Wydrukuj tę stronę
piątek, 18 maj 2018 07:41

zapraszamy na spacer ziołowy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pragniemy serdecznie zaprosić Państwa do Parku Krajobrazowego „Góra św. Anny" na spotkanie poświęcone tematyce zielarskiej. Termin naszego spaceru ziołowego nie jest przypadkowy. Odbędzie się on w trakcie oktawy Święta Bożego Ciała, czyli w okresie kiedy zbierano zioła, z których wykonywano wianki. Poświęcone i przewiązane kolorową wstążeczką wianki wieszano obok drzwi wejściowych lub w pokoju nad świętym obrazem. Według wierzeń chroniły one domowników przed wszelkimi nieszczęściami. Pokruszone zioła z wianków służyły również do leczenia w razie choroby. Poświęconego ziela nie można było wyrzucić. Należało je przechowywać przez cały rok, a po tym okresie spalić. Stary wianek zastępowano nowym.

Pobierz PLAKAT

Do wianków używano ziół tj. rozchodniki, macierzankę piaskową, złocienia właściwego, szałwię łąkową, bylice, mięty, ślaz, łopian, koniczyny, chaber bławatek, pędów lipy i brzozy, liści kopytnika pospolitego oraz przewrotnik pasterski i wiele innych.

Obecnie wianki święcimy ostatniego dnia oktawy czyli w czwartek po Bożym Ciele. Zwyczaj ten praktycznie zapomniany, godny jest kultywowania.

Zachęcamy do poznania „magicznych” właściwości roślin, które rosną powszechnie w naszym otoczeniu, jak również do poznania tajników wiedzy naszych przodków.

Prosimy tez o nadsyłanie zdjęć wykonanych własnoręcznie wianków. Autorów najładniejszych wianków nagrodzimy naszymi publikacjami.

 

Program  spaceru ziołowego „Moc dziko rosnących ziół”

Park Krajobrazowy „Góra św. Anny”

2 czerwca 2018 roku

09.00 – 11.00 – wprowadzenie do zajęć praktycznych

  • składniki funkcjonalne występujące w ziołach,
  • zasady sporządzania mieszanek przyprawowych, naparów i odwarów,
  • kwiaty, owoce, rośliny dziko rosnące jako surowiec przetwórczy,
  • znajomość podstawowych roślin spożywczo - leczniczych (dziko rosnących),
  • pozyskanie surowca i najprostsze metody konserwacji

11.00- 14.00 – spacer ziołowy oraz nauka rozpoznawania dziko rosnących ziół spotkanych na trasie wycieczki

Czytany 1426 razy Ostatnio zmieniany piątek, 18 maj 2018 11:06