Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

poniedziałek, 08 kwiecień 2019 08:42

Wykorzystaj swoje bioodpady

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ostatnią sobotę na terenie siedziby oddziału na Górze Świętej Anny odbyły się warsztaty z permakultury. Po prelekcji wprowadzającej w tajniki kompostowania i wtórnego wykorzystania bioodpadów pochodzących z przydomowej kuchni i ogródka, uczestnicy przystąpili do budowy dwóch podniesionych grządek.

Jednej, w postaci pryzmy składającej się z warstwowo układanej słomy i ziemi na rusztowaniu z gałęzi. Drugiej, podobnej w składzie, ale w postaci wierzbowego, wyplatanego kosza. Na koniec zaprezentowano sposób sadzenia pomidorów do góry korzeniami, co sprawdza się np. na balkonach lub tarasach, gdy chcemy wykorzystać dodatkową przestrzeń, której najczęściej mamy zbyt mało.

Uczestnicy otrzymali również nasiona tzw.: „fasoli z orzełkiem”, odmiany znajdującej się w spisie produktów regionalnych i tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa. Według przekazów ustnych fasola pochodzi z Kresów Wschodnich. W okresie zaborów traktowano ją tam jako symbol patriotyczny.

Będziemy monitorować i zamieszczać informacje o postępach w uprawie permakulturowej.

Czytany 478 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 kwiecień 2019 08:45

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by