprawdzaniem testów. Około godziny 13.00 nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie nagród.
Oto laureaci finału z Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny":
I miejsce - Anna Drożdż 49 pkt. (lepsze oznaczenie gatunków chronionych)
II miejsce - Tomasz Jacheć 49 pkt.
III miejsce - Mikołaj Ławrowski 47,5 pkt.

zdobywcy pierwszych trzech miejsc wyszli spod rąk Pani Katrzyny Lipiec, a reprezentowali Szkołę Podstawową nr 2 im. Artura Gadzińskiego w Zdzieszowicach
IV miejsce - Wojciech Hreczuch (47 pkt. i lepsze oznaczenie gatunków chronionych) z PSP im. Franciszka Myśliwca w Izbicku (P. Małorzata Lipok)
V miejsce - Dominka Niedźwiecka (47 pkt.) z PSP nr 2 im. Kazimierza Malczewskiego z Strzelcach Opolskich (P. Małgorzata Tułodziecka)
W pierwszej dziesiątce w naszym parku znaleźli się jeszcze:
Oliwia Haręża oraz Laura Borowska i Michał Jendrusch z PSP w Krępnej (P. Katarzyna Lipiec)
Anna Michalik z PSP im. Janusza Korczaka w Otmicach (P. Kornelia Bartosiewicz)
Barbara Skowronek z PSP im. Franciszka Myśliwca w Izbicku (P. Małgorzata Lipok)
NAJLEPSZA 10-TKA z wszystkich trzech parków krajobrazowych:
Zdobywca I miejsca i tytułu "Przyjaciela Przyrody 2014" pochodzi ze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, została nim:
KAROLINA DUDA z PSP w Wąsicach, przygotowywana do konkursu przez Panią Ewę Lewandowską
Serdecznie Gratulujemy !!!
II miejsce - Szymon Chmura z PSP w Domaradzu, nauczycielem przygotowującym ucznia do konkursu był Pan Roman Orzeszyna
III miejsce - Zuzanna Grabka, podobnie jak zdobywczyni miejsca I, reprezentowała PSP w Wąsicach oraz:
Bartosz Chłądzyński z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kup, nauczyciel: P. Alicja Stefan (SPK - Stobrawski Park Krajobrazowy)
Anna Drożdż i Tomasz Jacheć z PSP nr 2 w Zdzieszowicach, P. Katarzyna Lipiec (GSA - P.K. "Góra Św. Anny")
Julia Szymaniec z Zespołu Szkół w Czarnowąsach, P. Maria Goczoł-Gontarek (SPK)
Łucja Mordarska ze SP nr 1 w Głuchołazach (GO - P.K. "Góry Opwaskie")
Mikołaj Ławrowski z PSP nr 2 w Zdzieszowicach, P. Katarzyna Lipiec (GSA)
Wojciech Hreczuch z PSP im. Franciszka Myśliwca w Izbicku, P. Małorzata Lipok (GSA)
Jeszcze raz gratulujemy wszystkim laureatom. Dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy w przyszłym roku szkolnym na kolejną VI edycję.
Osobne podziękowania chcielibyśmy złożyć również naszym sponsorom:
- Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu - sponsorowi większości nagród w naszych konkursach, nie tylko Mini Olimpiady
- wspomnianemu wczesniej Nadleśniczemu Nadleśnictwa Strzelce Opolskie - Ryszardowi Milerowi za pomoc w organizacji i zapewnienie poczęstunku w P.K. "Góra Św. Anny"
- Gminie Popielów, która zapewniła poczęstunek uczestnikom i gościom w Stobrawskim P.K.
- Nadleśnictwu Prudnik - za nagrody oraz zapewnienie poczęstunku uczestnikom konkursu w P.K. "Góry Opawskie"
- Starostwu Powiatowemu w Prudniku, Urzędowi Miejskiemu w Prudniku i UM w Głuchołazach - za ufundowanie nagród książkowych dla uczestników konkursu w P.K. "Góry Opwaskie"
- Starostwu Powiatowemu w Nysie - za materiały promocyjne
Zdjęcia z rozdania nagród w P.K. "Góra Św. Anny" ...

Czytany 2916 razy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by