Projekty Unijne

Znajdź w serwisie

FACEBOOK

Konkursy

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ CIEKAWYCH KONKURSÓW I OLIMPIAD

Mapa

wtorek, 21 czerwiec 2011 10:54

Pieszy Rajd Przedszkolaka 2012

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Juz po raz drugi Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych zorganizował rajd dla najmłodszych mieszkańców Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" i jego okolic. W tym roku Pieszy Rajd Przedszkolaka odbył się dnia 18 czerwca w miejscowości Żyrowa. Współorganizatorami Rajdu było Nadleśnictwo Strzelce Opolskie i Gmina Leśnica.
Do udziału w tym przedsięwzięciu zgłosiły się 4 przedszkola wraz ze swoimi oddziałami:
Publiczne Przedszkole im. Braci Grimm w Leśnicy wraz z Oddziałami w Górze św. Anny, Kadłubcu i Dolnej,
Publiczne Przedszkole w Zalesiu Śląskim z Oddziałem w Lichyni,
Publiczne Przedszkole w Raszowej z Oddziałem w Łąkach Kozielskich, oraz
Publiczne Przedszkole w Żyrowej.
Łącznie w Rajdzie wzięło udział około 100 dzieci wraz ze swoimi nauczycielkami i opiekunami.
Rajd rozpoczął się w parku przypałacowym w Żyrowej. Tam też odbyły się pierwsze zabawy integracyjne, po których już wyruszyliśmy w trasę. A trasa wiodła przez Żyrową i obejmowała 6 punktów przystankowych:
1 punk przystankowy zlokalizowany był w Szkole Podstawowej im. Stanisława Rosponda w Żyrowej, gdzie dzieci obejrzały Izbę Regionalną oraz teatrzyk w wykonaniu ich starszych kolegów pt. "Śpiąca Królewna", pięknie przygotowany przez Panie: Jolantę Kujawską i Judytę Grzyb. Dziękujemy obu Paniom oraz Pani dyrektor Zofii Piwowar, za tak czynne włączenie się szkoły w pomoc w organizację Rajdu.
2 punkt przystankowy przy stawie objęła Pani Beata Wielgosik - kierowniczka i Główny spoecjalista d.s. ochrony przyrody w P.K. "Góra Św. Anny", która opowiedziała dzieciom bajkę o prządce zaklętej w kwiat nenufaru.
Na 3 punkcie przystankowym stał Pan Marek Zarankiewicz z P.K. "Góra Św. Anny" i przybliżał dzieciom tajniki ziemi i geologii, czyli opowiadał o skałach tego terenu.
4 punk zlokalizowany już przy wejściu do lasu musiał swoją tematyką dotyczyć zagadnień leśnych, dlatego o zwierzynie lesnej na tym przystanku

opowiadał nam prawdziwy leśnik, Pan Lothar Mrór z Nadleśnictwa Strzelce Opolskie.
Punkt 5 obsadziła Pani Ela Ozimowska z Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" z legendą o karłach, małych skrzatach lesnych.
Na ostatnim przystanku 6, spotkaliśmy Pania Agatę Wójcik z Nadleśnictwa Strzelce Opolskie, która uzbrojona w różnego rodzaju gałązki, tłumaczyła nam z jakich one drzew pochodzą i po czym możemy je rozpoznać.
Pogoda w tym dniu była upalna i bezwietrzna, ale wszystkie dzieci dzielnie przeszły całą trasę, dlatego na końcu czekał na nie posiłek i nagrody. Po przybyciu na metę, czyli do Sosnowego Dworku i po posileniu się gorącą kiełbaską, nastąpiło uroczyste rozdanie dyplomów, pasowanie na "Przyjaciela Przyrody", których dokonywał Pan Ireneusz Hebda - Dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowch oraz Pan Artur Rolka - asystent Marszałka z UM w Opolu. Po pasowaniu rozdanie nagród następowało z rąk Pana Łukasza Jastrzembskiego - Burmistrza Leśnicy i Pani Agaty Wójcik - przedstawicielki Nadlesnictwa Strzelce Opolskie.
Nagrodami dla dzieci były dwie książeczki o wybranym zwierzątku leśnym, kolorowanka i pamiątkowy buttonik z Rajdu Przedszkolaka.
Nagrodami dla Przedzkoli był Zestaw Edukacyjny "Las i ochrona środowiska" z dużymi kolorowymi planszami, kartami pracy i płytkami CD, oraz 30 elementowe puzzle z ptakami.
Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, Nadleśnictwu Strzelce Opolskie i Gminie Leśnica dziękujemy za ufundowanie nagród.
Przedszkolom dziękujemy za tak liczny udział w Rajdzie i zapraszamy na kolejny w przyszłym roku.

Czytany 2405 razy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

2015 | Wszystkie prawa zastrzeżone - ZOPK 

designed & hosted by